Skocz do zawartości

MSI A-PRO z690 vs MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI vs inne


Recommended Posts

hej, płyta pod i7 12700k po OC( takie z sensem i umiarem) po kilka dysków ,jedną kartę itd.

audio mam swoje

wifi też

ledów nie używam

płyta pod DDR4

 

którą płytę byście kupili i dlaczego? one wszystkie temperatury mają podobne i możliwości OC też?

MSI A-PRO z690 vs MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI - te dwa modele czymś się różnią (oc,temperatury, czysty performance) poza gadżetami?

 

a może tak do 1200zł warto kupić coś innego?

Asus PRIME Z690-P D4 ATX
Gigabyte Z690 GAMING X ATX
ASRock Z690 PHANTOM GAMING 4 ATX

takie modele znalazłem

w ogóle to ja z internetu wywnioskowałem taką kwestię, zobaczcie tutaj
https://www.techspot.com/review/2381-intel-z690-motherboard-vrm/

 

Płyty ze względu na temperaturę VRM dzielą się na te co mają ok 60 -64 stopnie  i tutaj mamy płyty za 1500-2000zł (oraz tego msi mag z690) oraz te cieplejsze co mają ok 75 stopni - tak naprawdę całą reszta jest w tym miejscu, łącznie z msi a-pro

Link to post
Share on other sites

A-PRO ma 14 faz zasilania a Tomahawk ma 18 więc teoretycznie ten drugi pozawala na większe i bardziej stabilne OC.

Mordeczko, Ty nie patrz na temperatury płyty bo skoro taka A-PRO ma słabawe zasilanie to oczywiste, że mniej się będzie grzała.

Dzięki lepszemu zasilaniu Twój CPU prawdopodobnie będzie potrzebował niższego napięcia do uzyskania pożądanego OC - to ma znaczenie bo wykręcając procesor o ostatnie 100 MHz trzeba czasami podbić napięcie o np. aż 0,1-0,2V!

Ja bym osobiście wziął płytę z większą ilością faz zasilania i nie patrzył na temperatury płyty, bo później może z tym Twoim OC być kłopot. ;)

Link to post
Share on other sites

Na 12700k to maks 60 stopni, 75 stopni po godzinie cb23 na 12900k, który ciągnie 240w to też bardzo dobry wynik, wszystkie płyty są wystarczające pod OC 12900k, nie ma żadnego babola wśród z690. Brałbym najtańszą spełniająca inne wymagania Twoje, chociaż teraz one maja po 3 sloty na ssd, itp, czasem komuś na kodeku audio zależy, albo na wifi, ale Ty to wszystko już masz:

 

https://www.anandtech.com/show/16971/the-intel-z690-motherboard-overview-ddr4-over-30-new-models/27

2 godziny temu, bonuz napisał:

Ja bym osobiście wziął płytę z większą ilością faz zasilania i nie patrzył na temperatury płyty, bo później może z tym Twoim OC być kłopot. ;)

Kłopotu nie będzie dopóki nie będzie bił rekordów OC i grał w Prime i inne wypalarki :)

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Kłopotu nie będzie dopóki nie będzie bił rekordów OC i grał w Prime i inne wypalarki :)

Racja, ale każdy radzi korzystając ze swojego doświadczenia a ja osobiście wykręcam co się da jak najwyżej się da :)

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...