Skocz do zawartości

Napaść rosyjska na Ukraine 2022


Recommended Posts



Po prostu technologie, nazwijmy to, typowo pokojowe nie są tak spektakularne jak te wojskowe,

Ale jakie to są technologie typowo wojskowe czy pokojowe? Czy mikrofalówka jest technologia wojskową czy pokojową?
A teflon?
Nie ma czegoś takiego jak typowo pokojowe czy typowo wojskowe technologie. Nobel wymyślił dynamit w celach pokojowych a wszyscy wiemy jak się rozwinął.
To samo samolot, statek czy samochód, nikt nie wymyślił ich w celach strikte pokojowych.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
56 minut temu, marik81 napisał:

To samo samolot, statek czy samochód, nikt nie wymyślił ich w celach strikte pokojowych.

Akurat trzy powyższe to jak najbardziej cele pokojowe, w czasie pokoju. Wiadomo, że wszystko się ze sobą zazębia i przechodzi z jednego do drugiego, albo z drugiego do pierwszego, ale jak najbardziej można kategoryzować wynalazki pod technologie wojskowe i cywilne

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Presidente napisał:

Także nie wiem co jest romantycznego w moim punkcie widzenia, bo jak dla mnie romantyczny jest obraz żołnierza z Piorunem albo Javelinem, które jak najbardziej powinniśmy mieć, ale nie powinniśmy się na nich skupiać przede wszystkim.

Jeśli nie jesteś w stanie nieść 15kg na plecach to żegnamy, lepiej by było żebyś pierwszego dnia uciekł do Niemiec.

2 godziny temu, Presidente napisał:

Także nie wiem co jest romantycznego w moim punkcie widzenia

Patrzysz na wojnę z punktu cywila. Wszystko co piszesz to pobożne życzenia, to tak nie wygląda. Jak się naprawdę boisz o swoje życie i nie masz zamiaru brać aktywnego udziału to radzę uciekać na zachód już teraz. Mniej problemu dla nas wszystkich później.

1 godzinę temu, jakub1t napisał:

Patrząc w przeszłość to i taki art5 tak naprawdę nic nie znaczy . Jak się nikomu nie będzie opłacało nas bronić to artykułem możemy sobie podetrzeć xxxx . 

Art 5. nigdy w praktyce nie był sprawdzony. Patrząc na to co się dzieje obecnie to samo EU bez USA poradziłoby sobie spokojnie z kacapami. Chyba że to jakaś zasłona dymna i szachy 5D putina w co wątpię. Im krócej trwa ta tragedia tym lepiej, ale Ukraina nie powinna oddawać ani metra terytorium sprzed 2014.

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, zbiku90 napisał:

Jeśli nie jesteś w stanie nieść 15kg na plecach to żegnamy, lepiej by było żebyś pierwszego dnia uciekł do Niemiec.

 

7 minut temu, zbiku90 napisał:

Patrzysz na wojnę z punktu cywila. Wszystko co piszesz to pobożne życzenia, to tak nie wygląda. Jak się naprawdę boisz o swoje życie i nie masz zamiaru brać aktywnego udziału to radzę uciekać na zachód już teraz. Mniej problemu dla nas wszystkich później.

Ależ oczywiście, że patrzę z takiego punktu widzenia. W razie czego to wiadomo pobór i w kamasze (nie wiem, który byłbym w kolejce do poboru, ale to bez znaczenia). Jestem zdania, że nie ma sensu uciekać. Niech nawet ta mobilizacja będzie tak udana, że wroga pobijemy tak, że będzie spokój na dłuższy czas, żadnych strat terytorialnych itp. Ale co z tego? Nawet jakbym nie zginął to jak wrócę i kolokwialnie mówiąc nawet nie będę miał gdzie odwiesić tego Pioruna do szafy.  Bo nie będzie szafy, bo nie będzie domu.  500 miliardów po trzech tygodniach jak sam pisałeś wcześniej. Ekstra. Bo ktoś na górze zamiast inwestować w systemy, które powinny w jakimś stopniu ochronić przed tym, wolał inwestować w WOT. To jest właśnie ten "romantyzm" o którym mówię.

 

W Izraelu w kontekście Żelaznej Kopuły też jest przywoływany koszt, że jakieś rakietki, które Hamas wystrzeliwuje za jakieś psie pieniądze są zestrzeliwane przez przeciwrakiety, które kosztują od kilkunasto albo kilkudziesięciokrotnie więcej. I co z tego - cywile przez to nie giną, infrastruktura jest zachowana. Co z tego, że drogo. Stać nas na to, bo Polska wbrew pozorom nie jest aż tak biednym krajem jak Ukraina. 

Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Presidente napisał:

500 miliardów po trzech tygodniach jak sam pisałeś wcześniej. Ekstra. Bo ktoś na górze zamiast inwestować w systemy, które powinny w jakimś stopniu ochronić przed tym, wolał inwestować w WOT. To jest właśnie ten "romantyzm" o którym mówię.

Ja pi******ę, serio dalej uważasz że wojsko jako główny cel ma bronić ludność cywilną? Jeśli tak to uciekaj póki możesz, wojsko cię nie obroni, WOT tym bardziej.

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, zbiku90 napisał:

Ja pi******ę, serio dalej uważasz że wojsko jako główny cel ma bronić ludność cywilną? Jeśli tak to uciekaj póki możesz, wojsko cię nie obroni, WOT tym bardziej.

A co ma innego do roboty? Ładnie na defiladzie wyglądać?
 

Nie mówiąc już o tym, że to o czym mówię cały czas, czyli systemy przeciwlotnicze, przeciwrakietowe... chronią nie tylko mnie (zanim nie pójdę na front albo coś), chronią też wojsko, infrastrukturę. Podałem przykład Izraela. Można? Można

Link to post
Share on other sites

A jak tam u was generalnie z wydawaniem kasy?

 

Bo ja osobiście mocno przystopowałem na wszystkim oprócz tego co niezbędne (jakiekolwiek upgrade'y kompa odeszły na bardzo daleki plan).

Zastanawiam się też czy nie zacząć spieniężać części sprzętu który stoi nieużywany i praktycznie tylko cieszy oko... 

Myślę też, czy to nie pora pomyśleć nam zamianą zaskórniaków na € czy złoto.

Z jednej strony nie wierzę, że ruskie tak od razu w nas uderzą a z drugiej strony, czasem brakuje tak niewiele... a wtedy te nasze PLN będą nic niewarte. 

Link to post
Share on other sites
33 minuty temu, k0zik napisał:

zaskórniaków na € czy złoto


Teraz to trochę za późno. I pytanie jakie złoto? Inwestycyjne, fizyczne jaki hallmark? Bardzo trudno je podzielić przy płatnościach. Mała objętość a wysoka cena. Przy walutach najlepiej dywersyfikować usd, euro, chf itp. Nie trzymać wszystkiego na jednym „stosie”. 
 

Polecam zainteresować się srebrem bulionowym w monetach po ok 150-200zł za sztukę. Popularne monety z kangurem. 
 

Najlepiej spłacić obecnie wszystkie zobowiązania kredytowe aby wyjść na czysto w kryzys. 
 

Dodaję że nie jestem doradcą inwestycyjnym i to tylko moja opinia!!!

 

Z wiadomych względów płacić gotówką. 
 

.

Edytowane przez MiK
Link to post
Share on other sites

Teraz to trochę za późno.
 
.


Za późno to tego co było, ale za dwa miesiące może okazać się ze lepiej było te dwa miesiące temu wymieniać, nawet po wyższym kursie…

Zreszta, nie chodzi o szczegóły ochrony oszczędności ale ogólny kierunek w jakim podążać.
Link to post
Share on other sites

Nie chce mi się czytać wszystkiego co tu nabazgraliście ;), ostatnie 2 strony wystarczą. 

 

Zbiku90 - widać mamy podobne nie które myśli. 

 

Powiem Wam tak. 
1. Jeśli mamy się bić na śmierć i życie/być albo nie być to w ostateczności to powinno to wyglądać to tak jak teraz na Ukrainie, pełna partyzantka itd. Bo my jesteśmy w bardzo słabej sytuacji militarnej. Nie można polegać na NATO itd, mało nas historia nakierowuje? Wystarczy się uczyć. 

2. Jeśli jednak mamy się bronić i rozwijać to musi współgrać wszystko. Założenia WOT są jakie są, ale można je poszerzać o dane lokalnie wywiadowcze itd, a te w sytaucjach wojny totalnej mogą być nie ocenione. Kluczowe systemy obronne tj. przeciwrakietowe + lotnictwo. I mocno rozwinięty przemysł technologiczny oraz ciężki, w tym zbrojeniowy. 

3. Kluczowa jednak jest zimna kalkulacja której niestety pisowcom mocno brakuje, polityka jest jaka jest i rozwijają się teraz te kraje które siedzą cicho pod przykrywką NATO, przykład NIEMIEC, potęga gospodarcza. Trzeba wiedzieć z kim z danym momencie pogadać i uścisnąć dłoń. Tak to wygląda. Powiem, że od 3 tygodni oglądam/słucham sporo materiałów z tvp/info na smartfonie (bezapelacyjnie wygoda zwyciężyła) i niestety muszę się mocno wysilać by przefiltrować co trolle gadają. 

4. Ja jestem dumny z bycia Polakiem, z naszej historii jako narodu. Bo nie jesteśmy wyprani z własnej Państwowości i wszystko co mamy zawdzięczamy naszym ojcom i dziadkom. Jeśli dojdzie do sytuacji oficjalnej wojny to idę się żegnać z synem by móc walczyć za jego przyszłość i wolność. 

 

Piszę jako rocznik który nie miał obowiązkowego poboru. 

 

EDIT________

3.1 Jednak mimo wszystko teraz jestem za zbrojną pomocą Ukrainie, jeśli nie Nato to przynajmniej USA/KANADA/BRYTANIA. My płacimy w złotówkach, zobaczycie w dłuższej perspektywie nie stracimy nie wiele mniej od ruskich. Wszystko co się dzieje za granicą wpływa na naszą gospodarkę. Im prędzej to zrozumiemy wszyscy tym później będzie można temu przeciw działać. A zbrojna pomoc na Ukrainie zostanie na ukrainie. Lepiej walczyć tam teraz jak później przez lata zwierzeta ruskie będą nas destabilizować i nękać a nie daj .... coś więcej. 

 

Edytowane przez zoltan2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co myślicie o współpracy chińczyków z ruskimi ?

Tu od 1:41. Że niby chińczycy mogą udostępniać dane użytkowników swoich dronów aby ich namierzyć i zabić ? :co:

 

Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, zoltan2 napisał:

Lepiej walczyć tam teraz jak później przez lata zwierzeta ruskie będą nas destabilizować i nękać a nie daj .... coś więcej. 

W 2008 po ataku na Gruzję zachód wyraził zaniepokojenie. W 2014 po zajęciu Krymu i Donbasu zachód wyraził oburzenie i nałożył jakieś śmieszne sankcje. W międzyczasie uzależnienie Europy od ruskiego, ekologicznego gazu rośnie, a budowa NS2 trwa w najlepsze. Jest 2022 rok, rosja znowu napada niepodległego i suwerennego sąsiada. Coś trzeba w końcu z tym zrobić, bo w innym przypadku groźba wojny będzie dalej wisieć w powietrzu. Dostawy broni na pewno pomogły Ukrainie zatrzymać impet uderzenia, ale ruskie przeszły w tryb wojny na wyniszczenie. Jeśli cywilizowany świat nie zrobi więcej żeby powstrzymać wojnę to tam nie zostanie kamień na kamieniu w ciągu kilku tygodni czy miesięcy. Mariupol czy Charków już w dużym stopniu zamieniły się w sterty gruzu, straty w ludności cywilnej idą w tysiące. Ktoś pewnie powie że przecież w Syrii czy Jemenie też giną niewinni ludzie, ale tam jednak są wojny domowe rozpętane w dużej mierze przez religijnych fanatyków. Tutaj mamy otwarty atak jednego kraju na drugi, więc sytuacja zupełnie inna.

 

  • Lubię to 3
Link to post
Share on other sites

No i to jest prawda. Jak nie teraz to kiedy? Ten kraj politycznie zniszczony zaczął iść w dobrym kierunku. Ci ludzie zaczęli dostrzegać nieprawidłowości. Chcą walczyć. My mamy w tym spory interes by pomóc. Ale nie stety w naszym podwórku mamy swoje problemy i to wszystko się później nawarstwi. 

 

Jeśli taka Szwecja zaczęła o tym mówić tzn że coś się dzieje. 

 

 

Syria i Jemen itd to już inny temat. Nie ma porównania jak już zauważyłeś.

 

Ja chyba najbardziej się boje tych ludzi u nas którzy na wieść o jakiejkolwiek pomocy dla Ukrainy ***** pod siebie. Nie którzy ze strachu bo są nie doinformowani a inni przed podwyżkami cen ropy itd. ale też im brakuje doinformowania jak oddziałują na siebie gospodarczo kraje sąsiednie. 

 

Ps, taka Turcja jakoś się nie patyczkowała z ruskimi w 2015. Naruszyli przestrzeń to od razu odstrzał. Ruskie nic. 

 

A same ruskie toczą wojny ze wszystkimi. . Od zachodu aż po wschód. Oni się nie zmienia. My musimy działać. Może po tym wszystkim by trzeba było zmienić organizacje z NATO na coś co wzmocni nas lokalnie, od Finlandii aż po np Rumunię, wszystko wsparte systemami USA. Wykluczyć wtedy wszystkie kraje które mają parasol natowski a tylko wstrzymują się od wszystkiego. Agresor jest jeden, ruskie. Cały zachód Europy się boi wtrącać przed własną destabilizacja gospodarki jak Niemcy i Francuzi. Ale cała wschodnia flanka Europy teraz drży. Włączyć w to Ukrainę jeśli przetrwa.

 

Wyobraźcie sobie wspólna obronę wojsk Ukrainy, Finlandii i Polski? 500 tysięcy przeszkolonych żołnierzy, armii doposażonej i będącej blisko siebie. A zachód Europy jeśli się nie chce wtrącać to niech płacą daninę za ochronę i już. Wtedy zobaczylibyscie jak Niemcy by się zaczęli rozbrajać bo kto ich by wtedy chronił? My? Ukraińcy? Nigdy. 

 

NATO jest tylko na papierku. Jest zbyt rozległe a interesy przesłaniają resztę. Ci ludzie nie chcą mieć nic wspólnego z czyimiś problemami. Pomagają teraz Ukraińcom bo ich opinia publiczna do tego zmusza. 

 

A dla tych co uważają że się nie powinniśmy wychylać i nawet nie powinno być dostaw humanitarnych (tak, są tacy) Zdestabilizowany sąsiad to nasz problem. Naszej gospodarki. Naszych portfeli. Nie teraz ale w długiej perspektywie, nawet nastoletniej. Jeśli Ukraina przegra to my mamy prz******e. Jeśli wygra to my też wygraliśmy bo w dużej mierze nasza gospodarka się mocno zintegruje z ich inwestycjami. Itd. ten kraj będzie trzeba odbudować. 

 

Ukraina to zły naród. Bez manier, i mocno roszczeniowy, ale oni się powoli zmieniają. Pomóżmy im a nasze dzieci później będą miały lepiej. To moja opinia bo mam z nimi do czynienia. 

 

 

A jeśli nie trafia do kogoś powyższe to zawsze możemy iść robić całe życie u niemca, ewentualnie schować głowę w piasek i siedzieć na ciepłym bez perspektyw państwowych, własnej moralności i przynależności. A PiS niech dalej robi co chce. Tak, bądźmy obojętni, mamy wtedy g******e perspektywy. 

 

 

 

Wybaczcie za wypociny ale obecna sytuacja z Ukrainą uwypukliła płytkość ludzi z którymi mam do czynienia. W związku z tym mam duże podstawy sądzić że Polska zmierza w bardzo złym kierunku. 

 

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

ONZ też nie działa, powinna być przeprowadzona interwencja humanitarna. Rosja i Chiny dały weto, i już nic się nie da zrobić? to po co ta cała organizacja, gdzie tam demokracja.  Rosja już dawno powinna być wyłączona z członkostwa, właściwie już wiadomo o co chodzi..

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Myślałem, że to fejk jak mi zadzwonił ojciec, że mówili o tym w tv. Zacząłem szukać i serio Onet walnął artykuł o pogrzebie rosyjskiego żołnierza.
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/tak-woronez-zegnal-rosyjskiego-spadochroniarza-zabitego-w-ukrainie/bsgexf5
Naprawdę nie rozumiem czemu to miało służyć. Potem jak ludzie mają w@#$&a to piszą o hejcie. Jednak tu nic innego nie można o nich powiedzieć oprócz wulgaryzmów!!!
$q✓√¥$¥π¥!!!







Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...