Skocz do zawartości

Jaki monitor 24-24,5" dla nadwrażliwych oczu do gier i pracy.


Recommended Posts

IIYAMA GB2570HSU-B1  w cenie 1099zł , kupilem go w promocji , akurat wyhaczylem po 929zł. Mam czas do jutra wczesnego ranka by podjac decyzje czy monitor zostawiam czy zwracam i powiedzmy spróbuję EIZO z serii EV.

 

CZY może EIZO jakiś model z serii FlexScan EV np. ten:

https://www.cortland.pl/eizo-ev2460-bk-monitor-lcd-23.8-z-regulowana-stopka-czarny.html?gclid=Cj0KCQiA0eOPBhCGARIsAFIwTs7OyK3nfdRJ56bhrpAuqwRi8H9goBTOShJz_74Hd-dSkenT7dSYN-4aAm8sEALw_wcB

 

lub 

 

https://www.komputronik.pl/product/725506/eizo-flexscan-ev2480-bk-czarny-.html?gclid=Cj0KCQiA0eOPBhCGARIsAFIwTs7Xcl4i4qv8NsRiK7QrkFqsxLTwiDkJK3_P6PYYqZZmgL_WmHXLzTQaAiDZEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

Chodzi o to, że używałem monitor  przez miesiąc o ten model chodzi o :


IIYAMA GB2570HSU-B1 

 

więc wiem co się z czym je, nie da rady na tym monitorze siedziec bez zmiany jasności na 0 w pulpicie i na około20-30 w grach. W innym przypadku jest efekt wypalaniu oczu, a tak to "delikatne szczypanie oczu, delikatne pieczenie oczu, zmęczenie oczu , ból oczu i głowy.

Zależy mi na tym, bym mógł spokojnie zagrać w grę BATTLEFIELD 5  bez problemow jesli chdozi o czas reakcji. wiem ze Eizo cała seria EV ma czas reakcji 5ms, nie mialem nigdy monitora 5ms wiec nie moge nic na ten temat powiedzie czy sie nadają , czy nie . 

Monitory EIZO z serii EV mają tylko 60Hz odświeżania, niestety też nie wiem w jakich latach zaczęła się ich produkcja, natomiast IIYAMA , którą testowałem jest to monitor dzisiejszych czasów i ma aż 165Hz. Jednak mogę się mylić , bo mimo wszystko nówka IIYAMA kosztuje 1099zł a powiedzmy model EV2451 kosztuje nówka 1500-1600.

Mialem też do testów eizo foris fg2421 - totalna porazka, blyszczaca matryca, natychmiast go zwrocilem, nie przemawialo do mnie rowniez to, ze jest to dość starszej technologii monitor niż obecnych czasów i tez nie przemawialy do mnie kolory tryby kolorow.


 

Edytowane przez atbman
Link to post
Share on other sites

Nie chce sie bawic w okuliste ale zapewne problem lezy w Twoich wrazliwych oczach, powiedzmy sobie szczerze 10 czy 20+ lat temu monitory byly duzo gorszej jakosci i one mogly wypalac oczy a mimo to wielu osob siedzialo po 12h+, nowe monitory maja szereg usprawnien aby zminimalizowac ten efekt jednakze pomimo tego sa osoby z wrazliwymi oczami ktore powinny stosowac krople oraz specjalne okulary do monitora nawet jezeli nie maja wady i robic systematyczne przerwy w uzytkowaniu.

Sugestia:

Skocz do apteki i kup bez recepty krople nawilzajace do oczu moze pomoga (mi pomagaja)

Udaj sie do okulisty i powiedz o swoim problemie

Rob systematyczne przerwy :)

Potestuj inne monitory w dobie mozliwosci zwrotow przez internet masz duze mozliwosci np samsung odysey to sa moje preferencje

 

Link to post
Share on other sites

Byłem u okulisty własnie, mam astygmatyzm w prawym oku -0.75 dioptrii. Nie ma to jednak wplywu na powyzsze dolegliwosci, okulista przepisala krople do oczu tylko. No ja rozumiem, mowisz ze nowe monitory mają szereg usprawnien itd , ja to rozumiem, ale stare monitory od nowych różnią się jednak, stare LCD CCFL świetlowki przyjazne dla oka, a nowe monitory LED, zimne jasne światlo nieprzyjazne dla oka, jest jednak roznica, wiec troche nie rozumiem inzynierii dzisiejszej ze te LEDy są nieprzyjazne dla ludzi z wrazliwymi oczami takimi jak ja. Potestuje inne monitory a co mi tam, sprobuje ten co napisalem, ewentualnie ten co ty napisales tez . Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Widzę, że znowu pytasz o to samo. Szukasz problemu w monitorze, jednocześnie skupiając się na monitorach do zabawy i ich parametrach. Może niektóre z nich są dobre przyzwoite, ale zauważ, że żaden z naprawdę dobrych monitorów nie ma odświeżania innego niż 60Hz. To świadczy tylko o tym, że jeśli chcemy mieć dobre podświetlenie i równomierność to musi być 60 Hz. 

 

Niemniej problem może być gdzie indziej, poza monitorem. Dobrze, że byłeś u okulisty i wyeliminowałeś czynnik ludzki. Pozostaje złe oświetlenie stanowiska, ze szczególnym uwzględnieniem odbić w monitorze, bo zmęczenie oczu nie musi się brać z migotania podświetlenia w monitorze, tylko z odbijania światła migoczącej ledówki. A to znaczy, że musisz się skupić na ekranach matowych - tylko i wyłącznie. Oraz poczytać poradnik o oświetleniu, który Ci już tu podsyłałem. Bez dobrego oświetlenia nigdy nie znajdziesz dobrego monitora. Drugi czynnik, który pozostał to zbyt sucho - krople kroplami, ale nawilżacz powietrza by się przydał.

 

Link to post
Share on other sites

mam tego EIZO EV2451BK

 

testuje poki co, ale np. do BATTLEFIELD 5 nie do konca te 5ms daje rade, bez porownania np IIYAMA GB2570HSU z czasem reakcji 0.5ms to IIYAMA jest rewelacyjna do BF5 , nie wiem co robic, mam mieszane odczucia, cholera te 5ms troche mnie nie przekonuje.

Link to post
Share on other sites
W dniu 2.02.2022 o 10:44, atbman napisał:

nowe monitory LED, zimne jasne światlo nieprzyjazne dla oka

 

Praktycznie w każdym monitorze da się zmniejszyć temperaturę barwową, jeśli domyślna jest dla użytkownika niekomfortowa.

 

Zainwestuj w jakieś Eizo EV albo NEC EA i zatroszcz się o swoje oczy, skoro masz nimi problem. Odpowiedz sobie na pytanie co jest ważniejsze - Twój wzrok czy czas reakcji w jakiejś gierce?

 

Przy okazji napisz jak masz oświetlony pokój (jakiej firmy są żarówki, jaki typ, moc i barwa światła).

Link to post
Share on other sites

Żyrandol oznacza światło odbijające się od monitora. Zobacz sobie, czy w dzień, gdy lampy nie są włączone, wzrok też się tak szybko męczy. Jeśli nie, to mamy winnego. Przypominam - ledy potrafią migotać, nawet jak masz niemigoczący monitor to bedzie się w nim odbijało migotanie ledów.

Link to post
Share on other sites

 mam 2 tyg. Na zwrot monitora 

 

Jeśli chodzi o ten mój żyrandol - odbijanie światła w monitorze , nie sądzę by coś takiego miało miejsce , bynajmniej ja nic takiego nie odczuwam . To nie wina żyrandola. 

 

Dopiero wczoraj go dostałem i chwilę testowałem, jeśli chodzi o komfort na oczy narazie raczej na duży plus , chyba nic nie odczuwam na nim . Jest to pierwszy mój taki monitor , ale to tylko pierwszy dzień i mogę się mylić . Potrzebuje więcej czasu .

 

Tak , raczej komp w chwili obecnej GLOWNIE służy jako do grania w BF5 więc musimy coś doradzić żeby fajnie się grało jak na 1ms , bo na tym nie jest za fajnie do grania no i żeby był tak fajny na oczy jak obecny ev2451bk 

 

Pozdrawiam 

 

 

Edytowane przez atbman
Link to post
Share on other sites

Z informacji które podałeś, na pewno problemem nie jest zbyt słabe oświetlenie. To już wiemy.

 

11 godzin temu, Driveby napisał:

Żyrandol oznacza światło odbijające się od monitora.

 

Niekoniecznie Pytanie w jaką stronę skierowane są oprawki w tym żyrandolu. Zauważ, że kolega posiada LEDy w kształcie reflektorów o stosunkowo wąskim kącie świecenia (120 stopni). Jeśli świecą one do góry w sufit, to efektu olśnienia nie będzie żadnego. Jeśli natomiast po skosie/na boki/w dół, to nawet na matowym ekranie może się coś odbijać.

 

W kwestii migotania należałoby to zweryfikować - odpalić aparat na telefonie, "wycelować" w żarówkę i sprawdzić czy na ekranie nie pojawiają się przelatujące pasy.

 

@atbman
Przesiadłeś się na lepszy jakościowo monitor pod względem komfortu pracy. Sam przyznałeś, że jest znaczna poprawa. Z tego co opisujesz musisz mieć dość delikatne oczy i w Twoim przypadku pogoń za parametrami gamingowymi jest błędem. Niestety obawiam się, że nie znajdziesz monitora, który byłby dla Ciebie zarówno komfortowy dla wzroku jak i odpowiedni do gier. Powtórzę raz jeszcze - masz bardziej wrażliwe oczy niż inni i musisz z czegoś zrezygnować. Nie możesz zjeść ciastka i mieć ciastko. Zostań przy tym Eizo i postaraj się przyzwyczaić do 60 Hz i 5 ms. Im szybciej zaakceptujesz tę sytuację, tym lepiej dla Ciebie.

Link to post
Share on other sites

Wycelowalem w żarówkę , włączyłem aparat tryb do zdjęć przystawilem do żarówki na zyrandorze i nic nie mruga , żadnych pasków ,tak samo jak włączę tryb do filmów

 

 .Rozumiem , a co sądzisz o tym bym kupił dwa monitory , jeden do gier iiyama gb2570 a drugi eizo bym też zostawił sobie do normalnego użytkowania... ? Pozdrawiam 

Edytowane przez atbman
Link to post
Share on other sites

Z żarówkami problemu nie ma. Nie migoczą, więc są OK.

 

Natomiast co do monitora... Nawet mając dwa, to podczas gry będziesz się męczył na tym gorszym/gamingowym. Naprawdę, po raz kolejny apeluję, odpuść sobie te herce i czasy reakcji i zatroszcz się o swoje oczy. Mówię to z perspektywy osoby, która zniszczyła sobie wzrok przez lata źle użytkując monitor. Teraz jestem mądry, ale niestety już po szkodzie. Ty nie popełniaj tego błędu, ludzki wzrok to nie są żarty. No chyba, że jesteś na tyle uparty, że chcesz go nadwyrężać kosztem większej płynności w jakiejś gierce. Twój wybór. Zrobisz, co uważasz za słuszne.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, przemyślę to co piszesz i że nie mam brać nowego monitora gamingowego . Powiedz mi coś o swoim zepsutym wzroku ... Przez ile lat i jaki monitor użytkowałeś i jak....Co sie po tym czasie stalo ze wzrokiem i jaki obecnie masz wzrok i monitor, powiedz mi to proszę , będą to dla mnie  cenne informacje.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie przy komputerze "przesiaduję" od prawie dwudziestu lat. Przez większość tego okresu w ogóle nie stosowałem się do standardowych zasad pracy przed monitorem (nawet nie wiedziałem o takowych), no i wzrok z czasem znacząco osłabł, zacząłem nosić okulary. Dopiero po fakcie stałem się świadomy jak ważna jest ergonomia oraz odpowiednie ustawienie parametrów monitora względem własnych potrzeb.

 

Co do monitorów jakie posiadałem, to w kolejności prezentują się następująco:

- Samsung SyncMaster 765MB (2003-2009)

- Samsung SyncMaster 2043NW (2009-2019)

- NEC MultiSync EA245WMi-2 (od 2019)

 

Ogólnie zanim zdecydowałem się na NEC'a, to wcześniej, mając jeszcze Samsunga 2043NW, wypróbowałem wiele tzw. masówki, czyli wszelakich Philipsów, LG, BenQ i innych czortów za kilka stówek, których na pęczki w każdym sklepie z elektroniką. Żaden mi nie odpowiadał, bo wzrok miałem już zjechany. Robiąc research, musiałem zwiększyć budżet i skierować się ku Eizo/NEC, które miały/mają opinię lepszych od zwykłych marketówek. I generalnie muszę przyznać, że nie są to słowa rzucane na wiatr. Może dla kogoś z mniej wrażliwym wzrokiem nie zrobią one różnicy, ale dla mnie - owszem, zrobiły. Miałem kiedyś na testach EV2451 (był OK), ale ostatecznie wybrałem EA245WMi-2 i nie żałuję.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

To nie cena ma wpływ na komfort dla wzroku tylko jakość produktu. Oczywiście, bardzo mocno generalizując - im droższy, tym lepszy, ale nie we wszystkich przypadkach jest to regułą. Można kupić gamingowe padło za 2,5 tys. zł, które będzie wypalarką oczu, a można też za kwotę dwukrotnie niższą nabyć porządny produkt, przy którym da się spokojnie pracować.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 6.02.2022 o 10:07, atbman napisał:

Rozumiem . Dzięki za obszerna odpowiedź .

 

A co sądzisz o tym moim eizo ev2451bk który kupiłem w promocji za 1199 zł , z ceny 1549zl. Nie jest za tani ten monitor na moje nadwrażliwe oczy , czy może jest ok .

Cześć, gdzie udało Ci się kupić ev2451bk za 1199zł? Bardzo spoko cena, sam bym chętnie skorzystał.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
W dniu 6.02.2022 o 18:37, Sentymentalny napisał:

To nie cena ma wpływ na komfort dla wzroku tylko jakość produktu. Oczywiście, bardzo mocno generalizując - im droższy, tym lepszy, ale nie we wszystkich przypadkach jest to regułą. Można kupić gamingowe padło za 2,5 tys. zł, które będzie wypalarką oczu, a można też za kwotę dwukrotnie niższą nabyć porządny produkt, przy którym da się spokojnie pracować.

No to poproszę o przykładowy model , mowa o tym produkcie dwukrotnie niższej ceny od 2.500zł  na którym mozna spokojnie pracowac. No poproszę  model.

W dniu 20.02.2022 o 20:41, miceg napisał:

Cześć, gdzie udało Ci się kupić ev2451bk za 1199zł? Bardzo spoko cena, sam bym chętnie skorzystał.

Tego zdradzic niestety nie moge , poniewaz, go zwrocilem , ale calkiem mozliwe ze do niego z powrotem powroce w przyszlosci .

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, atbman napisał:

No to poproszę o przykładowy model , mowa o tym produkcie dwukrotnie niższej ceny od 2.500zł  na którym mozna spokojnie pracowac. No poproszę  model.

NEC EA234WMi - używam jako jeden z monitorów w pracy, aktualnie dostępny za 1100 zł.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...