Skocz do zawartości

BLB w monitorze LG 27GP950-B - oddawać czy zostawić - norma w IPS?


Recommended Posts

Godzinę temu, Introverder napisał:

W każdym razie liczyłem na jakąś poprawę .. A poprawy raczej nie ma, niezależnie czy teraz to widać trochę więcej czy trochę mniej.

Pisaliśmy że tragedii nie ma - twój wybór. Albo wymieniaj do skutku albo naucz się z tym żyć. Albo weź TN ;)

Link to post
Share on other sites

No ale przecież nie da się wygodnie używać monitora, jak się gra i widzi łuny! ..

 

Chyba będę wymieniać - nie wiem, ile jeszcze podejść.. A nie byłem już taki wybredny, liczyłem by było k. choć 50% poprawy. Umiarkowany BLB bym zaakceptował, ale nie taki aż tak rzucający się w oczy na ciemnym tle i robiący mgiełkę..

 

Już nawet się nie czepiam, że nie jest tak normalnie jak w Eizo Foris FS2333, że jak są ekrany z napisami czarne albo ładowania czarne z drobnymi grafikami na czarnym tle, że tam to nie było widać podświetlenia, a tutaj jakby reflektory z dołu, ale to jeszcze bym przeżył, choć nie wiem czy tak powinno być .. Tamta sztuka też tak miała ..

 

Chyba ta sztuka jest nawet troszkę gorsza od tamtej :/ tak jak obserwuję :/ .

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

Cześć,

Podłącze się do tematu, także zamierzam kupić ten model, myślałem jeszcze nad dell s2721dgfa, cena znacznie ciekawsza ale wady ma prawie identyko jak to w nanoIPS

Miałem poprzedni model LG 27gl850-b, tam też występowało duże BLB ale tylko u dołu monitora - prawa i lewa strona.

Chyba właśnie w dużej mierze wada konstrukcji tego monitora, to zbyt odstająca dolna część ramki od ekranu.

Introverder czy zwróciłeś może uwagę na rewizję tego monitora, czy ona się zmieniła od poprzedniej sztuki ?

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, mistela222 napisał:

s2721dgfa jest na matrycy od LG. Jeśli dobrze kojarzę to przyspieszona wersja od LG 27gl850-b , ale niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

Dokładnie tak jak piszesz, matryca jest od LG.
Ponoć jakość wykonania sporo lepsza, chyba zamówię obydwa i coś się zostawi ;)

Link to post
Share on other sites
Cytat

Introverder czy zwróciłeś może uwagę na rewizję tego monitora, czy ona się zmieniła od poprzedniej sztuki ?

 

 

Zauważyłem, że pierwsza sztuka monitora miała chyba inny zasilacz (mniejszy, ta ma większy wyraźnie, ale pewny na 100% nie jestem, ale tak mi się wydaje), co do reszty to nie wiem.

 

Gdyby nie ten BLB ehh (bo kolory, ich głębia, kontrast w porównaniu ze starym monitorem przodują zdecydowanie - Eizo Foris FS2333)... Ta sztuka wydaje mi się ma nawet mocniej zaakcentowany (najb. przy LD i PD rogu).

 

Liczę na sztukę, która chociaż te wady będzie miała mniejsze. Ciekawe ile jeszcze ta zabawa potrwa (...) i czy w końcu nie zdecyduję się wybrać innego modelu monitora.. A i jest dodatkowy problem - nie wiadomo, kiedy będzie nowa dostawa tych monitorów. 

 

Aktualnie poziom BLB nie do zaakceptowania. A nie byłem już taki roszczeniowy, chciałem mieć tylko 50% intensywności pierwszej sztuki :/ i bym już może przymknął na to oko.

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

Tak na szybko u mnie wygląda to tak : oba obrazy z ustawianiem Black Stabilizer na 0.
https://zapodaj.net/9d8c2487f92cf.jpg.html

https://zapodaj.net/f9c6de3604786.jpg.html

Moim zdaniem tragedia, jeśli chodzi o lewy dolny róg ekranu, oraz niewiele ale w oczy też szczypie górna lewa część ekranu.

Na tą chwilę, monitor podłączony jest przez HDMI do kompa, czekam jeszcze na kartę graficzną.

Nie potrzebnie rozstałem się z GL850 - tam BLB był ok :)

 

 

Edytowane przez bmw5er
Link to post
Share on other sites

Jeszcze dziś rzuciłem okiem na 2-ą sztukę LG 27GP950-B - i BLB jest gorszy wyraźnie niż w pierwszej sztuce. Pójdzie na 100% na zwrot. Najgorzej jest tam, gdzie jest dedykowany w grach - zwł. ciemnych - tam łuny i jasne obszary skutecznie rozpraszają od oglądanej treści. Aż trudno uwierzyć mi, że mój Eizo Foris FS2333 był prawie wolny od tej wady i być może tylko LD narożnik ma umiarkowany BLB (ale nie zwracający specjalnie uwagi), a jeśli gdzie indziej jest, to w stopniu w ogóle niezauważalnym w normalnym użytkowaniu.

 

A teraz czekaj na kolejną dostawę - może to zająć równie dobrze miesiąc albo dwa, bo są problemy z dostępnością. Masakra normalnie ..

 

Tyle osób się zachwyca tym monitorem, a jakoś mało kto wspomina o tym BLB w tym monitorze. Część recenzji pochodzi pewnie z wyselekcjonowanych mocno sztuk, gdzie BLB jest prawie niewidoczny ..

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Introverder napisał:

Część recenzji pochodzi pewnie z wyselekcjonowanych mocno sztuk, gdzie BLB jest prawie niewidoczny ..

 

BLB w IPSach to dziś norma, a w recenzjach na YT nie spotkałem się żeby któryś z "popularnych" recenzentów się o BLB choćby zająknął...

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
 
BLB w IPSach to dziś norma, a w recenzjach na YT nie spotkałem się żeby któryś z "popularnych" recenzentów się o BLB choćby zająknął...
Tak to prawda, ale jak pisałem w ostatnim LG 27GL850-B miałem naprawdę znośny BLB, nie tak oczo jebny jak w obecnej sztuce GP850-B. W przyszłym tygodniu zawrócę ten i zamówie nastepny.
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, bmw5er napisał:

W przyszłym tygodniu zawrócę ten i zamówie nastepny.

W tej sytuacji sklep:

a) wystawi zwrócony monitor w outlecie z rabatem -10% i straci całą marżę albo i więcej.

b) podniesie ceny wszystkich monitorów o 5% żeby zamortyzować koszty zwrotów i przestanie być konkurencyjny.

c) odeśle do producenta do przeglądu i przepakowania ponosząc koszty.

d) wystawi ponownie w pełnej cenie jako "nowy".

 

To pytanie kieruję do wszystkich tych, którzy biją pianę jak dostaną rozpakowany sprzęt ze sklepu, do przemyślenia. Monitory to akurat dobry przykład, bo ludzie potrafią miesiącami polować na jak najlepszą sztukę.

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Jeśli ktoś oddaje zdewastowane opakowanie, środek i dodatkowo na samym urządzeniu widać ślady użytkowania, to mają rację że obcinają kasę na zwrocie.

Osobiście składając zamówienie na sprzęt, proszę o towar, który nie był jeszcze otwierany.

Nie ma co robić off-topa, ja swoją szt. oddaje po niedzieli, i składam zamówienie na następną :)

Link to post
Share on other sites

To chyba wynika z przyzwoitości zwykłej sklepu, że towaru ze zwrotu nie dają jako nowego, a przynajmniej ja jeszcze używanej elektroniki jeszcze nie dostałem.. Pewnie zaznaczenie, że się chce towar nierozpakowany nie wpływa na to jaki towar wyślą, bo jak kupujesz nowy produkt, to powinien być nowy. Inna sprawa, że kij ma 2 końce, bo produkty ze zwrotów może nie tak łatwo sprzedać nawet po obniżonej cenie, ale nie wiem jak to dokładnie wygląda.

 

Myślę, że brak kontroli jakości nieraz wpływa, że taki przecież często nieroszczeniowy klient zwraca produkt, który po prostu nie działa, tak jak należałoby tego oczekiwać. Można np. akceptować fakt BLB, o ile ten nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu, jeśli jednak przeszkadza, to normalne, że komuś to może przeszkadzać. Co więcej - dlatego uważam, że zakupy stacjonarne również powinny mieć możliwość zwrotu, a przynajmniej w wypadku pewnych produktów, bo umówmy się, że do końca monitora np. się nie sprawdzi w salonie, a tym bardziej np. karty graficznej ..

 

Laptopa też przy kupnie się nie sprawdzi, temperatur czy rzeczywistej kultury pracy raczej, bo jak kupujesz to kupujesz z systemem, który czeka na instalację, więc tak naprawdę g. się zobaczy. Stąd nie dziwię się, że takie rzeczy ludzie wolą kupować na odległość z prawem zwrotu i jeśli potem dziadostwo grzeje się do 100 stopni np. to zwrócić taki szajs.

 

A w ogóle pewne właściwości jak pisałem produktu wychodzą dopiero po pewnym czasie - np. PS4 Pro czy się trafi głośną czy mniej hałasującą sztukę - nie da się tego ustalić i nie dawało przy zakupie, a co ciekawe wychodziło to dopiero w niektórych tytułach, bo w niektórych problem zdawał się być nieistotny. Oczywiście teraz sytuacja jest inna - sam mam PS5 już - ale z szukaniem cichszej sztuki przy PS4 Pro to była masakra, że się przebierało w sztukach jak ze złomowiska niemal :/  i miałem też w rękach sztukę, która chodziła jak traktor w pokoju mi :P i urwica brała człowieka słysząc to ;) .

 

Takie tam luźne myśli ode mnie i oczywiście uważam, że o produkt który chce się ewentualnie zwrócić należy dbać po prostu, by zwrócić go w stanie maksymalnie zbliżonym do nowości i wtedy taki produkt nadal pozostaje pełnowartościowy właściwie, a kolejnej osobie może np. dana wada monitoru tak nie przeszkadzać.

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

A w ogóle taka uwaga na marginesie - bo rozumiem, że taki pełny HDR to jest chyba w OLED-ach dopiero ze względu na większą jasność tak?, ale nawet w tym LG 27GP950-B to dla mnie HDR robi to różnicę niemal jak niebo a ziemia. Kolor, nasycenie, kontrast - teraz już nie chcę wracać do grania na konsoli a może i w ogóle bez HDR ;) . Powiem nawet więcej wybieram za każdym razem HDR nad 4K vs. 1080p.

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

A z tych 3 monitorów, to jak byście je do siebie porównali? :

 

https://www.x-kom.pl/p/643719-monitor-led-27-lg-27gp950-b-nanoips-4k-hdmi-21.html - LG 27GP950-B,

 

https://www.x-kom.pl/p/650136-monitor-led-27-acer-nitro-xv282kkv-czarny-hdmi-21.html - Acer Nitro XV282KKV,

 

Gigabyte M28U czarny HDR KVM HDMI 2.1 - Monitory LED 27" (26,5"-28,4") - Sklep komputerowy - x-kom.pl - Gigabyte M28U .

 

Chyba jeśli HDR jest dla mnie ważne, to lepiej pozostać przy LG, jeśli miałbym rozpatrywać inne cenowe alternatywy, choć LG jest najsłabiej chyba dostępny z wymienionych :/ . Obraz mi się podoba w końcu (oprócz BLB, ale chyba wszystkie te modele to mają(?)), a może ustrzelę w końcu sztukę z mniejszym BLB, by w grach nie przeszkadzało), choć nie mam porównania.

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

Ja generalnie nie biorę pod uwagę technologii HDR w przypadku monitorów komputerowych i telewizorów w standardowej technologii podświetlenia matrycy (nie wiem jak to wygląda w OLED, ale na razie tego nie sprawdzałem ze względu na cenę).

Kupując telewizor (2017 rok) byłem żywo zainteresowany tą technologią "pompowania" kontrastu dynamicznego w oparciu o jasność matrycy i odpowiednio przygotowany materiał wideo i w tych poszukiwaniach obejrzałem wiele telewizorów i w efekcie zakupiłem telewizor obsługujący HDR10.

Niestety ta technologia w tym telewizorze jest mało widoczna przy jasności 400 nitów (matryca IPS) i na dodatek, przy oglądaniu filmów w tej technologii zaczynają być zauważalne dalsze negatywne cechy tego telewizora, a mianowicie punktowe podświetlenie matrycy - materiał HDR obnaża bezlitośnie nierównomierność podświetlenia matrycy (to jest standardowy sposób podświetlenia takich matryc w telewizorach - pasy listew z diodami LED).

Przez pierwsze miesiące miałem wszędzie włączoną tę technologię i próbowałem sobie udowodnić, że nie wyrzuciłem w błoto kasy płacąc wyższą cenę za HDR10 - efekt - równo po 25 miesiącach pracy telewizora spaliło mi się podświetlenie (naprawa mnie kosztowała około 20% ceny nowego telewizora). Próbowałem coś wskórać u samego producenta, ale dowiedziałem się, że podświetlenie tego telewizora nie jest dostosowane do tak intensywnego i ciągłego podświetlenia, bo podświetlenie nie ma prawidłowo zaprojektowanego odprowadzenia ciepła z listew podświetlenia. Zaznaczam, że mówimy o telewizorze, w którym wtedy (rok produkcji 2016 i mój rok zakupu 2017) HDR był głównym koniem pociągowym marketingu i sprzedaży (w sklepach non-stop puszczano zapętlony materiał HDR).
Moim zdaniem zatem, standardowe podświetlenia monitorów komputerowych (nie wiem jak to wygląda w OLED) nie dość, że są zbyt słabe (za niska jasność) to jeszcze na dodatek obnażą niedoskonałości nierównomiernego podświetlenia matrycy oraz innych wad monitora (np.: prześwitów tego podświetlenia).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...