Skocz do zawartości

Przejście z Lan na WiFi - Pomoc w doborze sprzętu


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Po1nter,

Recommended Posts

Hej,

 

Zmieniam miejsce zamieszkania a w związku z tym, formę łączenia mojego PC z internetem. 
 

Od zawsze, komputer w moim mieszkaniu był „centrum rozrywki” czyli służył i służy do grania. A w związku z tym, zawsze był połączony z modemem UPC za pomocą kabla.

 

Niestety często w nowych nieruchomościach czy to deweloper czy osoby eksploatujące daną przestrzeń, nie myślą takimi kategoriami i wypuszczają przyłącze internetowe mniej więcej w miejscu gdzie jest telewizor. Tak też będzie i u mnie na początku.

 

Przyłącze internetowe znajduje się, na przeciwległej ścianie względem tego gdzie będzie stało biurko wraz z PC, a między nimi będzie 1 ściana (mieszkanie, dwa pokoje, 45m). Odległość to jakieś 6 metrów. 


Dostawca: UPC

Prędkość: 750Mb/s

Urządzenie 1: Modem Connect Box


Dodatkowo otrzymałem dziś w prezencie Ubiquiti UAP AC LR (a/b/g/n/ac 1350Mb/s) 2,4/5GHz PoE więc kwestię routera mam z bani, ale co z drugą stroną? Co z kartą sieciową/anteną po stronie PC?

 

Czy mógłbym prosić o wsparcie w tym zakresie? To, że dużo gram to jedno, a to, że dużo gram Online to drugie, i nie ukrywam, że zależy mi na bardzo dobrej jakości połączenia.

 

Przewiduję, że przy pierwszym remoncie zrobię bruzdę i pociągnę kabel po ścianie do drugiego pokoju ale na razie nie chcę tego robić, więc zależy mi na dobrym połączeniu bezprzewodowym. 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, cooger napisał:

To na razie połóż kabel po wierzchu. 

To nie wchodzi w grę. 

6 minut temu, 8gwiazdek napisał:

Uap ac lr to nie router tylko AP

Dokładnie i co w związku z tym? Jakaś propozycja? Sugestia? Czy tylko czepiasz się nomenklatury? Przed AP jest oczywiście router, tak w gwoli ścisłości, zdaję sobie sprawę, że AP nie zastąpi routera. 

Edytowane przez Po1nter
Link to post
Share on other sites

Cześć

 

Jak znam życie to komp wyląduje pod biurkiem w małej zamkniętej przestrzeni.

 

Wiec proponuję rozważyć dwie opcje: Karta sieciowa USB/PCI-E ale żeby miała antenkę na kabelku lub w przypadku karty USB czy jest możliwość podłączenia jej pod monitor?

 

Wyjście numer 2 to adapter PLC i zrobić sobie połączenie kablowe do routera/ap po prądzie. Z doświadczenia mogę powiedzieć że urządzenia TP-link pracują zaskakująco stabilnie i jeżeli nie chcesz prowadzić kabla (możesz sprawdzić czy listwa przypodłogowa nie ma przypadkiem miejsca żeby go schować) to sugeruję to rozwiązanie. 

 

Przykład:

Gigabyte GC-WB1733D-I - Karta sieciowa - Morele.net

 

TP-Link TL-PA4010P Kit - Adapter powerline - Morele.net

 

Edytowane przez browarpll
Link to post
Share on other sites

Pisząc, co napiszę, bardziej ciekaw jestem opinii osoby wiedzącej więcej ode mnie (cooger), aniżeli cokolwiek polecam.

 

Sam zmagałem się z bardzo podobnym problemem, co autor tematu (z tym, że kabel wychodzi po drugiej stronie sporego pokoju, w którym jest komputer).

Początkowo miałem położony na wierzchu kabel, nie dało się go schować do listew. 

 

Obecnie jednak, używam routera Tenda TX3, z sieciówką Gigabyte GC-WBAX200. Nie odczułem żadnych strat w jakości połączenia, czasy dostępu w grach nie uległy zmianom, download/upload też pozostał niezmieniony.

Link to post
Share on other sites

Różnice oczywiście, że istnieją - to jest fizyka, a fizyki nie przeskoczysz ;) Każdy odcinek kabla wprowadza tłumienie, tłumienie obniża moc sygnału docierającą do odbiornika a to może spowodować zejście na niższy link i/lub zrywanie połączenia. Jeśli prędkość połączenia jest wystarczająca do potrzeb to na oko wszystko jest OK. Jeśli chodzi o ping to tutaj dużą rolę odgrywa odległość od routera - w małej odległosci różnice są może niewielkie, ale za to rozrzut spory i nawet w niewielkiej odległości pojawiają się straty pakietów. Poniżej porównanie pingu do routera na kablu i poprzez WiFi.

 

LAN:

e20f689f599891c9.jpg

 

WLAN:

26cf2ebe1997b928.jpg

 

Jak widać wartosć minimalna to może nie przepaść (używajac pinga z Windowsa nawet tego nie zmierzysz), ale już wartość średnia na WiFi to x3 kabel a wartość maksymalna na WiFi to jak widać przepaść. Co więcej na WiFi utrata 3% pakietów. Oczywiście wszystkie te wyniki będą się różnić w zalezności od odległości od routera, ilości zakłóceń, sieci wokół itd. To tylko prościutki przykład.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, cooger napisał:

Różnice oczywiście, że istnieją - to jest fizyka, a fizyki nie przeskoczysz ;) Każdy odcinek kabla wprowadza tłumienie, tłumienie obniża moc sygnału docierającą do odbiornika a to może spowodować zejście na niższy link i/lub zrywanie połączenia. Jeśli prędkość połączenia jest wystarczająca do potrzeb to na oko wszystko jest OK. Jeśli chodzi o ping to tutaj dużą rolę odgrywa odległość od routera - w małej odległosci różnice są może niewielkie, ale za to rozrzut spory i nawet w niewielkiej odległości pojawiają się straty pakietów. Poniżej porównanie pingu do routera na kablu i poprzez WiFi.

 

LAN:

e20f689f599891c9.jpg

 

WLAN:

26cf2ebe1997b928.jpg

 

Jak widać wartosć minimalna to może nie przepaść (używajac pinga z Windowsa nawet tego nie zmierzysz), ale już wartość średnia na WiFi to x3 kabel a wartość maksymalna na WiFi to jak widać przepaść. Co więcej na WiFi utrata 3% pakietów. Oczywiście wszystkie te wyniki będą się różnić w zalezności od odległości od routera, ilości zakłóceń, sieci wokół itd. To tylko prościutki przykład.

A czy jesteś w stanie zaproponować konkretny produkt w takim razie? Co prawda, będę się starał puścić ten kabel bezpośrednio do pomieszczenia z komputerem, ale nie wiem czy mi się to uda, a tak jak napisałem wyżej nie chcę zostawić kabla na podłodze bo będzie to wyglądało nieestetycznie. 

 

Wyżej pisałeś, że lepiej coś na USB. Rozumiem, że tego typu rozwiązania mam porzucić? 

https://www.x-kom.pl/p/536601-karta-sieciowa-tp-link-archer-tx3000e-3000mb-s-a-b-g-n-ac-ax-bt-50.html?utm_source=EN&utm_medium=spec&fbclid=IwAR3CH88wqRJpuGkBE29iOGQqTpQhgyGJBVrmX6SX76oX8jb01x9y-UyLfD4

 

Komputer nie będzie schowany nigdzie będzie stał obok biurka, router + AP w drugim pokoju na blacie.

Link to post
Share on other sites

Z USB to chodziło mi o to, że jeśli kupisz jakąś kartę z przedłużaczem USB możesz ją ustawić w optymalnej pozycji i nie tłumisz sygnału kablem antenowym. Co do samej karty nie wiem jaki jest sens kupować kartę z obsługą AX skoro masz router AC. Nie mniej - Twoje pieniądze więc decyduj. Ja gdybym coś takiego musiał zrobić to pewnie bym użył AP-Clienta i podłączył ethernetem do komputera.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
13 minut temu, cooger napisał:

Z USB to chodziło mi o to, że jeśli kupisz jakąś kartę z przedłużaczem USB możesz ją ustawić w optymalnej pozycji i nie tłumisz sygnału kablem antenowym. Co do samej karty nie wiem jaki jest sens kupować kartę z obsługą AX skoro masz router AC. Nie mniej - Twoje pieniądze więc decyduj. Ja gdybym coś takiego musiał zrobić to pewnie bym użył AP-Clienta i podłączył ethernetem do komputera.

Wybacz mi ale prawie nic nie zrozumiałem z tego co napisałeś. Chcę polecieć skrętką od modemu oczywiście, ale nie wiem czy listwy które są na mieszkaniu mi na to pozwolą, jest jeszcze nadzieja, że będę mógł puścić kabel ze skrzynki teletechnicznej która zapewne znajduje się w korytarzu. Ale jeśli okaże się, że będę musiał robić bruzdy aby poprowadzić kabel to odpada. 

 

W związku z tym mając router/modem od upc i do tego Ubiquiti UAP AC LR który otrzymałem od kumpla mógłbym spróbować w te stronę, tylko nadal nie wiem co zastosować jako odbiornik sygnału w PC.

W dniu 24.06.2021 o 12:18, browarpll napisał:

Cześć

 

Jak znam życie to komp wyląduje pod biurkiem w małej zamkniętej przestrzeni.

 

Wiec proponuję rozważyć dwie opcje: Karta sieciowa USB/PCI-E ale żeby miała antenkę na kabelku lub w przypadku karty USB czy jest możliwość podłączenia jej pod monitor?

 

Wyjście numer 2 to adapter PLC i zrobić sobie połączenie kablowe do routera/ap po prądzie. Z doświadczenia mogę powiedzieć że urządzenia TP-link pracują zaskakująco stabilnie i jeżeli nie chcesz prowadzić kabla (możesz sprawdzić czy listwa przypodłogowa nie ma przypadkiem miejsca żeby go schować) to sugeruję to rozwiązanie. 

 

Przykład:

Gigabyte GC-WB1733D-I - Karta sieciowa - Morele.net

 

TP-Link TL-PA4010P Kit - Adapter powerline - Morele.net

 

Okej! Teraz rozumiem, czyli jedno sobie wepnę przy routerze/modemie drugie przy komputerze i z niego wyciągam RJ do kompa. Podoba mi się to rozwiązanie! 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...