Skocz do zawartości

BLB w monitorze LG 27GP950-B - oddawać czy zostawić - norma w IPS?


Recommended Posts

4 minuty temu, Krzysztof Miś napisał:

nie wiem jak to wygląda w OLED

 

W OLEDach można wygaszać każdy piksel - perfekcyjna czerń. Dobry HDR tylko na OLEDie. Gdyby nie możliwość wypalenia na matrycy części wypalanego obrazu byłaby to idealna technologia.

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Krzysztof Miś napisał:

Ja generalnie nie biorę pod uwagę technologii HDR w przypadku monitorów komputerowych i telewizorów w standardowej technologii podświetlenia matrycy (nie wiem jak to wygląda w OLED, ale na razie tego nie sprawdzałem ze względu na cenę).

Kupując telewizor (2017 rok) byłem żywo zainteresowany tą technologią "pompowania" kontrastu dynamicznego w oparciu o jasność matrycy i odpowiednio przygotowany materiał wideo i w tych poszukiwaniach obejrzałem wiele telewizorów i w efekcie zakupiłem telewizor obsługujący HDR10.

Niestety ta technologia w tym telewizorze jest mało widoczna przy jasności 400 nitów (matryca IPS) i na dodatek, przy oglądaniu filmów w tej technologii zaczynają być zauważalne dalsze negatywne cechy tego telewizora, a mianowicie punktowe podświetlenie matrycy - materiał HDR obnaża bezlitośnie nierównomierność podświetlenia matrycy (to jest standardowy sposób podświetlenia takich matryc w telewizorach - pasy listew z diodami LED).

Przez pierwsze miesiące miałem wszędzie włączoną tę technologię i próbowałem sobie udowodnić, że nie wyrzuciłem w błoto kasy płacąc wyższą cenę za HDR10 - efekt - równo po 25 miesiącach pracy telewizora spaliło mi się podświetlenie (naprawa mnie kosztowała około 20% ceny nowego telewizora). Próbowałem coś wskórać u samego producenta, ale dowiedziałem się, że podświetlenie tego telewizora nie jest dostosowane do tak intensywnego i ciągłego podświetlenia, bo podświetlenie nie ma prawidłowo zaprojektowanego odprowadzenia ciepła z listew podświetlenia. Zaznaczam, że mówimy o telewizorze, w którym wtedy (rok produkcji 2016 i mój rok zakupu 2017) HDR był głównym koniem pociągowym marketingu i sprzedaży (w sklepach non-stop puszczano zapętlony materiał HDR).
Moim zdaniem zatem, standardowe podświetlenia monitorów komputerowych (nie wiem jak to wygląda w OLED) nie dość, że są zbyt słabe (za niska jasność) to jeszcze na dodatek obnażą niedoskonałości nierównomiernego podświetlenia matrycy oraz innych wad monitora (np.: prześwitów tego podświetlenia).

 

Wiesz, akurat na LG 27GP950-B to HDR nie wpływa na zwiększenie widzenia BLB, jest podobnie .. A różnica jest naprawdę duża, bo tutaj jest certyfikat HDR 600 czy jakoś tak się to zwie i naprawdę różnica jest jak dla mnie - przynajmniej w niektórych grach - b. duża. W innych może mniejsza, bo chwilę włączyłem "The Last Of Us 2" i tutaj HDR różnicy wielkiej chyba nie robi, ale w "Horizon Zero Dawn" różnica niebo a ziemia. Chyba te 600 nitów jasności jest osiągane, więc te HDR jest już odczuwane.

 

Aktualnie nawet ciężko mi się skupić na graniu, zwł. że ciągle szukam sztuki z mniejszym BLB :/ a ponad 2 tygodnie czekam na większą dostawę tych monitorów..

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

A posucha z nowymi sztukami trwa.. Kto wie czy nie będę musiał postawić na inny model monitora przez to. 

No i znowu bez LG 27GP950-B - zwrócony. Dostanę zwrot - czekam na przelew - za  sam monitor. W sumie myślałem, że zawsze zwracają za transport (tak było przy poprzednim zwrocie), więc nie podawałem powodu zwrotu, tak czy siak myślałem, że nawet wtedy powinni zwrócić za najtańszą formę transportu (za którą nie wiem co dokładnie liczyć - skoro to był kurier, to kuriera przedpłaconego za 20 zł, kiedy ten za pobraniem kosztuje 25 zł ?), ale już nie będę się chyba ze sklepem o to procesować, co najwyżej zapytam. Początkowo chcieli mnie chyba zbyć z przyjęciem w salonie, ale się nie dałem z tym zwrotem w salonie x-komu ..

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...