Skocz do zawartości

i7 10700K + Z490 MSI Gaming X grzeje się :/


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Leminairre,

Recommended Posts

Cześć, jakiś czas temu zacząłem miewać losowe problemy z wymagającymi grami (COD) sporadycznie zaczęła mi się crashować gra więc zacząłem interesować się temperaturą na procesorze i ...

Przy testach OCCT lub Prime95 zauważyłem aż 100C i po 10 minutach zrzucanie zegarów.

 

Jak się okazało problemem było napięcie V Core 1.350V Zbiłem je do 1.250v  i pokorciło mnie na wbicie dodatkowej 1 na mnożniku w Boost do 3900MHz

Działa stabilnie ale dalej gorąco :( do 90C przy 24C otoczenia 

 

Buda Sharkoon REV200 ARGB
Wentylatory skręcone w trybie DC do 5V przy temperaturze procesora do 57C od 57C 100% czyli na 12V

Chłodzenie Macho rev.B 

Pasta Zalman MX - zmienię na thermal Grizly na dniach 

 

Bez OC na totalnym AUTO 3800MHz temperatury również wysokie 85-90C

 

Czy ten procesor tak po prostu ma? 

Tego wcale się podkręcić nie da :(

 

Konieczne AIO? 

 

 

 

PS na podkręcaniu znałem się kiedyś. Przy pentiumie 1 zworkami :) OC z 200MHz do 233 na boxowym chłodzeniu, no i phenom 955 BE pięknie podkręcony

Edytowane przez elvismt
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
1 godzinę temu, elvismt napisał:

Buda Sharkoon REV200 ARGB

Jak w tym dziwolągu jest rozwiązany przepływ powietrza? Jak zamontowałeś chłodzenie?

Z tego co naprędce wyczytałem, to GPU ma fajne temperatury w tej skrzynce, ale CPU dostaje po doopsku - jestem niemal pewien, że wina leży w montażu.

 

10700K to nie jest gorący procesor, na stock zegarach schłodzi go nawet Fera po korekcie napięcia.

1 godzinę temu, elvismt napisał:

Jak się okazało problemem było napięcie V Core 1.350V Zbiłem je do 1.250v

Budżetowe Z490 ustawiają zbyt wysokie napięcie, na 1.35V to niektórzy kończą podkręcać.

 

Sprawdź co gdzie wieje i jak masz zamontowany cooler, być może Ci się kotłuje wszystko w środku.

Link to post
Share on other sites

Generalna zasada przy powietrznym chłodzeniu cpu - ze 2x wentylator na froncie budy minimum (wpychający powietrze) + 1 na tył i 1 jeden na górze obudowy (wyciągające gorące powietrze). A cooler tak ustawiony żeby wydmuchiwał gorące powietrze w stronę tyłu obudowy. Wtedy jest względnie ok pod względem temperatur zarówno GPU jak i CPU. 

 

Nie wiem jak wygląda Twoja obudowa i jakie ma opcje montażu wentylatorów. Musisz sam pokombinować. Jeżeli to ta to masz opcję zainstalować 3 z przodu i 2 z tyłu:

f-sharkoon-rev200-argb-tempered-glass-sh

Na przyszłość zamiast świecidełek przy wyborze obudowy warto wybrać sprawdzone konstrukcje z "meshowym" frontem jak np Fractal Meshify C. 

 

Nie wiadomo też czy chłodzenie cpu poprawnie zamontowane i jakiej pasty użyłeś. Też temat do sprawdzenia. 

Link to post
Share on other sites

zamontowane poprawnie natomiast wentylator CPU pcha powietrze przez radiator ku górze Więc uważam że względnie poprawnie. Temp karty graficznej są właśnie rewelacyjne :) Pasta jak pisałem zalman MX - 4  ale wymienię na lepszą jak znajdę chwilę.

 

Zależało mi na konstrukcji gdzie kable idą do góry i wychodzą w jednym miejscu. 

 

Co do budy sprawdzę bez szkła na boku jak to będzie wyglądało. Z pewnością lepiej ale zobaczymy o ile :)

Link to post
Share on other sites
34 minuty temu, joker5513 napisał:

Generalna zasada przy powietrznym chłodzeniu cpu - ze 2x wentylator na froncie budy minimum (wpychający powietrze) + 1 na tył i 1 jeden na górze obudowy (wyciągające gorące powietrze).

Myk w tym, że ta skrzyneczka jest zaprojektowana tak, że mobaska montuje się odwróconego - GPU jest pionowo.

Dlatego GPU osiąga tak niskie temperatury, bo 3 główne wentylatory pchają powietrze na nią, CPU ma zawsze gorszą cyrkulację - top zamknięty, na dole zasilacz.

 

 

5 minut temu, elvismt napisał:

CPU pcha powietrze przez radiator ku górze

Nie da się tego ułożyć tak, żeby było lepiej, niż masz.

Do sprawdzenia montaż samego chłodzenia, nie wierzę, że przez samą konstrukcję skrzynki miałbyś takie temperatury.

 

Link to post
Share on other sites

I ja nie wierzę w tak wysokie temp. na stocku :/ chłodzenie na bank dobrze zainstalowane ale i tak będę je zdejmował w celu wymiany pasty. Sprawdzę to wtedy drugi raz :)

 

Co do budy... W tescie WavePC nie wygląda aż tak źle 

 

 

Ale chyba mam mały pomysł... na topie obok wyjść płyty głównej mogę nawiercić kilka otworów na wydmuch ciepłego powietrza z procesora... albo chłodzenie wodne, wtedy chłodnica (wentylatory na niej) już bezpośrednio wydmucha powietrze na zewnątrz 

Edytowane przez elvismt
Link to post
Share on other sites

Posiadam 10700K na fabrycznym zegarze + MSI Z490 Tomahawk + Arctic Freezer i30 + SilentiumPC L50 Pure Black.

 

W obudowie mam zamontowane 4x SilentWings 3 120mm oraz 1x SilentWings 3 140mm. Temperatury w stresie nie dobijają do 80 stopni, natomiast podczas przeglądania internetu chłodzenie CPU kręci wentylatorem tak wolno, że można spokojnie policzyć pojedyńcze łopatki. Ale problem podobny do opisanego miałem podczas korzystania z poprzedniego zestawu. Pękło mocowanie radiatora do płyty głównej i stopka chłodzenia nie dociskała do procesora... Objawem były wysokie temperatury, restartowanie się komputera.

^^

Link to post
Share on other sites

No i lipa CS go 80C zdjęta boczna ściana i 69C aż para we mnie buchnęła :( :( 

 

Choć robię teraz stress test OCCT 5 minut i bez ściany bocznej 86-87C Też dużo :( 

Jakie ten proc powinien mieć CPU SA CPU IO ??? ja mam SA1.2080V IO 1.1450V Może tutaj jest problem 

Edytowane przez elvismt
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...