Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć
 
Ostatnio postanowiłem przetestować wydajność komputera i okazało się że ZAPIS jest na poziomie ok 40-50 MB/s co jest wyjątkowo niską wartością (producent podaje ok 500MB/s dla jednego dysku). ODCZYT jest na poziome prawidłowym czyli ok 1000MB/s ( Jeden dysk ma ODCZYT ok 500MB/s ale specyfika macierzy RAID 1 podwaja tę wartość).
 
Dyski są spięte w macierz RAID 1 (zbudowana na dwóch ADATA SU800, kontroler na płycie głównej) Komputer pracuje w roli serwera z bazą MSSQL pod program magazynowo-sprzedażowy, baza wielkości 4GB, praca ok 12h dziennie, stałe odczyty/zapisy na bazie. Konfiguracja działa od około 3 lat.
 
Dokładna specyfikacja:
Płyta główna: MSI Z270-A PRO, chipset Intel Z270
Dyski: 2 x ADATA Ultimate SU800 256GB
RAM DDR4 8GB Corsair
Intel Core i5 7400
 
Testy przeprowadzone kolejno:
AS SSD Benchmark
CrystalDysk Mark
 
Dodatkowo skontrolowałem dyski kolejno:
CrystalDysk Info
HD tune
HD Sentinel
 
Uruchomiłem na w/w programach wszystkie możliwe testy i wszystko było ok aż do odpalenia HD Sentinel.
Tylko ten program wykazał że jeden z dysków jest uszkodzony, informuje że istnieje 138 uszkodzonych sektorów na powierzchni dysku oraz żywotność dysku określił na poziome 18%, dodatkowo podając orientacyjny czas żywotności na ok 50 dni.
 
Podsumowując:
  1. Nie ulega wątpliwości że ZAPIS (ok 40MB/s) jest na poziomie zdecydowanie odbiegającym od normy (500MB/s). Chyba że się mylę.
  2. Jeden program wykazał że jeden dysk jest uszkodzony. Czy to może być przyczyną problemu?
  3. Próbowałem sprawdzić dyski programem ADATA_SDD Tool box, niestety nie rozpoznaje dysków. Nie wiem dlaczego.
  4. Według sugestii znalezionych na forach, zaktualizowałem sterownik kontrolera na płycie. Nic to nie dało.
 
Pytanie:
  1. Co z tym fantem teraz zrobić? Testować to dalej innymi programami?
  2. Przewinęło się tutaj wiele opinii, że to kiepskie dyski (kości TLC) Jeżeli wymieniać te dyski na inne to na jakie?
 
Za jakiekolwiek sugestie z góry dziękuję
Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, Dziudo napisał:

ODCZYT jest na poziome prawidłowym czyli ok 1000MB/s ( Jeden dysk ma ODCZYT ok 500MB/s ale specyfika macierzy RAID 1 podwaja tę wartość).

Coś mi się tu nie zgadza, masz raid 0 czy raid 1 ?
W raid 1 czyli mirroringu nie ma możliwości żeby prędkość odczytu się zdublowała ponieważ macierz pracuje z prędkością najwolniejszego dysku.
W raid 0 to tak, prędkości ze względu na rozłożenie pasków się "sumują".

 

16 minut temu, Dziudo napisał:

Próbowałem sprawdzić dyski programem ADATA_SDD Tool box, niestety nie rozpoznaje dysków. Nie wiem dlaczego.

 

No dla tego że

 

16 minut temu, Dziudo napisał:

Dyski są spięte w macierz RAID 1

Są zapewne rozpoznawane jako iaStore a nie Adata (jako macierz mają przypisany inny identyfikator sprzętowy)

 

28 minut temu, Dziudo napisał:
  • Co z tym fantem teraz zrobić? Testować to dalej innymi programami?
  • Przewinęło się tutaj wiele opinii, że to kiepskie dyski (kości TLC) Jeżeli wymieniać te dyski na inne to na jakie?

1. Wymienić czym prędzej uszkodzony dysk
2. Na takie które są przeznaczone do pracy w serwerach patrz MLC

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, 8gwiazdek napisał:

Coś mi się tu nie zgadza, masz raid 0 czy raid 1 ?
W raid 1 czyli mirroringu nie ma możliwości żeby prędkość odczytu się zdublowała ponieważ macierz pracuje z prędkością najwolniejszego dysku.
W raid 0 to tak, prędkości ze względu na rozłożenie pasków się "sumują".

 

To jest na pewno RAID 1 czyli mirroring. Też jestem tym zaskoczony ale z tego co poczytałem w pewnych sytuacjach RAID 1 może osiągnąć odczyt na takim samym poziome co RAID 0. Poniżej screen z AS SSD Benchmarka.

628787519_as-ssd-benchIntelRaid1Vol2021_04.2214-53-48TEST.png.f5d214853f31771d20e805f725383516.png

1 godzinę temu, 8gwiazdek napisał:

Są zapewne rozpoznawane jako iaStore a nie Adata (jako macierz mają przypisany inny identyfikator sprzętowy)

Tak to prawda, pytanie tylko co z tym zrobić? Rozłączyć macierz? Nie wiem jak by to wtedy działało. Jeden dysk master drugi slave?

 

1 godzinę temu, 8gwiazdek napisał:

1. Wymienić czym prędzej uszkodzony dysk
2. Na takie które są przeznaczone do pracy w serwerach patrz MLC

Poniżej załączam to co pokazał CrystalDyskInfo. Gdybym na tym poprzestał to spałbym spokojnie. Ponieważ dla tego programu problemu nie ma ani z 1 ani z 2 dyskiem.

 

Dysk 1

1030377752_CrystalDiskInfo_20210422144537Dysk1.thumb.png.96defef62a9279accbbed3ef51f99451.png

 

Dysk 2:

1070109861_CrystalDiskInfo_20210422144554Dysk2.thumb.png.f3599993aef4f807b6f91bad1675872f.png

 

Jednakże HD Sentinel:

 

Dysk1

435919048_Zrzutekranu2021-04-22o15_02_31.thumb.png.e6b7038882e2b7da297294b26ae87a6b.png

 

Dysk 2:

131746899_Zrzutekranu2021-04-22o15_06_09.thumb.png.c989c23a925f54a305b062c8b8c84ecc.png

Tu już niestety nie jest tak ciekawie.

Link to post
Share on other sites

Skoro stoi tam baza danych w której jak się domyślam są ważne dane to nie ma co debatować tylko wymieniać oba dyski. Korzystaj z tego że są jeszcze dobre ceny.

Możesz teoretycznie rozpiąć macierz, zostawić jeden dysk a drugi sformatować i przetestować, pytanie czy warto się z tym bawić.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...