Skocz do zawartości

i5-4690k i Spartan 4


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

zakupiłem ostatnio w fajnej cenie i5-4690k i od razu wziąłem się za jego podkręcanie. Udało mi się uzyskać stabilną pracę na nastawach 4GHz przy stockowym napięciu, ale niepokoi mnie trochę temperatura, która (jak wynika z opinii internetów) nie powinna przekraczać 80*C - u mnie to okolice 90*C.

Sprawdziłem, czy pasta dobrze ułożyła się na IHS'ie (Kryonaut) i wszystko było elegancko, więc zaaplikowałem ją ponownie, ale temperatury pozostały bez zmian.

Nie znalazłem w internecie opinii na temat połącznia tego procesora z budżetowym Spartanem 4, dlatego chciałbym zasięgnąć Waszej porady - nie interesują mnie wyższe taktowania - nie przejmować się temperaturami w testach syntetycznych i zostawić, jak jest, czy raczej pomyśleć nad zmianą chłodzenia, bo Spartan 4 jest zwyczajnie mało wydajny?

 

Wspomnę, że procesor pracuje na płycie z chipsetem H81 - może tu tkwi problem?

 

Z góry dziękuję za sugestie i porady.

Link to post
Share on other sites

Komputer wykorzystuję głównie do pracy biurowej, ale po godzinach lubię odpalić POE, które niestety wyciska siódme poty z procesora. Testy robiłem OCCT, który ma dość nieprzejrzysty interfejs i kilkanaście pozycji wskazujących temperaturę, dlatego po powrocie do domu wykonam je ponownie wspomnianym przez Ciebie 3dmarkiem i zdam relacje.

Co do skalpu - szukałem jakiś czas temu odpowiedniego narzędzia, ale nie udało mi się znaleźć nic w sensownych pieniądzach do jednorazowego użytku - możecie coś polecić?

 

Link to post
Share on other sites
29 minut temu, Cloperflake_ napisał:

ale nie udało mi się znaleźć nic w sensownych pieniądzach do jednorazowego użytku - możecie coś polecić?

No do jednorazowego użytku, tym bardziej do i5, to nie warto. Poszukaj ogłoszeń w okolicy, może ktoś ma maszynkę i wykonuje skalpowanie. Ważne w tym przypadku żeby udzielił ci jakiejś gwarancji żebyś nie trafił na partacza.

Co do POE to jest tu paru graczy na forum i ponoć wygrzewa procesor na równi z syntetykami. Najlepiej jak włączysz jakiś monitoring (hwinfo, rtss) i sprawdzisz temperatury podczas grania jeśli to najbardziej obciążająca czynność. W ostateczności można poszukać niższego napięcia jeśli ta h81 na to pozwala, albo ograniczyć fps.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Zszedłem z napięciem vcore i cache z 1.25V na 1.15V i ku mojemu zdziwieniu komputer jest stabilny.

Po 20 minutach w OCCT maksymalna odnotowana temperatura to 81*C. Jeśli o POE chodzi, to tutaj chyba też bez zaskoczeń, bo rzadko kiedy temperatura dochodzi do 70*C, ale przy mocnej sieczce na ekranie zdarza się, że procesor złapie zwiechę, dlatego zdecyduje się na ten skalp w domowym zapleczu przy użyciu żyletki. Dzięki temu będę wiedział, że wszystko jest zrobione jak należy przy założeniu, że krzem pozostanie na swoim miejscu :rudolph:

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Cloperflake_ napisał:

Zszedłem z napięciem vcore i cache z 1.25V na 1.15V i ku mojemu zdziwieniu komputer jest stabilny.

Po 20 minutach w OCCT maksymalna odnotowana temperatura to 81*C. Jeśli o POE chodzi, to tutaj chyba też bez zaskoczeń, bo rzadko kiedy temperatura dochodzi do 70*C, ale przy mocnej sieczce na ekranie zdarza się, że procesor złapie zwiechę, dlatego zdecyduje się na ten skalp w domowym zapleczu przy użyciu żyletki. Dzięki temu będę wiedział, że wszystko jest zrobione jak należy przy założeniu, że krzem pozostanie na swoim miejscu 

81 *C to tez za dużo temperatura bezpieczna IHS tego procka to 72*C ale sądze że sam już to sprawdziłeś ,z tąd te zwiechy czasami jak w grze przekraczasz te 70*C trotluje procek także nie gdybaj  bierz żylete i do dzieła  nawet jak go zepsujesz ten procek wart jest 50-7- zł bez urazy

50-70 zł *

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

No właśnie nie throttluje w ogóle sugerując się wynikami OCCT i to nawet przy wcześniejszych 90*C. Te zwiechy wynikają bezpośrednio z samych wymagań gry i tego, co dzieje się na ekranie. Teraz przynajmniej wiem, że powinienem zając się tym glutem/betonem, żeby móc celować w wyższe taktowania dla uzyskania trochę wyższej wydajności, no i optymalnych temperatur. Niestety, płynny metal w moim mieście nieosiągalny, więc czekam na dostawę i biorę się do roboty. Oczywiście podzielę się z Wami wynikami :) Dzięki!

 

~~

 

Chciałbym wziąć się za to już dziś... Podpowiedzcie proszę jakich wyników można się spodziewać po wyczyszczeniu gluta i nałożeniu pod czapkę Kryonaut'a zamiast płynnego metalu? Czy lepiej się wstrzymać?

Edytowane przez Cloperflake_
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, iro71 napisał:

temperatura bezpieczna IHS tego procka to 72*C ale sądze że sam już to sprawdziłeś ,z tąd te zwiechy czasami jak w grze przekraczasz te 70*C trotluje procek

Nieprawda. Intel dla tego modelu podaje 72,72 st C ale Tcase, czyli temperaturę pod IHS, która jest jakieś +-15 stopni niższa od temperatury rdzeniów. Dopiero od 7. generacji zaczęli podawać Tjunction = 100 st C, czyli faktyczną temperaturę rdzeniów. Wg mojej wiedzy procki 2-4 generacji throtlują dopiero powyżej 95 stopni, ale długotrwała temperatura powyżej 80 stopni może być już szkodliwa - przyspiesza degradację.

17 godzin temu, Cloperflake_ napisał:

Zszedłem z napięciem vcore i cache z 1.25V na 1.15V i ku mojemu zdziwieniu komputer jest stabilny.

Nic dziwnego, domyślne napięcie jest zawsze ustawiane z zapasem i zawsze da się coś urwać, mniej lub więcej zależnie od konkretnej sztuki.

17 godzin temu, Cloperflake_ napisał:

Jeśli o POE chodzi, to tutaj chyba też bez zaskoczeń, bo rzadko kiedy temperatura dochodzi do 70*C

W takim przypadku wstrzymałbym się ze skalpem (zawsze to jakieś ryzyko) i poszukał najwyższego możliwego taktowania przy załóżmy 1,2V tak żeby utrzymać go poniżej 80st C.

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, zbiku90 napisał:

W takim przypadku wstrzymałbym się ze skalpem (zawsze to jakieś ryzyko) i poszukał najwyższego możliwego taktowania przy załóżmy 1,2V tak żeby utrzymać go poniżej 80st C.

 

Na 1.2V możliwe, że wykręcę nawet 4,5GHz. Mówiąc o granicy 80*C masz na myśli codzienne użytkowanie, tak? Bo nawet, jeśli wynik będzie stabilny pod OCCT, to temperatury z pewnością będą przekraczały 90*C.

Link to post
Share on other sites

No nie znalazłem w internecie nic na ten temat... Czyli jak skalp, to tylko płynny metal, nie można nakładać pasty? Sorry, że tak dopytuję, ale byłbym zadowolony nawet gdyby udało się zbić jakieś 10*C. Logicznie myśląc wydawało mi się, że świeża pasta w konfrontacji z betonem mogłaby zdać egzamin.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Mam stary komputer na i5-4670K. Dziad ma 9 lat i sprawnie działa - jeszcze go uruchamiam, w sumie codziennie. Podkręciłem go do 4,5 GHz na chłodzeniu Dark Rock Pro chyba w wersji 2. Temperatury w pełnym stresie dochodziły pod 100 stopni co wg wszelkich instrukcji było akceptowalne (aczkolwiek niezalecane). Procesor działa z takim taktowaniem od 9 lat i cały czas działa stabilnie - ostatni test OCCT robiłem rok temu. Chłodzenie nie zmieniane, pasta nie zmieniana, dmuchany raz na rok/dwa.

Link to post
Share on other sites

Po skalpowaniu i nałożeniu na rdzeń Kryonaut'a przez pierwszy tydzień było względnie - temperatury zauważalnie spadły. Jednak po tym czasie zacząłem zauważać, że średnio obciążony procesor zaczyna osiągać coraz to wyższe wartości. Puściłem wczoraj OCCT przy nastawach 4,5GHz na napięciach 1.2V +0.05 i trochę się zdziwiłem, bo po kilkunastu minutach przy temperaturze w okolicach 80*C procesor zaczął wpadać w throttling... Próbowałem obniżyć nieco napięcia, ale w efekcie OCCT wywalał po kilku minutach.

Dojechała do mnie wczoraj maszynka z Chin, odbiorę dzisiaj Conductonaut'a i będziemy bawić się dalej.

 

Podstawka w Spartanie to aluminium - rozumiem, że nie mogę nałożyć metalu między podstawkę a IHS? Na ile ta degradacja aluminium jest zagrożeniem?

Edytowane przez Cloperflake_
Link to post
Share on other sites

Metal zaaplikowany, testy przeprowadzone. 4.6GHz na wszystkich rdzeniach przy napięciach 1.20V + 0.05V i pozytywnie zakończony test Cinebench R20 z maksymalną odnotowaną temperaturą na poziomie 66 st. C. Niestety, test OCCT po kilku minutach powoduje znaczny wzrost temperatur (80+), co skutkuje throttlingiem. Olewam to, bo w codziennym użytku temperatury są znacznie niższe, także zabieg mogę uznać za skuteczny, a efekty zadowalające. Tutaj chyba można stwierdzić, że chłodzenie Spartana nie radzi sobie przy takim OC procesora. Miałem przez moment aspiracje na wyższe taktowania, ale 4.6 GHz wydaje mi się i tak być ogromnym sukcesem biorąc pod uwagę chipset H81.

 

Dziękuję wszystkim za pomoc i porady.

Edytowane przez Cloperflake_
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...