Skocz do zawartości

Wysoka temperatura pracy CPU


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Han44,

Recommended Posts

Witam wszystkich,

potrzebuję pomocy/porady z nowo nabytym sprzętem.

Od razu powiem, że znam się tyle, ile przeczytam w sieci, więc każda porada mile widziana. Tydzień temu kupiłem komputer, do grania, do domu, takie ogólnie do wszystkiego.
Wydaje mi się, że temperatura CPU jest stanowczo za wysoka, do tej pory miałem jedynie laptopy, więc nagrzewanie się wzbudziło moje obawy.
Temperatura zaraz po odpaleniu, to jakieś 42 stopnie

Przeglądanie jednaj karty w chromie (np pisanie tego tekstu to około 51-53 stopnie)
Karta z filmikiem na YT to już 61-64

Wiedzmin 3 73 stopnie
Granie w Red Dead Redemption 2 na wysokich ustawieniach to koło 81 stopni.

Wczoraj podczas instalacji gry pokazało 89 stopni


"Problem" zauważyłem już pierwszego dnia, chciałbu, wiedzieć, czy to normalne, i jeśli nie, to co mogę zrobić/zmienić/wymienić

 

Do obserwacji temperatury używałem Open Hardware Monitor i dla porónania SpeedFan, pokazują raczej to samo

Mój komp to:

 

Procesor

Intel Core i5-11400F

 

Chipset

Intel B560

 

Pamięć RAM

16 GB (UDIMM DDR4, 3200 MHz)

 

Karta graficzna

NVIDIA NVIDIA GeForce RTX 3060 (ale wygląda bardziej jak Asus RTX 3060 Phoenix 12GB) więc nie wiem

 

Dysk SSD PCIe

512 GB

 

Zasilacz 500 W

Edytowane przez Tlenek
Link to post
Share on other sites

Ten komp to z marketu gotowiec ?

Czy jednak składany na zamówienie ?

 

Jakie masz chłodzenie na tym procku i jaką obudowę ?

 

Tak na marginesie ..zasilacz 500W to nic nie mówi , warto wiedzieć jaki to model  i jego faktyczną moc,zdolności  .

Edytowane przez raiders
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Otwórz obudowę i jeśli tempy będą zbliżone to  jest możliwe że źle zainstalowano chłodzenie , jeśli masz jakieś pojęcie to spróbuj dokręcić z czuciem śrubki montażowe chłodzenia poszukaj która jest najmniej dokręcona, Zdziśki potrafią dać mało za dużo lub w ogóle gluta na cpu nie wspomnę że może jeszcze być folia na stopce chłodzenia ( w nowych grafikach niedawno było na forach o foliach na vramach), ile wentyli w obudowie i czy odpowiednio zainstalowane no i najważniejsze cóż za potwór chłodzi cpu .

Edytowane przez Han44
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Obudowa to piekarnik, kolega też miał taką obudowę ale osiągał blisko 100 C. Dopiero temperatury się unormowały jak kupił przewiewną obudowę  Zalman Z8 MS ARGB

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi, wczoraj nie dane mi było nic zrobić przy komputerze.

Więc tak, obudowa zdjęta z obu stron, okno w pokoju otwarte, wiec są miłe 22 stopnie w pokoju, komputer na biurku, więc ma przewiew. Zdjąłem chłodzenie, wymieniłem pastę, miałem trochę Genesis Silicon 800, nie ma folii, wygląda wszstko ok. Na chłodzeniu CPU jest podany model PBT-GF30FR(12). W obudowie jest taki zwykły wentylatorek 9x9 cm. W aplikacji Armoury Crate (do sterowania obudową) wybrałem opcję Windows, wiec chyba najmniej obciążająca, CPU. Temperatury wyglądają tak:
Pisanie tego tekstu 41-43 stopnie (max wskoczyło 53 gdzieś)
Gra w Wiedzmina 3 na wysokich, około 55 stopni, max 71

Gra w Red Dead Redemption 2 na wysokich ustawieniach, średnio 55, max pokazało 67
Forza 5 na ultra, średnio 62, max 80 stopni

chyba wygląda to lepiej?


Znów założyłem obudowę i wstawiłem koło biurka i:
Pisanie tego tekstu 47-49 stopnie (max wskoczyło 52 gdzieś)
Gra w Wiedzmina 3 na wysokich, około 57 stopni, max 62
Gra w Red Dead Redemption 2 na wysokich ustawieniach, średnio 65, max pokazało 77

Forza 5 na ultra, średnio 77, max 88stopni

I znów wyjąłem spod biurka, odkręciłem obudowę i odpaliłem Forzę, średnio 62-65, max 81

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

To chłodzenie w kompie za 6k (link) to totalna porażka tak trudno wstawić tanią wieżę raz dot.producenta, dwa zero cyrkulacji w budzie (1 x 90mm), zmiana obudowy lub zabawa z wentylatorami ale patrząc na te budę to wentyle dużo nie wniosą.

Jak widać po twoim wpisie cyrkulacja i dostęp pc do powietrza trochę zmienia tempy i proponuję jak wyżej kolega napisał zmiana obudowy na taką która ma kilka wentyli i jest z meshem lub w miarę ma przewiewny przód gdzie można zainstalować 2 lub 3 wentyle na nadmuch z tyłu 1 i góra 2 wyciąg. Teraz to podstawa przy grafikach i procesorach z nowej generacji (temperatury), no i chłodzenie jakaś tania wieża z 120 mm wentylatorem.

Przed zakupem mogłeś wejść na forum i na pewno otrzymałbyś pomoc w zakupie kompa za 6000 koła i nie byłoby problemu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak, mądry człowiek po fakcie, masz rację, mogłem najpierw zapytać. Chciałem na raty, dlatego pokusiłem się o Media.

 

Wymiana obudowy, to przełożenie wszystkiego że środka... Trochę się boję się chyba nie będę miał wyboru.

 

Dzięki za pomoc i porady

To może od razu poproszę o jakąś radę co do obudowy, coś, w co włożę to co mam bez problemu

P.S. postawiłem komputer na parapecie przy oknie, dużo przestrzeni iw ogóle, po założeniu boków obudowy wskoczyło przy Forzie koło 73 średnio i 88 max :(

 

Póki co będę grał bez obudowy

 

 

Link to post
Share on other sites

Musisz podać budżet jakim dysponujesz , czy to ma być  obudowa z oknem, ledami , jakie gniazda na froncie czy górze każdy ma inne oczekiwania, kolega wyżej podał już jedną która z podobnym zestawem sobie poradziła, wejdź na forum obudowy i zasilacze załóż temat obudowa jakiej szukasz  czyli budżet , rodzaj mobo, długość grafiki czy ma być okno czy ledy itd.. tam forumowicze którzy mają wiedzę na pewno z chęcią Ci pomogą i nie wydasz kasy na darmo.

 

Link to post
Share on other sites

Kolego bo tak śmiechem żartem - ale masz kupionego składaka, kwestie gwarancji sobie ogarnij zanim zaczniesz coś demontować. Może łatwiej będzie otworzyć budę, zrobić ze dwie fotki jak to wygląda w środku, zamieścić to się spojrzy...?

Może jest jakieś prostsze niż rozwalanie wszystkiego rozwiązanie pt. kupić i włożyć ze dwa wenty wtłaczające w te budę i nagle problem zginie?

 

Link to post
Share on other sites

O gwarancji nie pomyślałem w ogóle... Żal było by stracić :/

kurcze, faktycznie, może najpierw się zorientuje a potem będę nową obudowę zamawiał.

eh, głupio zrobiłem, że się najpierw tu mądrzejszych nie zapytałem.

nic, teraz trzeba kombinować.

Link to post
Share on other sites

Kupienie dobrej budy to też koszta, ja bym raczej zainwestował w chłodzenie samego procesora, też mam ten procesor z chłodzeniem Silentium PC Fera 3 i temperatura max jaka miałem to 73 stopnie w cyberpunku, zainwestuj w jakieś fajne chłodzenie i powinno być ok, jest mega dużo tematów na temat tego, że stockowe chłodzenie tego procesora nie jest zbytnio wydajne. Obawiam się jedynie, że te gotowce mają plomby chroniące przed rozbieraniem obudowy.

Edytowane przez polish95
Link to post
Share on other sites

Dlatego napisałem żeby zrobić realne fotki wnętrza i może się zobaczy co tam rzeczywiście siedzi?

Na zdjęciach z tej serii kompów jest tam jakieś wieżowe na procku. Ale nie widać na nich czy może z łaski wsadził jakiś nadmuch...?

Nie ma co panikować tak z marszu, na razie budka otwarta i jest spokój.

Plomby jak miał komp to i tak już troszku du*a zbita - ale zwykle na samej budzie ich nie ma. Czyszczenie, dołożenie ramu, dysku itp...

Teraz to nawet gotowce della czy hp nie są plombowane. Kiedyś montowali czujniki otwarcia budy pod bios ale dawno nie widziałem.

Edytowane przez Barszczu
Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za porady.
Zapewne dalej bym myślał co tu zrobić ale skorzystałem z prawa konsumenta i tego, że kupiłem tego kompa w dużej sieciówce i zwróciłem sprzęt. Opisałem im problem, sprzedawca obejrzał obudowę ... (tak, jakbym wyjął wszystkie podzespoły nie rysując obudowy, też by zabrał sprzęt) ...  i zwrócili kasę.

Napisałem z prośbą o pomoc na forum, teraz czekam na nowego PCta, będzie sporo lepszy i finalnie nawet tańszy od tego sklepowego.

Dzięki wszystkim raz jeszcze!

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...