Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy za 9k - jest ok?


Recommended Posts

Siemka, po miesięcznym polowaniu na różnych promocjach udało mi się finalnie złożyć zestaw, którego specyfikację zamieszczam poniżej. Możecie zerknąć okiem, czy wszystko jest kompatybilne, wskazać słabe punkty (co jest bezsensu etc) + zaproponować ew. jakieś zmiany? Komputer używany będzie do gier oraz montażu filmów w Adobe.

 

Płyta główna: Gigabyte Z590 GAMING X (kupiona za 499 zł)

Procesor: Intel Core i5-11600K (kupiony za 999 zł)

Chłodzenie: SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 2x120mm (za 379 zł)

RAM: G.SKILL 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Ripjaws V Black (za 569 zł)

Pierwszy dysk m.2: ADATA 512GB M.2 PCIe Gen4 NVMe GAMMIX S50 Lite (za 219 zł)

Drugi dysk m.2: Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 980 (za 489 zł)

Karta graficzna: MSI GeForce RTX 3070 Ti SUPRIM X 8GB GDDR6X (za 5400 zł) - mogę zamienić tutaj na Asusa Rog Strixa 3070 (za 5300 zł) ale chyba bez sensu?

Zasilacz: Corsair RMx White 750W 80 Plus Gold (za 399 zł) pierwsza rewizja - ew. mogę zejść z ceny i wziąć Silentium PC Supremo FM2 750W - za 299 zł, ale pytanie czy uciągnie tego Suprima?

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG6V EVO TG ARGB

 

Całość wyszła zatem: 9252 zł i pytanie czy przy tej kwocie warto tutaj coś zmienić? szkoda byłoby wydać tyle, a coś przeoczyć. Jeśli możecie dajcie znać ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites
49 minut temu, Corteezik napisał:

Chłodzenie: SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 2x120mm (za 379 zł)

Badziewie, do tego głośne, zdecydowanie https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-240-argb-black-acfre00093a-p8078248

cichsze i wydajniejsze.

 

50 minut temu, Corteezik napisał:

Pierwszy dysk m.2: ADATA 512GB M.2 PCIe Gen4 NVMe GAMMIX S50 Lite (za 219 zł)

Wydajność gorsza jak dyski an PCIE 3.0, nie warto, realnie dużo szybszy https://proline.pl/kingston-ssd-skc2500-500gb-m-2-pcie-nvme-gen3-3500-2500mb-s-skc2500m8-500g-p8078340

 

sustained-write.png

sustained-write.png

 

55 minut temu, Corteezik napisał:

Drugi dysk m.2: Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 980 (za 489 zł)

Brak pamięci podręcznej DRAM, padaka, tak samo podmiana na KC2500.

 

Albo po prostu w tych samych pieniądzach masz 2TB https://proline.pl/adata-ssd-xpg-sx8200-pro-2tb-m-2-pcie-nvme-gen3-asx8200pnp-2tt-c-p1378078

 

57 minut temu, Corteezik napisał:

Zasilacz: Corsair RMx White 750W 80 Plus Gold (za 399 zł) pierwsza rewizja - ew. mogę zejść z ceny i wziąć Silentium PC Supremo FM2 750W - za 299 zł, ale pytanie czy uciągnie tego Suprima?

Supremo to chiński twór od SAMA, cn, jakość tego jest wątpliwa bo tam z zasilaczy gold OEM SAMA SPC zmienia na bronze by się na rynku europejskim to nie rozsypało z miejsca.

 

59 minut temu, Corteezik napisał:

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG6V EVO TG ARGB

Budżetowa buda za 300zł pod RTX 3070TI? zerknij na https://proline.pl/obudowa-be-quiet-pure-base-500dx-czarna-z-oknem-argb-p5486669

 

taniej https://proline.pl/obudowa-corsair-carbide-275r-airflow-black-window-cc-9011181-ww-p8112629

ale tutaj na top raczej AF nie wejdzie z racji na grubszą chłodnice.

 

 

Pamięci warto już tu dać 3600/3733MHz.

 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Corteezik napisał:

Karta graficzna: MSI GeForce RTX 3070 Ti SUPRIM X 8GB GDDR6X (za 5400 zł) - mogę zamienić tutaj na Asusa Rog Strixa 3070 (za 5300 zł) ale chyba bez sensu?

Zdecydowanie RTX 3070Ti. Te 100 zł warto dopłacić do tych kilku (nastu) % wydajności.

 

Godzinę temu, Corteezik napisał:

Pierwszy dysk m.2: ADATA 512GB M.2 PCIe Gen4 NVMe GAMMIX S50 Lite (za 219 zł)

Drugi dysk m.2: Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 980 (za 489 zł)

Jesteś pewien, że chcesz mieć 2 dyski, mniejszy pod pcie 4.0, a większy pod 3.0 puszczony przez chipset? 

Osobiście wolałbym tylko jeden większy SSD, a ewentualny backup itd pakować na jakiś NAS lub do dużego dysku po sata.

 

Godzinę temu, Corteezik napisał:

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG6V EVO TG ARGB

To nie jest zła obudowa, tylko też nie jest jakaś super. Te wentylatory 120mm do najwyższych lotów nie należą. Przy tanich konfiguracjach się sprawdza, aczkolwiek jeżeli zależy Ci na ciszy i chłodzeniu to poszedłbym w Be Quiet 500DX. Wentylatory 140 mm zamiast 120 i dodatkowo trochę wyższej jakości. Dodatkowo ta obudowa jest troszkę szersza, co ułatwia odprowadzanie ciepła z tak szerokiego GPU jak ten SUPRIM X. Ten 1 cm dodatkowej odległości gpu od panelu bocznego może sporo zmienić (ta karta dmucha większość gorącego powietrza w panel boczny właśnie). 

 

Godzinę temu, Corteezik napisał:

Chłodzenie: SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 2x120mm (za 379 zł)

BQ Pure Loop 240 jest jakieś 30-40 zł droższy, a wydaje mi się (słowo klucz, bo nie miałem nigdy navisa, a używam PureLoop 280), że może się lepiej sprawdzić pod kątem ciszy. Tylko w ten sposób będzie mniej ARGB, ale za to po cichu :)

 

Reszta jak dla mnie wydaje się spoko. 

 

5 minut temu, 3ndurek napisał:

 Dawno nie widziałem tak paskudnego frontu obudowy xD

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites

 

11 minut temu, Adames napisał:

Dawno nie widziałem tak paskudnego frontu obudowy xD

Kwestia gustu.

 

12 minut temu, Adames napisał:

BQ Pure Loop 240 jest jakieś 30-40 zł droższy

AF Liquid Freezer z chłodnicą 240 bije większość AIO 280/360, więc tym bardziej Pure Loop

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, 3ndurek napisał:

Badziewie, do tego głośne, zdecydowanie https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-240-argb-black-acfre00093a-p8078248

cichsze i wydajniejsze.

Wychodzi tutaj znaczna różnica w cenie, bo AF kupię za 459 zł, a Silentium kupiłem w promce przed chwilą za 299 zł. Czyli 150 zł więcej, za 3 stopnie mniej na procesorze i 3 decybele w dół - sugerując się testami przesłanymi przez Was. Także czy warte jest to dopłacania 150 zł na ten moment?

 

3 godziny temu, 3ndurek napisał:

Wydajność gorsza jak dyski an PCIE 3.0, nie warto, realnie dużo szybszy https://proline.pl/kingston-ssd-skc2500-500gb-m-2-pcie-nvme-gen3-3500-2500mb-s-skc2500m8-500g-p8078340

 

Zadaniem tego dysku XPG byłaby obsługa tylko i wyłącznie systemu + adobe premiere pro i adobe photoshop i to wszystko. Rozumiem, że w tej sytuacji i tak zamienić na kinga 500 gb na pcie 3.0 - dobra cena tutaj siadła? Tylko wtedy zajmę dwa Nvme PCIE 3.0 - i pytanie, czy nie będzie to kolidować z kartą graficzną? tzn. według rozmieszczenia slothów na z590 gaming x wychodzi na to, że karta suprim, będzie nachodzić na te dyski - czy to rzutuje w jakiś sposób/koliduje/wpływa? 

 

3 godziny temu, Adames napisał:

Jesteś pewien, że chcesz mieć 2 dyski, mniejszy pod pcie 4.0, a większy pod 3.0 puszczony przez chipset? 

Osobiście wolałbym tylko jeden większy SSD, a ewentualny backup itd pakować na jakiś NAS lub do dużego dysku po sata.

 

Hm... nie jestem ekspertem, wiec nie wiem jaka jest różnica takiego rozwiązania. Tak jak pisałem wyżej - zadaniem dysku XPG byłaby obsługa tylko i wyłącznie systemu + adobe premiere pro i adobe photoshop, a samsung miałby do obsługi gry i inne pliki. czytałem natomiast, ze samsung zwalnia po zapełnieniu i to jest bolączka. 

 

A zasilacz rozumiem, ze definitywnie Corsair rmx, a SPC Supremo FM2 wyrzucić najlepiej przez okno? :P 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Corteezik napisał:

Wychodzi tutaj znaczna różnica w cenie, bo AF kupię za 459 zł, a Silentium kupiłem w promce przed chwilą za 299 zł. Czyli 150 zł więcej, za 3 stopnie mniej na procesorze i 3 decybele w dół - sugerując się testami przesłanymi przez Was. Także czy warte jest to dopłacania 150 zł na ten moment?

Ja tam widzę 11db różnicy na niekorzyść SPC...

AIO do SPC to szajs który lepiej wygląda jak działa.

 

Godzinę temu, Corteezik napisał:

Zadaniem tego dysku XPG byłaby obsługa tylko i wyłącznie systemu + adobe premiere pro i adobe photoshop i to wszystko. Rozumiem, że w tej sytuacji i tak zamienić na kinga 500 gb na pcie 3.0 - dobra cena tutaj siadła? 

Tym bardziej się to nie nadaje pod Adobe, do tego potrzba dysku który nie ma takich dropów wydajności po zapchaniu pseudo SLC.

 

Godzinę temu, Corteezik napisał:

 Tylko wtedy zajmę dwa Nvme PCIE 3.0 - i pytanie, czy nie będzie to kolidować z kartą graficzną? tzn. według rozmieszczenia slothów na z590 gaming x wychodzi na to, że karta suprim, będzie nachodzić na te dyski - czy to rzutuje w jakiś sposób/koliduje/wpływa? 

Nie będzie kolidować z GPU jeśli chodzi o linie PCIE.

 

Godzinę temu, Corteezik napisał:

Hm... nie jestem ekspertem, wiec nie wiem jaka jest różnica takiego rozwiązania. Tak jak pisałem wyżej - zadaniem dysku XPG byłaby obsługa tylko i wyłącznie systemu + adobe premiere pro i adobe photoshop, a samsung miałby do obsługi gry i inne pliki. czytałem natomiast, ze samsung zwalnia po zapełnieniu i to jest bolączka. 

 

980 nie ma DRAM więc nic dziwnego, KC2500 zdecydowanie.

Pod obróbkę wideo trzeba ze 3 dyski, jeden na system i soft, drugi na odczyt surowego materiału i trzeci nawet na SATA/AHCI pod śmieci Adoba - cache/temp.

 

Godzinę temu, Corteezik napisał:

A zasilacz rozumiem, ze definitywnie Corsair rmx, a SPC Supremo FM2 wyrzucić najlepiej przez okno? :P 

W cenie Supremo jest cała masa pewniejszych jednostek z dłuższą gwarancją jak chociażby https://proline.pl/zasilacz-modularny-xpg-core-reactor-750w-80-gold-corereactor750g-bkceu-p1394473

 

I mówimy tu o regularnych cenach bo mało kto składa PC na raty polując na okazje.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, Corteezik napisał:

Hm... nie jestem ekspertem, wiec nie wiem jaka jest różnica takiego rozwiązania.

Różnica jest taka, że jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie danych, to dane i backup nie powinny fizycznie znajdować się na jednym urządzeniu. Wynika to wprost z ryzyka uszkodzenia sprzętu np w wyniku silnego przepięcia, kradzieży, ataku z szyfrowaniem dysku, etc. Mając osobnego NAS na backupy możesz czuć się lepiej zabezpieczony. 

 

Dodatkowo, jeżeli masz taki NAS, to okresowo możesz robić sobie zrzut obrazu całego dysku poprzez Clonezillę. Obsługuje ona kopiowanie bezpośrednio na serwer SFTP, SAMBA i wiele innych. Jak przytrafi Ci się jakiś syf, co uniemożliwi Ci pracę, wtedy przywrócenie stanowiska do pracy zajmie ok. 15 minut w zależności od wielkości zbackupowanego obrazu. Clonezilla jednak dosyć dobrze kompresuje w locie dane, więc pełne obrazy nie zajmują aż tak wiele miejsca na dysku.  

 

Bardziej zaawansowane NAS mają swoje dedykowane narzędzia do backupów, włącznie z opcją odpalenia maszyny wirtualnej bezpośrednio na nim, są to jednak rozwiązania dosyć drogie. 

 

11 godzin temu, 3ndurek napisał:

Pod obróbkę wideo trzeba ze 3 dyski, jeden na system i soft, drugi na odczyt surowego materiału i trzeci nawet na SATA/AHCI pod śmieci Adoba - cache/temp.

Próbowałeś takiej konfiguracji, czy spekulujesz? Może Adobe takie coś zaleca? Pytam, bo wydaje mi się to odrobinkę mało sensowne. Po co rozdzielać system i soft od surowego materiału? Czy na cache / temp nie powinien być najszybszy dysk? Z doświadczenia mojego z pracy z sieciami neuronowymi na wielu strumieniach wideo wynika, że jednak zrzut z ramu do szybkiego ssd, a potem przerzucanie tego gdzieś dalej, jest najlepszym rozwiązaniem. Cache i temp z założenie powinny oferować szybką pracę.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Adames napisał:

Próbowałeś takiej konfiguracji, czy spekulujesz? Może Adobe takie coś zaleca? Pytam, bo wydaje mi się to odrobinkę mało sensowne. Po co rozdzielać system i soft od surowego materiału? Czy na cache / temp nie powinien być najszybszy dysk? Z doświadczenia mojego z pracy z sieciami neuronowymi na wielu strumieniach wideo wynika, że jednak zrzut z ramu do szybkiego ssd, a potem przerzucanie tego gdzieś dalej, jest najlepszym rozwiązaniem. Cache i temp z założenie powinny oferować szybką pracę.

Pytasz czy doradzasz?, ile złożyłeś tutaj zestawów do pracy pod przeróżny soft, montaż wideo bo ja pierdylion, do tego wisiał tu przez blisko 2 lata temat z polecanym sprzętem do pracy pod programy CAD/CAM 2D/3D, edycję wideo pod konkretny soft, softy do projektowania i wizualizacji, render 3D, PS/LR, Pr/AE, SV, Blender/Zbrush, Revit, i całą masę reszty.

 

Dzięki takim durnym poradom ludzie zajeżdżają dysk w rok czasu bo cały syf mieli na jednym dysku, dodatkowo to jest katorga dla samego sprzętu jak i komfortu pracy którego nie ma w takim wypadku.

Znam przypadki gdzie Evo 960 500GB został zajechany dosłownie w rok bo ktoś miał system, programy i jeszcze na tym montował a limit zapisu był już przekroczony o kilkanaście TB.

 

OS/soft na osobnym dysku to podstawa, to samo z dyskiem na odczyt surówki i bieżące materiały. Jeszcze lepiej byłoby rozłożyć odczyt i zapis na dwa dyski, ale w przypadku szybkich NVMe nie jest to must have. Dodatkowo dysk na pliki tworzone w locie media cache/preview/tempy.

 

 

1 godzinę temu, Adames napisał:

Cache i temp z założenie powinny oferować szybką pracę.

Nie w przypadku obróbki, tam jest masa śmieci, dysk przy takim użytku jest do zmiany po roku, max dwóch i nie mówimy tu o składnaiu wesel przez Kowalskiego tylko o konkretnej edycji.

Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, 3ndurek napisał:

ile złożyłeś tutaj zestawów do pracy pod przeróżny soft

Sporo, łącznie dwadzieścia kilka maszyn, głównie do pracy w warunkach przemysłowych. Naprawdę ciężko sensowny dysk zajeździć w rok, chyba że kopiesz chia. Dysk się zużywa, to normalne że nie będzie wieczny, wpisuje się to w koszty. 

 

30 minut temu, 3ndurek napisał:

Pytasz czy doradzasz?

Nie zajmowałem się nigdy obróbką wideo w takim potocznym znaczeniu. Natomiast systemy, które buduję obrabiają sporo wideo,  są to jednak operacje czasu rzeczywistego na wielu strumieniach jednocześnie. Większość jednak trzymam w ramie, stąd dosyć często mam maszyny z większą niż przeciętnie się spotyka ilością RAM. Zwykle to szybkość cache ma decydujące znaczenie, a cała reszta może być taka "przeciętna"

 

Urażony mod musiał naburmuszyć piórka. Powoli odnoszę wrażenie, że na forum działa sekta, gdzie dyskutowanie na temat objawionej świętej prawdy to herezja. Proszę zatem o zamknięcie konta, gdyż nie widzę takiej opcji w ustawieniach.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 14.12.2021 o 08:04, Adames napisał:

Próbowałeś takiej konfiguracji, czy spekulujesz? Może Adobe takie coś zaleca?

 

Trzymając wszystko na jednym dysku będzie trochę paplaniny. System, soft, cache, temp, odczyt materiału, zapis rendera.

Co prawda NVME sobie to ogarnie ale dysk będzie przesadnie katowany. Jeszcze przed erą SSD NVMe, tak mniej więcej kiedy SSD SATA zaczęły masowo wchodzić do zestawy, to były jeszcze czasy, gdzie kupowało się osobne HDD na odczyt, zapis, czy też nawet robiło się RAID10 

 

W dniu 14.12.2021 o 08:04, Adames napisał:

Czy na cache / temp nie powinien być najszybszy dysk?

Nie, tutaj tanie zwykłe SSD SATA 240GB na dobrą sprawę ogarnia temat. Kupowanie droższych, szybszy kompletnie nie ma sensu. 
Jeżeli chodzi o cache, temp w dzisiejszych czasach przy NVME może nie tyle jest dawany po to żeby poprawić działania a po to, żeby bardziej zadbać o NVME i odciążyć go niepotrzebnym zapisem ciągle mielącymi w tle śmieciami. Kosz takiego SSD SATA to 100-120 zł i to załatwia temat. 

W dniu 14.12.2021 o 10:27, Adames napisał:

Powoli odnoszę wrażenie, że na forum działa sekta, gdzie dyskutowanie na temat objawionej świętej prawdy to herezja. Proszę zatem o zamknięcie konta, gdyż nie widzę takiej opcji w ustawieniach.

Wyluzuj. Nigdzie nie uciekaj

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...