Skocz do zawartości

Wymiana matrycy - co, gdzie i jak? Jakie doświadczenia?


Recommended Posts

Witam!
Spotkała mnie bardzo przykra a zarazem irytująca sytuacja, a mianowicie - uszkodziłem ekran laptopa podczas transportu. Pomimo że wożę go ze sobą w aucie dość często, tego akurat pechowego dnia los sprawił, że akcesoria w mojej torbie ułożyły się w nieznany dotychczas sposób. Przygniatały mojego laptopa od zewnętrznej strony matrycy, w efekcie czego odciśnięty został kawałek ekranu. Pojawiła się oczywiście najgorsza, paskudna i ohydna biała plama. Jak wiadomo nie ma nic bardziej irytującego od pięknego i szybkiego wyświetlacza, na którym powstały defekt będzie od teraz niepomijalnym i uwielbianym przez wzrok fragmentem ekranu. Pytanie brzmi - co począć? Na szczęście do pracy i rozrywki używam zewnętrznego monitora, wewnętrzny zaś funkcjonuje jako pomocniczy. Co z tego, kiedy to w końcu jest laptop i ma spełniać rolę przenośnego komputera, co implikuje korzystanie z internala. Zdziałam coś oddając go na gwarancję czy tylko zmarnuję czas? Może lepiej będzie odłożyć pieniążki i oddać do serwisu, tylko jak to rozegrać? W jaki sposób najlepiej tę sprawę załatwić? Wybaczcie za litanię, musiałem trochę ponarzekać. Właśnie, może okaże się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wypracowanie takiego mentala, żeby patrząc na ekran nie dać się zirytować? Z góry dziękuję za aktywność :D 

Laptop: Asus FX506LI, matowa matryca IPS 15.6" 144Hz, złącze 40 pin eDP

Link to post
Share on other sites

Co, gdzie, jak? -  samodzielnie w domu. Jakie doświadczenia? - z kilka się wymieniło.

 

Matryca na szybko, to 120€. Oczywiście nie polecam samodzielnej wymiany, jeśli ktoś nie ma drygu do prac manualnych i jakiegoś doświadczenia w elektronice.

Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, w autoryzowanym serwisie zapłacisz więc za naprawę. Masz orientacyjną cenę matrycy, więc wysyłaj zapytanie do autoryzowanego serwisu. A jak za drogo, to każdy serwis "za rogiem" wymieni, bo to nie jest skomplikowane.

 

Link to post
Share on other sites

Lapek warty  ~ 3600   wymiana matrycy w autoryzowanym serwisie ~ 1500 ( matryca + robocizna +KW )   bo to uszkodzenie mechaniczne  , swoją drogą to nie wiem skąd oni takie ceny biorą za usługi servisowe ...

 

Nowa matryca znaleziona na necie to ~ 500zl

https://elgar.pl/produkty/matryca-do-laptopa/asus/156/asus159_144b_10-matryca-do-laptopa-asus-tuf-gaming-f15-fx506li-hn109t-matowa.html

 

Nie trzeba mieć do tej operacji wiedzy tajemnej ani   sprzętu  ... ale przyda się pewna ręka i spokój  .Kwestia odkręcenia kilkunastu śrubek i wypięciu 2-3 taśm .

W warunkach domowych wymiana powinna zająć ok 1-2h  amatorowi .

 

Jeśli nie czujesz się na siłach to dzwoń np do tego pana co MiK  filmik wrzucił ,dogadaj szczegóły i wysyłaj .

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...