Skocz do zawartości

Procesor grzeje się jak kominek zimą


Recommended Posts

Siemano, parę dni temu wymieniłem kartę graficzną i zasilacz, z GTX 1050 ti na RTX 3080 i zasilacz z 500W na 750W Chieftec Proton używam aktualnie procesora i5 9600k z chłodzeniem Grandis 2 od SilentiumPC procesor bez żadnych zmian z OC po prostu czysto jak był kupiony tak był nie ruszany.

Moim głównym problemem od wymiany tych dwóch rzeczy jest grzanie się procesora który potrafi grzać się nawet powyżej 90°C i w sumie z tego co zauważyłem nie zatrzymuje się (wolałem nie trzymać za długo procka na takiej temperaturze) próbowałem wymianę pasty, czyszczenie pc, bawiłem się wiatrakami w biosie (płyta główna to MSI z390 tomahawk) i ustawiałem je na 100% przy temperaturze 70° i nadal temperatury wzrastały, niestety wiem że procesor to bootleneck dla tej karty graficznej ale nie wydaje mi się że to powinno aż tak grzać ten procesor.

Piszę tutaj z prośbą o jakąś poradę co mógłbym jeszcze zrobić, ponieważ aktualnie zastanawiam się nad wymianą chłodzenia na coś większego i lepszego, myślałem o jakimś chłodzeniu AIO z góry dziękuję za porady.

Link to post
Share on other sites

Grandis 2 spokojnie powinien dać radę temu CPU nawet po OC, wiec albo źle zamontowany/źle założona pasta, albo wentylatory jednak się nie kręcą. Jaka obudowa? Ile wentylatorów może wszystko się w środku gotuje(ale i tka nie powinno być 90 na CPU), jakie temperatury ma GPU?

 

Swoja droga kupując 3080 oszczędzać na zasilaczu i taki wynalazek kupować, ale to nie ten temat:)

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie wszystko sie gotuje. TDP dla 3080 jest duzo wyzsze, a i procesor bedzie generowal wiecej ciepla bo bedzie mocno obciazony.

Zdejmij bok obudowy i zobacz czy jest lepiej

 

Współczynnik TDP zaczerpnął swój skrót od pochodzącego z języka angielskiego określenia Thermal Design Power. Tłumaczy się go jako zalecana klasa chłodzenia przez producenta procesora.

W gotowych do zakupu komputerach stacjonarnych oraz laptopach współczynnik ten współgra z zespołem chłodzącym. Dlatego nie jest konieczne wprowadzanie zmian w wewnętrznej strukturze komputera. Jednak jest to w szczególności ważna wskazówka dla użytkowników komputerów, którzy samodzielnie planują wymianę procesora. Także osoby, które dobierają części PC do zbudowania nowego peceta i potrzebują chłodzenia, które pochłonie wytwarzane ciepło i energię przez komponent.

Link to post
Share on other sites

Obudowa Sharkoon DG7000-G Red

Dosyć stara obudowa bo kupiona z 5 lat temu bodajże 

Temperatury GPU max 77° przy graniu w Horizon Zero Dawn na ultra 1440p 

Zdjąłem boczną szybę i temperatura CPU po pół godzinach grania sprawuje się w okolicach 65 do 72 stopni 

Ale mam wrażenie że ciepło karty graficznej grzeje zbyt mocno procesor i dlatego takie temperatury sprawdzałem teraz i straszne ciepło bije z GPU mimo że ma tylko 75°.

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Froscikx napisał:

Siemano, parę dni temu wymieniłem kartę graficzną i zasilacz, z GTX 1050 ti na RTX 3080 i zasilacz z 500W na 750W Chieftec Proton używam aktualnie procesora i5 9600k z chłodzeniem Grandis 2 od SilentiumPC procesor bez żadnych zmian z OC po prostu czysto jak był kupiony tak był nie ruszany.

Moim głównym problemem od wymiany tych dwóch rzeczy jest grzanie się procesora który potrafi grzać się nawet powyżej 90°C i w sumie z tego co zauważyłem nie zatrzymuje się (wolałem nie trzymać za długo procka na takiej temperaturze) próbowałem wymianę pasty, czyszczenie pc, bawiłem się wiatrakami w biosie (płyta główna to MSI z390 tomahawk) i ustawiałem je na 100% przy temperaturze 70° i nadal temperatury wzrastały, niestety wiem że procesor to bootleneck dla tej karty graficznej ale nie wydaje mi się że to powinno aż tak grzać ten procesor.

Piszę tutaj z prośbą o jakąś poradę co mógłbym jeszcze zrobić, ponieważ aktualnie zastanawiam się nad wymianą chłodzenia na coś większego i lepszego, myślałem o jakimś chłodzeniu AIO z góry dziękuję za porady.

 

Wszystko sprawdziłeś, pasta zmieniona, chłodzenie równo siedzi itp. Teraz wiadomo że karta będzie dociskać procesor do oporu co za tym idzie będzie się bardziej grzał, ale możesz jeszcze zerknąć na napięcia czy nie są jakieś kosmicznie wysokie Vcore, vccsa, vccio jak piszesz że wszystko masz na auto to tutaj może być problem.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Froscikx napisał:

sprawdzałem teraz i straszne ciepło bije z GPU mimo że ma tylko 75°.

 

Pewnie ze tak 75 to dla czlowieka bardzo wysoka temperatura, wszystko sie gotuje w srodku a chlodzenie procka nie daje rady bo mieli goracym powietrzem z grafiki.

 

Pozostaje Tobie wymiana obudowy na taka ktora ma mozliwosc montazu minimum 5 dobrych wentylatorow, dobre aio tez zapewne pomoze.

Jezeli chcialbys miec niskie temperatury to szukaj przestronnej obudowy na 7 wentylatorow.

 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Genghis Khan napisał:

dobre aio tez zapewne pomoze

 Po kiego grzyba jak grandis mu utrzymuje 

 

6 godzin temu, Froscikx napisał:

Zdjąłem boczną szybę i temperatura CPU po pół godzinach grania sprawuje się w okolicach 65 do 72 stopni 

 

Link to post
Share on other sites

Wedlug mnie aio wspomoglo by wyciaganie goraca z obudowy, cieplo z procka i jakas mala czesc ciepla z grafiki takze by byla wypychana po zastosowaniu AIO.

Przyszlosciowo jak bedziesz zmienial procka/plyte to aio mozna sobie zostawic na kolejna platforme, chyba ze zmieni sie mocowanie procka albo aio bedzie mialo swoje lata.

Link to post
Share on other sites

Zamiast obudowy kup aio freezera 2. Do tego paste grizzly kryonaut. 

Druga sprawa jest to czy faktycznie przy 90stopniach na cpu chłodzenie masz dosyć cieple?

 Jesli tak to moze taniej bedzie kupic jakies lepsze wentylatory na chlodzenie i obudowe?

Z tego co widze to masz na gorze miejsca na wentylatory 2x140mm. Ja bym freezera 2 280 kupił

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...