Skocz do zawartości

Rozszerzenie partycji D i usunięcie pozostałości po starym systemie


Recommended Posts

Witam.
Czy byłby ktoś w stanie przeprowadzić mnie krok po kroku przez proces z poniższego zdjęcia? Zależy mi na tym aby nie stracić żadnych danych z partycji D, jednocześnie rozszerzając ją o pozostałe miejsce na HDD.

 

Próbowałem wielu różnych programów i niestety albo nie mogę rozszerzyć dysku albo usunięta wcześniej partycja 99GB nie jest widoczna przez te programy.
Będę wdzięczny za pomoc.

dysk.png

Link to post
Share on other sites

Dysk dynamiczny ehh, zrób sobie kopie danych (najlepiej dwie) na innych nośnikach, zmień dysk na podstawowy (usuwa wszystkie dane z całego dysku) w GPT i zrób jedną partycję NTFS. 
Jeśli nie masz innego nośnika, to coś robisz bardzo źle, bo gdzie jest teraz twój backup tych ważnych danych...    

Ogólnie problem w twoim wypadku polega na tym, że partycja jest na końcu (rozszerzać możesz tylko w prawo). 
To że dysk jest dynamiczny, pewnie również nie pomaga (nie wiem jak z wsparciem, bo nie testowałem) 

Są programy które na dyskach podstawowych (nie wiem jak z dynamicznymi, nie testowałem) dadzą rade przeprowadzić taką operacje, ale ja bym im nie ufał (bo co jak wyjdzie BSOD, czy braknie prądu, gdy one żonglują danymi). 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ten dysk dynamiczny zrobił mi się po tym jak w windowsowskim disk managerze usunąłem dawną partycję C z HDD (to 99GB, wcześniej E) i spróbowałem rozszerzyć partycję D o to wolne miejsce. Wówczas zmienił się na dynamiczny i wyskoczył błąd, że nie można dokończyć operacji, bo jest na to zbyt mało miejsca(?) Widzę, że teraz przez to same problemy, bo nie mogę żadnym programem usunąć nawet tych starych partycji recovery, a co dopiero rozszerzyć D.

Aktualnie żadnego zewnętrznego dysku HDD nie mam aby zrobić backup, na SSD mam 182GB wolnego miejsca, dane z dysku D to 156gb. Może skopiować je na C (SSD) i wtedy diskpartem wycleanować cały dysk D (całe HDD)?

Tylko gdzieś czytałem, że dysk SSD, który posiadam (Crucial BX500) lubi zwalniać po tym jak jest zapełniony w chyba ponad połowie. Co prawda te dane byłyby na nim tylko przez chwilę (do ponownego przerzucenia ich na nowe D), jednak jest to nowy dysk i nie chciałbym, aby po tej operacji jakoś zwolnił.

Edytowane przez roninq6
Link to post
Share on other sites

SSD zwolnić zwolni, ale ty te dane usuniesz po przeniesieniu na HDD, więc wróci do normalności jak się trim odpali.

Jak już będziesz mieć kopie na tym SSD, to zrób to co powiedziałem wyżej ( konwersja z poziomu zarządzania dyskami z dysku dynamicznego na podstawowy ( usuwa wszystkie dane ), i zainicjowanie go w GPT i stworzenie jednej partycji podstawowej NTFS na całej powierzchni ).

Najlepiej mieć jeszcze jeden backup tego, no ale to Ty ryzykujesz jeśli go nie zrobisz przed.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...