Skocz do zawartości

Domowa sieć dostosowana do 10GbE - wybór odpowiednich urządzeń (Netgear, Asus, itd)


Recommended Posts

Chce ogarnąć w mieszkaniu sieć.

Mam obecnie możliwość zrobienia tego dobrze więc chce zrobić wszystko na tip-top.

 

Zastanawiałem się nad urządzeniami, które spełnią moje oczekiwania.

W planach jest sieć LAN na kablach cat7. Rozważałem cat8, ale nie ma sensu pod moje urządzenia i wykorzystanie.

 

Waham się między dwoma firmami mającymi ogarnąć ten bałagan. Klasyk - Netgear i ostatnimi czasy mający niezłe rozwiązania Asus.

 

Urządzenia:

PC 10GbE

NAS 2x1GbE

Mostek HUE xLAN + pierdylion światełek

2 telefony WiFi

Laptop WiFi

Net:

1 Gb

 

Aktualnie mam ASUS RT-AC87U. Więc prawdopodobnie zostawiłbym to gorące cholerstwo WiFi dla laptopa i telefonów.

 

Opcja Nr 1.

Switch NETGEAR Nighthawk SX10 (GS810EMX-100PES)

+ ewentualna aktualizacji w przyszłości o urządzenia WiFi (ax) np. od Netgeara.

 

Opcja Nr 2.

Switch NETGEAR GS110EMX (GS110EMX-100PES)

+ ewentualna aktualizacji w przyszłości o urządzenia WiFi (ax) np. od Netgeara.

 

Opcja Nr 3.

Switch Asus XG-U2008

+ ewentualna aktualizacji w przyszłości o urządzenia WiFi (ax) np. od Asusa.

 

Opcja Nr 4.

Cos innego.

 

 

Jak to widzę.

Do Switcha na 10Gb

- PC

- Router

Na pozostałe porty 1Gb

- NAS z aggregacją

- HUE

 

1. Jaka opcje będzie najlepszą?

 

2. GS110EMX czy GS810EMX?

- Wstępnie to niemal te same urządzenia. 

Doszukałem się w specyfikacji takich różnic

ab6de8b4-b747-4b11-9868-d7932c8d5154.def

 

- Nie jestem graczem, od czasu do czasu zdarzy mi się zagrać.

- Wydaje mi się że 110 pozwala na swobodniejszą konfigurację łącza.

 

3. Switch od Asusa ma pewne niedogodności - brak agregacji łącza.

Czyli to, co podłączysz hula po swojemu.

Link to post
Share on other sites

Z tego co przedstawiłeś, to ja bym wybrał GS110EMX, tylko ja jakoś jestem uprzedzony do "gejmingowych" sprzętów sieciowych. GS110EMX to sprzęt zrobiony pod rozwiązania firmowe, więc podejrzewam, że postawiono tutaj na maksymalną stabilność i długą pracę, w zależności od kraju na sprzęt profesjonalny dają gwarancję od 3 lat do dożywotniej (ale tylko przy zakupie u autoryzowanych sprzedawców).

ASUS jeśli chodzi o sprzęt sieciowy jest trochę nierówny, mają bardzo dobre rozwiązania, ale zdarza się, że nowsze wersje mają poobcinane funkcje względem starszych.

Link to post
Share on other sites

Również jestem bardziej skłonny do 110. Nie wiem, czy ten świecidełkowy model nie wyprze tego modelu. W sumie jestem ciekaw, co jest w środku.

Patrząc changelogi FW to 810 faktycznie ma dziwne bolączki.

 

Cytat

 

Known Issues:

  • The cable test does not work properly on multi-gig ports (port 9 and port 10) when no cable is connected, or when the cable length is less than 5 meters.
  • When a device running firmware v1.7.0.7 (or newer version) is downgraded to v1.0.0.5 or v1.0.0.1 firmware, the VLAN configuration is reset to factory default settings.

 

 

cooger, możesz sprecyzować.

 

 

Link to post
Share on other sites

To proponuję tak - dla wyrównania wiedzy przeczytaj ten artykuł: https://www.linkbasic.eu/kategoria-6-czy-6a-roznice-pomiedzy-skretka-kategorii-6-i-kategorii-6a a później pogadamy :)

 

Znając polskie realia to wykonawca chce użyć kabla cat.7 na osprzęcie cat 6 lub 6A. Finalnie okaże się, że przepłacisz nie dostając w zamian nic więcej niż być miał na 6-ce.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...