Skocz do zawartości

Spalenizna z komputera


Recommended Posts

Witam wczoraj wieczorem poczułem smród spalenizny z komputera odłączyłem go od prądu i natychmiast chciałem wyczuć z kad pochodzi zapach jednak nie byłem w stanie tego stwierdzić jedyne co ustaliłem to że pochodzi on z zasilacza lub jego okolic komputer na jutro po włączeniu normalnie działał ale boje się go używać nazwa zasilacza to be quiet s9 500w ma na oko 2 lata czy trzeba kupić nowy zasilacz i z kad mugl pochodzić ten zapach?

Link to post
Share on other sites

Cześć.

 

Spróbuj określić "typ" zapachu spalenizny.

Jeżeli to charakterystyczny zapach topionego / palonego plastiku to mógł pochodzić np z jakiegoś przewodu. Jak przez przewód pójdzie zbyt duży prąd, to izolacja zaczyna się topić i wtedy to czujesz. Niestety, jeżeli nie przepali się sam przewód, to potem może to chwilę działać normalnie. Pierwsze co bym sprawdził to wszystkie przewody (te wewnątrz obudowy i kabel zasilający na zewnątrz) oraz wtyki / gniazda, czy nie ma jakiś śladów topienia / przypalenia.

Może nawet się zdarzyć, że źle wpięty wtyk do gniazda spowoduje "ognisko", czyli łuk elektryczny lub niepełna powierzchnia styku, która się mocno nagrzewa. 

 

Kolejnym etapem jest inspekcja komponentów takich jak płyta główna, karta graficzna itd, pod kątem przebarwień. Jeżeli nawet znajdziesz przewód, który się "zaświecił" to może okazać się, że przyczyna leży gdzieś indziej i warto jej poszukać. Nie powinieneś jednak otwierać samodzielnie zasilacza, jeżeli nie masz doświadczenia z takimi urządzeniami! Zamiast otwierania zasilacza, mógłbyś go zanieść do lokalnego elektronika na inspekcję, powie Ci, czy jego używanie jest dalej bezpieczne. Najlepiej jakby człowiek sprawdził go także pod obciążeniem nominalnym, a także poprawność funkcjonowania mechanizmów bezpieczeństwa, takich jak OCP (Over Current Protection - zabezpieczenie przed przeciążeniem). 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...