Skocz do zawartości

Czy jest różnica wydajności WIn 62 a 32 bit?


Recommended Posts

Przejrzałem sporo googli, ponieważ nie wiedziałem jaki system instalować. Dowiedziałem się tylko tego ze 64 bitowy obsługuje więcej pamięci i sprawniej bo..

 

"64-bitowe wersje systemu Windows mogą korzystać z większej ilości pamięci niż 32-bitowe wersje tego systemu. Pomaga to skrócić czas poświęcany na wymianę procesów w pamięci, ponieważ ich część jest przechowywana w pamięci RAM, a nie na dysku twardym."

 

Ale czy jest różnica w WYDAJNOŚCI np na 2, 4 gb ramu między 32 a 64? Nie chodzi mi o obsługę 6gb

 

 

Edit: w Temacie oczycwiście chodziło mi o 64:)

Edytowane przez chester86
Link to post
Share on other sites

Ale czy jest różnica w WYDAJNOŚCI np na 2, 4 gb ramu między 32 a 64? Nie chodzi mi o obsługę 6gb

System 64 bitowy jest wydajniejszy o jakieś 5-10 % i to wszystko co realnie można stwierdzić.

 

Czyli system 64 bitowy z 2 GB pamięci i będzie wydajniejszy o te 5-10 % od systemu 32 bitowego też z 2 GB pamięci.

 

System 64 bitowy z 4 GB będzie tak samo o te 5-10 % wydajniejszy od systemu 32 bitowego też z 4 GB pamięci.

 

Tyle, że te 4 GB pamięci w systemie 64 bitowym będą w pełni wykorzystywane przez system a w 32 bitowym tylko jej część.

 

Dzisiaj jest sporo programów natywnie 64 bitowych i one na pewno działają sprawniej na systemie 64 bitowym niż na systemie 32 bitowym i w dodatku mogą korzystać w pełni z 4 GB pamięci. A to też się liczy jak program jest wybitnie pamięciożerny. :menda:

 

Lepiej instalować system 64 bitowy nawet jak ma się 2 GB pamięci bo i tak będzie system wydajniejszy od 32 bitowego.

 

Tyle, że trzeba zawsze pamiętać o sterownikach. STEROWNIKI do wszystkiego w komputerze też muszą być 64 bitowe. :P

Edytowane przez Kamerton
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

System Windows 7 lub Vista zużywa 1.1-1.3 GB pamięci fizycznej i nic dziwnego, że przy 2 GB niewiele zostaje na inne programy. :)

 

Chyba ten z torrentów windows... Obecnie po 39h ciągłej pracy + firefox + muzyka zużywa teraz 796MB . 2GB wystarczy do komfortowej pracy z zadbanym systemem. Oczywiście jeśli chce się grać lub korzystać ze specjalizowanych programów wymagających dużej ilości pamięci to należy zainwestować w większą ilość.

Link to post
Share on other sites

Inna sprawa ze wiele osób nie optymalizuje Wina:) Xp tez ma 100 nieptrzebnych zawalaczy systemu które mozna powyłączać.

 

Zgadza się !

 

Tyle, że w XP było tego dość sporo a w Vista i Windows 7 jest tego o wiele mniej.

 

Ale nadal warto to robić - jak się wie co, gdzie i o co w ogóle w tym chodzi. :wariat:

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj jest sporo programów natywnie 64 bitowych i one na pewno działają sprawniej na systemie 64 bitowym niż na systemie 32 bitowym

 

Faktycznie - 64 bitowe programy na 64 bitowym systemie działają znacznie "sprawniej" ponieważ te same 64 bitowe programy na 32 bitowym systemie w ogóle nie będą działały :)

Link to post
Share on other sites

Faktycznie - 64 bitowe programy na 64 bitowym systemie działają znacznie "sprawniej" ponieważ te same 64 bitowe programy na 32 bitowym systemie w ogóle nie będą działały :)

 

Są programy w wersji 64 bitowej i 32 bitowej - te same programy.

 

I o to mi chodziło pisząć skrótem myślowym, ale przecież tobie chyba nie muszę tego tłumaczyć jak chłopu na miedzy bo wiesz o co chodzi. http://i56.tinypic.com/v3m4v5.gif

 

7 rozpycha sie na tyle ile w danej chwili ma

Jakoś praktyka tego nie wykazuje... :menda:

 

Mam 4 GB a system Win 7 zajmuje tylko 1.1.-1.3 GB. Nie rozpycha się na tyle ile ma - jak to stwierdziłeś. :P

Edytowane przez Kamerton
Link to post
Share on other sites

Windows 7 na 2GB ramu nie jest rozsądnym rozwiązaniem, system "zje" większą jej część.

 

Z tym się nie zgodzę, jeszcze parę miesięcy temu śmigałem na Win7 64-bit, gdzie 2x1 GB DDR2 i nie odczułem, że chodzi wolno czy brakuje pamięci.... nie mówię tutaj o zaawansowanym użytkowaniu jak obróbka audio, grafiki i gry, bo do tego umówmy się potrzebne są konkretne wymagania :)

Link to post
Share on other sites

@Tomashec - do użytkowania to się da na 2GB, ale jak odpalasz gry które na XP wymagają 2GB RAM to na Vista/7 trzeba by już ze 3 mieć.

 

Zgodzę się z tym, aczkolwiek Anno 1404 grałem i nie było mocnych przycięć na poprzednim sprzęcie z 2x1GB ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...