Skocz do zawartości

Komunikat "Overclocking failed"


Recommended Posts

Specyfikacja:

i5-2500

Gtx560

8GB DDR3

MSI P67A-C45

Stealthxstream 2 600w

SSD Samsung Pro

 

 

Do rzeczy, grałem sobie w grę Talos of principle, chciałem potestować opcje graficzne w ustawieniach i włączyłem antialiasing na 8x, i jakaś opcja z GPU (nie pamietam dokładnie co to było) która była wyłączona ale ustawiłem ja na ultra. Pograłem chwilę, po czym pojawił się ciągły nieprzerwany dźwięk z biosu, gra się zamroziła a komputer wyłączył. Nie wiedziałem że ustawieniami w grze mogę doprowadzić do awarii komputera...

 

Uruchamia się na kilka sekund po czym wyłącza i tak w kółko. Raz na jakiś czas uruchomi się na dłużej i wtedy wyświetla mi się komunikat "overclocking failed, press F1 to setup".

 

Gdy przejdę do ustawień clickbios, to widzę że procesor z 84 stopni osiąga z czasem kilku minut maksymalna temperaturę 91 stopni po czym znów komputer się wyłącza. Do tego czasu mogę pobawić się ustawieniami, próbowałem zrobic "default settings" jednak nie pomogło. 

 

Co się mogło przestawić i jak to odkręcić?

 

 

Problem rozwiązany, odpiąłem kabel od zasilania, poczekałem z pół godziny i ponownie włączyłem. Temp procesora spadła do 70 stopni i zrobiłem ponownie default settings, tym raz zadziało i komputer uruchomił się prawidłowo. Na HW monitor temp w spoczynku 46 stopni, podczas gry 72 stopnie. 

 

Ale co się właściwie stało gdy ustawiłem prędkość GPU na ultra w ustawieniach? Procesor się przegrzał i musiałem po prostu poczekać na jego ochłodzenie? 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, radioaktywnyodpad napisał:

Procesor się przegrzał i musiałem po prostu poczekać na jego ochłodzenie?

Na to wygląda, AA obciąża w pewnym stopniu procesor, inne ustawienia również. Podkręcałeś go wcześniej? Jakie masz chłodzenie?

Link to post
Share on other sites

Jeśli gra doprowadza do przegrzania to jakaś CENZURA oszukała na chłodzeniu. W poważnym kraju można reklamować i będzie to uznane, u nas męcz się sam. @radioaktywnyodpadnależy się bezpłatna wymiana sprzętu na nowy. Bo ewidentna wina nie producenta a sklepu i jego "doradców".............

 

 

 

Nie przeklinaj//BC

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, macfan-pl napisał:

Jeśli gra doprowadza do przegrzania to jakaś CENZURA oszukała na chłodzeniu. W poważnym kraju można reklamować i będzie to uznane, u nas męcz się sam. @radioaktywnyodpadnależy się bezpłatna wymiana sprzętu na nowy

Potrafisz wskazać konkretnie taki "poważny" kraj? W jakim kraju 10-cio letni sprzęt wymieniają bezpłatnie na nowy? Stary zestaw z procesorem 2-gen się psuje, klient zgłasza usterkę i za kilka dni ma paczkę na zestawie z procesorem 11-gen i kartką z przeprosinami:

- Przepraszamy za usterkę. W związku z niedostępnością procesorów i5-2500 wymieniliśmy zestaw na i5-11600 wraz z płytą główna i 16GB pamięci. Życzymy miłego użytkowania.

 

Bo ewidentna wina nie producenta a sklepu i jego "doradców" - jednocześnie informujemy, że sprzedawcy sprzętu z 2011 zostały postawione zarzuty...

 

@macfan-pl, były ciężkie święta?

 

 

  • Smutne 1
  • Haha 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, zbiku90 napisał:

Na to wygląda, AA obciąża w pewnym stopniu procesor, inne ustawienia również. Podkręcałeś go wcześniej? Jakie masz chłodzenie?

Kupiłem go na olx, więc nie wiem czy był podkręcany i nie wiem właśnie jakie ma chłodzenie (nie było wymienione dodatkowo w specyfikacji, a była ona bardzo starannie napisana), jak te dwie rzeczy sprawdzić?

 

Niestety problem powrócił, wczoraj pół dnia grałem i było ok, były dobre temperatury. Wyłączyłem kompa, poszedłem spać. A dzisiaj z może 15 minut po odpaleniu gry ponownie długi komunikat dźwiękowy po czym wykonałem reset. Wtedy klasycznie zaczął odpalać się i gasnąć. Próbowałem 3 razy, wyjąć wtyczkę od zasilacza, poczekać chwilę i włączyć. Za każdym razem zamrażało mi obraz: (zdjęcia zamrożonego logo msi są z dzisiaj, a zdjęcia z komunikatu overclocked i z clickbios są z wczoraj)

 

 https://imgur.com/a/570T6qI

 

Problem pojawił się przy tej grze, grałem w bardziej obciążającego wydaje mi się Sniper elite 4 i nie było problemu. 

W hwmonitor napięcia procesora skaczą okresowo z 0.960 na maksymalną podaną wartość 1,266V, o ile to coś niedobrego znaczy. 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, radioaktywnyodpad napisał:

nie wiem właśnie jakie ma chłodzenie (nie było wymienione dodatkowo w specyfikacji, a była ona bardzo starannie napisana), jak te dwie rzeczy sprawdzić?

Najprędzej to zdjąć boczną obudowę i zobaczyć, jakieś pół minuty roboty. Po temperaturach widzę że chyba jednak boxowe czyli takie:

image.jpeg.325e2eee377ba352dadf3113a95165a0.jpeg

To jednak nie jest twój najwięszky problem, bo patrząc po screenach to karta graficzna chyba pada.

8 godzin temu, radioaktywnyodpad napisał:

Kupiłem go na olx

No to sobie ktoś dorobił na święta, obstawiam że z 1000zł za takie padło.

Link to post
Share on other sites
43 minuty temu, radioaktywnyodpad napisał:

Po czym wnioskujesz że karta pada? 

Te kolorowe wzorki na ostatnim zdjęciu, tzw. artefakty, mogą świadczyć o tym, że karta dokonuje żywota, ale nie koniecznie, być może wystarczy obniżyć jej taktowanie pamięci, bo takie objawy występują też przy zbyt wysokim OC vramu. A co do grzejącego się procka, to niezależnie od zamontowanego u ciebie typu chłodzenia (box czy coś lepszego) warto wymienić pastę termoprzewodzącą, bo komp wiekowy, więc i pasta mogła już stracić swoje właściwości.

Link to post
Share on other sites

Zrob dwa testy dwoma programami kolego. 

Dla karty furmark asus rog edition. Wybierz test z vulcan i pokazywaniem liczby artefaktow. 

Dla cpu wystarczy aids64 i test samego fpu. 

Daj znac czy sie w ktoryms komp wylaczyl 

Strzelam ze karta i jesli tam Ci sie wysypie w furmarku to obniz mhz rdzenia o 50-100mhz a jak nie pomoze to o 100-200mhz  ram

 

 

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Po dłuższej przerwie problem powrócił. Tym razem nie przydarzył się podczas grania w grę.

 

1 przypadek był taki że wstałem rano, włączam komputer, po kilku sekundach się wyłączył, i tak w kółko. Poczekałem kilka godzin odłączając kabel od zasilania, wciąż nic, nie mogłem go w żaden sposób uruchomić. Przedmuchałem dokładnie sprężonym powietrze i wtedy się w końcu uruchomił. Miesiąc było spoko, i nagle podczas przeglądania internetu obraz zastygł ale komputer się nie wyłączył, musiałem go ręcznie zresetować. Wtedy od nowa włączał się i wyłączał. Artefaktów już nie uświadczyłem, temperaturę w biosie pokazywał normalną, jednak dalej wyświetla się tytułowy komunikat, gdzie po przywróceniu wartości domyślnych komputer uruchomił się prawidłowo.

 

Chłodzenie jest boxowe.

Edytowane przez radioaktywnyodpad
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Ja bym wymontował zasilacz, otworzył, wyczyścił i sprawdził optycznie czy kondensatory nie są wypukłe.

 

Ewentualnie jeśli masz pod ręką inny zasilacz to go zamontuj dla testu czy problem nadal występuje.

A co do komunikatu podczas uruchamiania. Spróbowałbym wymienić baterię CMOS na nową. Możliwe że obecna ze względu na wiek już nie trzyma napięcia a zatem i ustawień.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wymontowałem i przeczyściłem zasilacz, potężna ilość kurzu która cała go zalepiła. LKondensatory nie były wypukłe. Po czyszczeniu komp od razu się uruchomił, zobaczymy jeszcze co z tym błędem, czy nadal będzie występował. 

Edytowane przez radioaktywnyodpad
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Niestety nie udało mi się znaleźć zasilacza, ostatecznie kupię nowy ale czy jest coś co mogę jeszcze przetestować? 

Od tygodni jest taki schemat:

1. Komputer minutę po starcie resetuje się

2. Komputer działa stabilnie przez kilka godzin / cały czas

 

W biosie temperatura procesora zawsze dochodzi do krytycznych 93 stopni, a podczas uruchomienia systemu w zakładce sensors w hwinfo temperatura dochodzi również do 93 stopni po czym powoli spada do prawidłowych wartości. 

 

Jeśli koniecznie muszę sprawdzić zasilacz to jaki budżetowy polecacie?

 

Link to post
Share on other sites

Na podstawie tak wysokiej temperatury możliwe, że Intelowy boxowy cooler albo nie jest do końca dobrze zamontowany/dociśnięty albo nie ma pod nim pasty lub jest totalny gips.

 

Poszukaj na YT jak się ściąga i zakłada Intelowy cooler bo jest z tym pewien niuans i trzeba wiedzieć jak ustawić pozycję push-pinow do wymontowania i zamontowania bo to nie jest wszystko jedno.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

No i elegancko. Od tego powinieneś zacząć gdy kupiłeś tego kompa : )

 

Karcie graficznej przydałoby się pewnie to samo jeśli nigdy nie była serwisowana.

 

 

Teraz doczytałem, że karta to gtx560 a więc gorący Fermi. Potrzebna jest spora ilość pasty na ogromny dekiel chipu graficznego. Jeśli Twoja karta podczas grania osiąga 85°C pomimo świeżej pasty to jest to normalne dla Fermiego. Tu tylko oskalpowanie i wymiana pasty pod deklem (na rdzeniu) pomoże zbić temperaturę. Sam się do tego przymierzam na gtx560Ti.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.07.2021 o 23:53, jarkko napisał:

No i elegancko. Od tego powinieneś zacząć gdy kupiłeś tego kompa : )

 

Ano tak, mądry ja po szkodzie już :) 

 

Ale niestety komputer dalej się resetuje. Czasem kilka razy pod rząd. Innym razem w ogóle przez cały dzień. Temperatura procesora w normie. Jednak zasilacz?

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...