Skocz do zawartości

Wysokie temperatury na stockowym 10600k


Recommended Posts

Witam, występują u mnie dosyć słabe osiągi termalne, no chyba że chciałbym grzać dom :/, nie wiem czy robię coś nie tak czy trafiłem fatalną sztukę na loterii silikonowej, a szkoda bo liczyłem na jakieś fajne oc. W occt przy ich autorskim teście grzeje się do 73-75C przy 4,6GHz na wszystkich rdzeniach, w prime95 na small ffts to już wgl meksyk (jak na ss).
Pytanie jest takie, co począć, zainwestować w lepszego coolera (fuma 2?), kupić pastę i próbować zakładać cooler jeszcze raz (robiłem już tak, bez efektu), buda aż tak kiepska, czy może mobo coś miesza?
W biosie wszystko stock, zmieniłem tylko krzywą wentylów na cpu, przy więcej niż 70C leci na 100%.

MSI Z490-A PRO
i5 10600KF

Gelid Phantom Black CC (pasta z pudełka)
Core Reactor 650W
ballistix 16GB, 3600 CL16
Kingstone A2000
Signum SG1 TG (3x Sigma HP 120mm na przodzie, jeden arctic f12 na wylocie, na górze nic)
 

prime.png

Link to post
Share on other sites

200W -> nie dziwię się, że to grzeje. Fuma może też mieć problem z odprowadzeniem tej ilości ciepła.

Jeżeli chcesz trzymać 4.6 All core, lub iść nawet wyżej, to niestety szykuj się na AIO 280 lub 360, innej sensownej opcji nie widzę.

 

Co do obudowy, to ta jest OK, tylko nie jest przeznaczona do mocnego OC, a ustawianie na sztywno częstotliwości niedaleko "all core boost" jest już dosyć mocnym OC.

 

Prime robi meksyk na procku, bo w dużym uproszczeniu small FFT potrafi fizycznie wykorzystać sporą ilość krzemu (tzn dużo większa ilość układu bierze udział w obliczeniach). Jeżeli zapodasz inny problem matematyczny, np wyznaczanie NWD, to procek mimo obciążenia 100% nie wykorzysta do obliczeń takiej ilości układów logicznych jak FFT. 

Link to post
Share on other sites

NH-15D za wysoka o 5mm, niby widzę że jest jeszcze trochę do szkła ale ryzykownie.

Godzinę temu, Adames napisał:

200W -> nie dziwię się, że to grzeje. Fuma może też mieć problem z odprowadzeniem tej ilości ciepła.

Jeżeli chcesz trzymać 4.6 All core, lub iść nawet wyżej, to niestety szykuj się na AIO 280 lub 360, innej sensownej opcji nie widzę.

 

Co do obudowy, to ta jest OK, tylko nie jest przeznaczona do mocnego OC, a ustawianie na sztywno częstotliwości niedaleko "all core boost" jest już dosyć mocnym OC.

 

Prime robi meksyk na procku, bo w dużym uproszczeniu small FFT potrafi fizycznie wykorzystać sporą ilość krzemu (tzn dużo większa ilość układu bierze udział w obliczeniach). Jeżeli zapodasz inny problem matematyczny, np wyznaczanie NWD, to procek mimo obciążenia 100% nie wykorzysta do obliczeń takiej ilości układów logicznych jak FFT. 

Liczyłem chociaż na 4.8 ;) widziałem nawet 5.0 na tym vcore co ja mam teraz niby stockowe ustawione przez mobo, chyba po prostu fatalna sztuka, tak czy siak chciałbym trochę zjechać z temp.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, sznib napisał:

Noctua NH-D15. Raptem 4 st więcej niż AIO 360:

Te 4 stopnie to więcej niż Ci się wydaje. Nie da się tego przeliczyć wprost na procenty. Wydajność odprowadzania ciepła rośnie wraz z różnicą temperatur niemal wykładniczo, a przekształcając to na zastosowania w PC, jeżeli cooler A zapewnia 77,2 st C przy mocy X, a cooler B ma 73,3 st C, przy tej samej mocy, to mając cooler B możesz podnieść ilość wydzielanego ciepła o znacznie więcej niż wynikałoby to z prostej proporcji. Dla core i3, przy stckowej konfiguracji nie uda Ci się zmierzyć nawet różnicy pomiędzy AIO 360 a NH-D15, bo ilość wydzielanego ciepła sprawi, że różnice w wydajności coolerów będą niemierzalne. Dlatego wykorzystuje się ekstremalnie podkręcone procki do sprawdzania wydajności chłodzenia. Jeżeli jeszcze weźmiesz pod uwagę sprawy takie jak hałas, to już całkiem robi się ciekawie. 

 

Do stockowej pracy takiego 10600K wystarczy coś pokroju Spc Spartan 4 i temperatury też będą akceptowalne. Podkręcanie sprawia, że ilość wydzielanego ciepła przez procek roście nieproporcjonalnie do przyrostu wydajności i w praktyce niczym nadzwyczajnym jest sytuacja, kiedy procek podkręcony realnie o 10% nagle wytwarza 3x więcej ciepła.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Z oc dałem sobie spokój jak zobaczyłem temp na stocku xD tyle że ten "stock" to taki nie do końca, mobo chyba robi jakieś auto oc i nie potrzebie grzeje albo ten cooler od początku jakiś felerny, może zainwestuje w liquid freezer 2 360 :co:

Link to post
Share on other sites

Zainspirowany innym tematem z forum, odpaliłem occt na max generacje ciepła, po 3 minutach zbliżam się do 90C, zdjąłem boczny panel, dotykam coolera, ciepłorurek (xD) a on ledwo ciepły, rurki przy wyjściu z bloku też prawie nic jak na 90C, tak długo się nagrzewają?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...