Skocz do zawartości

Niestabilny RTX 3060


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Witam.

Udało mi się w lutym kupić RTX 3060. Mam z tą kartą problem ze stabilną wydajnością. TZN GPU jest obciążone w grze jak MFS czasem na 25 %, czasem na 60. W każdym bądź razie bardzo skacze w trakcie gry. Procek jest obciążony od 50 do 80%. Nie jest może mocarny, ale nie wydaje mi się, że jest za słaby. Jak oglądam gameplaye , to tam raczej jest non stop 98% a FPSy są na w miarę stabilnym poziomie. Mam też miernik do prądu. Na nim też wyniki mi skaczą od 100W do 280W. W FurMarku wydajność jest na stałym poziomie, a w MFS bardzo faluje. Na mojej starej karcie obciążenie raczej było cały czas stabilne. Nie było takiego falowania.

 

Zauważyłem, że jak w MSi Afterrburnie majstruje przy powerlimicie od 54 do 120%, to zegary zmieniają wartości od około 1300 do 1900, ale FPSów wcale nie ma więcej. Buda jest otwarta, karta ma 3 wentylatory, około 60 stopni, więc się nie przegrzewa.

 

Mój setup to:

  • i5 8400,
  • SSD m.2 na system, SATA Evo 860 1 TB na gry.
  • 16 GB RAM,
  • zasilacz 550W.
  • Win 10 legalny i aktywowany z ostatnimi poprawkami

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie sterowników, czy podczas instalacji wybrać Nvidia Graphic Drivers czy Nvidia Graphic Drivers and GeForce Experience? Czy to ma jakieś znaczenie?

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites
15 minut temu, bob napisał:

Procek jest obciążony od 50 do 80%.

 

15 minut temu, bob napisał:

GPU jest obciążone w grze jak MFS czasem na 25 %, czasem na 60.

No i to by wiele wyjaśniało,

 

15 minut temu, bob napisał:

Na mojej starej karcie obciążenie raczej było cały czas stabilne.

ok, ale o ile słabsza była twoja stara karta? jak się to wszystko ma do średniego FPS w MSFS?

 

Ta gra dociska równo, zarówno CPU jak i GPU po aktualizacjach gniecie równo po wszystkich dostępnych wątkach.

 

btw. pamięc ram masz w dualu?

 

16 minut temu, bob napisał:

Nvidia Graphic Drivers czy Nvidia Graphic Drivers and GeForce Experience?

Experience to dodatkowy szmelc od NV, nie wpływa na wydajność.

Edit:

Tu masz test z 8400 i 1080 - kartą zbliżoną wydajnościowo do twojej 3060, jest dokładnie ten sam scenariusz.

 

Edytowane przez pendzel_3
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze dysk HDD. W domu sprawdzę, czy tam się jakiś cache nie ustawił. Jak co to przerzucę na SSD. A może być wina zasilacza? Idzie za mało prądu i RTX jakoś przycina powerlimity? Czy raczej jakby zasilacz nie wyrabiał to by się komp wieszał? W Furmarku testy idą na maxa GPU ciągnie 170 Wat non stop i się nic nie wiesza.

Link to post
Share on other sites

Widocznie nie wyraziłem się zbyt jasno.:> w miejscach procesorowych twój 8400 jest wąskim gardłem w tym tytule.

MSFS to nie tylko grafika i widoczki, to wiele obliczeń mechaniki.

 

Tu masz następny test z 1070ti, który również nie rozwija pełnej mocy.

Spoiler

 

 

Gdyby to był test z 747 byłoby jeszcze gorzej, 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
47 minut temu, bob napisał:

Mam jeszcze dysk HDD. W domu sprawdzę, czy tam się jakiś cache nie ustawił. Jak co to przerzucę na SSD. A może być wina zasilacza? Idzie za mało prądu i RTX jakoś przycina powerlimity? Czy raczej jakby zasilacz nie wyrabiał to by się komp wieszał? W Furmarku testy idą na maxa GPU ciągnie 170 Wat non stop i się nic nie wiesza.

HDD na pewno nie pomaga w takim tytule, bo nie uwierzę, że MFS trzyma wszystko w ramie cały czas. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie bardzo chcę teraz wymieniać kompa na 10 czy 11 generację. 2 lata temu składałem. Jak już to na coś z DDR5  żeby był jakiś sensowny skok w wydajności . Na tym ostatnim filmie przynajmniej gość ma stałą liczbę FPSów, U mnie to bardzo skacze.

 

Czyli power limity mocy lub zbyt słaby zasilacz raczej nie mają znaczenia na dropy? Moja stara karta to 1060. Ram 16 GB w Dualu 2666 CL19 chyba.

 

 

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites

 

19 minut temu, bob napisał:

Na tym ostatnim filmie przynajmniej gość ma stałą liczbę FPSów,

Bo ten ostatni film to nie jest preset ULTRA, tylko "custom settings" na początku masz to pokazane.

21 minut temu, bob napisał:

U mnie to bardzo skacze.

Bardzo skacze to znaczy? przydałyby się jakieś logi, ale jeśli sytuacja jest zbliżona do tej z pierwszego gameplaya, to jest to normalne.

Obniż nieco niektóre detale, zainstaluj najnowsze sterowniki i nic więcej z tym na dzień dzisiejszy nie zrobisz.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz Corsair 550, nie pamiętam dokładnie modelu, ale nie jakiś super wypasiony. Coś koło 300 kosztował.

Oczekuję ze 40 FPS w ultra i 50 w high. Oczywiście wszystko zależy od lokalizacji. Jak się lata nad lasami to jest i ze 20 więcej niż nad wielkimi miastami. Nad miastem w Ultra ciężko 30 wyciągnąć.  Gdzieś na YouTube widziałem jakaś recenzję, że aby komfortowo w to pograć, to trzeba poczekać z 2 generacjami sprzętu....

 

Dziwi mnie to, że jak się bawię limitami mocy od 54 do 120 % to kompletnie to nie wpływa na liczbę FPSów.

 

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, bob napisał:

Oczekuję ze 40 FPS w ultra i 50 w high.

To to niestety, ale nie na tej platformie.

 

15 minut temu, bob napisał:

Oczywiście wszystko zależy od lokalizacji. Jak się lata nad lasami to jest i ze 20 więcej niż nad wielkimi miastami. Nad miastem w Ultra ciężko 30 wyciągnąć. 

dropy poniżej 30fps przyjemne nie są - fakt, ale z drugiej strony to jest symulator i tutaj zasadniczo więcej nie potrzeba, chyba że ktoś się skupia na aspektach wizualnych a nie technicznych tego symulatora.:D

 

15 minut temu, bob napisał:

Gdzieś na YouTube widziałem jakaś recenzję, że aby komfortowo w to pograć, to trzeba poczekać z 2 generacjami sprzętu....

Jeśli mowa o rozdziałce 4k i 60FPS to owszem :D

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Witam

 

Wczoraj trochę potestowałem. Ściągnąłem ostatni update do MFS, najnowsze stery. W grudniu przekładałem dyski . Teraz mi się przypomniało, że na SSD kończyło mi się miejsce i cache ustawiłem na HDD. Teraz mam MFS na jednym SSD a cache 32 GB na drugim i to pomogło z nagłymi dropami. Na długich przelotach na łonie natury mam w ustawieniach "high" około 46 FPSów. Nad miastami około 30+.  CPU chodzi na 50% a GPU cały czas od 60 do 70% - Power 120-130W.  O Ultra na tym sprzęcie można zapomnieć.

 

Czyli to wina raczej mojego procka? Nic się nie da zrobić, żeby GPU chodziło na 100%? W Furmarku jak pisałem power dochodzi do 160-170 W

 

 

1767759714_2021-03-17(12)a.thumb.png.7ac0b981a81465e8b37f873e7f012c27.png

 

 

 

Link to post
Share on other sites
30 minut temu, bob napisał:

że na SSD kończyło mi się miejsce i cache ustawiłem na HDD.

379aa34767a3a7fd0f21028e3a2fc470.jpg

 

31 minut temu, bob napisał:

Nic się nie da zrobić, żeby GPU chodziło na 100%?

Wymiana procka, a właściwie całej platformy, ale nie licz na to, że z tego tytułu nagle przybędzie Ci dwa razy tyle FPS, bo tak się nie stanie.

Zrób test, wyłącz Afterburnera i graj, jak nie ma jakichś męczących dropów to przejdź z tym do porządku dziennego.

 

Dziwi mnie jedynie jeden aspekt, mianowicie to, iż twierdzisz że zmiana ustawień graficznych na ultra skutkuje znacznym obniżeniem FPS.

u mnie na R7 1700 + 1070 1080p ULTRA GPU śmigało na na 95-99% 

20 godzin temu, zbiku90 napisał:

Czy to ten słynny ostatnio narzut sterownika Nvidia w Amperach? :rotfl:

:wariat:

Link to post
Share on other sites

Wczoraj ze 3-4 godziny grałem  na High. Dziś zmienię na Ultra i zobaczę czy GPU będzie pracować na 90-100% czy dalej na 60-70%.

 

Może jak wprowadzą obsługę DLSS to się coś poprawi. Tyle, że MS myśli o wydaniu MFS na x-boxa a tam bebechy są od AMD a nie Nvidii.

 

@pedzel ile u ciebie jest FPSów na Ultra jak latasz nad polami-lasami w podobnej scenerii jak na moim screenie?

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites

Zrób test w 3dmarku, jakiś firestrike czy timespy to się dowiesz czy wynik odbiega od standardów.

Ale tak, raczej procek tu słaby, pewnie ramy też.

U mnie na 3600 raczej nie było problemów zbytnio, choć procek leciał na 100% w większości gier, tym bardziej jeśli wysoki fps był generowany.

Link to post
Share on other sites
W dniu 18.03.2021 o 09:27, bob napisał:

@pedzel ile u ciebie jest FPSów na Ultra jak latasz nad polami-lasami w podobnej scenerii jak na moim screenie?

Teraz to Ci dokładnie nie sprawdzę bo, że tak powiem spieniężyłem swoje GPU. %-) Ale z tego co pamiętam to w takiej scenerii na ultra i z takimi małym maszynami to coś koło 50-60FPS.  Nieco gorzej było w dużych maszynach ~40-45. A duże maszyny nad miastem to już ~30-35.

Nie mniej solidne wyczuwalne dropy zdarzały się bardzo rzadko, wiec w pewnym momencie po prostu wyłączyłem afterburnera i życie stało się piękniejsze, co i Tobie proponuję przetestować.;)

Dropy te były w miejscach gdzie CPU miało kupę roboty, a pierwszej wersji gry pamiętam że jeden wątek był gnieciony. Po patchu, MSFS potrafi już wykorzystać dobrze wielowątkowość, no ale dalej mój 1700 był w sytuacjach procesorowych wąskim gardłem, chociaż ogólnie był to dobrze wyważony duet z 1070.

 

@zbiku90 z kiedy te testy? bo jak z premiery to w tym momencie może to być nieaktualne.

E:literówka

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Wczoraj protestowałem na Ultra . Najwięcej było 47 FPSów, ale na ogół około 35. Jak zmieniłem Cache na SSD, to takich dropów już nie mam. Ale dalej CPU na 50% a GPU 60-70%, rzadko 80. Dziwi mnie jedno, mówicie, że procek nie wyrabia a non stop na 50 kilka procent.

 

1606500853_2021-03-18(7).thumb.jpg.324511f739d1b00861eeabf6b401ede0.jpg

1048269663_2021-03-18(4).thumb.jpg.27759ca17efd9dd1c0ed523b76c8852e.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...