Skocz do zawartości

wymiana pasty chłodzenia AIO czy ma sens?


Recommended Posts

Kupiłem AIO do 12900k Corsair iCUE H150i Elite LCD (CW-9060062-WW)z fabrycznie nałożoną pastą termo.

Czy ta pasta jest ok, dobrze przewodzi, czy może lepiej wymienić na Grizzly Kryonaut ?

A jeśli wymienić to jak nałożyć nową na 12900k, bo powierzchnia IHS jest prostokątna... więc ziarenko groszku nie rozprowadzi jej prawidłowo.

Szukałem na necie ale brak konkretów nt temat.

 

 

Link to post
Share on other sites

Wczoraj składałem kompa klientowi z tym procekm, i przy nh-d15 normalnie ziarnko grochu minimalnie rozciągnięte zadziałało perfect. Obczaj sobie na necie jak rozmieszczony jest rdzeń pod ihs i jak narożniki ihs nie będa wysmarowane pastą to nie wpłynie to efektywność chłodzenia 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze jedno pytanie - do tego AIO są przeznaczone 3 wentylatory 120

AIO będę montował u góry obudowy, z wywiewem na zewnątrz.

I teraz pytanie czy mogę zamienić wentylatory 120 na 140 przy tej chłodnicy, także model ML wersja Pro z Corsair?

Technicznie nie mam problemu by to skręcić

U góry obudowy na jej szkielecie mam demontowaną tackę przygotowaną na szerokości 120 i 140cm, do której od zewnątrz dam radiator, a od dołu dam wentylatory. 

Jednakże czy taka modyfikacja nie zaszkodzi pracy AIO. Wentylatory 140 będą zajmować większą powierzchnię niż chłodnia. Teoretycznie powinno bardziej dmuchać na chłodnicę, więc temperatury na procesorze nie powinny wzrosnąć.

 

Tu zdjęcie tej obudowy z widoczną tacką na górze: Elite-11z.jpg

 

 

 

Link to post
Share on other sites
18 minut temu, willis81 napisał:

Teoretycznie powinno bardziej dmuchać na chłodnicę

Teoretycznie to będzie dmuchać poza chłodnicą. Jeśli nie zamontujesz żadnego adaptera-zwężenia to wydajność chłodzenia zwyczajnie się pogorszy.

 

Szczelna ściana (ramka) wentylatora między wlotem a wylotem to podstawa dobrej wydajności wentylatora. Są idiotyczne modele które tego nie mają.

 

Dopasowanie ramek wentylatora i radiatora to jeden z podstawowych wymogów dmuchania przez radiator. Powietrze nie może znaleźć innej drogi. Ponadto brzeg wentylatora to miejsce gdzie łopatki są najszybsze i przepychane jest najwięcej powietrza.

 

Niewielki odstęp między łopatkami wentylatora a finami chłodnicy (wciąż przy dopasowaniu ramek) to kolejna poprawa wydajności. Zapewnia to konstrukcja ramy każdej chłodnicy, powoduje mniej hałasu i pozwala na bardziej równomierne rozłożenie przepływu względem powierzchni. 

 

TLDR: nie rób tak.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, willis81 napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie - do tego AIO są przeznaczone 3 wentylatory 120

AIO będę montował u góry obudowy, z wywiewem na zewnątrz.

I teraz pytanie czy mogę zamienić wentylatory 120 na 140 przy tej chłodnicy, także model ML wersja Pro z Corsair?

Technicznie nie mam problemu by to skręcić

U góry obudowy na jej szkielecie mam demontowaną tackę przygotowaną na szerokości 120 i 140cm, do której od zewnątrz dam radiator, a od dołu dam wentylatory. 

Jednakże czy taka modyfikacja nie zaszkodzi pracy AIO. Wentylatory 140 będą zajmować większą powierzchnię niż chłodnia. Teoretycznie powinno bardziej dmuchać na chłodnicę, więc temperatury na procesorze nie powinny wzrosnąć.

 

Tu zdjęcie tej obudowy z widoczną tacką na górze: Elite-11z.jpg

 

 

 

Nie zaszkodzi pracy wentylatorów jeśli będzie tacka między radiatorem oraz wentylatorami. W niektórych obudowach to jedyna możliwość żeby się zmieścić nawet z cienkimi chłodnicami AiO.

Ja u siebie mam AiO 360mm na froncie. Dzięki temu CPU jest wyraźnie chłodniejszy. Co prawda GPU może mieć wtedy kilka stopni więcej (u mnie chyba ze 3), ale pamiętaj, że to CPU throttle'uje - nie karta.

Co do pasty:

1. Kup Grizzly.

2. Załóż AiO z fabryczną pastą.

3. Przetestuj w OCCT.

4. Załóż AiO z Grizzly.

5. Przetestuj w OCCT.

6. Zostaw AiO z Grizzly po porównaniu wyników. :)

Jak to jest 12900K to bym walił AiO z przodu bez pytania bo nie podkręcisz nic sensownie przez temperatury.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, walker napisał:

Dopasowanie ramek wentylatora i radiatora to jeden z podstawowych wymogów dmuchania przez radiator. Powietrze nie może znaleźć innej drogi. Ponadto brzeg wentylatora to miejsce gdzie łopatki są najszybsze i przepychane jest najwięcej powietrza.

Niewielki odstęp między łopatkami wentylatora a finami chłodnicy (wciąż przy dopasowaniu ramek) to kolejna poprawa wydajności. Zapewnia to konstrukcja ramy każdej chłodnicy, powoduje mniej hałasu i pozwala na bardziej równomierne rozłożenie przepływu względem powierzchni. 

Nie pomyślałem o tym w taki sposób, ale po namyśle... się zgadzam.

Pytanie tylko czy mam montować radiator nad tacką, a wentylatory 120 pod tacką? Czy może radiator i wentylatory pod tacką? Miejsca jest ogrom więc oba warianty są możliwe. Sama tacka ma w sobie te żeberka wzmacniające, więc przy pierwszej opcji mogą ograniczać przepływ powietrza by tych żeberkach. Co będzie lepsze?

4 godziny temu, bonuz napisał:

Jak to jest 12900K to bym walił AiO z przodu bez pytania bo nie podkręcisz nic sensownie przez temperatury.

Miałem zamiar zamontować chłodnicę pionowo ale na bocznym panelu obudowy, tak by wentylatory były ładnie widoczne przez do szybe. Jednakże tak obudowa jest tak wielka że wężownice AIO są za krótkie o parę cm. Tak samo jeśli chciałbym zamontować na froncie. Pozostaje mi tylko góra obudowy.

Ta obudowa jest stworzona pod CL, ale ja narazie zostaje przy AIO, bo wiedzy brak, spróbuje dopiero przy następnej wymianie procka.

Link to post
Share on other sites

Sam fakt, że tacka znajduje się pomiędzy wentylatorem a chłodnicą nie będzie mieć większego wpływu na wydajność. Jej elementy nie wystają tak bardzo aby przeszkodzić w przepływie powietrza.

 

 Kolejność wentylator/tacka/chłodnica możesz wybrać na podstawie dostępnego miejsca i tego jak się bardziej podoba. 

Konfigurację push lub pull wybierasz pod względem estetyki, dostępnego miejsca, prostoty czyszczenia z kurzu i ew. delikatnej redukcji głośności szumu gdy wentylatory są 'bardziej schowane' od zewnątrz za radiatorem. 

Sam kierunek powietrza (intake/outake) dobierasz tak aby współgrał z całością chłodzenia  w obudowie. 

 

Na górze obudowy będzie to raczej outtake. Ze względu na cienką chłodnicę (27mm) masz sporo wyboru jeśli chodzi o przykręcenie do ramki. Wizualnie: wentylatory na dole będą świecić rgb do wnętrza obudowy - push; jest to raczej domyślna opcja. Alternatywnie pull z wentylatorami u góry - wtedy czyszczenie kurzu z dolnej części radiatora jest łatwiejsze. 

Link to post
Share on other sites

W takim razie nie będę kombinował i pozostaję przy domyślnej opcji. Tacka-radiator-wentylator na push. Jak dałbym radiator nad tacką to były problemy z czyszczeniem bo nie umiałbym go zdemontować i odsunąć od obudowy by go dobrze przeczyścić. 

Dzięki Wam na pomoc. pozdro

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...