Skocz do zawartości

Komputer dla 10 latka


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Kassper,

Recommended Posts

Witam, w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na rynku proszę o pomoc.

Przeczytałem większość z postów z ostatniego pół roku ogólne założenie zastawu już mi świtają w głowie, ale większość z proponowanych koszyków jest nieaktualna.

Więc tak

potrzebuje kupić komputer + monitor dla 10 latka,

używany będzie głównie do internetu, nauki, minecraft, roblox i w we wszystko co grają 10 latki.

Problem polega na tym, że jak kupie komputer polizingowy to dziecko będzie płakało, że to szmelc bo nie może z kolegami zagrać w robloxa/minecrafta,

a jak kupię kompa za 10k pln to będe patrzył jak ogląda na nim yt zamiast grać......

myślałem nad laptopem ale.... po wylaniu napoju/wody na laptopa trzeba będzie kupić nowy, jak będzie komputer to trzeba będzie kupić nową klawiaturę za 20 pln.

Chcę wydać max 3000 pln im mniej tym lepiej. tzn 3000 za komputer.

Wstępnie moja propozycja wygląda tak:

AMD Ryzen 5600G

jakaś płyta np. Gigabyte b550 aorus elite

curical ballistix 2x8 gb 3600 cl 16

mx500 500gb

+ zasilacz i obudowa

założenie jest takie, że jak dziecko podrośnie to doda się tylko kartę graficzną.

ułożyłem coś takiegokomp.thumb.png.9fc434e565da654ca29a8c18cbfeb4f2.png 

pytanie nr 1.

co zmienić, domyślam się że np z płytą główna, i obudową bardzo nie trafiłem, a potrzebuje jeszcze WIFI,

pytanie nr 2

jaki monitor?

pytanie nr 3

może bardziej się opłaca kupić gotowca np

https://www.morele.net/komputer-game-x-g100-core-i5-10400f-16-gb-gtx-1060-256-gb-m-2-pcie-9141058/

?

Kiedy chcę kupić? - jak najszybciej

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

witam

Na początek nie brał bym gotowca brak danych o zasilacza jakiej firmy tylko informacja że 500w

Płytę wziął bym tą B450 I AORUS PRO WIFI jest z WIFI na pokładzie

Zasilacz 650w wystarczy do tego zestawu z pozniejszą kartą graficzną np rtx 3070

Dysk na m.2 wział bym 1tb okolo 600zl https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-samsung-970-evo-plus-1tb-nvme-m-2-pci-e-9388676111

Link to post
Share on other sites

będzie używany do tego co napisałem - "używany będzie głównie do internetu, nauki, minecraft, roblox i w we wszystko co grają 10 latki"

4k? ten komputer może tego nie wytrzymać, tzn nie umiem wyobrazić sobie komfortowego grania np w minecraft w 4k na tym komputerze.

Szukam monitora fullhd nie niszczącego wzroku (dlatego polizingowe nie są brane pod uwagę) dla młodego dziecka. W internecie, jak nie widzę ich na żywo, wszystkie wygadają tak samo.

Link to post
Share on other sites

 

6 minut temu, Kassper napisał:

będzie używany do tego co napisałem - "używany będzie głównie do internetu, nauki, minecraft, roblox i w we wszystko co grają 10 latki"

4k? ten komputer może tego nie wytrzymać, tzn nie umiem wyobrazić sobie komfortowego grania np w minecraft w 4k na tym komputerze.

Szukam monitora fullhd nie niszczącego wzroku (dlatego polizingowe nie są brane pod uwagę) dla młodego dziecka. W internecie, jak nie widzę ich na żywo, wszystkie wygadają tak samo.

4k To zalezy od karty graficznej i monitora a minecraft ma male wymagania do 4k

Edytowane przez Robert12345
zmiana
Link to post
Share on other sites

Moja prawie 10-cio latka ma takie same potrzeby jak twój syn. Ma coś takiego KOMPUTER HP 600 G2 MINI I5 6GEN 16GB 256SSD WIN10 - Sklep i Komputery stacjonarne - Allegro.pl W razie co jakby przypadkiem za rok czy dwa były karty graficzne, to można to sprzedać i szukać czegoś innego. 

 

Co do monitora poleasingowego, to lepiej wziać takiego Della P24xxH niż jakiś nowy nie wiadomo jaki. A jak już nowego szukasz to 24 Cale FullHD, IPS, Ficker Free i Free Sync tak na przyszłość.

Link to post
Share on other sites
W dniu 2.11.2021 o 19:59, Kassper napisał:

Zacznijmy od końca, tego gotowca zdecydowanie bym odradzał, rzecz pierwsza zasilacz - niewiadoma, ram - niewiadoma, obudowa - beznadzieja. Ogólnie - zakup nieopłacalny.

 

W dniu 2.11.2021 o 19:59, Kassper napisał:

jaki monitor?

 

Wszystko zależy od oczekiwań i portfela. Celowałbym na start w coś co ma jednak freesync i więcej jak 75 Hz odświeżania. 

np:

https://www.morele.net/monitor-samsung-odyssey-g5-lc27g55tqwrxen-7128110/

Wspiera FreeSync i G-sync compatybile. Całkiem przyzwoity monitor. Po minecrafcie pewnie przyjdą bardziej wymagające gry, w które lepiej pograć na odpowiednim wyświetlaczu.

 

W dniu 2.11.2021 o 19:59, Kassper napisał:

co zmienić, domyślam się że np z płytą główna, i obudową bardzo nie trafiłem, a potrzebuje jeszcze WIFI,

To co wybrałeś ma sens i się klei, natomiast należy się zastanowić, czy nie warto jednak wziąć jakiś procek bez IGPU (i tańszy, np 10400f poniżej 700 zł) i słabą kartę graficzną (używaną).  Wydajność tego iGPU jest na poziomie gt 1030, więc zakup procka bez iGPU i tej karty nie ma za wiele sensu, ale cokolwiek powyżej już da spory wzrost wydajności

To co bym doliczył do ceny zestawu, to cooler cpu, taki najtańszy tower. Sprawi on, że komputer będzie zdecydowanie siszej pracował.

Dysk: Wolę zdecydowanie pod m2 MVMe, kosztuje tyle samo co sata, a są zdecydowanie szybsze.

 

Odnośnie twoich wątpliwości nt płyty i obudowy. Powiem tak, ta obudowa to fajna budżetowa buda i daje radę, tylko nie spodziewaj się "najwyższej jakości".

MB - jesteś pewien, że ta ma WiFi? jak tak, to ujdzie, generalnie mb nie ma znaczenia, jak nie bawisz się w OC.

 

Na koniec, jeżeli nie boisz się poprawić czegoś po fabryce, to opcją na oszczędności jest też zakup "gamingowego gotowca" jakiegoś znanego producenta (asus, acer, dell, hp) i kupno osobno jakiejś karty graficznej. Sam tak zrobiłem i efekt może być całkiem przyzwoity pod kątem osiągów. Dlaczego tak się dzieje? Górnicy masowo kupowali przez chwilę gotowce z kartami pokroju rtx 3070 bez LHR, wyciągają kartę i sprzedają resztę odpowiednio taniej. Oczywiście, czasem części użyte w takim gotowcu pozostawiają trochę do życzenia, niemniej jednak niewielkim kosztem na ogół da się poprawić fabrykę i mieć fajny sprzęt troszkę taniej.

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites

Dzięki za rzeczową odpowiedź!

MONITOR - o taką argumentacje mi chodziło, trafia do mnie - kupione, thx Adames

Wszystko muszę kupić na FV wiec kupowanie używanej grafiki na alleg... odpada

Najważniejsze wolę kopić r5 5600g za milion monet niż 1030, 1050ti po dzisiejszych cenach. nie wiem czy komputer za 3 lata będzie służył do gier, możliwe że tylko do minecrafta, tylko do neta..... lub jednak grania. wymyśliłem sobie, że:

1. dziecie nie będzie zainteresowane graniem - będzie to dobry komp do netu, pracy zdalnej, jest mnóstwo gier na starsze konsole - będzie dobry komp do odpalania emulatorów dla starszych ludzi :>

2. dziecie jednak będzie grało... dokupię kartę graficzną.

 

nie ukrywam, że spodobał mi się https://www.sferis.pl/actina-pba-5600g-16gb-512gb-650w-p724044

Więc jeśli w tych albo mniejszych pieniądzach można złożyć coś porównywalnego to jestem otwarty na propozycje

 

Link to post
Share on other sites

np. 

Na morelach możesz kupić tą obudowę:

https://www.morele.net/obudowa-asus-obudowa-tuf-gaming-gt301-6941612/

 

Jak wyklikasz podobne elementy, to cena wyjdzie podobna, niemniej zdecydowanie warto samemu złożyć. 

A płyta z wi-fi:

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-tuf-gaming-b550-plus-wifi-7348410/

 

Nie najtańsza, bo full atx (dla mnie dziwnie wygląda płyta mAtx w dużej obudowie z oknem), ale ma WiFi. Podobnych płyt (też TUF, ale pod intela) sporo ostatnio przez moje biurko się przewinęło. Ważna rzecz, jak montujesz w tej płycie ssd pod radiatorem, to nie zapomnij dokleić ten prostokącik gumowy (są dwa w opakowaniu, naklejamy w razie potrzeby oba) pod ssd, jeżeli jest jednostronny, bo termopad sprawi, że dysk Ci się wygnie jak banan.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

OK ostatecznie zamawiam,

AMD Ryzen 5 5600G

ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI

z komputronika

a z morele

Dysk SSD Crucial MX500 500 GB 2.5" SATA III (CT500MX500SSD1)

 

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 5 (SPC303)

Obudowa Nzxt H510 (CA-H510B-W1) Biała

Monitor LG 24MP59G-P

Pamięć Ballistix Ballistix, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (BL2K8G36C16U4B)

Zasilacz SilentiumPC Vero M3 600W (SPC268),

Jeśli coś jest nie tak to dajcie znać, mogę jeszcze anulować.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
W dniu 12.11.2021 o 17:37, kajtek. napisał:

Bez sensu jak za 400 zł jest A2000 a taniej od tego 970EVO jest KC2500.

 

Nie tak do końca bez sensu,

Samsung  970 EVO Plus 1TB - 1200 TBW

Samsung  970 EVO Plus 1TB - 600 TBW

Kingston A2000 1TB - 720 TBW

Kingston KC2500 1TB - 600 TBW

 

OK, bez sensu, 1200 TBW to ma model 2TB. 

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites

wszystko kupione,

 

teraz kolej na odpowiedzi,

1. A dlaczego ten dysk a nie NVME?  by kajtek. (parę lat temu też rozmawialiśmy, na pewno więcej niż 2,5 roku) - bo chciałem zawęzić, skurczyć wydatki na ten komputer a jedyną propozycją był "Dysk na m.2 wział bym 1tb okolo 600zl https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-samsung-970-evo-plus-1tb-nvme-m-2-pci-e-9388676111" - 0,5TB za 265 (dziś 225)pln przy zmniejszaniu budżetu na komputer wydaje się racjonalna.

 

2. Adames, Robert12345 - naprawdę nagiąłem budżet, wiem że to były dobre propozycje ale.... nie dla mnie. Nie chcę umniejszać waszej wiedzy, wręcz przeciwnie zazdroszczę wam, ale zrozumcie, jeśli piszę,że już nie mieszczę się w budżecie/muszę zacieśniać budżet to nie oczekuję, że napiszecie o tym że coś kupię za 200 pln drożej i będę miał  x% szybszy sprzęt. Oczekuję odpowiedzi w stylu zarezygnuj z tego na to jest TANIEJ nie odczujesz różnicy lub tracąc to, to i to jest tyle taniej.

 

MAM nadzieje że napisałem jasno i nikogo nie uraziłem - nie taki jest zamysł.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...