Skocz do zawartości

Amd czy Intel? Windows 7


Recommended Posts

Dobry wieczór, chciała bym kupić sobie złożony przeze mnie komputer.  Więc zaczynam oczywiście od podstaw, czyli płyty głównej,a póżniej procesor. 

Z tego co mi wiadomo nie za dużo płyt jest kompatybilne z moim systemem Windows 7.

 

Kolejna sprawa to dylemat, które przedsiębiorstwo będzie lepsze? Mam na myśli z czym prawdopodobnie będę miała mniejsze problemy przy Windowsie 7? Amd czy Intel?

Z tego co czytałam dużo tanszę są procesory od Amd mimo, że potrafią być często bardziej wydajne i energooszczedne. Z czego ten fakt wynika? Czy tutaj jest coś za coś?

No, bo skoro są niby tańsze to chyba wybór jest oczywisty? :)

Proszę o więcej informacji,

pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dla Windowsa 7 polecam kupno platformy INTEL

 

Najlepiej na chipsecie Z370 (8-gen), do tego procesor 8-gen lub 9-gen (przy 9-gen wymagana jest wcześniejsza aktualizacja płyty)

 

w przypadku płyt Z390 (9-gen) które od razu obsługuję wszystkie proce 8/9-Gen, trzeba będzie włożyć więcej wysiłku w znalezienie sterowników :P

 

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, PatrycjaHotala napisał:

Czemu akurat platforma INTEL spiszę się najlepiej w przypadku Windowsa7?

 

Dlatego że nie sprawdzałem działania Windowsa 7 na współczesnej platformie AMD na procesorach z serii: RYZEN

jedynie co mogę powiedzieć w tej kwestii to widziałem instalacje Windowsa 7 które zawierały w sobie sterowniki dla płyt AMD i ich chipsetów X370 i B350

o ile dobrze pamiętam chipsety AMD 3xx, obsługują Ryzeny z serii 1000, 2000 i 3000

 

 

Wracając do platformy intela 8-9-gen, to zapomniałem dodać że co prawda procesory są w pełni obsługiwane przez Windows 7, ale nie ma jedynie sterownika dla zintegrowanego układu graficznego w procesorze tzw. UHD610 lub UHD630, w takiej sytuacji system zainstaluję podstawowy sterownik który co najwyższej pozwoli na przeglądanie internetu z oglądaniem filmów na youtubie, gry raczej odpadają, czyli w tym przypadku musiałabyś posiadać dedykowaną kartę graficzną.

 

 

 

 

24 minuty temu, PatrycjaHotala napisał:

Oraz jak wygląda sytuacja z chipsetem B360?  Bo mam okazję nabyć bardzo tanio płytę MSI B360M PRO‑VD.

 

Płyty główne z chipset B360 są dedykowane pod 8-gen procesory intela, także nie powinno być problemów 

(jeśli nie używasz zintegrowanego układu graficznego :P)

 

a jeśli chcesz koniecznie używać zintegrowanego układu graficznego w procesorze to maksymalnie do 7-gen są normalnie sterowniki od INTEL-a

 

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

@mutissj No dobrze, w takim razie znalazłam w internecie płytę główną oraz procesor. 

MSI X370 GAMING PRO CARBON albo ASUS PRIME B450M-A + procesor AMD Ryzen 5 2600 = to była, by platforma AMD - nie wiem jedynie, która płyta była, by w tym wypadku lepsza.

 

 

Chyba, że Intel:

Albo wcześniej wspomniana płyta MSI B360M PRO‑VD + procesor Intel Core i5-9400f ? = oczywiście ten procesor wybrałam tylko dlatego, że niby to jest sama półka co ten Ryzen, ale czekam na propozycję.

 

Ogólnie trochę się pogubiłam z tymi chipsetami, ale chyba powyższe potencjalne konfigurację są prawidłowe? :) Co byś zmienił od siebie? Tak samo powiedz mi proszę co to oznacza, że procesor jest 8-gen? albo 9-gen? Czym to się różni i które są lepszym wyborem pod Windows 7? 

 

Aha i jeżeli chodzi o kartę graficzną to już sobie wcześniej wybrałam na Allegro, jest to: MSI GeForce GTX 1050 TI GAMING X 4GB

 

 

 

Edytowane przez PatrycjaHotala
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

gólnie trochę się pogubiłam z tymi chipsetami, ale chyba powyższe potencjalne konfigurację są prawidłowe? :) Co byś zmienił od siebie? Tak samo powiedz mi proszę co to oznacza, że procesor jest 8-gen? albo 9-gen?

 

AMD:

  • chipsety 300 dedykowane są pod Ryzeny 1000 + obsługa 2000 / 3000
  • chipsety 400 dedykowane są pod Ryzeny 2000 + obsługa 1000 / 3000 / 5000
  • chipsety 500 dedykowane są pod Ryzeny 3000 + obsługa 2000 / 5000

 

 

INTEL procesory np:

  • i7-6700K, i5-6400 = 6-Gen
  • i7-7700K, i5-7400 = 7-Gen
  • i7-8700K, i5-8600K = 8-Gen
  • i7-9700K, i5-9400F = 9-Gen
  • i7-10700K, i5-10400F = 10-Gen
  • i7-11700K, i5-11400 = 11-Gen

 

INTEL chipsety obsługa:

  • Z170 / B150 = 6-Gen + 7-Gen
  • Z270 / B250 = 6-Gen + 7-Gen 
  • Z370 / B360 = 8-Gen + 9-Gen
  • Z390 / B365 = 8-Gen + 9-Gen
  • Z490 / B460 = 10-Gen + 11-Gen
  • Z590 / B560 = 10-Gen + 11-Gen

 

LEGENDA:

  • Gen = Generacja
  • kolor pomarańczowy = obsługa procesora dopiero po aktualizacji biosu płyty głównej
  • K = odblokowany mnożnik
  • (bez K) = zablokowany mnożnik
  • F = brak zintegrowanego układu graficznego

 

 

 

 

11 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

Czym to się różni i które są lepszym wyborem pod Windows 7? 

 

wydajnością / ceną w różnych zastosowaniach:

 

  • RYZENY 1000/2000/3000 są lepiej wycenione, mają większą ilość Rdzeni i Wątków w porównaniu do odpowiedników cenowych intela, a jak wiadomo większa ilość R/W ma pozytywny wpływ moc obliczeniową w programach

 

  • natomiast INTEL ma mocniejsze pojedyncze rdzenie (nie licząc Ryzenów z serii 5000, które dogoniły intela we wszystkim i są drogie ;o) i ma to swoje zalety wydajnościowe w grach, ale jeśli dana gra dobrze utylizuję 8 rdzeni, w takiej sytuacji nawet starszy Ryzen 6/8-rdzeniowy może być wydajniejszy od 4-rdzeniowego intela... :P

 

co do ilości maksymalnej rdzeni u AMD / INTEL wygląda to tak:

  • AMD Ryzen 1000 = max 8 rdzeni
  • AMD Ryzen 2000 = max 8 rdzeni
  • AMD Ryzen 3000 = max 16 rdzeni
  • AMD Ryzen 5000 = max 16 rdzeni

 

  • Intel 6/7-Gen = max 4 rdzenie
  • Intel 8-Gen = max rdzeni
  • Intel 9-Gen = max 8 rdzeni
  • Intel 10-Gen = max 10 rdzeni
  • Intel 11-Gen = max rdzeni

 

Edytowane przez mutissj
  • Lubię to 4
Link to post
Share on other sites

@pendzel_3

Bo używam kilka programów, które pewnie nie zadziałają na 10, a po za tym win7 is the best, już się do niego przyzwyczaiłam! :)

 

@mutissj

O kurcze, fajnie i przejrzyście to wszystko rozpisałeś.

 

Tylko, że wciąż mam dylemat co wziąść :D Doradzisz mi coś? Mój obecny procesor to i7-2600 i potrzebuję czegoś ciut lepszego. Pisałeś o grach, ja w zasadzie w gry jako tako nie gram, bardziej mam zapełniony system setkami procesami typu przeglądarki po kilkadziesiąt stron, pełno aplikacji w systemie itp. Więc jak myślisz, do takiego użytkowania ciut lepszego od mojego obecnego procesora co będzie lepsze Intel, czy Ryzen? I jak już jakie konkretne modele?

 

Tak samo nie napisałeś nic na temat moich propozycji, coś byś podmienił w tych potencjalnych zestawach płyty głównych? 

 

Teraz sobie patrzyłam na x-komie płyty i jeżeli miała bym wybrać procesor od Intela to najbardziej podoba mi się ta płyta:

https://www.x-kom.pl/p/454034-plyta-glowna-socket-1151-gigabyte-z390-gaming-x.html

 

Tylko, że jest to Chipset: Z390 a na początku pisałeś, że trzeba włożyć więcej wysiłku w instalowaniu sterowników do tego chipsetu. Co to właściwie oznacza w praktyce? Konkretnie jakich sterowników? Bo ja najchętniej przeniosła bym swój dysk SSD z już zainstalowanym windowsem na nową płytę główną, żeby nie bawić się w instalowanie systemu od nowa i póżniej w przeciąganie setek folderów i programów :>

 

 

Edytowane przez PatrycjaHotala
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

AMD: chipsety 500 dedykowane są pod Ryzeny 3000 + obsługa 2000 / 5000

 

tu się kolega chyba pomylił - chipsety 5xx nie obsługują 1xxx, 2xxx oraz 3xxxG - dopiero 4xxxG i wszystko z 5000

to troszku dziwne ze strony amd, ale wychodzi że najbezpieczniejsze są B450 :-)

  • Że co, proszę? 2
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, pendzel_3 napisał:

zbijcie sobie piątkę. :P nie przeszkadzam.

Wciąż mam przed oczami twarze ludzi zszokowanych że na XP jakieś strony www przestają im działać :D Wczoraj miałem niewątpliwą przyjemność działać na tym systemie u klienta i okazało się że nie pamiętam już co, gdzie i z czym się je :co:

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

@zbiku90Porównanie XP z 7 to gruba przesada. Może ktoś z was odpowie mi na powyższe pytania, bo kolega @mutissjnagle się zapadł :<

Jeżeli chodzi o to całe AMD to niby też Gigabyte B450 AORUS ELITE jest mocno polecany.

 

Już sama nie wiem co mam wybrać i robić... :o

Edytowane przez PatrycjaHotala
Link to post
Share on other sites

  

12 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

Więc jak myślisz, do takiego użytkowania ciut lepszego od mojego obecnego procesora co będzie lepsze Intel, czy Ryzen? I jak już jakie konkretne modele?

 

w tym konkretnym przypadku rekomenduję INTEL-a, ponieważ mam płytę 8-gen na której używam Windowsa 7 już od paru lat i działa to dobrze,

 

co do AMD to tak jak pisałem wyżej nie orientuję się jak to działa w praktyce to nie mogę polecić, widziałem jedynie że są sterowniki AMD dla chipsetów 300.

 

 

*co do konkretnych modeli to poszukaj jakiejś płyty B360 lub Z370 w dobrym stanie, tylko normalna z radiatorami na zasilaniu :]

o ile to możliwe to najlepiej z gwarancją np: MSI Z370 TomaHawk i do tego jakiś procesor 6-rdzeniowy z wysokim zegarem GHz np. i5-8600K

i będziesz zadowolona, oczywiście nie zapomnij o dobrze dwóch kostek pamięci DDR4, najlepiej 3000MHz dla płyty Z370 i jesteś w domciu.

 

 

 

 

12 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

Tak samo nie napisałeś nic na temat moich propozycji, coś byś podmienił w tych potencjalnych zestawach płyty głównych? 

 

z tych zestawów bym podmienił płyty główne ponieważ:

  • ASUS PRIME B450M-A = goła sekcja zasilania cpu + nie wiadomo czy są sterowniki pod W7 dla chipsetów 400
  • MSI B360M PRO-VD = goła sekcja zasilania cpu

 

 

 

 

12 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

Teraz sobie patrzyłam na x-komie płyty i jeżeli miała bym wybrać procesor od Intela to najbardziej podoba mi się ta płyta:

https://www.x-kom.pl/p/454034-plyta-glowna-socket-1151-gigabyte-z390-gaming-x.html

 

To dobra płyta jeśli chodzi o możliwości prze-taktowania procesora i obsługą mocnych CPU np. Core i9

jedynie co mnie się w jej nie podoba to stary kodek dźwiękowy Realtek ALC892

 

 

 

 

12 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

Tylko, że jest to Chipset: Z390 a na początku pisałeś, że trzeba włożyć więcej wysiłku w instalowaniu sterowników do tego chipsetu. Co to właściwie oznacza w praktyce?

 

największy problem to szukanie sterowników po necie pod poszczególne układy / kontrolery usb / mostki itd

sprawę tutaj ułatwia posiadanie klawiatury lub myszki pod PS/2, jeśli płyta główna ma takie wyjście, wtedy możesz się poruszać po systemie.

 

gorzej jeśli płyta główna nie posiada wyjścia PS/2 lub nie masz takiego peryferia pod te złącze

w takiej sytuacji pozostaje dogranie do instalatora windows 7 sterowników USB dla płyty Z390

 

na mojej poprzedniej płycie ASRock Z390 Extreme4 udało mi się prawie wszystko zainstalować,

po za jakimś nie potrzebnym mostkiem PCI_E chyba od chipsetu, i w zasadzie wszystko to co chciałem działało :)

 

 

 

 

12 godzin temu, PatrycjaHotala napisał:

a po za tym win7 is the best, już się do niego przyzwyczaiłam! :)

 

zgadzam się i propsuje

 

 

 

 

9 godzin temu, Barszczu napisał:

AMD: chipsety 500 dedykowane są pod Ryzeny 3000 + obsługa 2000 / 5000

 

tu się kolega chyba pomylił - chipsety 5xx nie obsługują 1xxx, 2xxx oraz 3xxxG - dopiero 4xxxG i wszystko z 5000

to troszku dziwne ze strony amd, ale wychodzi że najbezpieczniejsze są B450 :-)

 

idk, z tego co widzę po dokumentacji, tzw. pierwszej lepszej znalezionej płyty czyli

GIGABYTE X570 GAMING X to:

  • wspiera 2000 / 2000G / 3000 / 3000G / 4000G / 5000 / 5000G
  • nie wspiera 1000

np.

  • Ryzen 5 2600, bios F3
  • Ryzen 5 3600, bios F3
  • Ryzen 5 3400G, bios F3
  • Ryzen 3 2200G, bios F10
  • Ryzen 5 3600XT, bios F20
  • Ryzen 7 4700GE, bios F20
  • Ryzen 7 5700G, bios F35

 

Z kolei płyta GIGABYTE B550 GAMING X:

  • wspiera 3000 / 4000G / 5000 / 5000G:
  • nie wspiera 1000 / 2000 / 2000G 3000G

czyli za dużo się nie pomyliłem :P

 

 

 

 

6 godzin temu, zbiku90 napisał:

że na XP jakieś strony www przestają im działać

 

kwestia przeglądarki, na pewno któraś jest bardziej aktualna 

 

 

 

 

4 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

bo kolega @mutissjnagle się zapadł :<

 

byłem zajęty + nadrabiałem spanie

 

 

 

 

4 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

Jeżeli chodzi o to całe AMD to niby też Gigabyte B450 AORUS ELITE jest mocno polecany.

 

to jest dobra płyta, można powiedzieć że to taki kombajn AMD - bo obsługuję wszystkie procesory z rodziny RYZEN :P

ostatnio znajomemu pomagałem aktualizować tą płytę główną.

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Faktycznie... płyty x570 omijałem przez ceny, to i wiedza niekompletna. Honor zwracam :-)

https://www.amd.com/en/chipsets/x570

Czyli 570 jako jedyny z 5xx obsługuje zwykłe dwójki bez G (szacowny 2600 jest zatem git...) oraz 3400G...? Bo niemiła niespodzianka w B550 to brak obsługi ryśka 3400G..

Z płyt B450 w mATX Mortar MAX jest mega. Był ze dwa miechy temu w owocu za 260 zł... szaleństwo jakieś.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Barszczu napisał:

Bo niemiła niespodzianka w B550 to brak obsługi ryśka 3400G..

 

tutaj chodzi o obsługiwane architektury, numerek Ryzen 3000G jest mylący, gdyż to nie jest architektura 3000 (ZEN2), tylko tak naprawdę 2000 (ZEN+)

architektury 1000 i 2000, tzw. ZEN i ZEN+ nie są obsługiwane przez chipsety B550,

podsumowując:

  • ZEN = 1000, 2000G
  • ZEN+ = 2000, 3000G
  • ZEN2 = 3000, 4000G
  • ZEN3 = 5000, 5000G

czyli:

  • X570 obsługuję ZEN+ ZEN2 / ZEN3
  • B550 obsługuję ZEN2 / ZEN3

i dlatego na B550 nie działa 3400G bo to jest architektura ZEN+

 

Bez sensu AMD miesza w tej nazwologii, celowo wprowadzając w błąd...I potem jakiś ŁEB co siedzi na 3400G z integrą - dozbiera kasę,

kupi sobie RTX3070 i będzie gadał głupoty że nie ma bottlenecka bo przecież jego proc bazuję na architekturze ZEN2 z serii Ryzen 3000 %-) 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

@mutissj

Wreszcie! Mam nadzieje, że wyspałeś się wystarczająco nad, żeby teraz zarywać kolejne noce i odpowiadać w miarę szybko :D

 

A więc tak:

17 godzin temu, mutissj napisał:

np: MSI Z370 TomaHawk i do tego jakiś procesor 6-rdzeniowy z wysokim zegarem GHz np. i5-8600K

Patrzyłam sobie na ceny tej płyty i procesora i w sumie trochę za drogie są te podzespoły. Pewnie tutaj cena idzie z jakością, ale ja nawet nie potrzebuje tak dobrych opcji, bo w gry praktycznie nie gram, a jak już to na pewno nie wymagające :P Po za tym z tego co patrzyłam na stronie https://www.cpubenchmark.net ten procesor ciągnie dość dużo prądu, a ja szukam czegoś energooszczędnego i niekoniecznie tak superanckiego. Obecnie w moim komputerze mam procesor i5-6600 i nie jest w sumie najgorszy, ale przydał, by się ciut lepszy i oczywiście energooszczędny. Porównałam sobie procesory i wyszło mi, że i5-10400F jest dużo lepszy, a w bardzo podobnej cenie jak mój obecny. Tylko nie napisałeś, czy 10 generacja zostanie zaakceptowana przez Windows7.

 

17 godzin temu, mutissj napisał:

ASUS PRIME B450M-A = goła sekcja zasilania cpu + nie wiadomo czy są sterowniki pod W7 dla chipsetów 400

Co to znaczy goła sekcja zasilania cpu? I jak to się sprawdza np. na X-komie jak sobie robię selekcje?

A tego ASUSA wybrałam go tylko dlatego, że na jakimś angielskim forum przeczytałam, że posiada jako nieliczny sterowniki do Windowsa 7:

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/PRIME/PRIME-B365M-A/HelpDesk_Download/

 

Tylko co to właściwie oznacza w praktyce, bo nie rozumiem? Czym będzie się różnić instalacja Windowsa 7 na płycie, która nie ma takich sterowników?

 

17 godzin temu, mutissj napisał:

To dobra płyta jeśli chodzi o możliwości prze-taktowania procesora i obsługą mocnych CPU np. Core i9

jedynie co mnie się w jej nie podoba to stary kodek dźwiękowy Realtek ALC892

Na prawdę jest taka duża różnica dzwięku między nowszymi kodekami? Bo muzyki słucham non stop, więc to w sumie dla mnie dość istotna kwestia :)

 

17 godzin temu, mutissj napisał:

gorzej jeśli płyta główna nie posiada wyjścia PS/2 lub nie masz takiego peryferia pod te złącze

A co gdyby kupić: Adapter przejściówka USB - PS/2 

 

I ostatnie pytanie, tak wiem, że trochę się tych pytań nazbierało, ale to wszystko przez to, że zapadłeś w zimowy sen. Powiedz mi, czy dało by się tak zrobić, że mój dysk ssd na którym mam obecny system i wszystkie dane przeniosła bym po prostu do nowej płyty? I żeby np. nie było problemu ze sterownikami do nowego procesora przed przeniesieniem usunęła bym po prostu obecne sterowniki? Bo pytanie czemu właściwie miała bym instalować system od 0 i mieć z usb itp.. Chyba, że czegoś tutaj dalej nie rozumiem :>


https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjbgaqYhvXyAhUHYhgKHWumDCcYABAEGgJsZQ&ohost=www.google.com&cid=CAESQeD2XdiqD3mWaYYkvT7hAEJukYnxuSdnhIuhl5NOq9P0TkVSHwnGIuqq-0WsE4RqumhKD458nOu2G_0Xqtp6X5jB&sig=AOD64_1PKaM-of9ZLsKbM6NOAWxLr1mB7w&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwi82J6YhvXyAhVss4sKHQh7BKsQ9aACegQIARBJ&adurl=https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjbgaqYhvXyAhUHYhgKHWumDCcYABAEGgJsZQ&ohost=www.google.com&cid=CAESQeD2XdiqD3mWaYYkvT7hAEJukYnxuSdnhIuhl5NOq9P0TkVSHwnGIuqq-0WsE4RqumhKD458nOu2G_0Xqtp6X5jB&sig=AOD64_1PKaM-of9ZLsKbM6NOAWxLr1mB7w&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwi82J6YhvXyAhVss4sKHQh7BKsQ9aACegQIARBJ&adurl=https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjbgaqYhvXyAhUHYhgKHWumDCcYABAEGgJsZQ&ohost=www.google.com&cid=CAESQeD2XdiqD3mWaYYkvT7hAEJukYnxuSdnhIuhl5NOq9P0TkVSHwnGIuqq-0WsE4RqumhKD458nOu2G_0Xqtp6X5jB&sig=AOD64_1PKaM-of9ZLsKbM6NOAWxLr1mB7w&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwi82J6YhvXyAhVss4sKHQh7BKsQ9aACegQIARBJ&adurl=https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjbgaqYhvXyAhUHYhgKHWumDCcYABAEGgJsZQ&ohost=www.google.com&cid=CAESQeD2XdiqD3mWaYYkvT7hAEJukYnxuSdnhIuhl5NOq9P0TkVSHwnGIuqq-0WsE4RqumhKD458nOu2G_0Xqtp6X5jB&sig=AOD64_1PKaM-of9ZLsKbM6NOAWxLr1mB7w&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwi82J6YhvXyAhVss4sKHQh7BKsQ9aACegQIARBJ&adurl=https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjbgaqYhvXyAhUHYhgKHWumDCcYABAEGgJsZQ&ohost=www.google.com&cid=CAESQeD2XdiqD3mWaYYkvT7hAEJukYnxuSdnhIuhl5NOq9P0TkVSHwnGIuqq-0WsE4RqumhKD458nOu2G_0Xqtp6X5jB&sig=AOD64_1PKaM-of9ZLsKbM6NOAWxLr1mB7w&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwi82J6YhvXyAhVss4sKHQh7BKsQ9aACegQIARBJ&adurl=https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjbgaqYhvXyAhUHYhgKHWumDCcYABAEGgJsZQ&ohost=www.google.com&cid=CAESQeD2XdiqD3mWaYYkvT7hAEJukYnxuSdnhIuhl5NOq9P0TkVSHwnGIuqq-0WsE4RqumhKD458nOu2G_0Xqtp6X5jB&sig=AOD64_1PKaM-of9ZLsKbM6NOAWxLr1mB7w&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwi82J6YhvXyAhVss4sKHQh7BKsQ9aACegQIARBJ&adurl=

Edytowane przez PatrycjaHotala
Link to post
Share on other sites
W dniu 9.09.2021 o 18:23, Barszczu napisał:

AMD: chipsety 500 dedykowane są pod Ryzeny 3000 + obsługa 2000 / 5000

 

tu się kolega chyba pomylił - chipsety 5xx nie obsługują 1xxx, 2xxx oraz 3xxxG - dopiero 4xxxG i wszystko z 5000

to troszku dziwne ze strony amd, ale wychodzi że najbezpieczniejsze są B450 :-)

 

https://pcpartpicker.com/products/cpu/?compatible_with=JXBhP6

 

Zależy od płyty, większość obsługuje R3000.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

Wreszcie! Mam nadzieje, że wyspałeś się wystarczająco nad, żeby teraz zarywać kolejne noce i odpowiadać w miarę szybko :D

 

jak chcesz szybkie odpowiedzi to zapraszam na facebooka

 

 

 

 

4 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

Patrzyłam sobie na ceny tej płyty i procesora i w sumie trochę za drogie są te podzespoły. Pewnie tutaj cena idzie z jakością, ale ja nawet nie potrzebuje tak dobrych opcji, bo w gry praktycznie nie gram, a jak już to na pewno nie wymagające :P Po za tym z tego co patrzyłam na stronie https://www.cpubenchmark.net ten procesor ciągnie dość dużo prądu, a ja szukam czegoś energooszczędnego i niekoniecznie tak superanckiego. Obecnie w moim komputerze mam procesor i5-6600 i nie jest w sumie najgorszy, ale przydał, by się ciut lepszy i oczywiście energooszczędny.

 

i5-8600K na stock'u nie ciągnie dużo prądu, zawsze możesz na nim napięcie obniżyć (undervoling) czy nawet rdzeń mu jeden/dwa wyłączyć

i wtedy będzie jeszcze mniej zjadał prądu i przy okazji mniej się grzał, możesz też w windowsie w [opcjach zasilania] dostosować jego zrzuty zegara.

 

A jeśli Cie interesują energooszczędne procesory INTEL-a to szukaj takich z końcówką "T" np. Core i5-8500T

https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/129941/intel-core-i5-8500t-processor-9m-cache-up-to-3-50-ghz.html

 

 

 

 

4 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

Co to znaczy goła sekcja zasilania cpu? I jak to się sprawdza np. na X-komie jak sobie robię selekcje?

 

w dużym skrócie jak wsadzisz mocny lub średni proc do gołej sekcji 

to powoduje to nagrzewanie się tych układów i nieefektywne oddawanie ciepła do atmosfery

 

nie którzy ładowali Core i7 do takich płyt to po jakimś czasie mieli 110'C na mosfetach... 

... w takiej sytuacji odpala się zabezpieczenie na płycie przed-przegrzaniem tzw. throtlling czyli zrzutu zegarów na procesorze

ma to wpływ na żywotność płyty i stabilność w trakcie pracy.

 

wejswZ3.png

 

dlatego lepiej kupić płytę główną z radiatorami :)

 

 

 

 

4 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

A tego ASUSA wybrałam go tylko dlatego, że na jakimś angielskim forum przeczytałam, że posiada jako nieliczny sterowniki do Windowsa 7:

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/PRIME/PRIME-B365M-A/HelpDesk_Download/

 

Tylko co to właściwie oznacza w praktyce, bo nie rozumiem? Czym będzie się różnić instalacja Windowsa 7 na płycie, która nie ma takich sterowników?

 

Chipset B365 - jest dedykowany dla procesorów 9-Gen (z obsługą starszych 8-Gen), podobnie jak chipset Z390,

czyli może być problem z instalacją systemu windows 7 (tak jak pisałem wyżej)

 

, nawet jeśli jakimś cudem zainstalujesz system to mysz/klawa może nie działać ponieważ nie ma sterownika USB, wtedy trzeba się ratować portem PS/2 

czyli podłączasz mysz lub klawiaturę pod port PS/2 i instalujesz te wszystkie sterowniki ze strony producenta

 

sprawa następna to ta płyta ma kiepski kodek audio Realtek ALC887,

Co do jakości układów audio od Realteka to w dużym skrócie wygląda to tak: 

  • ALC662 - najczęściej w laptopach, jego jakość to żart
  • ALC887 - stary i kiepski
  • ALC892 - stary i też kiepski, czasami średni
  • ALC1150 - dobry 
  • ALC1200 - średni / dobry
  • ALC1220 - dobry
  • ALC4080 - dobry / bardzo dobry

 

 

 

 

4 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

Na prawdę jest taka duża różnica dzwięku między nowszymi kodekami? Bo muzyki słucham non stop, więc to w sumie dla mnie dość istotna kwestia :)

 

tak duża różnica

 

 

 

 

4 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

A co gdyby kupić: Adapter przejściówka USB - PS/2 

 

I ostatnie pytanie, tak wiem, że trochę się tych pytań nazbierało, ale to wszystko przez to, że zapadłeś w zimowy sen. Powiedz mi, czy dało by się tak zrobić, że mój dysk ssd na którym mam obecny system i wszystkie dane przeniosła bym po prostu do nowej płyty? I żeby np. nie było problemu ze sterownikami do nowego procesora przed przeniesieniem usunęła bym po prostu obecne sterowniki? Bo pytanie czemu właściwie miała bym instalować system od 0 i mieć z usb itp.. Chyba, że czegoś tutaj dalej nie rozumiem :>

 

z tym adapterem PS/2 na USB to nie każda myszka będzie chciała z nim współpracować

 

dysk z systemem Windows 7 możesz przenieść na nową płytę główną ale ...

... trzeba będzie sterowniki zainstalować i może być problem z USB itd/itp.

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, mutissj napisał:

w dużym skrócie jak wsadzisz mocny lub średni proc do gołej sekcji 

to powoduje to nagrzewanie się tych układów i nieefektywne oddawanie ciepła do atmosfery

Kreatywny instruktaż :D Niby rozumiem, tylko czy czasem do tego nie służy wentylator nad procesorem? Bo np. w moim komputerze tak jest.

7 godzin temu, mutissj napisał:

A jeśli Cie interesują energooszczędne procesory INTEL-a to szukaj takich z końcówką T

Patrzyłam te z końcówką T i niestety nie ma ich za dużo, co za tym idzie są mało powszechne i ceny nawet używanych są za drogie. Może dasz jakieś propozycję z tych bardziej powszechnych i żeby były w miarę energooszczędne i oczywiście lepsze od mojego obecnego i5-6600. Używając frazy "energooszczędny procesor intel" była wzmianka o i9-9400f, co o Tym sądzisz?

 

7 godzin temu, mutissj napisał:

sprawa następna to ta płyta ma kiepski kodek audio Realtek ALC887,

Tylko, że ta wcześniej polecana przez Ciebie (MSI Z370 TomaHawk) też ma ten sam kodek :D W ogóle widzę, że większość go ma, trudno znaleść z tymi lepszymi.

7 godzin temu, mutissj napisał:

dysk z systemem Windows 7 możesz przenieść na nową płytę główną ale ...

... trzeba będzie sterowniki zainstalować i może być problem z USB itd/itp.

A nie dało, by się tych sterowników zainstalować przed przeniesieniem? Jeżeli nie, to zawsze można kupić myszkę ze starym wejściem za kilkanaście złoty i problem z USB rozwiązany :) 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

Kreatywny instruktaż :D Niby rozumiem, tylko czy czasem do tego nie służy wentylator nad procesorem? Bo np. w moim komputerze tak jest.

 

tylko radiator potrafi efektywnie odprowadzać ciepło z układu,

 

płyty które nie potrzebują rozpraszaczy ciepła

przeważnie zostały przeznaczone dla obsługi budżetowych procesorów typu Celeron / Pentium, może max dla Core i3 ...

 

... do Core i5 / Core i7 / Core i9 nie pchał bym na siłę gołych mobasów, zwłaszcza jeśli komputer będzie często eksploatowany.

 

 

 

 

3 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

yła wzmianka o i9-9400f, co o Tym sądzisz?

 

i5-9400F może być, tylko nie zapomnij nakarmić go pamięciami przynajmniej o prędkości 2666

 

 

 

 

3 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

Tylko, że ta wcześniej polecana przez Ciebie (MSI Z370 TomaHawk) też ma ten sam kodek :D W ogóle widzę, że większość go ma, trudno znaleść z tymi lepszymi.

 

no tak zapomniałem że MSI kocha oszczędzać na układach audio w swoich płytach...

w razie nie satysfakcjonującej jakości wydobywającego się dźwięku, możesz dokupić sobie kartę dźwiękową

 

 

 

 

3 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

A nie dało, by się tych sterowników zainstalować przed przeniesieniem? Jeżeli nie, to zawsze można kupić myszkę ze starym wejściem za kilkanaście złoty i problem z USB rozwiązany :) 

 

wątpię, co najwyższej możesz sobie przygotować folder na pulpicie z instalkami do wszystkich sterowników dla nowej płyty

 

 

 

 

1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Jak na integrę ALC1200 raczej dobry, miałem wcześniej starą dźwiękówkę Creative na PCI i nie widzę różnicy.

 

jak to płyta ASRock'a to raczej mnie to nie zdziwi :P, ASRock nawet robił całkiem znośne integry na kodeku ALC892

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Ja to bym z tyloma pytaniami od koleżanki dawno stracił cierpliwość ;) Nie prościej żeby koleżanka podała kwotę i koledzy tu dobrali by możliwie najlepszy sprzęt bez zbędnych pytań i odpowiedzi bo koleżanka zapewne nadal ma bigos w głowie ;):) za dużo dla niej jak na pierwszy raz.

Ja dodam Patrycja iż przesiądź sie w pierwszej kolejności na WIN10 i przyzwyczaj się do niego a potem myśl o zmianie sprzętu bo łapiąc 10 srok za ogon potem będziesz pisać że coś uszkodzone i nie działa ;) Na Siódemce wiecznie siedzieć nie będziesz :)

Link to post
Share on other sites
W dniu 10.09.2021 o 18:59, mutissj napisał:

 

tutaj chodzi o obsługiwane architektury... czyli X570 obsługuję ZEN+ ZEN2 / ZEN3 a B550 obsługuje ZEN2 / ZEN3

i dlatego na B550 nie działa 3400G bo to jest architektura ZEN+

Właśnie dlatego wkurzające jest, że w B550 wycięli obsługę takich 2600 czy też 3400G. Przypadek to nie był... jeno celowe chamstwo i arogancja władzy... :-)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...