Skocz do zawartości

TV 50 cali czy Projektor?


Recommended Posts

Obecnie mam 32 cale TV podłączonego pod PC którego używam do wszystkiego - TV, Filmy, Gry, Internety itp itd.

Mam to cudo już od 11 lat, jakoś nie miałem potrzeby wymiany bo generalnie mam mało czasu na powyższe rozrywki ;)

 

Niemniej może po 11 latach już czas na jakąś zmianę?

 

Także zastanawiam się nad jakimś TV 50 cali tak do 2000zł chyba powinno się już coś znaleźć.

Lub projektor ale tutaj zszedłbym z ceny do max 1000zł

 

Taka różnica i mój dylemat polega na tym, że TV podpięty do komputera używam praktycznie do wszystkiego czy to rozrywka, czy to internet, czasem trochę pracy itp itd.

Projektor natomiast służyłby mi tylko do oglądania filmów w zasadzie.

 

Czy ktoś ma dla mnie jakieś mądre porady szczególnie przemawiające za projektorem?

Jeśli chodzi o TV to się już co nieco dokształciłem, zresztą jeśli chodzi o telewizory to nie ma z tym problemu by wyskoczyć do sklepu i takowy przetestować, z projektorami już się tak nie da.

Do tego trzeba dodać, że jeśli zdecyduję się na projektor to będę musiał się liczyć z tym, że i tak niebawem ten mój długowieczny TV w końcu padnie i trzeba go będzie wymienić.


Także dylematy dylematy, no i nie wiem czy taki projektor w ogóle z jakością by mi podpadł, podejrzewam, że za 1000zł to nie będzie nic dobrego :co:
 

Trochę szczegółów o mnie:

- Jeśli gry to raczej takie dla staruszków chilloutowe, żadne strzelanki itp. także 60hz jest dla mnie w zupełności wystarczające pod tym względem

- Filmy itp to tylko wieczorami jeśli już więc tutaj jest plus dla tańszych projektorów które mają zazwyczaj słabą jasność

- Max odległość oglądania to 4 metry

- Nie wiem co tam jeszcze, jakby co to pytać :D

 

Zasadniczo to skłaniam się ku TV za 2k, niemniej może jednak ktoś przedstawi jakieś rozsądne argumenty za projektorem :co:

Link to post
Share on other sites

Raczej ciężko o "ładny" projektor za około tysiaka. Te raczej nadają się tylko do prezentacji. Obraz na telewizorze będzie zdecydowanie przyjemniejszy dla oka niż na tanim projektorze, bo w tym budżecie to możesz liczyć tylko na HD.
Nie wspominając o mocno ograniczonej żywotności samej lampy - przynajmniej tak było jeszcze jakiś czas temu, nie wiem, jak jest teraz w tej kwestii. Może robią je teraz bardziej długowieczne.

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie chcesz się dowiadywać, jak ustawić projektor, robić sobie ściany, szukać modelu pod konkretne potrzeby, to prościej będziesz miał z telewizorem. Żeby nie było - od lat jadę na projektorze, bo ze względu na oczy bardzo sobie cenię światło odbite, ale jest to trochę zabawy. I żeby to miało sens trzeba ponieść trochę większe koszty.

Link to post
Share on other sites

Ok dzięki za odpowiedzi.

To mam teraz dwa pytania: Od ilu zł są względnie dobre projektory?

 

I drugie jeśli ktoś ma tv 50 cali i siedzi jakieś 1metr od niego czy nie jest to zbyt blisko do np. grania? Przeglądanie neta będzie pewnie ok, filmy będą już z kanapy ale do gierek siadam w fotelu jakiś 1metr od TV. Wydaje mi się że to może być za blisko. te 32 cale i 1metr wydaje mi się ok no ale nie mam porównania dopóki ewentualny TV 50 cali u mnie nie zawita.

Link to post
Share on other sites

Co do odległości - mam obraz ponad 120" z ok. 2,5-2,8 metra. Według każdego poradnika - jest źle. A wrażenia? Używam projektora jako pulpitu, czytam (fakt, niezbyt długie teksty, do dłuższego czytania lepszy monitor), oglądam filmy, mecze, z rzadka coś gram (ale taka Europa Uniwersalis fajnie wygląda na całą ścianę ;)) i jest super. Testowane na znajomych - podobało się wszystkim z wyjątkiem jednego starego dziada, który po latach oglądania max 40 cali z paru metrów dostał szoku kory wzrokowej i nie wiedział co się dzieje jak zobaczył mecz ;).

 

Natomiast do do kosztów - nie kojarzę bieżących cen, ale jak kupowałem to 3000 za niezły i 4000 w górę za dobry, do tego dolicz zmianę lampy (oryginał z montażem to do 1000 zł) co jakieś 5000h, koszt montażu sufitowego oraz gładzenie i malowanie ściany (albo ekran). Z telewizorem jest prościej.

Link to post
Share on other sites
46 minut temu, Driveby napisał:

Natomiast do do kosztów - nie kojarzę bieżących cen, ale jak kupowałem to 3000 za niezły i 4000 w górę za dobry, do tego dolicz zmianę lampy (oryginał z montażem to do 1000 zł) co jakieś 5000h, koszt montażu sufitowego oraz gładzenie i malowanie ściany (albo ekran). Z telewizorem jest prościej.

 

Tak to będzie definitywnie za dużo roboty i koszta względem uzyskanego sukcesu (tylko oglądanie filmów w moim przypadku)

 

Z tą odległością to też właśnie się martwiłem głównie dlatego że w poradnikach piszą że 1m dla 50cali to zbyt mało, no ale nic, jak będzie bardzo źle to coś wymyślę by się oddalić :D

 

Także zostaje TV, teraz pytanie tylko jaki :co:

Ktoś coś słyszał o TCL 50 cali QLED? Koszt to jakieś niecałe 2k, rzekomo QLED trochę lepszy niż standardowy LED ale nie aż tak, z kolei same LED są od 1600zł, warto dopłacać te 400zł?

Ewentualnie jakieś inne propozycje mile widziane.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...