Skocz do zawartości

Jaka płyta dla i7 12700K


Recommended Posts

Hej, pytanie jaką płytę oraz chłodzenie polecacie do i7 12700K. Wygląd płyty nieistotny.

 

Komputer do biura, głównie do obliczeń konstrukcyjnych w różnych programach oraz przeglądanie rysunków 2d w aplikacjach cad.

Nie będzie karty graficznej.

Procesor nie będzie podkręcany, będzie 32GB ramu

 

Dzięki za pomoc.

 

 

Link to post
Share on other sites

PŁYTA:

  • opcja 1.) MSI Z690 A-PRO DDR4 droższa, ma spory zapas power limitu, nie będzie gotowała VRM-ów
  • opcja 2.) Asus PRIME B660M-A D4 tańsza, płyta potrafi wyzwolić nawet 200W, ale trzeba dobry przewiew w obudowie  

 

 

 

CHŁODZENIE:

  • opcja 1.) Arctic Freezer 34 eSports Duo dobre chłodzenie powietrzne w dobrej cenie
  • opcja 2.) Noctua NH-D15 wysokiej jakości chłodzenie powietrzne na długie lata
  • opcja 3.) SilentiumPC Navis F240 wodne AIO, troszkę wydajniejsze od noctua, dosyć tanie
  • opcja 4.) Arctic Liquid Freezer II 360 wydajniejsze wodne AIO, ma nawiew na VRM-y, jakościowo lepsze od SPC wyżej + dłuższa GW

 

 

 

 

PAMIĘCI RAM: (na czipach b-die, bez problemu można je skalibrować na 3600-4000MHz w Gear-1)

  • opcja 1.) 1x G.Skill Trident Z RGB DDR4 32 GB 3200MHz CL14 (F4-3200C14D-32GTZR)
  • łącznie  1-komplet = 2x kości Dual Rank po 16GB = razem 32GB

 

  • opcja 2.) 2x Patriot Viper Steel 16GB (2x8GB) 4400MHz CL19 (PVS416G440C9K)
  • łącznie 2-komplety = 4x kości Single Rank po 8GB = razem 32GB

 

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Przepraszam, że nie odpisałem, zbyt dużo w pracy się dzieje.

Dziękuję za informacje.

 

Skompletowałem już w miarę zestaw, nie wiem czy w tym wątku mam kontynuować, czy przenieść do działu z zestawami.

Jakiś komputer do biura kupuję średnio 1 w roku, część komputerów już jest leciwych ale spokojnie na nich pracuję. Ale ten ma być typowo dla mnie, więc zależy mi aby był dopasowany.

Zestaw wygląda tak - https://proline.pl/koszyk/fdb5cf1e , do obudowy dołożę jeszcze 1 ssd oraz 1 hdd jeżeli się zmieści (mam z odzysku z innego pc)

Za 2/3 lata kupię nowy, a ten pc (jako najlepszy) trafi do mojego dziecka. Dołoży sobie kartę graficzną i będzie miał całkiem fajny zestaw. Dlatego dałem od razu większy zasilacz oraz wybrałem płytę z lepszą kartą dźwiękową (przynajmniej tak wyczytałem)

 

Proszę o pomoc w 3 punktach:

- czytałem, że przy tym chłodzeniu (montowane u góry) nie wszystkie pamięci się mieszczą

- czy warto od razu dać z przodu jeden dodatkowy wentylator, jeżeli tak to jaki?

- czy są jakieś kody rabatowe do sklepów?

 

Jeszcze zastanawiam się na zamianą procesora i7 12700K na i7 12700, skoro i tak nigdy nie będzie ten procesor podkręcany - zawsze to 340zł taniej.

Ale nie wiem czy wydajność nie ucierpi z tego powodu. 12700 ma taktowanie sporo niższe od 12700K, to podstawowe oczywiście, bo w trybie turbo takie samo. Przy okazji w trybie turbo procesor kiedy pracuje? Włącza ten tryb na kilka sekund czy pracuje w nim długo jak ma zapotrzebowanie na moc obliczeniową?

Edytowane przez mikei79
Link to post
Share on other sites

Bez OC oraz na fabrycznych limitach mocy te procesory będą miały bardzo zbliżoną wydajność. Moim zdaniem różnic nie odczujesz, jeśli nie będziesz kręcił. 

 

Zegarem bazowym się kompletnie nie sugeruj, bo pod obciążeniem oba procki będą zachowywać się podobnie. 

 

Jeśli ten komputer ma służyć najpierw jako biurowy to kompletnie nie polecam AiO. Silentiumpc Fera 5 bez problemu ogarnie 12700. 

 

Wenty solo jeśli miałbyś dokupić - Arctic P14/P12. 

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 14.05.2022 o 15:27, mutissj napisał:

(na czipach b-die, bez problemu można je skalibrować na 3600-4000MHz w Gear-1)

B-Die do biura )

 

W dniu 14.05.2022 o 12:53, mikei79 napisał:

Hej, pytanie jaką płytę oraz chłodzenie polecacie do i7 12700K. Wygląd płyty nieistotny.

 

Komputer do biura, głównie do obliczeń konstrukcyjnych w różnych programach oraz przeglądanie rysunków 2d w aplikacjach cad.

Nie będzie karty graficznej.

Procesor nie będzie podkręcany, będzie 32GB ramu

 

Dzięki za pomoc.

 

 

https://www.x-kom.pl/lista/7y3ytgsdh

 

Możesz zejść na i7-12700 i B660.

Fancy cooler i lepsza obudowa, żeby się fajnie zazębiły - możesz wziąć Ferę 5, Dark Rock jest tam tylko ze względów wizualnych.

Setup bardzo cichy, od zasilacza przez obudowę do chłodzenia. Pamięci zejdą na co najmniej CL17, gdyby była taka potrzeba.

 

Sklejone w x-dziadach, Proline mnie już wkurza z co drugim niedostępnym produktem.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Leminairre napisał:

Fancy cooler i lepsza obudowa, żeby się fajnie zazębiły - możesz wziąć Ferę 5, Dark Rock jest tam tylko ze względów wizualnych.

Setup bardzo cichy, od zasilacza przez obudowę do chłodzenia. Pamięci zejdą na co najmniej CL17, gdyby była taka potrzeba.

Obudowę chciałbym zostawić tą Pure Base 500, ponieważ na biurku obok już taka stoi, niech wygląda tak samo. Jakiekolwiek lampki widoczne z zewnątrz odpadają.

Chłodzenie również chciałbym zostawić to AIO, nigdy takiego nie miałem, a komputerów już w życiu trochę kupowałem. Chciałbym zobaczyć jak to działa, stąd pytanie o te wysokości pamięci czy się pomieści wszystko i nie będzie kolizji z tym AIO montowanym u góry.

6 godzin temu, Leminairre napisał:

Możesz zejść na i7-12700 i B660.

Płyta, którą zaproponowałeś wydaje mi się ok, wiec zdecydowałbym się na nią i ten 17 12700.

 

Nie bardzo rozumiem, podmiany pamięci na ciut inny model, takie drobne różnice coś zmieniają? Pamięci wcześniej miałem w koszyku które ktoś tu często polecał.

 

To koszyk po korekcie wygląda tak - https://proline.pl/koszyk/2cbe657f

Edytowane przez mikei79
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, mikei79 napisał:

Nie bardzo rozumiem, podmiany pamięci na ciut inny model, takie drobne różnice coś zmieniają?

To były po prostu najtańsze 3600Mhz warte rozważenia w sklepie, w przypadku pracy z softem pamięci to drugorzędna sprawa i liczy się głównie ich pojemność.

 

2 godziny temu, mikei79 napisał:

Obudowę chciałbym zostawić tą Pure Base 500, ponieważ na biurku obok już taka stoi, niech wygląda tak samo. Jakiekolwiek lampki widoczne z zewnątrz odpadają.

Spoko - lampeczki można wyłączyć, buda wrzucona taka bo to po prostu lepsza konstrukcja, no i dzieciak miałby światełka do zabawy.

 

3 godziny temu, mikei79 napisał:

i nie będzie kolizji z tym AIO montowanym u góry.

Navis F240 to dosyć standardowa chłodnica, nie powinno być żadnego problemu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...