Skocz do zawartości

Podejrzanie wysoki bottleneck


Recommended Posts

Siema, mam kompa takiego jak w sygnaturze z procesorem AMD A10-5800k i grafiką HD 7870 od Gigabyte. Sprzęt trochę wiekowy i ma problemy z nowszymi grami, dlatego zacząłem monitować jego pracę. Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem czym jest bottleneck, dlatego opiszę szczegóły poniżej. 

Wszystko zaczęło się od AC Origins w którym mam 7-15 fps. Na ogół 12 fps przy wykorzystaniu karty na poz. 25-35%. Trochę mnie to martwi, bo tu (Assassin's Creed: Origins|AMD A8 5600K|GTX 750 ti|8GB RAM - YouTube) gość ma podobny procesor, słabszy ze słabszą grafiką i ma okolice 25-30 fps. Testy robiłem w tym samym miejscu co on. Skąd może być taka różnica? Procesor pokazuje, że ma 43 stopnie podczas włączonej gry, więc temperatura jest ok. Czemu u mnie bottleneck byłby tak duży? Zrobiłem też testy w Immortals (nie jest włączone nagrywanie jak coś):

318ad6f006504.jpg

8c76a7795c92e.jpg

i na próbę HOB który też ma duże obciążenie CPU a framerate jest niezły. Czy to zależy od gry?

bc102747b382d.jpg

 

Dobra, te gry maja duże obciążenie wiec bottleneck jakośtam można wyjaśnić, a co powiecie na to:

418c9e80b1197.jpg

O ile wcześniejsze przykłady są do obronienia to czemu w Borderlandsach 2, gdzie gra jest stara, procesor nie jest w pełni obciążony, limit fps wyłączony, a karta dalej nie chodzi na 100%? Może w ogóle nie powinna? Czy mógłby ktoś poświęcić chwilę i mi to wyjaśnić? 

Link to post
Share on other sites

Ja tu widzę 4 problemy.

1) Procesor się prawdopodobnie przegrzewa. Czujniki w tych procesorach to była zmora, ale prawidłowe odczyty pokazuje chyba sensor CPU (Tctl). Jest to różnica między temperaturą obecną a maksymalną (tak w tych procesorach to działa) - minimalny odczyt to 0,4st. Wnioskuję to po tym że procesor wcale nie boostuje, a powinien do 4,2ghz na jednym rdzeniu. Jakie masz chłodzenie założone?

2) Ram na 1333mhz może przymulać procesor, obsługuje on pamięci do 1866mhz. RAM masz oczywiście w 2 modułach albo 4?

3) Jeden z SSD jest zapchany przez co prędkość drastycznie spadła (BX500)

4) VRAM się zapycha, 2GB to już od dawna za mało do grania w 1080p. Spróbuj odpalić gry w 900p albo 720p, sprawdź czy jest różnica. 

Upewnij się że masz najnowsze sterowniki od grafiki i chipsetu, aktualizacje windowsa itp. Sytuacji w borderlandsach nie jestem w stanie wytłumaczyć.

Link to post
Share on other sites

1. Ja mam boosta wyłączonego, bo na nim komp się czasem wyłącza. Chłodzenie to silentium pc spartan 4. Kupiłem je w zeszłym roku, bo box był za głośny. Skorzystałem z pasty, która była dołączona do zestawu. Może powinienem kupić jakaś lepszą? 

2. Jednokanałowa niestety. Mogę przestawić na 1600 MHz ale nie pamiętam jakie timingi powinny być. Poszukam. Wątpię jednak, że to będzie gamechanger. 

4. AC odpaliłem w 720p, Immortals tak samo. Te odczyty co tu zarzuciłem są z grania w GTA V. 

 

Ogółem problem z pomiarami temp na tym procku jest od nowości. Każdy program pokazuje co innego i myślałem że ten wynik z Easy Tune będzie najbardziej wiarygodny. Jaka powinna być max temperatura tego procesora żeby trzymał zegary? 80? 90? 

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, gothic1210 napisał:

Ja mam boosta wyłączonego, bo na nim komp się czasem wyłącza

To potwierdza że procesor się przegrzewa i/lub wyrób zasilaczopodobny marki aerocool nie wyrabia.

12 minut temu, gothic1210 napisał:

Chłodzenie to silentium pc spartan 4

Szału nie ma, do procesora z TDP 100W może być za słaby. Można spróbować wymienić pastę na coś lepszego (np. MX-4) i dobrze, równo go dokręcić.

12 minut temu, gothic1210 napisał:

Wątpię jednak, że to będzie gamechanger. 

Dual channel na pewno poprawiłby średni fps, a przede wszystkim zniwelował "przycinanie". Nawet zamiana 1x8 na 2x4 zrobiłaby dużą różnicę. Pewnie większą niż wymiana 1333 -> 1866. 

15 minut temu, gothic1210 napisał:

Jaka powinna być max temperatura tego procesora żeby trzymał zegary? 80? 90? 

Max temperatura tego procesora wg AMD to 74 stopnie, ale nie powiem ci który program podaje prawidłową bo dawno nie miałem z nimi do czynienia.

 

Ogólnie zaleciłbym OC procesora i szybszy ram w dualu, ale przede wszystkim trzeba by wymienić zasilacz i chłodzenie. Tylko że wydasz w sumie kupę kasy, a przyrost będzie pewnie z 10fps max, więc nie wiem czy warto.

 

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Chyba odpuszczę. Jakiekolwiek lepsze chłodzenie to praktycznie połowa wartości tego komputera. Włączyłem ponownie turbo, dałem ostrzeżenie w biosie na temp. powyżej 70 stopni i będę obserwował. Na razie rewelacji brak, wiec dokupię co najwyżej lepszą pastę tak jak pisałeś. Dzięki za pomoc. 

Link to post
Share on other sites

Zanim wydasz pieniadze na nowe chlodzenie to poprostu otworz obudowe / sciagnij boczny panel do testu podczas grania.

 

Single channel do grania to tak nie bardzo. Albo kup 2x4GB albo 1x8GB tego samego typu jaki masz obecnie. Przy OC RAMu mozesz sie posluzyc ta tabelka:

 

tajmingi.jpg

 

Aby odciazyc procesor i dac popracowac GPU ustaw wyzsze detale i wyzsza rozdzielczosc bo teraz sie nudzi.

Link to post
Share on other sites

Zobacz na screeny z pierwszego postu - gra jest odpalona w okienkach i wieje pikseloza czyli niska rozdzielczosc i niskie detale dlatego wykozystanie GPU jest zaledwie 39% a CPU na maxa.

 

Nie widze problemu w 2GB VRAM przy 1080p. Testowalem GTX 760 2GB w AC: Odyssey w 1080p na niskich ustawieniach i klatkaz byl w okolicach 30fps a ta karta to ten sam poziom co 7870 2GB.

 

2GB VRAM to nie wyrok :D

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, jarkko napisał:

Testowalem GTX 760 2GB w AC: Odyssey w 1080p na niskich ustawieniach i klatkaz byl w okolicach 30fps

Idąc twoim tokiem rozumowania na ultra albo w 4k będzie więcej? :mlotek:

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Jarkko ma trochę racji. 

ultralow

ed46216b76230.jpg

a tu modyfikator rozdzielczości na 100%, cienie i wygładzanie ekranu na wysokie

10075a9cd0b63.jpg

Buda otwarta, ostrzeżenia temperatury na 80 stopni, co jakiś czas piknie ale nie stale. Framerate bez większych zmian. Jest może momentami ciut lepiej ale do 30 wciąż daleko. 

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Idąc twoim tokiem rozumowania na ultra albo w 4k będzie więcej? :mlotek:

Prawie udalo Ci sie zrozumiec co napisalem.

 

Godzinę temu, gothic1210 napisał:

Jarkko ma trochę racji. 

ultralow

a tu modyfikator rozdzielczości na 100%, cienie i wygładzanie ekranu na wysokie

 

 

Waskim gardlem tego systemu jest procesor i RAM w single channel. Mozesz sprobowac wlaczyc boost dla procesora i otworz obudowe (na screenie z HWInfo widzimy ze max temp byl 85,5*C a sredni 78*C). RAM ustaw na minimum 1600 chociarz w single channel nie wiem czy to cos da.

Rozdzielczosc ustaw na 1080p ze 100% skalowania i dowolny poziom detali, procesor i tak bedzie ograniczal a szkoda oczu na pikseloze.

 

Jesli zobaczysz poprawe klatek (zanim komputer sie wylaczy z przegrzania) to wniosek jest jeden, trzeba poprawic odprowadzanie ciepla z procesora. I tu jest wiele mozliwosci, ale i pewne koszty.

Godzinę temu, gothic1210 napisał:

Buda otwarta, ostrzeżenia temperatury na 80 stopni, co jakiś czas piknie ale nie stale. Framerate bez większych zmian. Jest może momentami ciut lepiej ale do 30 wciąż daleko. 

Jesli procesor utrzymuje swoj zegar bazowy podczas grania to nastepnym punktem jest pamiec RAM w nieszczesnym single channel.

 

Gosc z tego video w Twoim pierwszym poscie ma staly zegar procesora (temperature powiedzmy pod kontrola) i RAM w dual channel (8GB RAM DDR3 1333MHz) a mimo tego karta GTX 750Ti nie pracuje na 100% w 900p.

 

Twoja karta graficzna jest jeszcze mocniejsza, ale ogranicza ja przepustowosc procesora i RAMu.

 

 

Jesli tak wyglada Twoja obudowa to wymontuj wentylator z przodu i zamontuj go z tylu aby wyciagal gorace powietrze. Ustaw mu przynajmniej 1000 rpm.

 

fractal-design-core-1100-mini-itx-negro-caja-torre-008.jpg

Edytowane przez jarkko
Link to post
Share on other sites

Nie wyłączył się z przegrzania. HWInfo pokazuje zegary podczas gry na poz 4185-4200 (testowałem pół godziny). AC Origins dalej nie jest w stanie przebic granicy 17 fps w mieście. Poza Siwą łapie te rwane 22. W obudowie mam wentylator z przodu i z tyłu. Myślę, że z tego proca bez kręcenia wiecej nie wycisnę. Nie wiem czy facet z filmiku tego A8 kręcił, ale przypuszczam, że musiał bo nie ma innej opcji żeby z tego gówna 30 fps wycisnąć. Wydaje mi się to nierealne po tym co widzę u siebie.

Tymczasem pojawiło mi się przed chwilą coś takiego:

 

Chyba coś skopałem z RAMem... :/ 

Link to post
Share on other sites

Niestety znajomi laptopiarze. W czerwcu chyba będę miał troche wolnej kasy to kupię ten ram Patriot Viper 3, DDR3, 8 GB, 1866MHz, CL10 (PV38G186C0K) - Pamięć - Morele.net i najwyżej jak nie będzie poprawy to zrobię zwrot w ciągu 14 dni. 

Mam jeszcze pytanie czy ja powinienem mieć w włączone w biosie AMD Memory profile? 

Link to post
Share on other sites

Nie ma sensu kupowania nowego i tak drogiego RAMu do tej platformy. Popatrz na uzywany RAM w lokalnych ogloszeniach na Gumtree czy OLX czy Allegro. 2x4GB 1600 DDR3 nie powinien kosztowac wiecej niz 100zl. Czasem mozna za grosze wyrwac zwykle Kingstony wymontowane z komputerow biurowych. 

 

Co do AMD Memory profile to nie wiem. Wyglada mi to na jakis feature od AMD, ktory ma wsparcie dla pamieci 2400MHz. Mozesz wlaczyc aby sprawdzic. Zwykle nie trzeba nic zmieniac poza profilem w XMP (jesli pamiec takie posiada).

 

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dokupiłem drugą kość RAM identyczną do tej co mam za 100 zł, bo akurat było blisko. Oto wyniki:

1 kanał

wyzFars.jpg

2 kanały 1300 MHz

oK8tlcs.jpg

2 kanały 1600 MHz

SYHbNni.jpg

5JKkFf5.jpg

 

Testy robione przy otwartej obudowie. Myślę, że nic więcej z tego nie wyciśniemy. Asassyn się zrobił grywalny. Wprawdzie podczas walk fps spada do 20-24 ale to i tak lepsze niż wcześniejsze 9 klatek, także widać duży postęp. Najwyższe obciążenie karty jakie zanotowałem w tej grze to 60%. Największe korzyści widać w GTA, bo framerate nie spada już poniżej 30 podczas jazdy po mieście.

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites

Dzieki za update, bylem ciekawy czy zainwestujesz czy olejesz juz ten system :D

 

Mozesz jeszcze sprobowac ustawic RAM na 1866 -- nie przestrasz sie jak by system juz nie wstal, wtedy albo plyta glowna sama wroci do poprzedniej wartosci albo trzeba bedzie zresetowac BIOS (zworka CMOS/ wyjecie baterii).

 

Zostaje jeszcze tylko OC procesora ale to nie na tym chlodzeniu. Jak masz zaciecie to mozesz zapolowac w Twojej okolicy na cos dobrego z drugiej reki.

 

=========Update ==========

 

Jesli chcesz potestowac czy lekkie OC cos tu da to jak masz biurkowy zwykly wentylator mozesz go skierowac prosto do wnetrza komputera jak na zalaczonym obrazku:

 

image.thumb.png.14a27713085c0b83b7d8ecf09634218e.png

Edytowane przez jarkko
Link to post
Share on other sites

Dałem RAM wyżej. Chodzi póki co stabilnie na 1866 MHz na timingach 10, co mnie bardzo cieszy :D

Pochwalę się wynikiem:

jMwDXwm.jpg

Trochę się boję kręcić proca o ten zasilacz. Myślę, że mógłbym spróbować wrzucić na początek 4GHz zamiast 3.8 i zobaczyć co się będzie działo, bo jak rozumiem to ten turbo boost co mam obecnie jest chwilowy.

 

EDIT: po zwiększeniu taktowania wynik jest dużo gorszy, więc już się przegrzewa proc. Muszę wrócić do 3.8 GHz na tym coolerze.

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites

Ladny wynik.

 

Co do OC to chlodzenie procesora jest za slabe a plyta glowna nie ma radiatorow na sekcji zasilania. Zasilaczem bym sie mniej przejmowal, jest markowy i ma zabezpieczenia, najwyzej sie wylaczy. Mozesz tez zobaczyc w necie czy OC tego modelu procesora w ogole daje wymierne kozysci i jest warte poswieconego czasu -- bo dla dodatkowych 3 klatek nie warto ryzykowac uszkodzenia sprzetu.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

A jakbym chciał to czymś schłodzić to jakie coolery wchodzą w grę (mając na uwadze, że mam mało miejsca tam)? Mój target to przynajmniej te 4.2 GHz jako standardowa częstotliwość pracy. Widziałem na necie, że te procki się dość dobrze kręcą do 4.4 GHz. Czy 150W coolery wystarczą? Jakieś markowe typu be quiet (oczywiście używki). Ten mój ma niby 125W TDP, ale mam wrażenie, że realnie to to jest znacznie mniej.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...