Skocz do zawartości

Czy dane na GPT są bezpieczniejsze od danych na MBR? (niesystemowy)


Recommended Posts

Wglebiam sie w temat tablicy GPT, oraz MBR. Szukam informacji związanych z trwałością danych na tych partycjach, na dysku niesystemowym, magnetycznym.

 

Jest tu jakaś różnica zachęcająca do konwersji?

 

>Podwójny sektor rozruchowy jest też na niesystemowym GPT? Czy tu chodzi o system?

>Jest jakas zaletą zmiany MBR na GPT, na dysku niesystemowym?

>Ten wybór może mieć wpływ na żywotność dysku/danych?

>Czytalem coś o automatycznym wykrywaniu i odizolowywaniu bad sectodow na GPT. MBR tego nie robi? Autor tamtego tekstu mam wrażenie nie do końca wiedział o czym pisze, stąd nie wiem ile w tym prawdy, a ile kiczu

 

 

Edytowane przez Wyrwinóg
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o trwałość samych danych, to bez znaczenia.
Jeśli masz bad sektory na danych, to je stracisz i tak. Tu bardziej systemy plików wchodzą, wielkości klastrów itp.

Bardziej chodzi o trwałość samego GPT, czy tam MBR (łatwość jego odbudowy).
Bo GPT ma sumy kontrolne samego siebie i kopię siebie razem z sumami kontrolnymi na końcu dysku.
Choć znowu MBR i jego wpisy o partycjach jest łatwo oszacować i po prostu nadpisać ( są programy pod to, których nie raz używałem ).

Według mnie wybór jest taki, jeśli nie musisz zachowywać kompatybilności z czymś co nie obsługuje GPT. To rób zawsze GPT.
Są nawet różnice wydajności dla pendrive na korzyść GPT ( taka ciekawostka ).

Ja np systemowy SSD M.2 NVMe (z win 10) muszę mieć obecnie w MBR, bo bootuje na niego w legacy mode przez legacy boot rom-a ( którego posiada SSD ) z Asusa p8z68-v pro. Resztę HDD/SSD mam w GPT.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Czyli wad GPT nie ma? Jako że dość niedawno oparto system na nim, obawiałem się też częstszych problemów bądź awarii.

 

Jeśli chodzi o sumy kontrolne, które na MBR są zapisywane w jednym miejscu, może sie zdarzyc że dysk szybciej padnie bo ten sektor dysku po latach stanie się nieczytelny?

(Jak rozumiem powstaje on na każdej partycji, niezależnie czy jest system czy nie)

 

Intro > Tak, i podobno niezależnie od ilości partycji. Ale u mnie dysk 2tb

Link to post
Share on other sites

uwalony MBR oznacza tylko tyle, że nie dostaniesz się do danych tak po prostu z exploratora windows. Ale dane ciągle są na HDD i da się do nich dobrać inaczej.
Jeśli przyczyną uwalonego MBR był bad sektor, to się wykona realokację i nadpisze poprawnym MBR i tyle. 
Niektóre MBR mogą mieć, ale nie muszą, sum kontrolnych. 

Ogólnie nie dość że informacje o partycjach są zapisywane w jednym miejscu, to sumy kontrolne nie są wymagane. 
Ale dysk bez MBR będzie sobie działać. 
Nie rozumiem czemu MBR miałby po latach być nieczytelny? chodzi ci o bit rot, bit flip? 
Nawet jeśli, to nadpiszesz poprawnym, w przypadku GPT jest identycznie. 

Tak jak wcześniej powiedziałem. jeśli nie musisz zachowywać kompatybilności z czymś co nie obsługuje GPT. To rób zawsze GPT.

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, kokosnh napisał:

uwalony MBR oznacza tylko tyle, że nie dostaniesz się do danych tak po prostu z exploratora windows. Ale dane ciągle są na HDD i da się do nich dobrać inaczej.
Jeśli przyczyną uwalonego MBR był bad sektor, to się wykona realokację i nadpisze poprawnym MBR i tyle. (..)

Spoiler

 

(Wciąż próbuje rozwikłać to samodzielnie, ale wspomniales o czymś w ciekawym)

 

Parę dni temu miałem przypadłość, że 2h po ostatniej operacji przenoszenia danych, dysk próbował zastartowac, po chwili BIP Windowsa i komunikat w podgladzie zdarzeń o problemie z NTFS dysku.

 

Obecnie dysk nie wyświetla się w Explorerze Windows. Jest widziany jako działający poprawnie, ale jest niezainicjowany + jako offline.

Nie da sie go ani zainicjować, ani przełączyć na online.

 

Czy to objawy przypadłości o jakiej wspomniales?

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...