Skocz do zawartości

Jak się dostać do BIOSU płyty?


Recommended Posts

Witam-chyba przez pomyłkę włączyłem opcję szybkiego reebotu i nie mogę się teraz dostać do Biosu płyty-co mam zrobić? Numer ze shiftem przy uruchamianiu ponownym nie działa-monitor się wyłącza a komputer pracuje i nic się nie dzieje....co robić?

EDIT-no tak-zapomniałem - płyta to MSI B550 Tomahawk 

Edytowane przez zwolay
Link to post
Share on other sites

W Windows 10

Aby to zrobić uruchom komputer przejdź do przycisku zasilania i z wciśniętym przyciskiem Shift kliknij Uruchom ponownie.

 

Alternatywnie, możesz przejść do Ustawień > Aktualizacja i Zabezpieczenia > Odzyskiwanie, a następnie w opcji Uruchamianie zaawansowane kliknąć Uruchom ponownie teraz. System Windows 10 uruchomi się ponownie. Pojawi się informacja Wybierz opcję, a do wyboru będziesz miał Kontynuuj, rozwiązywanie problemów oraz wyłącz komputer. Kliknij rozwiązywanie problemów i przejdź do opcji zaawansowanych, gdzie zobaczysz uruchom oprogramowanie układowe UEFI.
 

Powyższy materia sponsorują google

 

Link to post
Share on other sites

Spróbowałem zewrzeć zworkę śrubokrętem ,efekt żaden. Od razu ładuje windowsa. Natomiast co mnie martwi-tam na płycie  jest autodiagnostyka i za pierwszym razem bardzo długo świeciła się kontrolka sugerująca że coś jest nie tak z boot device...nie zgasła i windows nie wystartować. Wyłączyłem przyciskiem zasilania, włączyłam i jakoś poszło.Pozostałe kontrolki (CPU,.GPU i RAM) świecą się ale po chwili gasną a Boot device nie zgasło....teraz jednak się nie świeci-co jest grane?? 

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/b550-tomahawk-stuck-on-boot-led-no-screen.345269/

 

jeśli to prawda co tu piszą to czy da coś przelotka DVI-HDMI?

już mam dość...cieszyłem się z nowego sprzęty i teraz  cała radość wyparowała....

EDIT:

 

Na wstępie OŚWIADCZAM że w ogóle nie piję ,nie palę i nie ćpam- 100% abstynencja od jakichkolwiek środków dopingujących....

Spróbowałem podłączyć pod HDMI telewizor i co? Monitor uśpiony, ekran czarny, kontrolka mruga...a na TV-BIOS!

Coś tam pozmieniałem-przy okazji -była opcja UEFI lub CSM (lub CRM-nie pamiętam) wybrałem to CSM -co to w ogóle jest? Do czego służy? Jak to ma być ustawione?

No i zapisałem ,restaruje-jest! Monitor się obudził ,jest logo MAG, ...a na TV czarny ekran.... tak jakby działały na zmianę....za to w windows pokombinowałem z ustawieniami ekranów i dałem by się powielały-teraz działają oba jednocześnie. Mam nadzieje że to już koniec moich przygód....jeśli możecie-napiszcie mi tylko co to jest ten CSM czy tam CRM i jak mam to ustawić. Aha-pamięci mam 4000 mhz a na zegarze w biosie było tylko 1333- czy to normalne? No bo jeśli działają w dual to powinno i tak być więcej-jak to zmienić? Czy może same jakoś tam [pod obciążeniem wskakują na wyższe obroty? Dziękuję!

 

Link to post
Share on other sites

w biosie ustawiasz uefi jeśli dysk systemowy masz sformatowany w gpt bo jest np potrzebny do uruchomienia resizable bar w kartach graficznych (gpt minimalnie szybszy start, wielkość partycji bez ograniczeń itp), cms to legacy tryb dla dysku systemowego z partycją mbr (stary tryb, lub włączający się automatycznie jak któryś komponent nie spełnia wymogów trybu uefi). Tak w skrócie i przy domowym użytkowaniu różnica w wydajności jest nieodczuwalna ale uefi + partycja gpt wymagane dla resizable bar.  Masz uefi to musi być gpt, przy cms partycja mbr. Co do wyświetlania obrazu po dp i hdmi to tak bywa niezależnie od platformy (na intelu i amd spotkałem się z tym podczas instalacji systemu lub po update biosu - mam podłączony monitor i tv po hdmi i czasami bywa jazda, że pierwszy daje sygnał na hdmi olewając monitor - staruszek dvi + przejściówka dp)

 

Pamięci ustaw ręcznie na dram frequency: 3800 mhz (jak trafi się dobra sztuka procka to może polecą na 4000 mhz bez błędów whea), flck frequency - 1900 mhz i uclk div 1 mode: uclk=memclk

 

PS. jak coś poknociłem to jestem po paru pifkach.

Edytowane przez tokacz
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, tokacz napisał:

 mam podłączony monitor i tv po hdmi i czasami bywa jazda, że pierwszy daje sygnał na hdmi olewając monitor - staruszek dvi + przejściówka dp)

 

 

no właśnie ja mam takiego dziadka- Samsung 223bw  i tam jest wejście dvi właśnie...bardzo lubię ten monitor, tym bardziej że kilka lat temu będąc zielonym z elektroniki samodzielnie wymieniłem mu kondensatory :D śmiga jak nowy. Czyli generalnie to będzie loteria? raz wstanie a raz nie?

 

I druga rzecz odnośnie pamięci-to się ustawia też w biosie czy gdzie indziej? 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, zwolay napisał:

I druga rzecz odnośnie pamięci-to się ustawia też w biosie czy gdzie indziej? 

W biosie, zakładka OC Menu -> dram frequency, albo w Ryzen Master. Jaki masz procesor? Generalnie w przybliżeniu max stabilne taktowania dla 2 modułów wyglądają następująco:

Ryzen 1xxx - 3200mhz

Ryzen 2xxx - 3466

Ryzen 3xxx - 3600

Ryzen 4xxx - 3800

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, zwolay napisał:

Walnąć je na 4000?

Możesz spróbować, na nowszych biosach chyba już łatwiej 4000 ustabilizować. Daj dram voltage na 1,4v i soc voltage na 1,15v. Jak będzie niestabilnie to ram będzie głównym podejrzanym.

Link to post
Share on other sites

Ok-na razie zostawiłem mu 3800 i puściłem memtest-jeden pełny cykl-nie było błędów. Czy jeden cykl wystarczy?

A teraz zmagam się z czymś innym- podaję linka żeby nie zaśmiecać:

 

 

Link to post
Share on other sites

ja zawsze odpalam testmem5 - 1usmus_v3 - 40 cykli, później 6-9 cykli anita extreme i na koniec 40-60 cykli olliego (ollie najlepiej wyłapuje za niskie napięcia mimo, że bez problemów przechodzą poprzednie testy) - po tym maratonie wiem, że mam na 100% stabilne pamiątki (ustawiam wszystkie timingi)

Link to post
Share on other sites

Panie....dej Pan spokój :);) 

Ja jestem takim użytkownikiem że chcę wszystko zmontować w pięć minut i potem się tym nie babrać przez pięć lat :) jakie tam 40 cykli... zrobię jeszcze ze 3 i już :)

 

Link to post
Share on other sites

No tylko w testmem5 cykl trwa parę minut z tego co kojarzę a nie parę godzin jak memtest86. Dlatego puszczenie 40 cykli dla sprawdzenia stabilności jest zasadne. Z OC ramu jak z każdym innym, lepiej od razu dokładnie wszystko przetestować niż później się zastanawiać przez co się wywala.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
58 minut temu, zbiku90 napisał:

No tylko w testmem5 cykl trwa parę minut z tego co kojarzę a nie parę godzin jak memtest86.

???

puściłem pełny cykl memtest (13 testów-włącznie z hammer test) i trwało to z pół godziny

Edytowane przez zwolay
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, zbiku90 napisał:

No tylko w testmem5 cykl trwa parę minut z tego co kojarzę a nie parę godzin jak memtest86. Dlatego puszczenie 40 cykli dla sprawdzenia stabilności jest zasadne. Z OC ramu jak z każdym innym, lepiej od razu dokładnie wszystko przetestować niż później się zastanawiać przez co się wywala.

zależy od configu, który się wrzuci, anita extreme 3 cykle to jakieś 2-3h, 20 cykli 1usmusa to też ponad 2h. Ja na koniec jadę jeszcze y-cruncherem 10-12h (przeważnie już niepotrzebny)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...