Skocz do zawartości

Ryzen 5600 + MSI B450 TOMAHAWK


Recommended Posts

Witam

Obecnie posiadam konfigurację: MSI B450 TOMAHAWK (bez dopisku MAX) + Ryzen 2600 + 16GB G.SKILL Aegis 3000MHz CL16

Planuję zmianę procesora na Ryzen 5600 (nie 5600X)

 

Czy ktoś posiada ten procesor z tą płytą? - jeżeli tak jak się sprawuję - stabilność

Na stronie MSI ten konkretny model procesora nie jest dodany do listy kompatybilnych z mobo - stąd pytanie.

 

Link to post
Share on other sites

Szansa na trafienie lepszej sztuki to loteria. Teoretycznie 5600x wyprzedzi 5600 w kwestii taktowania. Tyle, że taktowanie o nawet 200MHz niewiele tu zmieni jeśli chodzi o wydajność. Zależne to wszystko jest  też od ramu i  posiadanej karty graficznej. różnica w cenie niewielka, tak jak wydajność.

Podkręcić można oby dwa.

Edytowane przez mistela222
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bierz i się nie zastanawiaj. Będzie działać prawidłowo przed zmianą jedynie BIOS na beta wgrać i tyle. 2600 po update też zadziała (Ja wgrywałem 1.H5 z 22 kwietnia 22). Trochę już używam i nie ma problemów. Różnica między tymi prockami jest znaczna, głównie na korzyść aplikacji jednowątkowych(2600 vs 5600).

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

Karta graficzna Zotac RTX 3050

Obecnie Cyberpunk 2077 ogrywam - w niektórych lokacjach FPS leci w dół (ustawienia wysokie + DLSS) gdzie wykorzystanie karty graficznej spada - przypuszczam, że CPU tam nie wyrabia, wcześniej GTX 1060 3GB - niegrywalna na tym tytule

Edytowane przez VegoSSJ3
Link to post
Share on other sites

W  tym tytule ważny jest procesor jak i karta zależnie od lokacji . Na pewno wymiana procesora upłynni rozgrywkę ale czy spełni to Twoje oczekiwania w stosunku do ceny...???? 

Poszukaj jakiś porównań 2600 vs 5600, pewnie z X i z rtx 2060 bo i procesor  5600 i 3050 to stosunkowo nowe podzespoły. 3050 zbliżona jest wydajnościowo do 2060. Szybciej poszukać. 

Link to post
Share on other sites

Testy porównawcze przeglądam od jakiegoś czasu - różnica jest konkretna, wezmę 5600x.

Dzięki Panowie za wpisy

Jeżeli będzie wszystko ładnie śmigać to następnie pomyślę o podmianie ramu na 3600MHz

 

Pozdrawiam

Edytowane przez VegoSSJ3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, VegoSSJ3 napisał:

Testy porównawcze przeglądam od jakiegoś czasu - różnica jest konkretna, wezmę 5600x.

Słuszna decyzja, oszczędzanie 50 zł przy zakupie procesora to byłaby głupota.  ;) 

Co do ramu to kup cokolwiek w rodzaju Crucial Ballistix 3000/3200 i bez problemu pogonisz je na 3600 Mhz.

Zresztą te Aegisy też raczej pójdą na 3600, przynajmniej w testach w sieci szły nawet na 3933. ;)

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, VegoSSJ3 napisał:

Testy porównawcze przeglądam od jakiegoś czasu - różnica jest konkretna, wezmę 5600x.

Dzięki Panowie za wpisy

Jeżeli będzie wszystko ładnie śmigać to następnie pomyślę o podmianie ramu na 3600MHz


Już ponad pół roku temu zrobiłem podobnie - nie żałuję, przyrost mocy konkretny.

Co do RAMu, możesz najpierw spróbować je pogonić na wyższych taktowaniach i poluźnić opóźnienia. 
Również miałem R5 2600 + 3000CL16 i skończyło się na wymianie RAMu, gdyż moje Tridenty nie chciały pójść wyżej niż 3200CL16, a dopiero po ustawieniu CL18 wskoczyły na 3400 Mhz. xd

Link to post
Share on other sites

Ja bym spróbował przed wymianą ramu faktycznie postarać się o podkręcenie obecnego. Dużo zależy od kontrolera pamięci.  Na 5600x/5600 powinny lepiej iść niż na 2600. Miałem R5 2600 i uzyskałem max 3466MHz a na R5 3600 te same kości idą na 3600MHz, ale to też max.

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, VegoSSJ3 napisał:

Ryzen 5600x zamówiony, co do ramu zobaczymy co uda się wycisnąć z obecnie posiadanych, w granicach 350 PLN można dostać 16GB Patriot Viper Steel 3733MHz CL17

Spoko, jeżeli grasz w fhd to procek zrobi robotę, teraz kolej gpu lepsze zapodać ;p Póki masz starego proca zrób sobie upgrade wersji bios, od aktualnej po kolei wszystkie do najnowszej.

Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, VegoSSJ3 napisał:

Panowie dla tego proca jakie max napięcie dla RAMu jest bezpieczne?

 

Moje chodzą na profilowym 1,35V + SoC 1,1V. Dla pamięci nie przekraczałbym 1,4V, a SoC 1,1V to górny limit bezpiecznego napięcia. 

Sam procesor działa w okolicach 1,25-1,28V. Nie korzystam z PBO, mam ustawiony ujemny offset. 

Link to post
Share on other sites

Przytoczone przez Ciebie Patriot Viper Steel potrafią bez problemów chodzić nawet i na 1.5V o ile masz dobrze wentylowaną budę. 

 

Heh, przywracacie mi wiarę w ludzi. Pisałem pod art na PurePC komentarz, że R5600/x to fantastyczne procki dla ludzi z Ryzen gen 1/2 a nawet 3 to był płacz, że nikt tak często Cpu nie wymienia... 

 

No jak się ma Intela to nie, skoro tylko 2 gen na chipset wchodzą xD

Link to post
Share on other sites

Biorąc pod uwagę że dwie pierwsze generacje Ryzena były po prostu słabe wymiana na 5600X daje ogromnego kopa wydajnościowego.
W przypadku serii 3000 kop nadal jest, ale już mniejszy, i jak komuś wystarcza Ryzen 3600 to w sumie może sobie na nim zostać.

Link to post
Share on other sites

No właśnie tutaj też się nie zgodzę - zobacz po jakich cenach są sprzedawane Zen2 na rynku wtórnym. Dopłata do 5600 tj raptem (300-400 pln jeśli się ma 3600 i trafisz na okazję). 

Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, Rebelmind napisał:

No właśnie tutaj też się nie zgodzę - zobacz po jakich cenach są sprzedawane Zen2 na rynku wtórnym. Dopłata do 5600 tj raptem (300-400 pln jeśli się ma 3600 i trafisz na okazję). 

Niestety ale dla niektórych te "raptem 300-400" peelenów to już jest bariera psychologiczna nie do przejścia, chyba za długo siedzisz w bogatej Szwecji, tutaj bida i januszerka cały czas!  :P 

Link to post
Share on other sites

Loteria krzemowa, na ithardwere trafił się im lepszy 5600 od 5600x po oc:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/amd_ryzen_5_5600_test_recenzja_opinia-20682-18.html

 

Dlatego brałbym 5600 chyba że różnica w cenie do 50zł do 5600x

 

Ja z 3060ti i 3700x poczułem różnice po przesiadce na 5800x nawet z monitorem 3440x1440, teraz już mam 3080 ale o inny temat. Generalnie zen 3 nawet w dużych rozdziałkach robi różnice w min fps

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Jak widzę że ludzie płacą w PL po 500+ za zabytki typu 6700k to nie wiem gdzie jest "bogaty kraj"... 

A to już raczej kolejna bariera, tym razem logicznego myślenia oraz chęci kupienia jak najtaniej nawet jeżeli nie ma to sensu

, ludzie myślą że jak oszczędzą te 200-300 na procku to robią dobry interes.  ;) 

Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Loteria krzemowa, na ithardwere trafił się im lepszy 5600 od 5600x po oc:

Wydaje mi się że zdecydowana większość i tak nie podkręca, ewentualnie jak już to włączy automat w rodzaju PBO.  :) 

Link to post
Share on other sites

Bez oc to w 1080p z 3080ti różnica miedzy tymi prockami to 1.5%, ze słabsza kartą i/lub w większej rozdziałce to już będzie mniejsza, albo żadna.

1440p i 3090 + pbo
Vzvjx9MjM8sB7eqFZB7dHG-1017-80.png

 

Czyli więcej jak 50zł od 5600 za 5600x nie ma co dawać, lepiej jaka grę za to kupić

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...