Skocz do zawartości

Ryzen 9 3900X vs Ryzen 7 5800X


Recommended Posts

Witam -zmieniamy bebechy i na pierwszy ogień idzie rozważanie odnośnie procka. Zastanawiam się nad tymi 2 z tematu. Priorytetem są gry (tak-wiem że Intel itd ale zdaje mi się że wielowątkowość będzie z niedługo coraz bardziej istotna). Praca to grzebanie po Excelu więc nie ma tego co uwzględniać. No i pytanie co mi poradzicie? Specjalnie nie podaję ani płyty (potem się będę zastanawiał jaką wziąć chociaż jeśli macie jakieś sensowne propozycje to będę wdzięczny) ani karty graficznej którą zmienię później ale jeszcze nie teraz. Docelowo na pokładzie będzie 16-32 GB RAM.BTW-czy to w ogóle dobry pomysł bawić się jeszcze w podstawkę AM4 która pewnie niedługo pójdzie do krainy wiecznych łowów?? 

Link to post
Share on other sites
17 minut temu, zwolay napisał:

Priorytetem są gry (tak-wiem że Intel itd ale zdaje mi się że wielowątkowość będzie z niedługo coraz bardziej istotna)

Ale to czemu nie weźmiesz sobie Intela z 8 rdzeniami/16 wątkami - on wystarczy do gier na bardzo długo.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Jakoś tak stwierdziłem że chyba ogólnie AMD jest lepszy. Od jakiegoś czasu uważam że Intel ma przesadzone ceny, częste zmiany podstawek itd-sprawia wrażenie kogoś kto chce wyciągnąć kasę minimalnym nakładem sił i środków. Teraz też mam Intela i jestem zadowolony ale Ryzeny są chyba bardziej perspektywiczne a nie lubię zmieniać sprzętu co chwilę. Ostatnia modernizacja miała miejsce kilka lat temu-jak kupię dziś to następnym razem zmienię pewnie za 5 lub więcej lat :) Chcę mieć spokój-ma być szybko, bezawaryjnie i mam być zadowolony oraz przekonany że zrobiłem zakup roku ;)

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, zwolay napisał:

Od jakiegoś czasu uważam że Intel ma przesadzone ceny

No to właśnie na dzień dzisiejszy jest odwrotnie. W cenie Ryzena 5600X z 6 rdzeniami kupisz Intela 10700K z 8 rdzeniami.

5 minut temu, zwolay napisał:

oraz przekonany że zrobiłem zakup roku

https://www.x-kom.pl/p/584736-procesor-intel-core-i9-intel-core-i9-10850k.html
z kodem dla-graczy cena 1699 zł.

W grach nakrywa czapką Ryzena 3900X.

Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, Artok napisał:


W grach nakrywa czapką Ryzena 3900X.

Może i nakrywa bo pewnie w pojedynczym wątku jest lepszy-ale skąd wiesz jaka będzie tendencja w grach za chwilę? Czy wielowątkowość będzie miała wyższe znaczenie? Pewnie tak-i wtedy Ryzen zje Intela na śniadanie. Plus jeszcze cena płyt...póki co się tym nie interesowałem ale skoro ich cena jest dużo wyższa...mnie się serio zdaje że w przypadku Intela płaci się "za metkę"

Link to post
Share on other sites
21 minut temu, Rebelmind napisał:

Konfig na ~5+ lat? 

 

tak-na 5. nie jestem entuzjastą ,nie kręci mnie tworzenie zestaw, grzebanie w środku itd-raz złoże i mam mieć spokój. teraz np mam i5 4460 - kiedy kupiłem? no chyba z 5 lat temu :) czas najwyższy na przesiadkę.

Link to post
Share on other sites

No to zobacz co kolega wyżej ma w sygnaturce. Jeżeli nie chcesz ruszać Ramu to B460 (płyta) + ram 2666/16 i wyjdzie jeszcze taniej. 

 

Oczywiście, Ryzen wcale nie jest gorszym rozwiązaniem (tylko droższym). 

Link to post
Share on other sites

Z Ryzenami decyzja już zapadła tym bardziej że z 10 min temu wyhaczyłem płytę MSI MAG B550 TOMAHAWK w dobrej cenie-499 zł za nówkę. Tak więc teraz czekam tylko na rozwiązanie dylematu z tematu wątku :)

Link to post
Share on other sites

Ooo @Artok, zapewniam Cię - zagraj sobie w Path of Exile pod miniony lub polataj 747 w MFS to nagle się okaże, że 8 rdzeni też się potrafi spocić (i to w "głupich" grach).

 

Wahałem się czy zostać na 5600x czy kupić 5800x (praktycznie czysto pod gierki, chociaż kto wie - może w nowej robocie się w końcu z domu popracuje) ale ze dopłata wyniosła mnie 400 pln to skusiłem się - i nie żałuję, bo we wspomnianym PoE (tak, wiem - powtarzam się) jest różnica podczas rozróby na ekranie. 

 

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind

Wiesz, aby ocenić czy będzie widać zmianę na 8 rdzeni, wypada mieć:

¶rozdzielczość monitora

¶model karty graficznej 

¶rodzaj gier w które gramy 

 

Zapytałbym się - która karta graficzna czy procesor nie poci się w tak wymagającej grze, jaką jest MFS? 

 

Patrząc na wyniki badań ze Steam to gros graczy ma kartę pokroju GTX 1060 – GTX 1660. Czy oni zauważą różnice na wymianie na 8 rdzeni (pomijając tytuły, które są łaskawe dla grafiki, czyli głównie esportowe)? 

 

Abstrahując już od tego - zanim gry zaczną korzystać z 12 rdzeni to Ryzen 3900X do gier się już nadawał nie będzie. 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Artok napisał:

@Rebelmind

Abstrahując już od tego - zanim gry zaczną korzystać z 12 rdzeni to Ryzen 3900X do gier się już nadawał nie będzie. 

On już teraz średnio się do gier nadaje, bo w tej samej cenie jest 5800x, który go w grach gniecie. 

 

@zwolaytak, sam mam zestaw 5800x + B550 Tomahawk. Wcześniej siedziałem na różnych prockach AM4 (R5 2600/2600x, 3700x, 3600x, 3700x, 5600x i teraz 5800x) oraz płytach AM4 różnych producentów (Gigabyte B350 DS3H, Asus X470-F Strix, Asus Crosshair vii Hero, Aorus X470 Ultra, Asus X370-P, Asus X570-P i teraz B550 Tomahawk) i obecny zestaw jest najlepszy jaki osobiście testowałem. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
17 minut temu, Rebelmind napisał:

Wcześniej siedziałem na różnych prockach AM4 (R5 2600/2600x, 3700x, 3600x, 3700x, 5600x i teraz 5800x) oraz płytach AM4 różnych producentów (Gigabyte B350 DS3H, Asus X470-F Strix, Asus Crosshair vii Hero, Aorus X470 Ultra, Asus X370-P, Asus X570-P i teraz B550 Tomahawk)

A mnie się wydawało że za często wymieniam sprzęt :D

Co do tematu, bierz 5800x, koledzy wyżej dobrze mówią.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Rebelmind-dzięki!

janek20-różnice w fps są marginalne....

 

Poza tym serio mam takie wrażenie że Intel bierze dużo za dużo "za metkę". Inna rzecz że niedawno kupiłem laptopa na AMD-katuje go głównie moja Żona-ale spisuje się świetnie -dlatego idę do czerwonych. Poza tym MSI Tomahawk  kupiona za 499 zł już pędzi do mnie :)

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...