Skocz do zawartości

Monitor dla początkującego grafika i gracza


Recommended Posts

Cześć Wam! Już drugi mój ważny post na tym forum, wcześniej doradziliście mi świetnie z komputerem, który służył mi bardzo długo i byłem zadowolony, a teraz stoję przed wyborem monitora.

Naoglądałem się internetowych recenzji i poradników co do wyboru monitora, ale już sam zgłupiałem i nie wiem co będzie dla mnie odpowiednie..

 

Na codzień spędzam bardzo dużo czasu przy komputerze, bo pracuję po 8h i czasem sobie jeszcze pogram.

Chciałbym monitor z relatywnie dobrym odwzorowaniem kolorów i jasnością, ale też z matrycą 144hz (teraz mam taki monitor i myślę, że taki downgrade z odświeżaniem byłby dla mnie niemożliwy). 

Czasy CS:GO już mi przeminęły, a jak już gram to w jakieś wyścigówki, więc pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie 21:9. Ale znowu tutaj pojawia się kwestia tego nierównomiernego podświetlenia, którego chyba nie da się uniknąć przy ultrapanoramicznych monitorach...

 

Całe życie myślałem, że IPS to o wiele lepszy wybór, ale ostatnio usłyszałem gdzieś, że VA poszły do przodu i nie mają dużo gorszych kolorów. Jak to z tym jest? I czy do budżetu 2000zł można dostać coś, co będzie miało 144hz, 21:9 i znośne kolory?

 

Moim głównym typem jest:

iiyama G-Master GB3461WQSU-B1, ma 144hz, sRGB na poziomie 99,6, ma hub USB (zapomniałem wspomnieć, że pracuje na laptopie i brakuje mi portów, a HUB w monitorze wydaje się być świetną opcją), ale jasność na poziomie 271 cd/m2 trochę martwi. Z drugiej strony w pokoju mam czarne zasłony, a jak pracuję, to często w późnych godzinach i jest ciemno.

 

Mam nadzieję, że wszystkie ważne kwestie poruszyłem. Z góry dzięki i pozdrowionka!

 

 

//edit: Jeszcze dopiszę, bo mnie natchnęło:

Ogólnie tak na prawdę chciałbym możliwe czysty i ostry obraz. Zawsze jak patrzyłem na wyświetlacze Super Retina czy jakoś tak, to czułem, że te ekrany są super nasycone, ostre i aż przyjemnie sie na nie patrzyło. Ale czy w tym budżecie i z tą moją fanaberią 144hz to jest możliwe?

Edytowane przez buchu300
Link to post
Share on other sites

Tu masz opisane testy monitorów.

 

https://geex.x-kom.pl/rankingi/ranking-najlepszych-monitorow-dla-grafika-i-fotografa/

 

A tu masz jeszcze jeden monitor bardzo dobre recenzje zbiera sam się zastanawiam czy nie kupić jak będzie dostępny na Polskim rynku

 

https://spidersweb.pl/2021/06/huawei-mateview-4k-hdr.html

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Wik-Mar napisał:

Tu masz opisane testy monitorów.

 

https://geex.x-kom.pl/rankingi/ranking-najlepszych-monitorow-dla-grafika-i-fotografa/

 

A tu masz jeszcze jeden monitor bardzo dobre recenzje zbiera sam się zastanawiam czy nie kupić jak będzie dostępny na Polskim rynku

 

https://spidersweb.pl/2021/06/huawei-mateview-4k-hdr.html

 

Dzięki za odpowiedź, sprawdzę stronę z testami, a ten Huawei niestety poza budżet + 3:2 proporcja raczej nie dla mnie, potrzebuję dużo szerszą proporcję.

Pozdro! :D

Link to post
Share on other sites

Teraz mam zagwozdkę, czy lepiej wybrać

iiyama gb3461 (ADS-IPS, deltaE 1,04, sRGB 99,7, aRGB 72,4, jasność 271), czy

iiyama gb3466 (VA, deltaE 2,98, sRGB 99,5, aRGB 85,6, jasność 293), ten drugi jest zakrzywiony, teraz też mam zakrzywiony i całkiem w porządku mi się na tym pracuje. Który będzie miał lepszą matrycę? Bo ja już nie rozumiem tych oznaczeń. VA niby ma gorsze kolory, a aRGB jest tutaj wyższe o 13,2...

 

Brać w ogóle pod uwagę VA?

 

//edit:

Kolejna myśl.. Przecież mój komputer nie udźwignie w żadnej grze prócz cs:go 144hz (w którego już nie gram) :mlotek:

 

Może jednak macie jakiś 75Hz ultrawide? Czy może to jednak są niewielkie róznice w cenie i jakości matryc i lepiej już kupić 144hz nawet do przyjemności klikania po ekranie?

Edytowane przez buchu300
Link to post
Share on other sites

A może rozegrać to inaczej? Masz już monitor 144Hz, to zostaw sobie go do grania i weź drugi do grafiki. Raz, że w 60Hz jest lepszy wybór (wszystkie dobre monitory mają 60Hz i zasadniczo nie robi się szybszych), a praca na 2 monitorach jest nieoceniona pod względem wygody.

 

I nie martw się 271 nitami, mam ustawione na 160 i o ile do zdjęć jest dobre (ze zbalansowanym oświetleniem za monitorem), to już przy dłuższej pracy z tekstem trochę za jasno i myślę o przekalibrowaniu na 120.

 

W cenie podobnej do tych Iiyam masz NEC EA271Q, bardzo dobry budżetowy monitor graficzny.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Driveby napisał:

A może rozegrać to inaczej? Masz już monitor 144Hz, to zostaw sobie go do grania i weź drugi do grafiki. Raz, że w 60Hz jest lepszy wybór (wszystkie dobre monitory mają 60Hz i zasadniczo nie robi się szybszych), a praca na 2 monitorach jest nieoceniona pod względem wygody.

 

I nie martw się 271 nitami, mam ustawione na 160 i o ile do zdjęć jest dobre (ze zbalansowanym oświetleniem za monitorem), to już przy dłuższej pracy z tekstem trochę za jasno i myślę o przekalibrowaniu na 120.

 

W cenie podobnej do tych Iiyam masz NEC EA271Q, bardzo dobry budżetowy monitor graficzny.

Dziękuję bardzo za propozycję, bardzo możliwe, że tak to się finalnie skończy. Teraz zamówiłem na testy tą iiyamę na IPS, ale jak coś mi nie będzie pasowało, to ją zwrócę i zrobię tak jak mówisz! Bo jednak dwa monitory są lepsze nawet niż jeden super szeroki.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...