Skocz do zawartości

Win10Prox64 + Kernel-Power 41 - Nieoczekiwane zawieszenia komputera


Recommended Posts

Drodzy,
po świeżym zainstalowaniu nowego systemu Windows 10 x64 na nowym dysku SSD od pewnego czasu borykam się z randomowym zawieszaniem systemu. Komputer zawiesza się, dźwięk się zatrzymuje, na ekranie pojawiają się dziwne obrazy w różnej konfiguracji kolorystycznej, jedynym remedium jest twardy reset, czasem komputer też resetuje się sam, choć zdecydowanie rzadziej.

Poniżej wklejam zdjęcia ekranu + film + screeny z HWiNFO64:
Link

Po ostatnim nieoczekiwanym zamknięciu, podczas ponownego uruchamiania komputera pojawił się niebieski ekran z logiem Windows oraz na dole informacja o naprawianiu sektorów dysku C "fixing disc C", na którym znajduje się system, co mnie mocno zaniepokoiło, tak jak by w wyniku zawieszki powstały jakieś błędy na dysku systemowym.

Oprócz błędu Kernel-Power 41 (63) pojawia się EventLog 6008. Czy to kwestia pamięci RAM? Zasilania? A może sterowników? Zanim postawiłem nowy system na nowym dysku miałem podobne problemy, które zostały opisane na podobnym forum:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3685511.html 

Natomiast można wykluczyć:

- dysk SSD, bo został wymieniony na nowy
- kartę GeForce 240 GT, bo została usunięta
- system, bo został zainstalowany nowy.

Bardzo proszę o wsparcie oraz sugestie co może powodować ten stan, na głowie (oraz w komputerze) mam kilka ważnych projektów, zwyczajnie boję się, że nie dowiozę ich na czas + stracę je. Poniżej załączam specyfikację komputera oraz dodatkowe informacje, które mogą być przydatne.

SPECYFIKACJA KOMPUTERA
System: Windows 10 Professional x64 (v. 1909) (gwoli ścisłości, oryginalny)
Płyta główna: Gigabyte GA-Z77-D3H / Socket LGA 1155
Procesor: Intel Core i5-3550 3.30GHz 3.70GHz
Chłodzenie procesora: bequiet! Pure Rock 2
RAM: 8GB (2x Kingston KHX1600C9D3/4GX) [DDR3-1600 / PC3-12800 DDR SDRAM UDIMM]
Dysk: Good Ram SSD 512G SATA IRDM PRO
Zasilacz: bequiet! Pure Power 10 600W
Grafika: GeForce GT 240 (wyrzucona i zastąpiona grafiką wbudowaną, patrz pkt. 3)
Karta muzyczna: EMU 1212m (PCI)

INFORMACJE DODATKOWE
1. Google Chrome/YouTube a zawieszki
Zauważyłem, że problem występuje głównie przy korzystaniu z Google Chrome, szczególnie podczas oglądania YouTube lub otwarcia dużej liczby kart. Byłem przekonany, że to problem z przeglądarką, ale sytuacja była podobna przy Microsoft Edge, Explorer, a nawet chwilami po zalogowaniu do systemu bez otwierania jakiegokolwiek programu. Bez otwartych kart YouTube, z maksymalnie 5-6 otwartymi kartami na Chrome komputer potrafi chodzić cały dzień bez zawieszki, obłożenie RAM sięga wtedy do max. 2 Gb, co pokazuje 50% obłożenia RAM (przy 8 Gb dostępnych). Dziwne, bo na Windows 7 potrafiłem mieć otwartych po 30 kart w Chrome i zero problemów.

2. Muzyka/video a zawieszki
Podczas pracy z programami muzycznymi typu DAW czy słuchania muzyki przez Winamp lub Spotify problem nie występuje, dlatego nie wiem czy hipoteza niekompatybilności sterowników karty muzycznej EMU 1212m z Windows 10 byłaby słuszna. W ramach testu puściłem wideo na Windows Media Player i przez kilka godzin było ok.

3. GeForce GT240 vs instalacja świeżego Windows 10
Podczas instalacji świeżego systemu Windows 10 miałem problem z finalizacją procesu instalacji i/lub zaraz po logowaniu się komputer wyłączał się (nie pamiętam dokładnie). Po usunięciu karty graficznej GeForce GT240 z płyty głównej problem przestał występować.

4. Zasilanie
W zeszłym roku, przy identycznej konfiguracji sprzętowej (poza innym dyskiem systemowym SSD) z systemem Windows 7 niespodziewanie nastąpił błąd krytyczny – system nieodwracalnie padł, już nigdy potem nie odpalił się, nie było możliwości zalogowania się, jedyną możliwością dostania się do danych z dysku systemowego było skorzystanie z płyty ratunkowej. Dysk ten podłączany obecnie poprzez port SATA/USB nie otwiera się.

Pamiętam również, że przeszło rok temu na starym systemie Windows 7 wyjmowałem zasilacz celem oględzin, ponieważ zaczął dziwnie głośno pracować. Natomiast potem wszystko było ok.

Co ciekawe, w odstępie tygodnia od wspomnianego błędu krytycznego w zeszłym roku na starym systemie Windows 7 nieoczekiwanie spalił mi się mikser dźwięku. Miało to miejsce w tym samym pomieszczeniu, w którym jest komputer. Niemnie jednak mikser był podłączony do innego gniazda.

Raz jeszcze uprzejmie proszę o wsparcie,
Robert

Link to post
Share on other sites

Z powyższego należy rozumieć, że crash-e występują również na karcie zintegrowanej? Błąd Kernel-Power 41 jest odnotowany przez system przy każdorazowym nieczystym zamknięciu systemu, w Twoim przypadku jest to reset PC. Do sprawdzenia pamięć RAM w MemTest i sprawdziłbym działanie PC bez karty muzycznej. Z opisu podejrzany jest też stan instalacji elektrycznej co powinieneś sprawdzić. Czy gniazdka elektryczne masz z bolcem? System w kompilacji 1909 będzie miał wygaszane wsparcie więc pomyśl nad instalacją wyższej wersji.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hej lonialomax,
dzięki za odpowiedź. Dokładnie, crashe występują również na zintegrowanej grafice. RAM sprawdzona windowsowskim narzędziem do testowania pamięci - bez usterek. Jutro odpalę MemTest. Gniazdka oczywiście z bolcem, listwy z bezpiecznikami, niemniej jednak zawsze gdzieś mogło coś strzelić. 
Thx za info dot. wersji 1909, Winda już mi krzyczy o update, najpierw jednak chciałbym rozwiązać problem crashy.

Do rozważenia pozostaje zatem płyta główna, procesor, RAM, zasilacz lub karta dźwiękowa. 
Karta dźwiękowa faktycznie może być głównym podejrzanym, tym bardziej, że oficjalny support sterowników skończył się bodajże na Windows 7. No ale na Win7 było to samo + bez otwierania przeglądarki zazwyczaj na programach muzycznych mogę działać cały dzień bez zająknięcia sprzętu.

 

Jeszcze jedno podejrzenie, czy może to być kwestia karty sieciowej TP-Link na USB? Albo podpięcia pod płytę główną portów USB z obudowy, zamiast tych będących na płycie?

Link to post
Share on other sites

Ja bym zaczął od update windowsa do najnowszej wersji. Miałem te same problemy i myślałem że to wina sprzętu. Wymieniłem mobo, procka, ram, wgrałem na czysto windowsa też 1909 i było dobrze do czasu aż wgrałem resztę sterowników i bluescreen.
I wiem że wersja 1909 ma problemy ze sterownikami innych firm

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Robert1x napisał:

listwy z bezpiecznikami,

Przetestuj jeszcze z podłączonym PC bezpośrednio do gniazdka, z odłączonymi zbędnymi nośnikami USB, odinstaluj Chrome i test na Edge. Jeżeli połączenie z monitorem dalej jest przez DVI to sprawdzenie na innym kablu. Kości RAM testuj pojedynczo.

Link to post
Share on other sites

Tak z głupia frant.....zastosuj się do tego wideo.....

 

15 godzin temu, Robert1x napisał:

Winda już mi krzyczy o update, najpierw jednak chciałbym rozwiązać problem crashy.

Ale Windows też nie jest bez błędów (na pewnych sprzętach), chociaż ja przez ponad 5 lat nie miałem z nim problemów. Więc zrób aktualizację.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 17.05.2021 o 01:43, lonialomax napisał:

Z powyższego należy rozumieć, że crash-e występują również na karcie zintegrowanej? Błąd Kernel-Power 41 jest odnotowany przez system przy każdorazowym nieczystym zamknięciu systemu, w Twoim przypadku jest to reset PC. Do sprawdzenia pamięć RAM w MemTest i sprawdziłbym działanie PC bez karty muzycznej. Z opisu podejrzany jest też stan instalacji elektrycznej co powinieneś sprawdzić. Czy gniazdka elektryczne masz z bolcem? System w kompilacji 1909 będzie miał wygaszane wsparcie więc pomyśl nad instalacją wyższej wersji.

Drodzy,
wybaczcie, przez nieoczekiwane sytuacje zdrowotne i pozakomputerowe musiałem zaniechać diagnostyki, do której to powróciłem.


1. Memtest (18.05.2021)
- wykonany przy wpiętych dwóch kościach, zero błędów, raport w załączeniu

2. UpdateWindows (v. 1909 do v. 20H2) (8.06.2021)
- w międzyczasie Windows zaktualizował się z automatu z v. 1909 do v. 20H2
- po aktualizacji karta dźwiękowa EMU 1212m przestała działać: po starcie systemu nie włącza się program obsługujący dźwięk (PatchMix DSP, do tej pory robił to automatycznie), po ręcznym włączeniu pojawia się błąd, że karta nie jest fizycznie wpięta w płytę = komputer nie widzi karty
 

3. Kolejny crash (9.06.2021)
-
po aktualizacji Windowsa, przy niedziałającej karcie oraz niemałym obciążeniu przez Chrome, kolejny crash. Co ciekawe #1, od pewnego czasu wygląda to tak, że następuje crash (różne kolory), wyłączam komputer, włączam go ponownie, sekundę po wpisaniu hasła logowania następuje od razu kolejny crash (kolory czarno-białe). W tym przypadku, po 2 crashu wyskoczyło niebieskie okno z kilkoma opcjami do wyboru, wybrałem powrót do systemu Windows 10. Co ciekawe #2, wcześniej po crashach prace w ramach otwartego Open Office były do odzyskania, tym razem straciłem wszystko.

 

4. Memtest #2 (11.06.2021)
- kość #1 osobno = brak błędów
- kość #2 osobno = brak błędów
- raporty w załączeniu

 

5. Wyjęcie karty dźwiękowej EMU 1212m z płyty głównej (bez odinstalowywania sterowników)
- i chyba doszedłem do sedna sprawy... od tej chwili zero crashy, nawet przy otwartych 10 zakładkach YouTube, które znacznie obciążały pamięć i procesor. Wygląda na to, że czeka mnie wymiana karty, producent wsparcie sterowników zakończył na Windows XP i w zasadzie od momentu przesiadki na Windows 7 zaczęły mi się problemy, pomimo korzystania z działających u wielu sterowników opisanych poniżej:

https://www.kvraudio.com/forum/viewtopic.php?t=529349
 

Bardzo dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za zaangażowanie w temat. Czy powinienem dalej zdiagnozować sprzęt na wszelki tj. HD Tune Pro + FurMark + Aida64Extreme?

MemTest86-Report-20210518-005558.html MemTest86-Report-20210611-033130 (kość przednia #1).html MemTest86-Report-20210611-151434 (kość tylna #2).html

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Robert1x napisał:

od tej chwili zero crashy

Jeżeli nie stwierdzasz żadnych problemów z działaniem systemu i komputera to szkoda czasu na testowanie. Jedyne to co jakiś czas sprawdzanie SMART dysków w CrystalDiskInfo i parametrów pracy podzespołów w HWiNFO- Sensors.

Link to post
Share on other sites

Niestety, właśnie miałem kolejny, nieoczekiwany crash. Wszystko wyglądało tak samo, przy obciążeniu i filmach na Chrome. Więc wygląda na to, że to nie karta dźwiękowa EMU 1212m. Diagnozuję dalej, wrzucę raporty z HD Tune Pro + FurMark + Aida64Extreme.

Link to post
Share on other sites

1. HWiNFO – screeny w załączeniu. 

 

2. Uprzedzając ewentualne pytanie co do dysku SAMSUNG HM502JX [500 GB] (na USB, świeci się na żółto w SystemSummary), to po jego odłączeniu również występował problem crashy.

 

3. Na pewnym zagranicznym forum przeczytałem, że niektóre pamięci Kingston HyperX czasem nie współgrają z płytami głównymi Gigabyte, mam na podorędziu zastępcze (foto w załączeniu), czy warto na próbę zamienić?

 

4. Zastanawia mnie, że po odłączeniu karty dźwiękowej tym razem komputer wytrzymywał tak długo bez crasha z tak dużym obciążeniem, nie wiem gdzie leży problem, mocno niespecyficzny case, help pls!

HWiNFO64_SensorStatus.png

HWiNFO64_SystemSummary.png

IMG_20210713_023738.jpg

Link to post
Share on other sites

Ciekawa sytuacja po podmianie pamięci:
1. Po włączeniu klika minut normalnej pracy.
2. Po chwili crash i automatyczne wyłączenie komputera.
3. Potem automatyczna próba włączenia, czarny ekran, sytuacja jak z filmiku, po chwili automatyczny restart i ponowna próba włączenia – i tak w kółko.

 

https://drive.google.com/file/d/12LjjnaqqPQL1pqqtzv-qr1blot1AJ6ev/view?usp=sharing

 

Po przywróceniu pierwotnych pamięci chwilowo ok. Co tu może się, do cholery, dziać?

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, BlackCoffe napisał:

Widać wykrzyknik przy dysku Samsung podłączonego do gniazda SATA nr 3.

2. Uprzedzając ewentualne pytanie co do dysku SAMSUNG HM502JX [500 GB] (na USB, świeci się na żółto w SystemSummary), to po jego odłączeniu również występował problem crashy.

 

Więc to niestety nie to. Badam sprzęt CrystalDiskInfo.

Link to post
Share on other sites

Przetestuj jeszcze na pojedynczej kości RAM od Kingstona, ale przy każdorazowej zmianie konfiguracji podzespołów bazowych powinieneś wykonać reset biosu. Czyli zmieniasz układ RAM i reset biosu zworką CLR_CMOS, potem uruchomienie systemu. Powinieneś rozebrać PC na czynniki pierwsze i wykonać oględziny płyty gł. pod względem spuchniętych kondensatorów i ewentualnych odbarwień laminatu PCB, jak również sprawdzić socket procesora.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Po kilkunastu dniach bezproblemowej pracy nastąpił kolejny crash, tym razem na podmienionych kartach pamięci RAM (więc to nie wina kolizji na linii płyta główna Gigabyte vs. pamięci Kingston lub błędu pierwotnych pamięci).

 

Poniżej wrzucam raporty z CrystalDiskInfo ze zmianą Funkcje -> Funkcje Zaawansowane -> Wartość RAW -> 10 [Dec] . Poza dyskiem Samsung (który jest dyskiem zewnętrznym na USB, po odpięciu którego dalej były crashe), reszta jest ok. 

 

Crash nastąpił podobnie w sytuacji oglądania filmu na YouTube – przy pracy obciążających programów do edycji dźwięku było ok.  

 

Wdrażam oględziny płyty głównej oraz zasilacza – czy mogę uprzejmie prosić o sugestie, jak powinienem sprawdzić zasilacz? Miernik wystarczy? Czy może powinienem w ogóle wymienić go? Chociaż screeny z HWiNFO wskazują, że napięcia wszędzie są ok...

 

CrystalDiskInfo_20210730012023.png

CrystalDiskInfo_20210730012026.png

CrystalDiskInfo_20210730012031.png

Link to post
Share on other sites

Dysk H jest w kiepskim stanie, ma błędy przy C5 co nigdy o niczym dobrym nie świadczy, dodatkowo są liczne błędy zapisu [parametr 01], zaczynają się pokazywać błędy zapisu [parametr C8]. 

 

W przypadku dysku występuje dużo błędów przy C7 co sugeruje kłopoty w komunikacji dysk-płyta główna, dodatkowo pracuje on jako SATA II zamiast SATA III. Zmień gniazdo SATA, a jeżeli nadal będzie rosnąć liczba błędów przy C7 to zmień kabel SATA,

 

W przypadku dysku C poza parametrem AA wszystko wygląda dobrze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...