Skocz do zawartości

Przejście z monitora 19" LCD CCFL na 24" LED oraz LCD CCFL - problemy ze wzrokiem


Recommended Posts

Otóż posiadam ponad około 15 letni LCD CCFL 19 "Samsung 931BW 2ms, jest świetny do dziś, nie narzekam na niego , nie moge powiedzieć  o nim złego słowa, jest podłączony na DVI, zawsze używałem na nim rozdziałki 1440x900 na 75Hz, Żadnych problemów z oczami na nim nie mam dziś. Używam trybów Text, Internet ,Game, taki jaki daje monitor. Otóż na text jest jasność 11 , kontrast 75, na Game  jest 90 jasność i 90 kontrast, ale nigdy nie narzekałem że jest za jasno przy graniu, było wręcz idealnie i nigdy nie narzekałem na nim na oczy.

Postanowiłem że kupię coś większego np. 24" , ale też coś co musi mieć 1 lub 2 ms, wybór padł na IIYAME :

https://iiyama-sklep.pl/911-677-g-master-red-eagle-monitor-iiyama-g-master-g2560hsu-b3-red-eagle-25-tn-fhd-05ms-165hz-blacktuner-gamingowy--4948570118885.html#/26-gwarancja-standardowa_3_lata
 z FlickerFree i 165Hz i 1ms


Został zwrócony w ciągu jednego dnia - powód zmęczenie oczu, szczypanie oczu, ból oczu i lekki ból głowy, te wszystkie dolegliwości już po chwili od siedzenia  na monitorze, oczywiście zmniejszałem jasność i kontrast, słabo pomagało. czułem, że coś nie tak jest z tym monitorem na moich oczach, czułem że po prostu psuje stopniowo mój wzrok i go zamęcza.

Kupiłem drugi 

https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/lenovo-g24-10-65fdgac2eu-1ms-144-hz.bhtml?from=gf&p=799.00&cr=0&gclid=CjwKCAiAh_GNBhAHEiwAjOh3ZLGJHLb_FvmGs9y85CyRY27eopIMfwgQ0OpSqcrkAULDjIOpMTwIoxoCIGoQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

ma tryb ECO Low Blue Light.

Słabo również, podobne dolegliwości, zwrócony do sklepu z podobnymi powodami ZWROTU.

Stwierdziłem, że LEDy nie są na moje oczy, mam zbyt bardzo wrażliwe oczy lub nie toleruje LEDowego podświetlenia.

Kolejnym moim zakupem był monitor z takim podświetleniem jak mój stary monitor 19" czyli LCD CCFL.

Wybór padł na używkę 24" : LG FLATRON W2453V 2ms FULL HD 60Hz podłączony na HDMI kablem premium ze zlotymi koncowkami taki za około 50-60zł.

https://www.lg.com/pl/monitory/lg-W2453V-PF-premium

Pomyślałem, że na nim nie bede miał zadnych problemow z oczami, pomyliłem się, są problemy, 

Ustawiłem FULL HD 1920x1080 60HZ, zdziwiły mnie te 60Hz, zawsze uzywalem stary monitor na 75HZ, zaskoczylem się sam , ale przez moj błąd bo nie sprawdziłem specyfikacji sprzetu przed zakupem ze on ma tylko 60 Hz, no dobra podkreciłem na te 75Hz , no i niby tyle pokazuje i niby tyle jest obecnie, ale czy  aby napewno nie sciemnia mi tu Windows i dalej jest 60HZ, jeden Bóg wie.

Na tym monitorze byłem przez około tydzien, dolegliwosci z oczami to : muszę bardziej wytężąć wzrok, lekko przymruzac oczy by bardziej zobaczyc , co moze byc spowodowane rozdzialką FULL HD, wydaje mi się wszystko nieco mniejsze i ostrzejsze niz na 19" 1440x900. 

Jasność oczywiscie zmniejszylem na minimum 5-10%, Kontrast na 75-80. Mimo wszystko jest coś nie tak  z oczami na nim, stwierdziłem , że mogę stopniowo sobie wzrok rozwalać na nim , bo nie sądzę , że to kwestia przyzwyczajenia. Odstawiłem monitor na bok po tygodniu, to nie dla mnie i nie dla moich oczu stwierdziłem. Zapisalem się do okulisty, niestety muszę czekać 2 miesiące w kolejce i na tym się zakończyła moja przygoda z nowym monitorem na dzień dzisiejszy. 

Wyczytałem, że monitory EIZO są dość porzadnymi monitorami i "królewskimi", ale czy aby napewno? Jeden Bóg wie. Jaki mi proponujecie monitor na moje nadwrażliwe oczy , taki na który niechciał bym narzekać na wzrok tak jak na moim starym 19", którego mogę nazwać królewskim.

Link to post
Share on other sites

Po przeczytaniu wszystkiego moim zdanie nie ma dla ciebie ratunku. To kwestia twojej głowy, a nie monitorów, najlepiej zostań przy tym starym, który masz i z nowymi daj sobie spokój, czasami tak już jest i nic na to nie poradzisz. 

Mój wzrok np. bardzo szybko przyzwyczaja się do nowych monitorów, jak zmienię monitor/laptopa lub korzystam z monitorów w pracy lub u rodziny oraz znajomych to wystarczy mi około 15 minut, poustawiam sobie jasność i kontrast i mogę mój wzrok jest już przyzwyczajony, mogę w pracy czytać i pisać kilka godzin a u znajomych grać lub oglądać filmy i nie robi mi to różnicy, taki już mój urok. Pozdrawiam.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Otóż, posiadam monitor Samsung SyncMaster TN 19" 931BW 2MS 1440x1900 75Hz, do dzis nie mam z nim najmniejszych problemow jesli chodzi o wzrok. Zalezy mi na tym, bym nie mial problemow ze wzrokiem a chcę mieć 24" monitor. Następcą mojego monitora jest Samsung SyncMaster 24" TN P2450h 2ms FULL HD ale również LCD i CCFL. Posiadam aktualnie w domu uzywany kupilem LG FLATRON TN W2453v 2MS FULL HD też LCD CCFL i na nim odczuwam, że coś jest nie tak z moim wzrokiem. Dlatego zastanawiam się nad używką Samsung SyncMaster 24" TN P2450h 2ms FULL HD, czy jest w tym sens, czy będą te same dolegliwości co na LG FLATRON? Czy nie wiecie? Bo mam namiar na taki monitor i moge kupic , ale ryzykuję , że będzie to samo co na LG FLATRON. Następnym moim pomysłem jest spróbowanie kupienie używki monitora z matrycą IPS LED , którego jeszcze nie miałem, IPS jeszcze moje oczy nie ujrzały i nie widziały, nastomiast LED TN tak - była to totalna porazka - monitory zwrocilem. Pomysłem jest Eizo FlexScan EV2450 Full HD 24" 5ms, są to monitory japońskie i zwane królewskimi, mam możliwość kupienia używki ale w granicach 650zł, ponoszę ryzyko związane z kosztami wysyłki i zwrotu- bo tutaj mam opcję zwrotu tego  monitora w razie gdybym odczuwał dolegliwości z oczami jak zmęczenie, szczypanie oczu czy może slaby czas reakcji 5ms, który może nie będzie nadawał się do gier? Bo tego nie wiem, dotychczas testowalem monitory 1ms 144hz , oraz od lat pracowalem na 2ms 19" LCD CCFL jak wyżej i się nadaje do wszystkiego.

Wiec poproszę o poradę.

Link to post
Share on other sites

Po co drugi taki sam temat?

Przejście z monitora 19" LCD CCFL na 24" LED oraz LCD CCFL - problemy ze wzrokiem - Monitory i projektory - forum.benchmark.pl

 

Nikt ci nie powie czy jak będziesz patrzył na jakiś monitor to będą bolały cię oczy, bo to twoje oczy a nie nasze. Jeden ma problemy z oczami inny ich nie ma i tu jest raczej problem twoich oczu a nie monitorów. Może powinieneś iść do lekarza po jakieś krople nawilżające albo coś innego. 

 

Jak chcesz sobie popatrzeć na monitory to jedź do jakiegoś RTV-AGD, MediaMarkt albo MediaExpert czynne po 12g na dobę stań przed monitorem patrz i zobaczysz czy ci pasuje czy nie. Zobaczysz jak się patrzy na IPS jak na VA a jak na TN pewnie pozwolą ci pobawić się menu i ustawić sobie jasność i kontrast.

 

Co ma ci napisać człowiek z drugiego końca Polski, który cię nie zna i nie wie od czego rozbolą cię oczy. Ma ci ktoś napisać żebyś kupił monitor x czy y?

 

Pomyśl nad tym zanim założysz 3 temat. 

Link to post
Share on other sites

zalozylem temat NOWY by odswiezyc temat, posty dodawane do starego tematu moga nie byc widoczne i temat moze zejsc na dol listy i ludzie nie beda zainteresowani tematem. Pozatym to nie ten sam temat, bo to tu już inne kwestie sie pojawiają. Dlatego zalozylem nowy temat.

Link to post
Share on other sites

1). Kup używany DOBRY monitor na podświetleniu CCFL, a nie jakiś szrot marketowy typu "lijamy", czy innego lenovo na W-Ledach..:wariat: Np. coś takiego : 

 

https://allegro.pl/oferta/eizo-ev2436w-24-1920x1200-ips-led-displayport-11575497283

 

2). Nie ruszaj kontrastu monitora (ma być wartość fabryczna), tylko jasność. 

3). Zadbaj o dobre oświetlenie pomieszczenia w którym pracujesz na monitorze - to z reguły największy problem, który wywołuje zmęczenie oczu i bóle głowy.

Link to post
Share on other sites
39 minut temu, atbman napisał:

tak trzeba bedzie zrobic. Czyli kupic EIZO i spróbwać. Ale widzę ten co dałeś jest na podświetleniu LED czyli nowsze a nie CCFL

 

Racja. Powaliło mi się.:sciana: Miał być zalinkowany model 2433

 

https://allegro.pl/oferta/monitor-eizo-24-s2433w-1920x1200p-kl-a-11316025890

 

https://allegro.pl/kategoria/monitory-komputerowe-monitory-260041?string=2433

 

Sam miałem ten model dłuższy okres czasu i sprzedałem koledze - ma jakieś 8 lat, ponad 35k godzin i jest nie do zajachenia.

Podświetlenie CCFL. Wytrzymały monitorek.:peace:

Link to post
Share on other sites

6MS, to do gier typu BATTLEFIELD 5 chyba niebardzo ? Nie znam się więc pytam, to ma być również monitor do gier.

 

Obecnie mam monitor kupiony z komputronika z matrycą IPS, bo jeszcze nie mialem matrycy IPS tylko wszystkie jakie mialem to TN, oto jaki teraz testuje :

 

https://www.komputronik.pl/product/724191/iiyama-g-master-gb2570hsu-b1.html?gclid=Cj0KCQiA5aWOBhDMARIsAIXLlkdFVYpt7AJQunx9b97EoM2V_NXHbUFRA9Ox9_QheMcG83KQk7tnyUIaAnooEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

Czy matryce IPS mogą inaczej oddziaływać na oczy niż matryce TN ?

Edytowane przez atbman
Link to post
Share on other sites

Przesiadka z 19 cali na 24 też w jakimś stopniu oddziałuje na wzrok. O wiele większa jest powierzchnia, z której światło dociera do Twoich oczu, czyli generalnie jest go więcej. Plus możliwe problemy z adaptacją przy próbie objęcia całego ekranu wzrokiem.

 

Odpowiednia jasność monitora względem otoczenia plus przyzwyczajenie i będzie OK. Zawsze można też nieco zmniejszyć temperaturę barwową. Obraz z Twojego Samsunga po latach użytkowania z pewnością się ocieplił.

 

Powyłączaj też ewentualne gamingowe wspomagacze, które sprawiają, że obraz jest bardziej oczojebny. Może i wygląda to "lepiej", ale z komfortem dla oczu niekoniecznie musi iść to w parze.

Edytowane przez Sentymentalny
Link to post
Share on other sites

Rozumiem. Obecnie mam ustawionego go na takie wartości :

 

Kontrast : 86

 

Jasność : 0

 

Blue Light Reducer : MODE 3

 

Gamma : Gamma 1

 

Reszte jest nieruszane, myślę ze to dobry pomysł z powyższymi ustawieniami, Jeśli macie jakieś sugestie zapraszam do komentowania

 

Mogę dodać że obecnie dziwne jest że przy włączeniu BATTLEFIELD 5 nie moge zmienic praktycznie nic w ustawieniach monitora jak jasność itd. wszystko jest zablokowane, dziwne natomiast też jest że przy włączeniu gry PRO EVOLUTION SOCCER 2021 mogę bez problemu te ustawienia zmieniac - są odblokowane. Zauwazylem ze na NIE FULL SCREENIE BF5 moge tez zmieniac ale to sie mija sie celem granie w grę bez FULL SCREENA.

 

Obecnie zalezy mi na tym by mnie nie bolaly oczy, nie szczypaly, nie piekły, nie byly zmęczone.

Link to post
Share on other sites

OK, a napisz jeszcze jakie masz oświetlenie w pokoju, którego używasz do pracy przy kompie. Może jest nieco zbyt słabe i monitor jest (zbyt) silnie świecącym prostokątem na ciemnym tle?

I w jakiej odległości masz oczy od ekranu? Może za blisko siedzisz?

Dalej - czy ekran masz ustawiony odpowiednio względem oczu? Wzrok "w linii prostej" powinien celować mniej więcej w górną połowę monitora, najlepiej w okolice górnej krawędzi.

Link to post
Share on other sites

Kilka rad tak na luźno:

  • Po pierwsze - masz złe oświetlenie stanowiska. Zadbaj o dobre: https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-oprogramowanie-stanowisko-obrobki-zdjec/
  • Po drugie - nie grzeb w ustawieniach monitora. Ustaw sobie jasność dopasowaną do tła, tak jak to opisano w powyższym artykule. Jak chcesz więcej grzebać, to kup sobie czujnik kalibracyjny i zrób to jak należy. Jeśli monitor ma opcję adaptacji jasności do otoczenia, to możesz wypróbować, niekiedy ta opcja daje radę.
  • Po trzecie - szukasz monitorów tanich producentów z kosmicznymi odświeżaniami. Nie może być dobrze. Dobre monitory to Eizo i NEC. Nie musi być monitor graficzny (seria ColorEdge u Eizo i seria PA u NECa), wystarcz dobry biurowy. Tylko, że oni robią wszystko na 60 Hz.
  • Po czwarte - jeśli masz problemy ze wzrokiem, to pomyśl nad FullHD 27" - od dekady używam czegoś takiego w pracy jako główny monitor i jest to rozwiązanie bardzo łaskawe dla oczu.
  • Po piąte - upewnij się, że nie masz za sucho w pomieszczeniu, a w razie potrzeby kup nawilżacz. Jeśli to nie pomaga i oczy dalej szczypią, to idź do lekarza, bo z oczami nie ma żartów i lepiej reagować wcześnie.
Edytowane przez Driveby
Link to post
Share on other sites

o EIZO mowisz , ze wystarczy dobry biurowy, ale ze one mają wszystko 60Hz, co znaczy dobry biurowy - taki za EIZO np. ev2460 1500zł nówka z X-KOM.pl powinna byc ok? 60hz nie bedzie za malo? nie bedzie to dla oczu źle ?Czy wystarczy te 5ms, jakim dysponuje ten model np też do gier typu BATTLEFIELD 5 ?

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Czy wystarczy 60 Hz do Battlefielda 5 to nie wiem, ostatni w jakiego grałem to był 1942 i odpalałem go jeszcze na kineskopie ;). Skoro jednak masz problemy z obrazem monitorów szybkoodświezajacych, to znaczy, że trzeba spróbować czegoś standardowego. Do uzyskania wysokich klatkaży używa się różnych sztuczek związanych z migotaniem i faktycznie może mieć to wpływ na oczy. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, atbman napisał:

60hz nie bedzie za malo? nie bedzie to dla oczu źle ?

 

Nie ma znaczenia ile monitor ma herców, tj. ile klatek może maksymalnie wyświetlić w sekundę - kwestia jest tego, czy nie migocze. Wysokohercowe, mimo że sygnowane jako Flicker-Free, mogą mieć poukrywane jakieś małe "dopalacze", które generują flickering. Ale to trzeba się wgłębić w specyfikację, bo różnie może to wyglądać w przypadku poszczególnych modeli.

 

Na Twoim miejscu dałbym spokój w pogoni za gamingowymi parametrami i skupił się na komforcie dla wzroku. Zakładam, że nie utrzymujesz się z grania i nie jest to Twój "zawód", a jedynie rozrywka. Uwierz mi, że przy niższej ilości klatek na sekundę i wyższym czasie reakcji świat się nie zawali, armagedon Cię nie czeka, natomiast oczy Ci podziękują. Zainwestuj w porządne 60Hz i 5ms najlepiej z zasilaniem stałoprądowym DC. Tutaj polecam serię EA od NEC albo EV od Eizo. Z tym że Eizo stosuje PWM na niskich poziomach jasności, niemniej jednak częstotliwość liczona jest w kHz, więc na komfort z użytkowania nie powinno mieć to wpływu.

 

Ja przez długi czas miałem problemy z adaptacją do nowych monitorów po przejściu z CCFL na LED, ale koniec końców znalazłem rozwiązanie. Poczytaj sobie mój wątek na innym forum: http://mva.pl/viewtopic.php?t=2618#p62506

 

Link to post
Share on other sites

Monitory używane to rosyjska ruletka, nie wiesz na co trafisz. Jeśli po piętnastu latach chcesz zmienić monitor, to naprawdę nie ma sensu się bawić w jakieś używki, tylko kupić nowy.

 

Eizo EV jest trochę droższe od NEC-ów EA, a zyskujesz dzięki temu dłuższą gwarancję (pięć zamiast trzech lat) oraz niższe schodzenie z jasnością. Z mojej strony mogę zaproponować, abyś przyjrzał się NEC-owi EA241F.

Link to post
Share on other sites

Ja mam podobne problemy. Próbowałem ostatnio Asus VG259QM i nawet na minimalnej jasności dawał mi popalić, więc musiałem zwrócić.

Może monitory z serii biurowych nie byłyby takie męczące, ale one mają 60hz lub 75hz a ja szukam czegoś od 144hz ;/

 

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia na tym polu gamingowych monitorów ? Który miałby łagodną jasność ?

Link to post
Share on other sites

Ogólnie ten co mam obecnie czyli IPS : https://www.komputronik.pl/product/724191/iiyama-g-master-gb2570hsu-b1.html

Ustawilem jasność na 0, kontrast na 80, Blue Light Reducer na : MODE 2, oraz GAMMA na : 1, i niema tragedii ale mimo wszystko umowilem wizyte u okulisty, powiem jej o tym, ze juz 4 monitory próbowałem i czego doświadczałem zobaczymy co powie, no nie ma tragedii .... nie do konca chyba po dwoch partiach map w BF5 czuje zmęczenie oczu jakieś dziwne, to światlo LEDowe mi sie wydaje zrobilo swoje. Ciekawe czy to kwestia przyzwyczajenia.

Edytowane przez atbman
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...