Skocz do zawartości

Temperatury i5 760


Recommended Posts

Witam. Około 2miesięcy temu kupiłem sobie cooler Mugen 2 Rev.b

Procesor z miejsca podkręciłem na 3,8Ghz przy napięciu 1,264V. Mnożnik x19 BCLK 200.

Temperatury w spoczynku to około 39 stopni i 58-60 w czasie grania. Po 2godzinach w OCCT temperatura osiągnęła 67stopni.

Warto dodać, że temperatura w pokoju to około 25-26stopni a obudowa to NZXT Beta z 3 wentylatorami.

 

Czy to dobre temperatury, czy jest się o co martwić?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Temperatura w normie.

Na Noctua NH-D14 w spoczynku z wyłączonymi wszelkimi energooszczędnymi cudami w słabo przewiewnej budzie mam 35st spoczynek i 68-70st w stresie katowane linx przy 1.232v@4ghz (20x200). Więc twoje wyniki są całkiem dobre jak juz michalinio22 wspomniał.

 

Daj znać czy udało Ci się ustabilizować go na 20x200 z włączonym c-state ( mi nie idzie za pierona tego ustawić bez zawyżania VTT )

Link to post
Share on other sites

U mnie jest podobnnie, mam procka na 3,6ghz i5 760 i ma w idle od 34-40 stopni(noctua12). W grach mało rośnie 55 stopni to maks. Zastanawiam się czy go pogonić na 3,8ghz, chodził tak kiedyś to wiem jak ustawić (19x200) Da to coś z 3,6ghz na 3,8? W 3dmark11 to różnica 200 punktów tylko, nie czuję, żebym ograniczał gtx580 bo mam wyniki jak inni w normie.Nie wiem czy jest sens grzać procek dla 200mhz więcej.

Link to post
Share on other sites

Potestuj :)

W większości przypadków, znaczny wzrost zapotrzebowania na vcore, vtt itp, co za tym idzie wydzielanego ciepła, występuje miedzy 3.8 a 4ghz.

 

Mi i5-760 robi 3.8 na napięciach stock 1.157v, na 4ghz potrzebuje już 1.232v. łatwiej jest tez mi napędzić procka pracującego z BCLK poniżej 200.

Edytowane przez SP1DER987
Reg. 2j
Link to post
Share on other sites

Jakim cudem Oo u mnie na 3,6 potrzebuje v.core 1,28 a vtt ma 1,2, próbowałem obniżyć v.core do 1,26 a od razu podwyższa sobie na 1,28 Mam ustawione low v drop na płycie a nie high i mi pilnuje spadków napięcia. Komp jest w pełni stabilny, ale takiego napięcia za chiny nie uzyskam, jak chodził na 3,8ghz to miałe, v.core 1,35, vtt 1,25 około.

Edytowane przez carroarmato
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, mi na P55-GD65 takie vcore potrzebuje, mam tez low dropa ustawionego, na MSI jednak działa on inaczej, bo podnosi napięcie o 0.02-0.03v - sprawdzałem na 2 rożnych i5 i różnych płytach miernikami, resztę napięć trzyma pięknie.Natomiast H. drop potrafi obniżyć aż o 0.05-0.07v, nawet wymieniałem odnośnie tego maile z supportem przez ponad 2mc, przyznali mi racje.

 

Vtt siedzi na standardzie 1.1v, nie potrzebuje go podnosić w ogóle, chyba, ze chce mieć wszystkie oszczędzacze energii włączone z c-state na BLCK 200 to muszę już podnieść bodajże vtt do 1.25v, co w moim przypadku uważam za niebezpieczne przez 24/7. Intel miał bezpieczna barierę vtt dla i5-7x0 1.155v, potem podniósł na 1.218v, natomiast w datasheetach najnowszych ta wartość już wynosi 1.4v - i bądź tu mądry, jak naprawdę z tym jest.

Edytowane przez Kaiser
Link to post
Share on other sites

Popróbowałem jeszcze trochę i udało mi się zbić napięcie do 1,22V, przy czym temperatura pracy znacznie spadła. Teraz w OCCT dochodzi po 2h do 62stopni a w spoczynku 35-37stopni. Czy to normalne, że temperatura 4 rdzenia jest zawsze o około 3-4stopnie niższa od temperatury pozostałych rdzeni?

Link to post
Share on other sites

nie chcę zakładać nowego tematu a ten dotyczy akurat mojego procesora. proszę pomóżcie :

 

1. Turbo, EIST, C1E, C-State i Spread Spectrum na OFF ?

2. CPU VTT powinno być ustawione tak samo jak CPU Voltage ?

3. Napięcie mojego procesora po OC (3.2 GHz) było ustawione automatycznie na 1.15 - czy to nie za mało ??? (przestawiłem na 1.25)

4. Czy opcję CPU Phase control zostawić WŁ ączoną czy WYŁ ączoną ???

5. W zakładce OC jest także opcja "VDrop Control" którą można ustawić albo na HIGH DROP albo na LOW DROP - nie wiem co to jest za funkcja i co z nią zrobić ???

 

czekam na waszą pomoc...

Link to post
Share on other sites

1. Na początek tak, jak cpu będzie stabilne można próbować włączać poszczególne i testować, nie zapominaj o wyłączeniu turbo boost.

2. Nie, z vtt nie szalej, lepiej trzymaj poniżej 1.218v, na początku kręć bez podnoszenia. W moim wypadku vtt nie potrzebuje na 4ghz przy wyłączonych eist, c-state itp.

3. Nie zostawiaj nigdy napięć na auto, możesz spalić kompa jeśli płyta zapoda za duże napięcie. 1.15v dla 3.2ghz to norma, ty zawyżyłeś napięcie. Ja obecnie na 3.36ghz mam 1.121v

4. Wyłącz przy kręceniu.

5. Vdrop lepiej jest mieć ustawione na low drop, opcja ta jest odpowiedzialna za 'kontrolowanie" napięcia, polega to na obniżeniu ustawionego napięcia podczas obciążenia. high drop powinien obniżyć napięcie według intela o 0.05v, low do 0.03v - rożnie z tym jednak bywa. np w moim wypadku zamiast obniżenia o 0.03, jest podwyższenie :)

Edytowane przez SP1DER987
Reg. 2j
Link to post
Share on other sites

Pobawiłem się chwilę u siebie i mam pytanie na ile da się zejść z napięciami tak około. Mam teraz i5 760 na 3,8ghz 19x200 , ramy z 1333 poszły na 1600 , napiecie mam teraz ustawione vcore 1,280 ,vtt 1,180. Da się z vtt zejść jeszcze? Procek w idle ma 42-36 stopni teraz, to dużo? mało? Mam noctue coolera.

Obniżyłem trochę jeszcze ale mi walnął blue screena w occt. Chyba dla mojego procka musi być cvore 1,28, a vtt koło 1,2, może ciutke mniej.

update2, zrobiłem kolejny test, wygląda na to, że jest oki przy 1,28v.core i 1,185vtt. Nie wiem jakim cudem Wam to działa na tak niskich napięciach oO.

Jerdnak powróciłem do 3,6ghz, napięcia mniejsze, mniej gorąco, a wyniki w porównianui do 3,8ghz minimalnie mniejsze. dla niecałych 200pkt w 3dmark11 szkoda zachodu.. Poza tym te wyniki to lekka ściema, mam w granicy normy, a za chwilę po 3 tygodniach już poniżej normy, bo ktoś zawyżył średnią.

Edytowane przez carroarmato
Link to post
Share on other sites

A nie rozważyłeś tego, ze dlatego tak duże VTT potrzebujesz i masz bsod ponieważ ramy 1333 wykręciłeś na 1600 :)

Najpierw kręć samego procka bez żyłowania ramów, dopiero jak procek jest stabilny zajmij sie ramami.

Możesz tez najpierw sprawdzić ramy, ustaw je na te 1600 ale nie kręć procka, zobacz czy będziesz miał BSOD.

Edytowane przez SP1DER987
Reg. 2j
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Witam. Około 2miesięcy temu kupiłem sobie cooler Mugen 2 Rev.b

Procesor z miejsca podkręciłem na 3,8Ghz przy napięciu 1,264V. Mnożnik x19 BCLK 200.

Temperatury w spoczynku to około 39 stopni i 58-60 w czasie grania. Po 2godzinach w OCCT temperatura osiągnęła 67stopni.

Warto dodać, że temperatura w pokoju to około 25-26stopni a obudowa to NZXT Beta z 3 wentylatorami.

 

Czy to dobre temperatury, czy jest się o co martwić?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

 

Akurat tak się składa że mam ten procek i pracuje z takimi taktami tylko że na 1.35v i z tego co piszesz to cienki ten mugen bo ja na wiele wyższym napięciu na nędznym fortisie mam 51 stopni, w GTA 4 56-57 - zmień pastę.

Link to post
Share on other sites

Oki, udało mi się zejśc troche z napięciami, zostawiłem go na 3,6ghz bo mi tyle styka, temperatury mam 40-36 w idle, w occt było maks 61 czyli oki. Napiecia mam vtt. 1,170, v.core 1,270. Niżej nie zejdę bo sobie komputer podczas tesu podbił na 1,288. Do normalnej pracy to 1,270 pewno wystarczy. W grach temperatura praktycznie nie rośnie i mam góra 45-50 stopni. Z opcji c.state, eist, turbo boost, oszczędzanie energii wyłączone. Mam pytanie, czy próbowac zejść z vtt? czy tyle może zostać? Temepratury na coolerku Noctua NH-U12p se2.

Edytowane przez carroarmato
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Ile ma być vtt dla 3,6ghz?. Zszedłem na 1,160 i nie wiem, czy dalej niżej schodzic, czy tyle zostawić? occt chodzi bez problemu. Jak zejde jeszcze trochę niżej, to m i vtt na auto już wskakuje..

Edytowane przez carroarmato
Link to post
Share on other sites

Akurat tak się składa że mam ten procek i pracuje z takimi taktami tylko że na 1.35v i z tego co piszesz to cienki ten mugen bo ja na wiele wyższym napięciu na nędznym fortisie mam 51 stopni, w GTA 4 56-57 - zmień pastę.

 

Pastę mam tą co była razem z mugenem, tak wiem, że jest bardzo bardzo słaba, ale temperatury nie są złe a za rok może ją zmienie. 64 stopnie osiąga przy OCCT a w czasie grania podobnie do ciebie 55-57stopni.

 

@Edit: Może z tą wymianą za rok tej pasty po przegiąłem, ale teraz mi to nie potrzebne xD

Edytowane przez kima2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...