Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam ,planuję wymienić mojego starego systemowego plextora 128 gb  na coś nowszego i  większego , zdecydowany jestem na któregoś samsunga 1 tb 860 evo lub 870evo myślałem jeszcze o pro ale chyba sobie go odpuszczę , tutaj mam pytanie dlaczego nowszy 870 evo jest tańszy około stówki od 860 evo ??? , no i jeszcze pytanie czy jest jeszcze jakaś sensowna alternatywa dla tych dysków w podobnych pieniążkach ?

Link to post
Share on other sites

dzięki koledzy właśnie postawiłem system na nowym dysku i teraz pytanie odnośnie ustawień optymalizacji systemu i dysku...? ,gdzieś tam wyczytałem że win 10 sam z siebie dobrze wszystko ustawia i czy jest sens się bawić ?

Link to post
Share on other sites

Chłopaki tylko się nie śmiejcie , postawiłem wczoraj system, system sam się kilka razy aktualizował parę razy sam wymusiłem na nim też aktualizacje , chodzi mi oto że nie instalowałem żadnych sterow od płyty i wszystko chodzi ok ...,jedynie co to usunąłem pamięć wirtualną utworzyłem ramdysk gdzie wrzuciłem ,,tempy,,...no i wyłączyłem defragmentację dysków..., dzisiaj jeszcze zainstaluje ssdfresz no i co jeszcze...???

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, AudiAWX napisał:

Żywotność dysku poprawi.

No faktycznie wielka różnica czy podziała 10 lat czy 20-30 :D 

2 godziny temu, duzy213 napisał:

no i wyłączyłem defragmentację dysków

Win10 domyślnie nawet nie próbuje defragmentować SSD (win7 zresztą chyba też już od dawna), zamiast tego jest optymalizacja. Co dokładnie robi tego nie wiem, ale zostawiam zawsze włączoną.

2 godziny temu, marik81 napisał:

Marnujesz kupę czasu i energii na nic nie dające usprawnienia.

Też tak uważam. Przy QLC to można by jeszcze pobawić się w jakieś ramdiski itd. żeby ograniczyć zapis, ale zwykły markowy SSD przy normalnym użytkowaniu (i wystarczającej ilości ram) prędzej stanie się przestarzały niż padnie od zużycia komórek.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

U mnie komp 24h. Padły mi już 3 SSD.
Odkąd używam SSD fresh na każdym pisze dobry i już tak 5 lat. 2 padły OCZ a trzeci nie pamiętam. Od tamtej pory tylko Crucial i WD Black używam.
Co ciekawe padnięte dyski pokazują dwa razy większą pojemność.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Może po prostu miałeś felerne dyski?
Mam Samsunga EVO 840 120GB od 2014 roku. Od początku był dyskiem systemowym. Wcześniej był w laptopie.
Obecny system postawiony na nim z pięć lat temu. Wszystko działa bardzo dobrze bez żadnych udziwnień. Żadna aktualizacja dysku mi nie zabiła.





  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

A mi system po zainstalowanie SSD fresh zaczął bluescreenami walić. To, że ci dyski padły, których nie pamiętasz jakie to były jeszcze o niczym nie świadczy. Mi w robicie padły WD, Seagate, Hitachi, Samsungi, Toshiby. Jakiś jeden SSD też wali badsectorami, jeszcze działa, ale też nie pamiętam jaki.

Link to post
Share on other sites
W dniu 7.05.2021 o 19:22, marik81 napisał:

Mam Samsunga EVO 840 120GB od 2014 roku. Od początku był dyskiem systemowym. Wcześniej był w laptopie.
Obecny system postawiony na nim z pięć lat temu. Wszystko działa bardzo dobrze bez żadnych udziwnień. Żadna aktualizacja dysku mi nie zabiła.

o ten, co miał problemy z retencją danych i wyszła aktualizacja firmware od samsunga, co po prostu nadpisywała ciągle stare pliki ponownie na SSD :jupi: niby pomogło, ale kosztem żywotności oczywiście. Watro sprawdzać co jakiś czas ile te modele mają cykli P/E nabite, żeby się nie przejechać. 


Optymalizacja w windzie to głównie TRIM, choć szczegółów nie znam. 

Link to post
Share on other sites




o ten, co miał problemy z retencją danych 

Żadnej aktualizacji nigdy nie przeprowadzałem, no chyba, że ona przechodzi w win update. Problemów z odczytem też nigdy nie było. Sprawdzę jeszcze ilość cykli.

Edycja:
Suma zapisów hosta 12549GB
CristalDiscInfo pokazuje stan dobry 93%
Link to post
Share on other sites

musiałbyś mieć samsung magician (tu porada, jeśli ktoś już się decyduje na instalacje tego programu, to zawsze ale to zawsze odznaczcie automatyczna aktualizację, był już przypadki takich aktualizacji co ubijały SSD :rotfl:)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...