Skocz do zawartości

Kilka pytań o 4k, rozdzielczość, mały interfejs, dpi, skalowanie ekranu, ultrawide, 1 vs 2 monitory


Recommended Posts

Cześć,


chcę kupić nowy monitor lub dwa, mam kilka pytań. Korzystam z laptopa i brakuje mi drugiego ekranu. Chcę dodatkowy ekran, żeby nie musieć przełączać się między oknami. Będzie używany głównie do pracy (programowanie, żadnej grafiki), codzienne czynności, czytanie, czasami gry. Dodatkowo rozglądam się za nowym PC, więc monitor siłą rzeczy będzie konieczny.

 

Aktualnie mam (około 55 cm od oczu):
- laptop 15'6 z rozdzielczością 1366 x 768 (ponoć to prehistoryczna rozdziałka) i używam na nim skalowania windows 100%. Jest ok tzn. rozmiar interfejsu jest w sam raz (nie za duży, nie za mały), ostrość też nie jest tragiczna (może się po prostu nie do niej przyzwyczaiłem i gdybym się przesiadł na coś lepszego to nie chciałbym wrócić, nie wiem), ppi 100,
- laptop 14' z rozdzielczością 1920 x 1080, skalowanie windows 150%, też jest ok, ale gdybym skalowanie ustawił na 100% to wszystko byłoby malutkie, dużo za małe. ppi 157.

 

Może jestem ślepy, nie wiem, ale najbardziej obawiam się tego, że interfejs będzie zbyt mały. Można użyć skalowania windows ale czy to dobry pomysł czy może da się tak dobrać parametry żebym jednak nie musiał tego skalowania używać? Nie wiem... Kilka pytań.

 

1. Myślałem żeby kupić monitor 4k, bo to niby stosowny wybór na dzisiejsze czasy. No i tutaj się zastanawiam czy interfejs nie będzie zbyt mały. Może zamiast monitora 4k, który będę musiał skalować np. 200% (nie wiem ile, strzelam), lepiej kupić monitor 2k i skalować go 100%? Wyjdzie wówczas na to samo czy jednak 4k nadal będzie miał "ostrzejszy" obraz? O ile dobrze rozumiem to 4k skalowany 200% będzie miał ostrzejszy obraz, literki itp. Bo kwota za monitor 2k będzie na pewno mniejsza.

 

2. Czy ilość miejsca w jednym monitorze 4k 3840 x 2160 skalowanie 100%, będzie taka sama jak ilość miejsca w dwóch monitorach 1920 x 1080 skalowanie 100%? Najwygodniej pracowałoby mi się na laptopie + 2 monitory, więc może ten jeden monitor 4k mógłby mi zastąpić dwa monitory, czyli miałbym otwarte dwa okna, każde na pół ekranu? Czy to zły pomysł?

 

3. Załóżmy, że mamy monitor 4k 3840 x 2160 27' oraz monitor 4k 3840 x 2160 32'. Rozdzielczość taka sama, ale rozumiem, że ten który ma większą przekątną będzie miał fizycznie większe elementy np. literka "A" na 32' będzie większa niż na 27'. Czyli wychodziłoby na to, że mój problem ze zbyt małym interfejsem można rozwiązać kupując większą przekątną. Zgadza się?

 

4. Jak rozwiązać problem ze zbyt małym interfejsem? Lepiej użyć skalowania windows czy wybrać monitor z większą przekątną? Czy uzyskamy ten sam efekt? Przy użyciu skalowania na mniejszej przekątnej będziemy mieć większe ppi, więc chyba to lepszy pomysł, bo obraz będzie ostrzejszy?

 

5. Jaki monitor używacie (rozdzielczość i przekątna), jakiego skalowania windows używacie i jak daleko macie go od oczu?

 

6. Rozmiar ikon na monitorze 1366 x 768 15,6' skalowanie 100% jest taki sam jak na monitorze 3840 x 2160 43,85' skalowanie 100%? Dobrze liczę? Jeśli chciałbym taki sam obraz jak mam obecnie to musiałbym poszukać 4k ~44'. Czy to dobry pomysł? Zdecydowana większość 4k to 27' lub 32'.

 

7. Używa ktoś jakiegoś monitora ultrawide? Czy uważacie, że to lepszy pomysł niż 2 monitory? Jak Wam się to sprawdza w praktyce? Jaki model? Czy można go jakoś programowo podzielić na pół, żeby np. na teamsach udostępniać tylko połowę ekranu?

 

8. Czy laptop, który ma ekran fullhd będzie w stanie wyświetlić obraz 4k na monitorze, który będzie obsługiwał 4k? Zakładam, że tak, bo ograniczenie ma sam ekran lapka, natomiast karta graficzna będzie mogła wyświetlić obraz w większej rozdzielczości?

 

9. Czy można wyświetlić obraz fullhd na laptopie a na podłączonym do niego drugim monitorze obraz 4k, czyli dwie różne rozdzielczości na dwóch różnych ekranach?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Wybacz nie odpowiem na wszystkie pytania

 

5. Mam monitor fhd 27", mam notebooka 14" fhd, oraz uzywam monitora ultra wide philips 346e2cuae, nienawidze 14" fhd :)

7. Tak uzywam ultrawide, w teamsach mozesz udostepnic widok z aplikacji np z powerpointa albo druga opcja screen. W windowsie Ja dziele sobie ten ekran przeciagajac aplikacje na skraj ekranu wtedy masz podzial na pol jest to funkcja windowsa to samo mozesz zrobic na fhd ale to zle wyglada na fhd super na ultra wide

8. Tak lapek bedzie wyswietlal 4k jezeli grafika obsluguje taka rozdzialke

9. Tak Matryca wbudowana bedzie miala swoja rozdzielczosc a monitor swoja np 4k

 

Dla mnie istotne bylo to ze mam monitor usb-c podlaczam go jednym kablem do laptopa. Monitor poprzez kabel usb-c laduje mi laptopa a wszystko mam podpiete do monitora, monitor ma 4 porty usb jest to bardzo wygodne.

Stare laptopy moga nie oblugiwac obrazu poprzez usb-c spotkalem sie z takim przypadkiem takze nawet jak masz usb-c to sprawdz specyfikacje.

W biurze mamy pare osob ktore uzywaja ultra wide i wszyscy sobie chwala to rozwiazanie do pracy jest super do grania trzeba miec swiadomosc ze przy wymagajacych grach musisz miec wydajna grafike. 

 

Link to post
Share on other sites

ja posiadam monitor ultrawide 34 cale 3440x1440, skalowanie ustawione na 150% i bardzo przyjemnie się programuje. Ale myślę, że 32 cale 4k też się nada. Do ultrawide namówili mnie tutaj użytkownicy i nie zawiodłem się. Pracuje się dobrze, duża przestrzeń robocza, a co dopiero jakbym skalowanie ustawił na 100% xd No i gierki bardzo fajnie wyglądają w proporcjach 21:9 plus zakrzywiony ekran.

Link to post
Share on other sites

Do programowania miałem 3 x 27" 16:9 2560x1440, 1 x 32" 4K i 1 x 24:10 34840x1600. Z perspektywy czasu w pracy najgorzej sprawdził się jeden monitor 32", a najlepiej dwa lub trzy 27". Na jednym IDE, drugi w pivocie na logi i trzeci na jakieś maile, komunikatory, itp. Ten ostatni można odpuścić i mieć to na wyświetlaczu lapka. O wiele łatwiej jest rozłożyć dwa okna na fullscreenie na dwóch monitorach niż kombinować z ich układaniem na monitorze UW. Chyba, że masz porządne IDE (np. IntelliJ), gdzie wszystko można mieć poukładane po swojemu w panelach i główne okno trzymać na cały ekran. Wtedy UW jest super. Jeśli zamierasz ręcznie układać okienka, to będzie dramat z przełączanie focusa. Zapomnij o czymś w stylu trzymania IDE na 2/3 ekranu UW i przeglądarki, obok na pozostałej 1/3. OS będzie je radośnie pokazywał, chował, zasłaniał, a Ty osiwiejesz. Do tego żadnego okna nie masz na wprost oczu i skazujesz się na wieczne kręcenie szyją.

 

Można jeszcze rozważyć pracę z wieloma pulpitami, ale te w Windowsie rozwiązane są tragicznie. Natomiast skalowanie ekranu w Windowsie w znacznej większości programów działa ok. Zależnie od potrzeb, brałbym albo dwa monitory koło 27" albo jeden duży UW. 34" to takie minimum, aby obszar roboczy w pionie nie był mały. Granie na UW jest super, o ile GPU pozwala. Pracuję z domu, a też sporo gram, więc ja postawiłem na UW i oprogramowanie do pracy, które pozwala go dobrze wykorzystać. Gdybym miał to tylko pod kątem pracy, wybrałbym dwa lub trzy monitory 16:9. Jeden na wprost oczu i dwa pomocnicze. Na UW mam IDE skonfigurowane tak, że na środku jest główny panel z kodem, po lewej struktura projektu, a po prawej terminal. Powiem szczerze, że brakuje mi jeszcze kilku cm na boki dla terminala, żeby się tekst nie zawijał. Na drugim pulpicie przeglądarka, komunikator, itp i się przełączam między nimi w razie potrzeby. Chętnie bym przytulił 40" 5k2k, ale ta rozdzielczość niestety nie pozwoli na komfortowe granie.

 

Co do samej rozdzielczości, uważam że 4K do 27" to przerost treści nad formą. Za mała plamka i trzeba będzie ostro skalować w górę. Nie ma w tym nic złego, ale wolałbym zapłacić mniej za 1440p i używać mniejszego skalowania. No chyba że masz sokoli wzrok i lubisz malutkie literki. Warto jeszcze wspomnieć, że nowe MacBooki z M1 nie spierają poprawnie monitorów o rozdzielczości poniżej 4K. Ty piszesz o Windowsie, więc tematu nie ma, ale gdybyś chciał zmienić OS, to warto mieć to na uwadze.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites

Mam w pracy w tej chwili 2x27" 2560X1440, w domu zaś 49" 5120x1440. W win10 skalowanie działa bez problemu, laptop podpiety przez DP 1.4 i brak ramki po środku jest jakby przyjemniejszy. 

 

3 okna otwarte bez problemu (kod, przeglądarka, Outlook/Teams), pracuje się mega. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...