Skocz do zawartości

Amd czy Intel? Windows 7


Recommended Posts

13 godzin temu, mutissj napisał:

tylko radiator potrafi efektywnie odprowadzać ciepło z układu,

 

płyty które nie potrzebują rozpraszaczy ciepła

przeważnie zostały przeznaczone dla obsługi budżetowych procesorów typu Celeron / Pentium, może max dla Core i3 ...

Właśnie mi chodziło o radiator, pomyliłam z wentylatorem :P 

13 godzin temu, mutissj napisał:

w razie nie satysfakcjonującej jakości wydobywającego się dźwięku, możesz dokupić sobie kartę dźwiękową

A ta karta dzwiękowa jak już bym kupowała to jakie wejście musiała, by mieć? Bo widzę, że są na USB oraz PCI-e. Nie wiem jaka jest między nimi różnica.

 

13 godzin temu, mutissj napisał:

nie zapomnij nakarmić go pamięciami przynajmniej o prędkości 2666

Ja będę chciała kupić 2x16GB, tylko czy duża jest różnica między: 

DDR4-2933 MHz vs DDR4-3200 MHz?
Bo te płyty, które mi się podobają zazwyczaj nie obsługują 3200 tylko max 2993. Tylko, czy faktycznie jest to tak istotna różnica, żeby specjalnie wybierać pod tym kontem inną płytę główna?
 
 

Ale już jesteśmy co raz bliżej końca, procesor jest już z głowy i pozostała tylko płyta. Wzięłabym tą MSI Z370 TOMAHAWK tylko jest trochę mało powszechna i trudno kupić jakąś używaną w rozsądnej cenie. Może jeszcze jakaś inna propozycja? :)

 

7 godzin temu, Tiamina napisał:

Nie prościej żeby koleżanka podała kwotę i koledzy tu dobrali by możliwie najlepszy sprzęt bez zbędnych pytań i odpowiedzi bo koleżanka zapewne nadal ma bigos w głowie

Czy prościej, czy nie, ale ja też potrafię analizować i sama najlepiej wiem jakie kryteria są istotne dla mnie przy analizowaniu specyfikacji podzespołów. A to, że nie ogarniam elektroniki tak jak wy nie znaczy, że nie mogę się poduczyć i wiedzieć już na przyszłość co i jak :) 
 
A co do 10 zrozum, że ktoś kto pozostaje na starym systemie pomimo, że został porzucony na pastwę losu przez twórców nie robi tego bez powodu. 
Edytowane przez PatrycjaHotala
Link to post
Share on other sites
31 minut temu, PatrycjaHotala napisał:
Czy prościej, czy nie, ale ja też potrafię analizować i sama najlepiej wiem jakie kryteria są istotne dla mnie przy analizowaniu specyfikacji podzespołów. A to, że nie ogarniam elektroniki tak jak wy nie znaczy, że nie mogę się poduczyć i wiedzieć już na przyszłość co i jak :) 
 
A co do 10 zrozum, że ktoś kto pozostaje na starym systemie pomimo, że został porzucony na pastwę losu przez twórców nie robi tego bez powodu. 

Nie gniewaj się,oczywiście masz prawo nie wiedzieć,nikt nie jest alfą i omegą ale zadajesz nie które,tak banalne pytania że szybciej byś znalazła odpowiedź u wujka googla niż na forum.
Analizowanie przez ciebie specyfikację podzespołów możesz zawsze zrobić gdy zostaną ci przedstawione gotowe zestawy od użytkowników i to miałem na myśli.Miała byś krótszą drogę a inni nie robili by ci bigos w głowie bo wątpię żebyś ogarniała temat na szybko,za dużo pytań a przy jednym odpowiedzi wiele :)

Odnośnie systemu niestety tak często bywa.W zależności co robimy i do czego potrzebujemy komputer,prędzej czy później będzie trzeba przejść bo zacznie coś nie działać poprawnie itd itd.

Chciałem dobrze i wybrać krótszą drogę nie tylko dla ciebie,sorki że sie wtrąciłem uciekam.

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

A ta karta dzwiękowa jak już bym kupowała to jakie wejście musiała, by mieć? Bo widzę, że są na USB oraz PCI-e. Nie wiem jaka jest między nimi różnica.

 

zależy to też od konstrukcji płyty m.in:

  • inni mają przebicia na USB to biorą dźwiękowe pod PCI-e
  • i znowuż inni mają przebicia na PCI-e to biorą dźwiękowe pod USB

 

 

kwestia portu:

  • z reguły port PCIE ma mniejsze opóźnienia i jest stabilniejszy
  • z kolei port USB jest bardziej mobilny, zawsze możesz kartę przełożyć do laptopa/smartphona czy gdzie tam chcesz i cieszyć się lepszym audio.

 

 

kwestia możliwości (np. do ~500 zł):

  • przeważnie karty dźwiękowe pod PCIE mają większe możliwości regulacji w sterownikach i można więcej urządzeń podłączyć m.in głośniki 2.1 lub 5.1 / słuchawki / mikrofon / kina dolby po SPDIF itd.
  • natomiast karty dźwiękowe pod USB (nazywane też DAC) często mają tak ze obsługują tylko słuchawki i na tym koniec, generalnie dużo audiofili chwali tego typu sprzęt za lepszą jakość dźwięku na słuchawkach i też "bardziej" opłacalny zakup.

 

 

 

 

6 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

Ja będę chciała kupić 2x16GB, tylko czy duża jest różnica między: 

DDR4-2933 MHz vs DDR4-3200 MHz?
Bo te płyty, które mi się podobają zazwyczaj nie obsługują 3200 tylko max 2993. Tylko, czy faktycznie jest to tak istotna różnica, żeby specjalnie wybierać pod tym kontem inną płytę główna?

 

taktowanie pamięci ram zależy od chipsetu płyty i kontrolera w procesorze:

  • płyty B = mają zablokowane OC pamięci do max wartości dla kontrolera w procesorze
  • płyty Z = maja odblokowane OC pamięci do max wartości ile fabryka dała :P

Procesor i5-9400F ma kontroler DDR4-2666, czyli:

  • z płytą B360 i procesorem i5-9400F zrobisz max 2666
  • z płytą Z370 i procesorem i5-9400F zrobisz max np. 3800~4266 

 

między 2933~3200 będzie raczej malutka różnica,

na płycie Z przy odrobinie szczęścia tańsze pamięci 2933MHz powinny pójść do 3333MHz~3400MHz przy nieco zawyżonych timingach

 

jak już wybierzesz płytę Z to jak starczy budżetu to polecam kupić pamięci 3600MHz+

 

 

 

 

6 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

Ale już jesteśmy co raz bliżej końca, procesor jest już z głowy i pozostała tylko płyta. Wzięłabym tą MSI Z370 TOMAHAWK tylko jest trochę mało powszechna i trudno kupić jakąś używaną w rozsądnej cenie. Może jeszcze jakaś inna propozycja? :)

 

z rynku płyt używanych...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Tiamina napisał:

To cofnij się do Windows XP (2001) i nie zakładaj tematu że coś nie działa,nie współpracuje 

Ja to mam win10 od 2014 ale widzę że niektórzy się boją nowego, nieznanego jak ognia ;) Taka w sumie ludzka natura, ale jakby wszyscy tacy byli to byśmy dalej w jaskiniach siedzieli :D

Link to post
Share on other sites
W dniu 12.09.2021 o 01:17, mutissj napisał:

natomiast karty dźwiękowe pod USB (nazywane też DAC) często mają tak ze obsługują tylko słuchawki i na tym koniec, generalnie dużo audiofili chwali tego typu sprzęt za lepszą jakość dźwięku na słuchawkach i też "bardziej" opłacalny zakup.

Ja używam tylko słuchawek, nie potrzeba mi żadnych innych wejść, więc z wejściem USB będzie najlepszym wyborem. Coś może od siebie polecisz z tej sekcji? :) 

W dniu 12.09.2021 o 01:17, mutissj napisał:

ASRock Z370 Gaming K6, zapewnia dobre OC + dobrą Integrę audio ALC1220

Tylko z tego co widzę w specyfikacji:

GqeG4zn.png

Obsługuję tylko procesory 8 generacji, a ja przecież kupiłam i5-9400f, czyli dziewiątej. Chyba, że czegoś nie rozumiem. Ta sama sytuacja jest z MSI Z370 GAMING PRO CARBON.

 

  

W dniu 12.09.2021 o 08:53, zbiku90 napisał:

Ja to mam win10 od 2014 ale widzę że niektórzy się boją nowego, nieznanego jak ognia ;) Taka w sumie ludzka natura, ale jakby wszyscy tacy byli to byśmy dalej w jaskiniach siedzieli :D

Jejciu, tu nie chodzi o strach przed nieznajomym tylko to jak jest zrobiony win10. Masa zbędnych funkcji, która zużywa twoje zasoby komputera, do tego sam wygląd chociażby np. samego Menu Start = mało to funkcjonalne... A taka siódemeczka jest przejrzysta i bardzo funkcjonalna bez zbędnych funkcji/programów !

Edytowane przez PatrycjaHotala
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
58 minut temu, PatrycjaHotala napisał:

Coś może od siebie polecisz z tej sekcji?

 

nie orientuję się w kartach dźwiękowych pod USB, ale zostawiam linkacza do cenionego portalu:

 

 

 

 

58 minut temu, PatrycjaHotala napisał:

Tylko z tego co widzę w specyfikacji, Obsługuję tylko procesory 8 generacji, a ja przecież kupiłam i5-9400f, czyli dziewiątej. Chyba, że czegoś nie rozumiem. Ta sama sytuacja jest z MSI Z370 GAMING PRO CARBON.

 

  • wszystkie płyty Z370 które są dedykowane pod 8-gen, po aktualizacji biosu naturalnie obsługują 9-gen.

 

z tym "tylko 8-Gen" to pewnie błędny opis wystawili, albo sprzedają płyty z pierwszymi niezaktualizowanymi biosami które nie zawierają obsługi 9-Gen

i raczej nie będzie problemu doprosić się ich o aktualizację biosu, w końcu to X-KOM jest :)

 

MSI Z370 SLI PLUS - miałem tą płytę też z X-KOMA jest to jedna z lepszych płyt jeśli chodzi o stosunek cena/możliwości, ma praktycznie wszystko czego trzeba dobrej płycie głównej, znajomy też ją miał i posadził na niej najmocniejszy procesor Core i9-9900K (9-Gen) i bez niespodzianek - w pełni go obsługuję, bez przegrzewania zasilania itp.

 

 

 

 

58 minut temu, PatrycjaHotala napisał:

to jak jest zrobiony win10. Masa zbędnych funkcji, która zużywa twoje zasoby komputera, do tego sam wygląd chociażby np. samego Menu Start = mało to funkcjonalne... A taka siódemeczka jest przejrzysta i bardzo funkcjonalna bez zbędnych funkcji/programów !

 

zgadzam się w 100%

to i tak wierzchołek góry lodowej do czego zdolny jest Win10 %-)

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, mutissj napisał:

nie orientuję się w kartach dźwiękowych pod USB, ale zostawiam linkacza do cenionego portalu:

 

Okej, dziękuje pózniej sobie poczytam :)

2 godziny temu, mutissj napisał:

wszystkie płyty Z370 które są dedykowane pod 8-gen, po aktualizacji biosu naturalnie obsługują 9-gen.

To nie lepiej wyjdzie kupno płyty z np. chipsetem Z390, żeby nie tracić czasu na aktualizacje biosu, skoro już wiem, że mam procesor 9-gen? 

2 godziny temu, mutissj napisał:

raczej nie będzie problemu doprosić się ich o aktualizację biosu, w końcu to X-KOM jest

Tylko, że X-KOM służy mi jedynie do porównywania opcji, kupować pewnie będę na allegro i to z wtórnego rynku.

 

2 godziny temu, mutissj napisał:

MSI Z370 SLI PLUS - miałem tą płytę też z X-KOMA jest to jedna z lepszych płyt jeśli chodzi o stosunek cena/możliwośc

No tylko jest jeden problem, że również jest mało popularna i na allegro nie ma ani jednej używanej :( 

Kurcze, ale z tymi płytami jest dylemat... Aż już zaczyna się to robić meczące. 

 

Znalazłam niby jeszcze kilka fajnych płyt do selekcji, ale z chipsetem: Z490. Z tego co pamiętam pisałeś, że takie obsługują 10 i 11gen procesorów, czy to oznacza, że niższej generacji nie będą obsługiwane przez taką płytę? I jak w ogóle z instalacją windowsa na takim chipsecie, czy będzie to bardziej problematyczne?

 

  

2 godziny temu, mutissj napisał:

to i tak wierzchołek góry lodowej do czego zdolny jest Win1

A Tobie co się jeszcze nie podoba w 10? Bo widzę, że za dużo nas nie ma, wszyscy jak owieczki poszli za nowszym, nie koniecznie lepszym w tym wypadku... :D

Edytowane przez PatrycjaHotala
Link to post
Share on other sites
17 minut temu, PatrycjaHotala napisał:

To nie lepiej wyjdzie kupno płyty z np. chipsetem Z390, żeby nie tracić czasu na aktualizacje biosu, skoro już wiem, że mam procesor 9-gen? 

 

tak jak pisałem wcześniej, płyty Z390 są trudniejsze w instalacji Windowsa 7 i może się to różnie zakończyć.

 

aktualizacje biosu sklep za Ciebie zrobi jak już, dla nich to 5-10 minut roboty (ciekawe ile będą chcieli za taką usługę ;p)

 

równie dobrze możesz kupić procek 8-gen np. i5-8400 i nie trzeba będzie się bawić w aktualizację

https://allegrolokalnie.pl/oferta/procesor-intel-core-i58400-6x-2840ghz-igpu-630

 

 

 

 

24 minuty temu, PatrycjaHotala napisał:

Znalazłam niby jeszcze kilka fajnych płyt do selekcji, ale z chipsetem: Z490. Z tego co pamiętam pisałeś, że takie obsługują 10 i 11gen procesorów, czy to oznacza, że niższej generacji nie będą obsługiwane przez taką płytę? I jak w ogóle z instalacją windowsa na takim chipsecie, czy będzie to bardziej problematyczne?

 

płyty Z490 / Z590 są dla 10 / 11 genów

na forach widziałem że ludzie chwalili się że na płycie Z490 zainstalowali Windowsa 7, ale...

żeby udostępnić przerobione sterowniki do pobrania to już za ciężko im było wrzucić na jakiś hosting plików.

 

 

 

 

30 minut temu, PatrycjaHotala napisał:

A Tobie co się jeszcze nie podoba w 10? Bo widzę, że za dużo nas nie ma, wszyscy jak owieczki poszli za nowszym, nie koniecznie lepszym w tym wypadku... :D

 

Nie chce się rozpisywać tutaj co o nim sądzie, bo jeszcze zdenerwuje jakiegoś fan-boja dziesiątki

 i zacznie się temat, a mi szkoda na to czasu / jbc. jestem często na facebooku (3 dni temu się przywitałaś)

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 9.09.2021 o 10:47, mutissj napisał:

chipsety 500 dedykowane są pod Ryzeny 3000 + obsługa 2000 / 5000

 

Z tym bym uważał, @mutissj, bo płyty z serii 5000 są pozbawione mikrokodów pod R1000/R2000 z tego, co mi wiadomo ;)

 

W dniu 11.09.2021 o 15:08, Tiamina napisał:

Ja to bym z tyloma pytaniami od koleżanki dawno stracił cierpliwość ;)

Nikt nikogo nie zmusza do odpowiedzi, poza tym - od tego jest forum. 

 

Autorce poleciłbym pilnie śledzić w najbliższych tygodniach rynek, bo premiera Intel Alder Lake-S może wywołać mocne tąpnięcie cen u konkurencji. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 15.09.2021 o 04:27, mutissj napisał:

tak jak pisałem wcześniej, płyty Z390 są trudniejsze w instalacji Windowsa 7 i może się to różnie zakończyć.

Tak, pamiętam :) Tylko, czy będzie to dużo trudniejsze? Masz na myśli tylko same problemy ze sterownikami USB, czy ogólnie wszystko? Bo zauważ, że skupiając się na płytach tylko z chipsetem Z70 bardzo bym się musiała ograniczyć na wyszukiwanie. I nie wiem, czy jest to gra warta świeczki. Dzisiaj dosadnie to zrozumiałam, poświeciłam dużo czasu na przeszukanie wszystkich płyt z chipsetem Z370 i niestety za dużego wyboru nie ma, po drugie mało kto sprzedaje używki tych płyt, więc są dość drogie jak na swoje możliwości.

 

Np. wcześniej wspomniany przez Ciebie TomaHawk Z370 jest za 450zł. A dla przykładu taki Gigabyte Z390 GAMING X miałabym za 360zł + zawsze mogłabym go prędzej sprzedać niż starszego dziadzia Z370 - ale to oczywiście przykład.

W dniu 15.09.2021 o 04:27, mutissj napisał:

aktualizacje biosu sklep za Ciebie zrobi jak już, dla nich to 5-10 minut roboty (ciekawe ile będą chcieli za taką usługę ;p)

Tylko wtedy byłabym zmuszona kupować płytę tylko i wyłącznie na x-komie, a pisałam że będę chciała kupić na serwisach typu allegro itp (z rynku wtórnego.)

20 godzin temu, Rebelmind napisał:

Autorce poleciłbym pilnie śledzić w najbliższych tygodniach rynek, bo premiera Intel Alder Lake-S może wywołać mocne tąpnięcie cen u konkurencji. 

U konkurencji masz na myśli AMD, czy po prostu inne generacje samego Intela? 

Edytowane przez PatrycjaHotala
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, PatrycjaHotala napisał:

Tak, pamiętam :) Tylko, czy będzie to dużo trudniejsze? Masz na myśli tylko same problemy ze sterownikami USB, czy ogólnie wszystko? Bo zauważ, że skupiając się na płytach tylko z chipsetem Z70 bardzo bym się musiała ograniczyć na wyszukiwanie. I nie wiem, czy jest to gra warta świeczki. Dzisiaj dosadnie to zrozumiałam, poświeciłam dużo czasu na przeszukanie wszystkich płyt z chipsetem Z370 i niestety za dużego wyboru nie ma, po drugie mało kto sprzedaje używki tych płyt, więc są dość drogie jak na swoje możliwości.

 

Do-precyzując na płycie ASRock Z390 Extreme4 udało mi się zainstalować większość sterowników,

strzelam na oko jakieś 90%~95% potrzebnych do prawidłowego działania Windowsa 7, przebieg wyglądał następująco:

 

 

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

[1.] instalator windowsa 7 startował z instalatora UEFI windowsa 10

taki trick z modyfikacją, można gotowe obrazy pobrać w formie .iso (albo tradycyjnie można też z napędu DVD puścić instalacje)

 

[2.] po instalacji systemu USB-ki oczywiście były martwe.

  • 2.1 nie mogłem włożyć pendriva do portu USB aby skopiować sterowniki ,
  • 2.2 więc wyjąłem dysk SATA i podłączyłem go do innego kompa w celu ściągnięcia i skopiowania sterowników (+winrar)
  • 2.3 i ponownie dysk włożyłem do kompa z płytą Z390

[3.] aby poruszać się po systemie wykorzystałem moją klawiaturę pod PS/2 i dzięki temu dostałem się na dysk C:/ i odpaliłem instalator z USB-kami

 

[4] i po krótkiej chwili instalacji, USB-ki wróciły do życia, podłączyłem myszkę pod USB i potem już reszta sterowników

 

[5.] w efekcie końcowym parę sterowników coś tam od PCI (nie pamiętam szczegółów) nie dało się zainstalować, szukałem jakiś czas po necie ale ich nie znalazłem, długo nie sprawdzałem działania systemu jakaś gra, jakiś program, przeglądarka z grubsza to co chciałem działało. / Koniec

 

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

 

tak czy siak nie mogę Ci dać 100% gwarancji że będzie wszystko funkcjonowało na Z390 przy Windowsie 7,

ponieważ nie zainstalowałem 100% potrzebnych sterowników na tej płycie, jak chcesz mieć łatwiej to wybierz to co jest na allegro z płyt Z370

 

btw. ale gdybyś się zdecydowała na Z390 to jbc. mam tą płytę opisywanąwystawioną na allegro,

w dużym skrócie, była mało używana, jest w stanie idealnym z GWARANCJĄ 25-miesięcy w xkomie

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-asrock-z390-extreme4-stan-idealny-11094736893

 

 

 

 

Godzinę temu, PatrycjaHotala napisał:

Np. wcześniej wspomniany przez Ciebie TomaHawk Z370 jest za 450zł. A dla przykładu taki Gigabyte Z390 GAMING X miałabym za 360zł + zawsze mogłabym go prędzej sprzedać niż starszego dziadzia Z370 - ale to oczywiście przykład.

 

Co do odsprzedaży kiedyś, to ja bym te płyty Z370 / Z390 pakował do jednego wora, różnica w czasie między tymi technologiami to tylko jeden roczek:

  • Q4'2017 Intel Z370 
  • Q4'2018 Intel Z390

obydwie płyty / technologie obsługują procesory z rodziny Coffe-Lake 8/9-Gen - ceny będą na pewno podobne bo funkcjonalność też jest podobna, tym bardziej że za 2 lata większość płyt Z390 będzie na rynku już bez gwarancji + prawie wszystkie płyty Z370 będą miały zaktualizowane biosy do obsługi 9-genów, także dlatego uważam że wielkiej to różnicy nie zrobi w cenie między tymi płytami.

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, PatrycjaHotala napisał:

U konkurencji masz na myśli AMD, czy po prostu inne generacje samego Intela? 

Intel Alder Lake-S ma być niewiele droższy względem 11.gen (5-12%) i w takiej sytuacji sporo sklepów decyduje się sprzedać swoje resztki magazynowe starej generacji po ciut niższych cenach (Intel sam z siebie ZAZWYCZAJ nie redukuje cen, po prostu stara generacja jest wygaszana). 

 

Czerwona konkurencja też nie powinna zostać bierna, ale tak - mam na myśli ogół dostępnych procków (czyli starsze gen Intela as well) 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...