Skocz do zawartości

RTX3080Ti + i5 9600k tymczasowo FHD Dobry pomysł?


Recommended Posts

Witam.

 

Nie raz korzystałem z pomocy forum, a że stoję przed pewnym wyborem to potrzebowałbym porady/pomocy od bardziej zaawansowanych forumowiczów.

Konfiguracja mojego PC jest następująca:

Płyta główna: Gigabyte Aorus Pro Z390

CPU: Intel Core i5 9600k

RAM: HyperX 32GB (4x8GB) 3200MHz CL16

Zasilacz: Corsair RMx 550W

GPU: Gigabyte GeForce GTX970 G1 Gaming

Dysk systemowy: Samsung 970 EVO Plus

Monitor: Samsung S22C300 x 3szt.

Przeznaczenie PC to praca i rozrywka. Do pracy jest wydajny i jest ok, ale już do gier to brakuje wydajności. Jest sporo interesujących tytułów w które można by zagrać i, no właśnie.

Myśląc przyszłościowo, to skłaniam się do wybrania RTX3080Ti od Gigabyte (Link do sklepu). I tak, jeśli chodzi o pracę to używam 3 monitorów, na ten moment monitory FullHD, ale jeśli zmieniłbym kartę, to chciałbym i je wymienić, celowałbym coś w stylu w 27"  4K  i 144Hz, ale najwcześniej dopiero w 3 kwartale tego roku, do tego czasu chciałbym podłączyć aktualne monitory i użytkować kartę w 1080i. I teraz pytanie, dwa monitory powinny pracować bez kłopotu, trzeci nie wiem, stosować jakiś adapter? A może na ten jeden przeznaczę grafikę z CPU, o ile się da? Bo nie chciałbym rezygnować z pracy na trzech. I ostatnie pytanie, chyba podstawowe ale nie do końca w tym temacie. Zasilacz, 550 może być mało, celować w 1000W czy coś pomiędzy? Jeśli macie jakieś sugestie co do tego wyboru, to proszę dać znać, za ewentualne błędy z góry przepraszam.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Obie te karty niestety nie nadają się do 4K, 3080 Ti TEŻ nie maksuje gier w tej rozdzielczości (patrz Cyberpunk czy Dying Light 2). Jeśli kolega jest w stanie wstrzymać konie to przypomnę tylko, że na przełomie Q3 i Q4 2022 premiera RTX 4000.... Czekać można do uS*anej, ale w tym przypadku (obecny cenach I dostępności) warto rozważyć taką opcję. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za za zainteresowanie tematem. Jeśli chodzi o następną generację, to czekać można, tylko jak w ich przypadku będzie z cenami i dostępnością, to któż to wie. PC'ta składałem w końcówce 2019 roku, i nie chciałbym zmieniać platformy na nowszą. Jak już to brałbym bardziej pod uwagę wymianę i5 na i9 9gen. A co do grafiki, to trochę się zagłębiłem w temat rozdzielczości i popełniłem dość spory błąd przez małą wiedze w tym temacie, bo kupując monitor 4k z 144HZ+ to faktycznie maszyna musi być naprawdę wydajna, i zadałem sobie pytanie czy tego potrzebuję. Że tak powiem, nie zaznałem rozrywki na takim poziomie, to bardziej byłbym skłonny przejść z 1080p na 1440p niż pchać się w 4k co wiązałoby się z wymianą praktycznie całego komputera. A patrząc na ceny monitorów z 4K i wysokim odświeżaniem to są duże, razy 3szt. i ładna sumka wychodzi. Według różnych źródeł to 27" w połączeniu z 1440p jest optymalnym o ile nie idealnym wyborem, a wtedy pozostaje dobrać kartę do specyfikacji mojego Pc'ta, być może z i9 na pokładzie i zestaw na lata, tak mi się wydaje.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

miałem 9700k i 3080 czyli procesor trochę wydajniejszy i karta odrobinę słabsza. I aby procesor w 1440p 165Hz nie był wąskim gardłem dla karty był podkręcony na 5Ghz all core i dodatkowo pamięci działały na ustawieniach 3600 cl15 15 15, wcześniej z pamięciami 3200 cl16 nawet po podkręceniu procesora do 5ghz było za trochę za wolno dla rtx3080. 9600k będzie ograniczał kartę, dodatkowo pamięci będą go blokować, oczywiście wiele zależy od gier w które grasz, możesz poszukać 9900k i dać 5Ghz i zmienić Ram albo zmienić całkowicie komputer na coś z 12gen intela.

Link to post
Share on other sites

Chcesz mieć 3 takie same monitory i do pracy i do grania? To wg mnie duża strata kasy. Co robisz, w sensie jaką masz pracę że 3 monitory masz. Może lepszy byłby ultrawide dla Ciebie 21:9 czy nawet 32:9 jakby 2 monitory w jednym, przestrzeni roboczej pewnie tyle co na 3x22 cale.

 

Co do procka to szkoda kasy ładować w 9 generację, jak mamy już 12. 9900k potrafi się grzać nawet w grach. Jaka masz obudowę i chłodzenie?

 

Zasilacz pod 3080ti minimum 750w, lepiej 850w pod przyszłe rtx4080, Corsair RMX, Seasonic Focus/Fractal Design ion/

Link to post
Share on other sites
W dniu 15.02.2022 o 23:38, Rebelmind napisał:

Obie te karty niestety nie nadają się do 4K, 3080 Ti TEŻ nie maksuje gier w tej rozdzielczości (patrz Cyberpunk czy Dying Light 2). Jeśli kolega jest w stanie wstrzymać konie to przypomnę tylko, że na przełomie Q3 i Q4 2022 premiera RTX 4000

 

W ten sposób nigdy nie zagra w 4K, bo 3090 też popuszcza FPSy i 4090 również będzie mieć tą przypadłość. Na początku 2017 kupiłem ToTL PC z najnowszą i7 i 1080Ti. Jak na tym działał Wiedźmin 3 w 4K? Źle, nawet bez HairWorks i bez cieni na ultra. Spadki poniżej 60FPS i sterowanie jak na mydle. Potem był upgrade na 2080Ti i ta sama bajka z nowymi grami. Jakiś rok temu kupiłem 3090. Wiedźmin 3 miodzio. 120-140 FPS, nawet z włączonym HairWorks i wszystkimi suwakami do oporu w prawo. Tyle, że to już jest niemal siedmioletnia gra. Jak nowe? Na pograniczu 70FPS już w dniu premiery. Dzisiaj są gry, które nie wydolą z 60FPS. Granie w 4K to jest wymiana GPU co generację na najwyższy model i to i tak z akceptacją tego, że będą nowe gry, które i tak nie będą dobrze działać. Wyjdzie 4090, będzie ok przez kilka miesięcy i też pojawi się gra, która ją udusi. Jak ktoś chce FPSy, to 1440p. Jak piękne widoki - 4K. Ewentualnie coś pomiędzy - 4K UltraWide lub 1440p UltraWide. Ja postawiłem na to pierwsze i jestem zadowolony. Jakieś 25% więcej FPS względem 4K i naprawdę duży ekrany z wciąż przyzwoitym PPI. Na pewno kolejny monitor będę celował również w tej rozdziałce, tylko coś z lepszym odświeżaniem, bo starsze gierki są w stanie dać te 100+ FPS. Obecnie niestety nie ma nic ciekawego na rynku. Jedynie Acer i LG z wyjącymi wentylatorami.

 

W dniu 15.02.2022 o 22:44, D4rk0 napisał:

celowałbym coś w stylu w 27"  4K  i 144Hz

 

W związku z powyższym - IMHO bez sensu. Przeciętny rozmiar matrycy, dla której 1440p też się sprawdziło, a nie będziesz mieć problemów z FPS. Moim zdaniem mógłbyś też się przekonać do monitora UltraWide zamiast dwóch 16:9. Oczywiście, skoro Ty planujesz zakup pod koniec roku, to wówczas czekanie na RTX4000 ma sens. Jeśli chcesz grać już teraz, to 3080Ti jest ok, ale nie ma to nic wspólnego z przyszłościowym zakupem. Moja 3090 już teraz jest na styk w niepełnym 4K.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites

Jeśli ktoś ma na starcie wymóg 4K + 100+ fps (bo matryca 144+ Hz) to niestety ale trzeba przyjąć na klatę, że najmocniejsze Gpu obecnie dostępne na rynku (3090 za ~10000 pln) potrafi w tej rozdzielczości klęknąć. 

 

2 godziny temu, Karister napisał:

Jeśli chcesz grać już teraz, to 3080Ti jest ok, ale nie ma to nic wspólnego z przyszłościowym zakupem. Moja 3090 już teraz jest na styk w niepełnym 4K.

Amen. Maksowanie fps w "tańszy sposób"? 4K -> 2K. Chce się 4K? 3090 lub czekam™ na 4090.

 

Taniej się nie da, bo tanio to już było®

  • Lubię to 3
Link to post
Share on other sites
W dniu 16.02.2022 o 22:35, wrobel_krk napisał:

Chcesz mieć 3 takie same monitory i do pracy i do grania? To wg mnie duża strata kasy. Co robisz, w sensie jaką masz pracę że 3 monitory masz. Może lepszy byłby ultrawide dla Ciebie 21:9 czy nawet 32:9 jakby 2 monitory w jednym, przestrzeni roboczej pewnie tyle co na 3x22 cale.

 

Co do procka to szkoda kasy ładować w 9 generację, jak mamy już 12. 9900k potrafi się grzać nawet w grach. Jaka masz obudowę i chłodzenie?

 

Zasilacz pod 3080ti minimum 750w, lepiej 850w pod przyszłe rtx4080, Corsair RMX, Seasonic Focus/Fractal Design ion/

Nie nie, do gier używam tylko jednego, ale jak już pracuję to wtedy działam na 3. Taka konfiguracja jest dla mnie bardzo wygodna, bo na każdym monitorze mam osobny obszar roboczy, a na jednym szerokim stracę te zaletę, i stąd też taki wybór. Zasilacz to właśnie chciałem wybrać już mocniejszy żeby zapas był, i np beQuiet'a Dark Power 12 w cenie 850W mogę dostać 1000W, a zbiera on dobre opinie.

Daliście mi sporo wartościowych informacji, chciałem zrobić przeskok na 4K, ale dzięki Wam wiem z czym to się wiąże, i nie jest to tak kolorowe jak mogło mi się wydawać. Będę celował w 27" 1440p, jest to optymalny wybór który nie będzie wymagał corocznej wymiany sprzętu. Dzięki Wam.

Pozdrawiam.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...