Skocz do zawartości

Uszkodzona karta graficzna?


Recommended Posts

Cześć,

 

Wczoraj pojawił mi się problem z kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX 1080. W czasie gry w WoT (więc nie jakoś mega obciążającej) ekran zgasł. Po resecie kompa na ekranie pojawiły się artefkaty (poziome paski). Po kilkukrotnych resetach i przeinstalowaniu sterowników obraz na pulpicie albo przy przeglądaniu internetu jest normalny, ale nie da się odpalić gry (trwa wczytywanie bez końca).

 

Mój sprzęt: Intel i5-7600K, 16GB RAM, Windows 10 64-bit, NVIDIA GeForce GTX 1080.

Screen z programu GPU-Z wygląda tak:

http://gpuz.techpowerup.com/21/03/08/pzh.png

Program Geeks3D chyba w ogóle nie wykrywa mojej karty

W panelu sterowania w menedżerze urządzeń mam: "System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43)"

 

Czy to jakiś problem ze sterownikami/aktualizacjami, czy coś mi się spaliło?

 

Link to post
Share on other sites

Pierwsze co to wymontuj kartę i przeczyść styki spirytusem, zamontuj i sprawdź poprawność podłączenia zasilania karty. Odinstaluj sterownik w trybie awaryjnym za pomocą DDU, a po ponownym uruchomieniu próba instalacji sterownika. Obecnie sterownik jest niekompletny brak obsługi funkcji OpenCL, CUDA , DirectCompute, Vulkan i co najważniejsze PhysX. Sprawdzałeś na karcie zintegrowanej? Jeżeli na Integrze problem nie występuje to przynajmniej masz pewność, że CPU i Płyta są sprawne.

Link to post
Share on other sites

Mogę spróbować demontażu i czyszczenia, ale nigdy tego nie robiłem od nowości kompa - czyli już ponad 3,5 roku.

 

Teraz monitor jest podłączony do tej karty i karta działa (przynajmniej częściowo - przy zwykłym użytkowaniu komputera - poza grami). Na pulpicie albo w przeglądarce internetowej obraz wyświetla się poprawnie. LEDowe podświetlenie karty działa, wentylatory na karcie włączają się przy uruchomieniu kompa ale później wyłączają i nie pracują.

 

Zastanawia mnie dlaczego GPU-Z pokazuje mi Memory Size 0 MB? Możliwe żeby mi się spalił RAM a karta jakoś działała? Czy to problem ze sterownikami? Ale próbuje pobierać najnowsze i nic...

Link to post
Share on other sites

Wykonaj czynności jak powyżej i do tego sprawdź jeszcze czy na PCB karty nie ma jakichś przypaleń lu nietypowych odbarwień, bo na razie to karta jest zatrzymana przez system i GPU-z może nie mieć pełnego dostępu do karty. Jak powyższe nie pomoże to serwis i ewentualne oszacowanie opłacalności naprawy.

Link to post
Share on other sites

Wykonane, poza sprawdzeniem odbarwień - bo nie chciałem sam demontować całego chłodzenia, a bez tego nic nie widać.

Stan bez zmian - obraz jest, nawet bez artefaktów, ale gdy się nie wczytują i dalej w menedżerze urządzeń jest błąd 043. To wskazuje na uszkodzony RAM karty?

Link to post
Share on other sites

Jedyna opcja teraz całkowity format i system od nowa, jeśli nie pomoże. to pożyczenie karty graficznej jeśli na innej wszystko działa. To znaczy że stara umarła. Jeśli zdecydujesz się na nową o podobnej wydajności do tej to za 3300 zł kupisz RTX 3060. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Na pewno nie mam zamiaru wydawać 3k zł na nową kartę ;) Na integrze działa wszystko poza grami, a idzie wiosna więc pora przestać siedzieć przed kompem ;) 

Myślałem tylko, że jeśli to jakaś drobna awaria to naprawię starą kartę. No nic, zobaczymy co powie serwis.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...