Skocz do zawartości

2 monitory (do pracy i rozrywki)


Recommended Posts

Cześć,

poszukuję idealnej konfiguracji monitorów pod siebie. Pracuję głównie przy stronach www więc spora przestrzeń robocza jest wymagana. Ale lubię też pograć więc dobry monitor do gier się przyda.  Ważne, że chcę obydwa monitory umieścić na uchwycie (lub 2 oddzielnych) VESA montowanym do biurka. 

Wstępnie chciałem kupić 2 monitory 27" 2560 x 1440 (iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle) ale uznałem, że wolę iść w stronę 4k przynajmniej na jednym głównym monitorze.

 

Teraz optymalną kombinacją wydaje mi się główny monitor ultrapanoramiczny 21:9 34'' + dodatkowy ~27'' 1440p.

Fajnie jakby monitory wizualnie do siebie pasowały więc pomyślałem, że jeden powyższy iiyama  b1 by został i do niego iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle

Tyle, że ten pierwszy jest IPS a ten VA. Czy nie będzie to jakoś mocno się różniło chociażby barwami?

Czy te 34'' do gier się spiszą mimo, że zazwyczaj VA nie są polecane?

 

Może iść całkiem w inną markę? Jaki ultrapanoramaiczny do 3 tysięcy będzie najlepszy? Wtedy ten dodatkowy będzie może łatwiej dobrać ;)

 

Link to post
Share on other sites

Co do GB3467WQSU mogę się wypowiedzieć bo jeszcze posiadam i jak dla mnie jeśli chodzi o szybkość jest OK - gry działają płynnie, przy zwiększeniu overdrive prawie w ogóle nie widać smużenia, natomiast wcześniej używałem monitora IPS FullHD ZR2440w i pomimo że kolory skalibrowałem podobnie, to widzę tą różnicę w kolorach jak patrzę w boczne części ekranu (wada matryc VA), dodatkowo nie wiem czy to wada mojego egzemplarzu czy wszystkie 34" tak mają, ale na białym tle boki wyglądają niedoświetlone (jak przesunę głowę i patrzę prostopadle do bocznej krawędzi ekranu to jest OK). Ja siedzę blisko monitora około 60-70cm, więc może to dlatego. W internecie monitor ma dobre recenzje, ale jak chyba jednak wymienię go na IPS.

Tu taki na szybko poglądowy filmik nakręcony komórką jak to wygląda z mojej perspektywy. Początek nagrywany z odległości około 70cm, później musiałem się cofnąć aby uchwycić cały ekran. Spadek kontrastu najlepiej widać na konarze.

 

Edytowane przez Rafał Ligęza
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Rafał Ligęza napisał:

Co do GB3467WQSU mogę się wypowiedzieć bo jeszcze posiadam i jak dla mnie jeśli chodzi o szybkość jest OK - gry działają płynnie, przy zwiększeniu overdrive prawie w ogóle nie widać smużenia, natomiast wcześniej używałem monitora IPS FullHD ZR2440w i pomimo że kolory skalibrowałem podobnie, to widzę tą różnicę w kolorach jak patrzę w boczne części ekranu (wada matryc VA), dodatkowo nie wiem czy to wada mojego egzemplarzu czy wszystkie 34" tak mają, ale na białym tle boki wyglądają niedoświetlone (jak przesunę głowę i patrzę prostopadle do bocznej krawędzi ekranu to jest OK). Ja siedzę blisko monitora około 60-70cm, więc może to dlatego. W internecie monitor ma dobre recenzje, ale jak chyba jednak wymienię go na IPS.

Tu taki na szybko poglądowy filmik nakręcony komórką jak to wygląda z mojej perspektywy. Początek nagrywany z odległości około 70cm, później musiałem się cofnąć aby uchwycić cały ekran. Spadek kontrastu najlepiej widać na konarze

 

Dzięki za odpowiedź, wiedziałem w sieci podobne opinie o niedoświetlonych krawędziach ale jakoś strasznie to nie wygląda. Co do IPS to poprzednik tego modelu był ponoć zrobiony na matrycy IPS ale jest prosty i te 20Hz mniej. 

 

Ktoś ma jakieś doświadczenia z innymi ultrapanoramami? ;)

 

 

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, qszyq napisał:

Co do IPS to poprzednik tego modelu był ponoć zrobiony na matrycy IPS ale jest prosty i te 20Hz mniej.

No właśnie jeśli chodzi o zakrzywienie (wcześniej nie miałem zakrzywionego monitora) to ono jest tylko po środku ekranu, co też troszeczkę zniekształca geometrię. Ja będę zamawiał HP X34 na IPS i z płaskim ekranem. Ogólnie ma on mało portów ale mi wystarczy samo Display Port. https://www.youtube.com/watch?v=lx8vnIQn4gw

 

iiama.jpg

Link to post
Share on other sites

IIamę będę oddawał, jakoś mi nie podeszła matryca VA, mimo że wszystko działa płynnie w tym monitorze. Zamówiłem już HP X34, ale to wszystko kwestia indywidualna. Najlepiej podejść sobie do sklepu i samemu pooglądać. U mnie w okolicy nie mieli monitorów 21:9 więc musiałem sugerować się opiniami i ryzykować. Ale jest 2 tygodnie na zwrot więc jakby coś się nie podobało to zawsze można oddać.

Link to post
Share on other sites
W dniu 24.05.2022 o 06:45, Rafał Ligęza napisał:

IIamę będę oddawał, jakoś mi nie podeszła matryca VA, mimo że wszystko działa płynnie w tym monitorze. Zamówiłem już HP X34, ale to wszystko kwestia indywidualna. Najlepiej podejść sobie do sklepu i samemu pooglądać. U mnie w okolicy nie mieli monitorów 21:9 więc musiałem sugerować się opiniami i ryzykować. Ale jest 2 tygodnie na zwrot więc jakby coś się nie podobało to zawsze można oddać.

 

Doszedł już X34? Jak wrażenia?

 

Znalazłem coś takiego: https://www.morele.net/monitor-msi-mpg-artymis-343cqr-8517807/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=55dc066b-17d9-5a2e-a973-801f9be651ce

Na + to ilość kolorów (10bit?)

Pomyślałem, że oprócz tego mogę wziąć jakiś 4k 28 cali jako dodatkowy. Tylko pytanie czy nie lepiej jak obydwa monitory mają taką samą "wysokość" tj ilość px w pionie? Przejeżdżając myszką wyobrażam sobie, że na 1440p jestem już na samym dole a wchodząc na 2160p jeszcze sporo brakuje na sam dół i może to denerwować ;) 

Link to post
Share on other sites
 
Doszedł już X34? Jak wrażenia?
 
Znalazłem coś takiego: https://www.morele.net/monitor-msi-mpg-artymis-343cqr-8517807/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=55dc066b-17d9-5a2e-a973-801f9be651ce
Na + to ilość kolorów (10bit?)
Pomyślałem, że oprócz tego mogę wziąć jakiś 4k 28 cali jako dodatkowy. Tylko pytanie czy nie lepiej jak obydwa monitory mają taką samą "wysokość" tj ilość px w pionie? Przejeżdżając myszką wyobrażam sobie, że na 1440p jestem już na samym dole a wchodząc na 2160p jeszcze sporo brakuje na sam dół i może to denerwować  
X34 jak dla mnie sprawuje się przyzwoicie. Wiadomo że kolor czarny jest gorszy niż w VA ale dla mnie nie jest to aż tak odczuwalne, Iiama już odesłana a HP zostaje. jak będziesz brał dwa monitory to najlepiej podobna wysokość i rozdzielczość w pionie. Co do samych 10bit to się nie wypowiem, bo jak sprawdzałem plansze porównujące 10bit do 8bit to dla mnie przejścia między kolorami już są słabo widoczne. Mam nagrany filmik z iiamy i HP stojących koło siebie więc jak chcesz to mogę go wieczorem wrzucić na YouTube.

Wysłane z mojego Hi9Air przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, Rafał Ligęza napisał:

X34 jak dla mnie sprawuje się przyzwoicie. Wiadomo że kolor czarny jest gorszy niż w VA ale dla mnie nie jest to aż tak odczuwalne, Iiama już odesłana a HP zostaje. jak będziesz brał dwa monitory to najlepiej podobna wysokość i rozdzielczość w pionie. Co do samych 10bit to się nie wypowiem, bo jak sprawdzałem plansze porównujące 10bit do 8bit to dla mnie przejścia między kolorami już są słabo widoczne. Mam nagrany filmik z iiamy i HP stojących koło siebie więc jak chcesz to mogę go wieczorem wrzucić na YouTube.

Wysłane z mojego Hi9Air przy użyciu Tapatalka
 

 

Chętnie zobaczę jak wyglądają obok siebie bo lada chwila będę musiał coś wybrać i zamówić.

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, qszyq napisał:

 

Chętnie zobaczę jak wyglądają obok siebie bo lada chwila będę musiał coś wybrać i zamówić.

W jednym są lepsze kąty, w drugim lepsza czerń, część nagrana jest przy wyłączonym świetle. Ogólnie wybór to chyba kwestia indywidualna.

Na amazonie jest jeszcze monitor na IPS 40 calowy Innocn 40C1R. https://www.amazon.pl/INNOCN-Monitor-FreeSync-Speaker-40C1R/dp/B09P1G2Q76

 

Nagrywane telefonem więc obraz może być przekłamany trochę.

 

Edytowane przez Rafał Ligęza
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...