Skocz do zawartości

Dysk HDD Toshiba niska prędkość zapisu


Recommended Posts

Cześć
Mam kolejny problem z moim dyskiem Tosbia X300 8TB.Tym razem mam niską prędkość zapisu. Przy kopiowaniu z innego dysku mam przez chwilę 120 MB/s, a potem spada w okolicę 20 MB/s. Dysk mam zaszyfrowany (w całości, bez tworzenia partycji) przez Veracrypt za pomocą szyfrowania AES, więc to nie powinno stanowić problemu, na innych dyskach nie mam z tym problemu.

Screeny ze SMART i ATTO Benchmarka.

Sam benchmark pokazuje, że jest coś nie tak. Ktoś ma może jakiś pomysł co może być nie tak z dyskiem, może coś włączyć w systemie czy po prostu dysk jest padnięty i oddać go na gwarancję?

 

smart.png

benchmark.png

Link to post
Share on other sites

może złe wyrównanie sektorów to 512e jest, odpal AS SSD i wrzuć screena 
Swoją drogą, MBR czy GPT (też ma wpływ na wydajność) 
Szyfrowanie obecnie może mieć wpływ na wydajność nośnika, bo programy nie korzystają z akceleracji sprzętowej. Inne dyski też zaszyfrowane?     

Link to post
Share on other sites

Sprawdzałem na MBR, GPT i bez inicjalizacji dysku (zaszyfrowany cały dysk) i za każdym razem było to samo.

Przy AS SSD nie wykrywa mi w ogóle partycji zamontowanej przez Veracrypt.

Sprawdziłem bez szyfrowania- wtedy dysk ma normalne prędkości. Wychodzi na to, że Veracrypt nie chce współpracować z tym dyskiem.

Jeśli chodzi o inne dyski, to też mam zaszyfrowane, ale nie mam na nich problemu z wydajnością, w benchmarku jest ok (w załączniku inny zaszyfrowany dysk).

W dniu 29.06.2022 o 21:04, kokosnh napisał:

może złe wyrównanie sektorów to 512e jest

A jak je wyrównać?
 

benchmark2.png

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, wojciechoslaw napisał:

A jak je wyrównać?

Obecnie większość programów już poprawnie wyrównuje podczas formatowania, więc o ile nie korzystałeś z jakiegoś dziwnego zewnętrznego, lub starego narzędzia, to powinno być ok.

Jak odpalisz SD SSD dla tego dysku, to pokarze się w lewym górnym rogu, czy jest OK (jeśli będzie źle, to cyfry będą czerwone i będzie pisać BAD)

Tutaj przykład, pisze "3585024 K -OK" czyli jest ok.   Nie musisz nawet puszczać benchmark-a, pokazuje od razu.  Tak samo pokazuje czy prawidłowy protokół jest używany. 
1394716886_as-ssd-benchASMTASM236XNVM20_06.202217-59-47.png.3b2370dcb6ed94ddc9911eea117946f8.png

Co do szyfrowania, to nie pomogę czemu tu tak kiepsko. 
Wiem że obecnie programy nie używają już akceleracji szyfrowania i to może być problem akurat dla tego. 
A być może vera robi złe wyrównanie dla partycji (choc jeśli na innych jest ok, to tu tez powinno, bo przy złym wyrównaniu)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...