Skocz do zawartości

Problem ze znikającym dyskiem


Recommended Posts

Hej,

piszę do Was z dość nietypowym problem.

Otóż, wczoraj postanowiłem troszku pobawić się w ustawieniach BIOS.

załadowałem profil XMP i lekko podkręciłem procesor.

jakie było moje zdziwienie, kiedy po zapisaniu i restarcie komputer nie ładuje windows.

zacząłem przyglądać się sytuacji i okazało się, że bez względu, czy wgrywam xmp czy kręcę procesor, komputer nie widzi dysków,

po przywróceniu ustawień domyślnych, wszystko wraca do normy.

Teraz moje pytanie, skąd taka przypadłość?, bo wcześniej nie było takiego problemu.

A teraz specyfikacja, bo zapewne będzie potrzebna:

Płyta- aourus elite x570,

procesor- ryzen 7 3700x

karta graficzna- GTX 1660

dyski: m.2 samsung 970 evo, SSD- 1 ssd 256 gb curical.(nie pamiętam, który model- ale mx na pewno) i stary HDD WD 2Tb

zasilacz : Seasonix 750w GOLD

ram- ballistix sport lt 16gb 3000mhz cl15

Chłodzenie całe na BeQuite (główne Dark rock 4)

 

 

Link to post
Share on other sites

u mnie właśnie jest taki paradoks, że przy ustawieniach w BIOS system nie startuje, a przy przywróceniu do standardowych ustawień, wszystko wraca do normy-

na dodatek zauważyłem, że jeśli wrzucę sam profil XMP, to dyski są widoczne, ale wyskakuje blue screen

Link to post
Share on other sites

Może nam Gigabyte biosy skopało, już wszystkich próbowałem.
Wywal mx500 i zostaw sam M2 lub odwrotnie i zobacz czy git.
Może crucial ma coś w sobie co się gryzie bo M2 mam WD Black.
Ja zostawiłem mx500 a wywaliłem M2 i 2 miesiące już git.

Link to post
Share on other sites

będę w domu, to spróbuję- tylko wcześniej nie miałem takiego problemu, wszystko było jak talala,

po aktualizacji BIOS-a, przywróciło do ustawień standardowych, nie miałem potrzeby kręcić, więc kilka miesięcy tak chodził,

jednak zaczęły mnie drażnić wiatraki, więc postanowiłem po ustawiać, no i taka szopka wyszła.

Link to post
Share on other sites

Niestety, ale u mnie trzeba szukać problemu w innym miejscu.

Po odpięciu wszystkiego, problem nie ustaje- dodatkowo, teraz sytuacja wygląda tak, że zawiesza się w momencie do bios i pomaga tylko wyciągnięcie baterii.

Wszystko chodzi bez zarzutu jedynie w momencie, gdy jest na standardowych ustawieniach.

Link to post
Share on other sites

Nie możesz spróbować zachowania po wgraniu biosu na którym było poprawnie. U siebie też przywracałem starszą wersje biosu, bo Gigabyte tak skopało bios, że jakiekolwiek podkręcenie CPU skutkowało bluescreenami. Gzie masz zamontowany dysk samsung 970 Evo? 1 Slot M2 jest obsługiwany przez CPU i przy podkręcaniu coś knoci tą linię PCI-e. Możesz sprawdzić czy przełożenie do niższego slotu coś poprawi.

Link to post
Share on other sites

Mogę potwierdzić, tak jak kolega napisał wyżej- problem rozwiązuje zrzucenie do starszej wersji bios'a,

troszku to dziwne, że producent na coś takiego sobie pozwala.

w moim przypadku trzeba było wgrać wersję F10, gdzie najnowsza ma F33a

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...