Skocz do zawartości

Czarny ekran po instalacji sterowników


Recommended Posts

Cześć, widzę wątek obok, jednak wydaje mi się, że objawy są delikatnie inne, więc zakładam dodatkowy temat.

Objawy:

Początkowo występowały wyłącznie w grach, wszystko "chodzi", słyszę dźwięk w słuchawkach, monitor wyłącza się, bo brak sygnału. Aktualnie taki sam objaw pojawia się w momencie pojawienia się ekranu logowania Windows, jeżeli zainstalowane są sterowniki grafiki.

 

Konfiguracja komputera:

Tomahawk B550, R3900X, 3060Ti, Fractal Ion+ 750W

 

Co próbowałem zrobić:

Update BIOS, clear CMOS - nie pomaga

Sprawdzenie karty graficznej w drugim komputerze - karta działa.

Sprawdzenie innej karty w moim komputerze (GTX 970) - identyczne problemy jak z nowszą kartą

Podłączenie karty w drugim slocie - bez zmian.

Odinstalowanie sterowników / tryb awaryjny - działa

OCCT, Cinebench (generic drivers) - działa.

Uruchamiam komputer na generic drivers, instaluję te od nVidia, chwilę działa, po chwili black screen.

Sprawdzenie zasilania pci-e, nie wiem jak pod obciążeniem, bez sterowników napięcie 12.02 V.

Sprawdzenie na innym monitorze, innym kablu DP

 

Brakuje mi już pomysłów co jeszcze sprawdzić, poza jakimiś desperackimi akcjami typu re-instalacja windows, ewentualnie wymiana pojedynczych elementów systemu.

 

 

Edytowane przez piotr.potulski
Uzupełnienie
Link to post
Share on other sites

Jak masz dostępny drugi PC to można przekładać po kolei i testować ale skoro GTX 970 też się sypie na nowej platformie to podejrzana jest płyta główna, RAM i zasiłka. RAM najlepiej przetestować z użyciem memtest86+ i po testach zostaw tylko 1 moduł osadzony, jeśli masz 2 - czasami dobrym pomysłem jest wyciągnięcie i ponowne wsadzenie RAMu. Zasilacz też można podmienić, nawet na słabszy ale sprawdzony, bo obraz pada nawet bez większego obciążenia w 3D.

Dobrze by było sprawdzić logi systemowe czy nie ma tam jakichś ciekawych wpisów.

 

Dla testów zostaw czarny ekran "włączony" na powiedzmy 10 - 15 minut bo czasami Winda coś próbuje uaktualnić i efekt może być podobny.

 

Edytowane przez RalfNwn
Link to post
Share on other sites

Zasilacz raczej w porządku. Zamontowałem 2070S z drugiego komputera - zachowuje się o tyle lepiej, że w przeciwieństwie do 3060 Ti jest w stanie pracować jeżeli nie obciąża się jej intensywnie. W każdym razie podmieniłem zasilacz na Seasonic Focus Gold 550 i po obciążeniu MSI Kombustorem robi standardowe pierdut. Na całe szczęście, okazało się, że Seasonic i Fractal używają takich samych kabelków modularnych.

Jak do tej pory wykluczyłem wady:

- karty graficznej (działają w drugim komputerze, żadna karta nie działa w "wadliwym"

- PSU (zakładając, że walnęło z tego samego powodu co wcześniej, a nie z powodu braku wystarczającej mocy w zasilaczu).

 

Zostały do sprawdzenia

- RAM

- CPU

- MoBo

 

Biorąc pod uwagę, że torturowanie tych elementów za pomocą OCCT i MemTest86, w praktyce głównym podejrzanym pozostaje płyta główna MSI Tomahawk kupiona w ProLine - jakieś rady, jak skutecznie złożyć reklamację w tej firmie?

 

Zjawisko, które jeszcze zwróciło moją uwagę - mierzyłem napięcie +12 V multimetrem na wtyczce PCIe i było tam praktycznie dokładnie 12 V, również pod obciążeniem. Co ciekawe, OCCT pokazywało niższe napięcie (poniżej 12 V), które spadało drastycznie pod obciążeniem (do około 10 V). I z jednej strony wiem, że pomiar napięcia przez płytę główną jest o kant d... rozbić, z drugiej nie sądzę, żeby byli w stanie kupić aż tak kiepskie komparatory...

 

Czy waszym zdaniem powinienem jeszcze coś sprawdzić / wykluczyć? Przyznam się, że trochę mi się nie chce przenosić całego systemu, ale jak mus, to mus.

Link to post
Share on other sites

Te 40W może robić różnicę. Sprawdziłbym ten Twój zasilacz, bo to świadczy, że działa poprawnie

3 godziny temu, piotr.potulski napisał:

zachowuje się o tyle lepiej, że w przeciwieństwie do 3060 Ti jest w stanie pracować jeżeli nie obciąża się jej intensywnie.

czy są problemy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...