Skocz do zawartości

Wolna praca laptopa Lenovo Legion Y520


Recommended Posts

Cześć, ostatnio wziąłem się za komputery które leżą i się kurzą w domu. Kolejny to laptop Lenovo Legion Y520. Jego problemem jest bardzo wolny start jednostki oraz ogólnie wolna praca systemu. Od naciśnięcia przycisku power do uruchomienia pierwszego programu to laptop potrzebuje około 1,5 minuty gdzie na początku zajmowało to dosłownie moment. Z każdą kolejną minutą pracy laptopa zaczyna działać on płynniej jednak dalej nie jest to, czego bym oczekiwał. Po ponownym uruchomieniu laptopa od nowa na początku muli z czasem przyśpieszając. Laptop długo leżał i był użytkowany sporadycznie do porobienia przelewów. Skanowałem antywirusem Norton z legalną licencją, ADWCleaner, CCleaner oraz wyłączyłem większość rzeczy z autostartu jednak za dużo to nie zmieniło. Czy ktoś ma pomysł co zrobić bez reinstalacji systemu? A może problem leży w sprzęcie?

 

Specyfikacja:

HWInfo1.thumb.PNG.3f1d6d332b0a311b21243c22cd4e6ddf.PNG

HWInfo2.thumb.PNG.2fb0ffc663b52463640fbc028a0deae8.PNG

Dysk1.PNG.f90f0e745bc36a1395a5450e6182413a.PNG

Dysk2.PNG.182fd4c24b401df17122e27b43a8930c.PNG

 

Przy okazji ktoś może polecić dysk SSD 128/256/512GB do tego modelu laptopa w rozsądnym stosunku cena/jakość?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dysk HDD i Windows 10 w 2021? - będzie zamulać i nic z tym nie zrobisz. Rozwiązaniem jest właśnie zakup dysku ssd - listę polecanych nośników masz podpięta pod dział "dyski twarde i nośniki pamięci" na naszym forum:)                          Od siebie mogę Ci polecić Samsunga 860/870 evo albo trochę tańszego Cruciala MX 500. Btw Smart dysku jest "czysty":)

 

Edytowane przez sebki1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, BlackCoffe napisał:

Pokaż screen z HWInfo64 zakładka Sensors po ok 15min zwykłej pracy. 

 

1.thumb.png.9158bf15bb8b67dbf74f968c3d980ee8.png

2.thumb.png.59457fa5ba8b8ebd58c754a32f961cb9.png

3.thumb.png.e7dd3edbb94506c5b69046083e0b1462.png

4.thumb.png.d5a731fe60393df74492de91a4471a6e.png

5.thumb.png.ac5ca19f812e0eb439a30dfac1f0bc69.png

 

3 godziny temu, olo163 napisał:

Jak laptop używany był sporadycznie to teraz może w tle pobierać kilka aktualizacji win10 co jeszcze bardziej do spowalnia. 

 

Faktycznie coś może być, przy wyłączaniu w nocy laptopa podczas wyłączania jeszcze coś uaktualniał

Link to post
Share on other sites

Widzę, że procek Ci się grzeje, ok 70 stopni przy normalnej pracy to ciut za dużo, dodatkowo widzę, że aktywność dysku twardego jest 100% więc widać, że coś robi w tle, możliwe, że chodzi o aktualizacje jak wspominał @olo163

Link to post
Share on other sites

Właśnie ta aktywność dysku też mnie zastanawia. Praktycznie cały czas jest na 100% nawet wtedy kiedy laptop po prostu leży. Doinstaluje te aktualizacje, przy okazji zmienię pastę termoprzewodzącą na Bequiet DC1 bo taką mam w domu. Zobaczę wieczorem jak to będzie wyglądać :)

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, zbiku90 napisał:

To nie ma nic do rzeczy. Windows 10 na hdd 5400rpm to czysty masochizm.

Czepiasz sie szczegolow - napisalem ze SMART wyglada w porzadku a co za tym idzie dysk jest w dobrej kondycji :)

To ze do Windowsa 10 przydalby sie dysk SSD to juz inna kwestia :)

 

 

 

Link to post
Share on other sites

@BlackCoffe Może po prostu kwestia przyzwyczajenia. Ja już się przyzwyczaiłem że wciskam guzik i za 10-15 sekund mam kompa gotowego do pracy, a jak kliknę to coś się dzieje od razu a nie po chwili. Szlag mnie trafia jak muszę coś robić na systemie zainstalowanym na HDD, tym bardziej że jestem niecierpliwy :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 16.07.2021 o 13:59, zbiku90 napisał:

Wystarczy wymienić na SSD i laptop odżyje

Pierwsze, co zrobiłem, jak kupiłem tego samego laptopa, to wywaliłem HDD i wsadziłem SSD..........lapek startuje w 5-8 sekund.....

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 16.07.2021 o 20:55, BlackCoffe napisał:

Widać, że temperatury spadły a proces, który obciąża dysk to System.

 

Rozumiem że zamknięcie tego procesu spowoduje awarie systemu do momentu ponownego uruchomienia systemu? Czyli najlepszą opcją jest dołożenie dysku na M.2 2280 z tego co wnioskuję również po przejrzeniu forum. Dysk goodrama px500 256 bądź 512GB będzie dobrym wyborem? 

Link to post
Share on other sites

Wsadź cokolwiek na SSD. Oczywiście skłaniałbym się ku Evo Samsunga. Nie mam pojęcia, na co stać Goodramy i jaka jest ich żywotność i wydajność.

I wrzucajcie zdjęcia na jakiś hosting.....te tutaj na forum doprowadzą do kurzej ślepoty.

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, marko22 napisał:

I wrzucajcie zdjęcia na jakiś hosting.....te tutaj na forum doprowadzą do kurzej ślepoty.

Okulary się przydają :D

 

1 godzinę temu, marek789 napisał:

 

Rozumiem że zamknięcie tego procesu spowoduje awarie systemu do momentu ponownego uruchomienia systemu? Czyli najlepszą opcją jest dołożenie dysku na M.2 2280 z tego co wnioskuję również po przejrzeniu forum. Dysk goodrama px500 256 bądź 512GB będzie dobrym wyborem? 

Proces System to twój działający Windows ;) 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...