Skocz do zawartości

Router do domu, utp, stabilny ~400zł


Recommended Posts

Cześć, trochę historii. Do tej pory korzystałem z łącza 300/50. Niedawno zmieniłem łącze na 800/800 Mb/s . Obecny router to xiaomi ac2350. O ile przy poprzednim łączu dawał bez problemu radę, to przy nowym niestety nie wyrabia po kablu. Do domu wchodzi mi światłowód, podłączony jest do terminala ont(jeśli się nie mylę), potem utp do routera. Po drodze do stacjonarki mam jeszcze gigowy switch tp-linka. Nie zależy mi bardzo na wifi, ale fajnie byłoby je mieć - jedyne urządzenia, które korzystają to telefony komórkowe, najbardziej liczy się wydajność po kablu. Uprzedzając pytania próbowałem sprawdzać też prędkość przy podłączeniu bezpośrednio do routera(także na innym komputerze, który na innym mieszkaniu spokojnie wyciąga ponad 900Mb/s).

 

Chciałbym kupić router w okolicy 400zł. Z tego co czytałem to najlepszą opcją jest Mikrotik hEX, z tym że nie ma wifi. Jeśli chodzi o moją wiedzę dotyczącą sieci to jest mierna i tu pytanie czy dam radę to skonfigurować? Czy przy zakupie tego routera możliwe będzie podpięcie obecnego, by służył jako nadajnik wifi?

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi, pytania, zainteresowanie tematem.

Link to post
Share on other sites

Jeśli Mikrotik to akurat zamiast hEX polecam hAP AC2 (RBD52G-5HacD2HnD-TC) - mieści się kwotowo i zawiera wifi AC (wewnętrzne anteny więc zasięg idealny nie będzie).

Przetestowane ~930 Mbit/s z sesją pppoe zapiętą przez gpon ONT w trybie bridge.

Co do wydajności po kablu - taki wynik zapewni również choćby TP-Link Archer C6 za połowę ceny, a będzie dużo prostszy w konfiguracji (testowałem wersję V3 i również osiągnąłem speedtesty ~930Mbit/s)

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

polecam hAP AC2 lub AC3, śmigam na AC2 od kilku miesięcy bezproblemowo dodatkowo mam na nim zrobiony tunel L2TP/ipsec (dostęp do sieci wewnętrznej) , mimo iż jest kompaktowy i tak ma lepsze pokrycie WiFi niż modem od UPC/Play Compal Connect Box. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Z Wi-Fi dobrym polecę TP-Link Archer AX55. Uzywam od 3 tygodni. Mam tylko iPhone Se 2022 z WiFi AX i piętro niżej pod pokojem z routerem na symetrycznym światłowodzie Netii predkości są jak po kablu około 62xMb/s. Ile wyciągnie przy opcji łacza Gigabit nie wiem. Jak na razie TP-Link tym modelem mnie pozytywnie zaskoczył. Łatwe w konfiguracji przez WWW, po polsku, ma PPPoE, VLAN. Wi-Fi działa lepiej po wyłączenie pseudo inteligetnego wifi 6 czy smart wifi jak to sobie nazwal tp-link.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję Wam za odpowiedzi.

 

Zawinąłem dzisiaj na próbę Tp-link archer c6 i dużo lepiej sobie radzi z utrzymaniem parametrów łącza. Przemyślę jeszcze czy chcę inwestować w Mikrotika czy zostanę przy budżetowej opcji z Tp-linka.

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Arnold napisał:

Z Wi-Fi dobrym polecę TP-Link Archer AX55. Uzywam od 3 tygodni. Mam tylko iPhone Se 2022 z WiFi AX i piętro niżej pod pokojem z routerem na symetrycznym światłowodzie Netii predkości są jak po kablu około 62xMb/s. Ile wyciągnie przy opcji łacza Gigabit nie wiem. Jak na razie TP-Link tym modelem mnie pozytywnie zaskoczył. Łatwe w konfiguracji przez WWW, po polsku, ma PPPoE, VLAN. Wi-Fi działa lepiej po wyłączenie pseudo inteligetnego wifi 6 czy smart wifi jak to sobie nazwal tp-link.

A to ciekawostka, widziałem co najmniej 3 Twoje posty gdzie wychwalałeś pod niebiosa dziurawy router Xiaomi ;]

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

trochę z innej beczki ale nie chce mi się zakładać dodatkowego tematu skoro jest tu kilku użytkowników MikroTik , problem dotyczy ogólnie wysyłania powiadomień także z innych urządzeń , google wyłączyło opcję "less secure aps" , i od kilku dni mam problem z powiadomieniami na email (auth-failed), ktoś coś wie w tym temacie ?

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, 8gwiazdek napisał:

A to ciekawostka, widziałem co najmniej 3 Twoje posty gdzie wychwalałeś pod niebiosa dziurawy router Xiaomi ;]

Dziurawy, czy nie to pod względem zasięgu Wi-Fi demon. Tylko pod tym względem go wychwalałem. 

Godzinę temu, cyna76 napisał:

trochę z innej beczki ale nie chce mi się zakładać dodatkowego tematu skoro jest tu kilku użytkowników MikroTik , problem dotyczy ogólnie wysyłania powiadomień także z innych urządzeń , google wyłączyło opcję "less secure aps" , i od kilku dni mam problem z powiadomieniami na email (auth-failed), ktoś coś wie w tym temacie ?

To lepiej załóż temat, a nie z takim czymś tutaj piszesz, gdzie temat dotyczy zupełnie czego innego.

Link to post
Share on other sites
Teraz, Arnold napisał:

Dziurawy, czy nie to pod względem zasięgu Wi-Fi demon. Tylko pod tym względem go wychwalałem. 

ja się tam nie czepiam , tyle że w temacie niby chodziło głównie o połączenie po kablu :)

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, cyna76 napisał:

ja się tam nie czepiam , tyle że w temacie niby chodziło głównie o połączenie po kablu :)

Podejrzewam, ze z smartfona korzysta on lub ktoś u niego, nawet czasem, z laptopa może tez, TV może po wifi bo nie każdy TV musi mieć maks łączą po kablu do streamingu, żeby działało elegancko, więc jak można mieć nie najgorsze wi-fi w cenie to czemu nie? :) 

 

Jeżeli światłowód ma wpięty w ONT, a ONT ma też port ethernet gigabitowy to nawet jak jakiś router powiedzmy by wyciągał tutaj teoretycznie, może z 960-980Mb to port w ONT też to musi dać radę, a jak w ONT jest programowa blokada na mniej to nawet najstabilniejszy Mikrotik nie pomoże :P - Pisze to oczywiście trochę z przymrużeniem oka, żeby mnie tu nie zjechać czołgiem :D 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Arnold napisał:

Jeżeli światłowód ma wpięty w ONT, a ONT ma też port ethernet gigabitowy to nawet jak jakiś router powiedzmy by wyciągał tutaj teoretycznie, może z 960-980Mb to port w ONT też to musi dać radę, a jak w ONT jest programowa blokada na mniej to nawet najstabilniejszy Mikrotik nie pomoże :P - Pisze to oczywiście trochę z przymrużeniem oka, żeby mnie tu nie zjechać czołgiem :D 

Trzy razy to czytałem i no nie jestem w stanie zrozumieć o czym piszesz i czego to ma się tyczyć.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, 8gwiazdek napisał:

Trzy razy to czytałem i no nie jestem w stanie zrozumieć o czym piszesz i czego to ma się tyczyć.

Naukowo udowodniono, że patrzenie w ekran, na dworze, podczas upału gdzie jest 29 stopni lub więcej w cieniu ma właśnie takie skutki  :P:P

 

Tak poważnie to próbuj dalej bo ja rozumiem.

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Arnold napisał:

Dziurawy, czy nie to pod względem zasięgu Wi-Fi demon. Tylko pod tym względem go wychwalałem. 

To lepiej załóż temat, a nie z takim czymś tutaj piszesz, gdzie temat dotyczy zupełnie czego innego.

Przeczytaj się człowieku co piszesz, temat jest o "Obecny router to xiaomi ac2350. O ile przy poprzednim łączu dawał bez problemu radę, to przy nowym niestety nie wyrabia po kablu" a ty tu srasz farmazony o zasięgu WiFi.

14 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

Trzy razy to czytałem i no nie jestem w stanie zrozumieć o czym piszesz i czego to ma się tyczyć.

nie dziwię się bo to bełkot niby-specjalisty

Edytowane przez cyna76
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, cyna76 napisał:

Przeczytaj się człowieku co piszesz, temat jest o "Obecny router to xiaomi ac2350. O ile przy poprzednim łączu dawał bez problemu radę, to przy nowym niestety nie wyrabia po kablu" a ty tu srasz farmazony o zasięgu WiFi.

15 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

 

Godzinę temu, cyna76 napisał:

nie dziwię się bo to bełkot niby-specjalisty

Jak ja bym tak zaczął "inteligentnie" kogoś obrażać na forum tutaj to z racji krótkiego stażu i zalewu Raportów dostał bym bana, ale ci co siedzą x czasu na forum mogą dosłownie wszystko. To są prawa dżungli bo od innych wymaga się dostosowania do Regulaminu forum, a inni nawet bez użycia brzydkich słów mogą kogoś obrażać. Przecież tu nie ma nic obraźliwego zaraz napiszecie. A trzeba napisać taki owaki, żeby kogoś obrazić czy urazić? Nie, ale ja przywykłem już, ze na forach jest jak w polityce każdy chroni swojego, a innych zastraszać uwagami i banami bo nie wytrzyma obrażeń czy urazem i coś napisze. To nawet bez sensu raportować bo ja nie mam szans, ze ktoś pomyśli z moderacji czy administracji, ze kogoś nawet takie coś może cokolwiek zaboleć.

Każdy pisze jak chce, jak mi się nie podoba, ze ktoś pisze czy rozmawia ze mną gwarą jakąś nie wiem kolegów od kieliszka to nie nie odzywam i nie mówię bełkot czy coś innego, po prostu idę dalej, a on niech bełkocze. Autorowi tematu widzę nie przeszkadza niezależnie jak to co wtedy napisałem odebrał i zrozumiał.

 

Ja mam przestrzegać Regulaminu forum to tak samo reszta i to pisze do moderacji i administracji. Traktujmy się równo bo to nie średniowiecze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...