Skocz do zawartości

Piskliwy dźwięk z komputera


Recommended Posts

Od 29.12 słyszę z komputera niemiły elektroniczny wibrujący piskliwy dźwięk, jest słyszalny aż do około metra od niego(z tyły komputera), komputer znajduję się za drugim monitorem i jest zwrócony tyłem w moją stronę.


Dźwięk nie jest jednolity, raz jest głośniejszy, raz cichszy. Dzisiaj rano wszedłem do biosu by sprawdzić czy tam również występuje, i tak występuje, i był najgłośniejszy jak do tej pory. Ale po około 40-60 minutach lekko ucichł, to samo wieczorem - był wyłączony o 15 a włączony 19, bardzo piszczał i ucichł.


Starałem się zlokalizować miejsce dźwięku(wiatraki to utrudniają) i jest on słyszalny w okolicy grafiki i zasilacza. Jestem prawie pewny, że nie jest to piszcząca cewka od grafiki(kiedyś grałem w Portal 2 i w czasie ładowania między lokacjami fpsy sięgały powyżej tysiąca i cewka zaczynała piszczeć) - aktualny dźwięk nie jest aż tak zły, powiedziałbym że jest bardziej elektroniczny i tak jakby lekko wibrujący. Obciążenie komputera w żaden sposób nie wpływa na piszczenie, wiatraki nawet je zagłuszają. Tryb wyłączonych wiatraków w grafice też w

żaden sposób nie wpływa na pisk. Dlatego ostatecznie strzelałbym, że to coś w zasilaczu.


Poniżej przesyłam próbkę dźwięku z zasilacza.
https://voca.ro/1erafvN9wlDl


Nie mam żadnego zapasowego zasilacza ani karty graficznej by podmienić, więc zostają mi 2 opcje:
1)zanieść komputer do serwisu komputerowego aby potwierdzili skąd te dźwięki,
2)wysłać zasilacz na gwarancję

 

Ktoś miał kiedyś taki problem? Albo wie co to może być?

 

Zasilacz to - SilentiumPC Supremo L2 650W 80 Plus Gold
Reszta podzespołów:
Procesor: AMD Ryzen 5 3600
Chłodzenie: SilentiumPC Fera 3
Płyta główna: MSI B450 TOMAHAWK MAX
Pamięć: Patriot 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper 4
SSD: Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500
Karta graficzna: Sapphire Radeon RX 5600 XT PULSE 6GB GDDR6
Obudowa: SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black

 

Komputer ma 5 i pół miesiąca.

Edytowane przez WitheredRose
Link to post
Share on other sites

Rano użyłem długiej rolki po papierze aby dokładnie zlokalizować skąd dźwięk pochodzi ale nie dało rady, za to znalazłem inny dźwięk, ciche ćwierkanie w zasilaczu.

Wieczorem postanowiłem jeszcze raz poszukać, tym razem wyłączyłem wszystkie 4 wiatraki w obudowie i na krótką chwilę wiatrak od procesora i na 99% mogę potwierdzić, że pulsujący piskliwy dźwięk jest z zasilacza, a dokładnie z jego wiatraka.

Zastanawiam się aby czemu czasem był głośniejszy, czasem cichszy, czasem prawie niesłyszalny.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, lonialomax napisał:

Sprawdź czy głośność dźwięku jest zależna od obciążenia zasilacza, a tym samym od obrotów wentylatora. Z drugiej strony jeżeli wentylator ma wadliwe łożysko to wydawane dźwięki będą rządzić się swoimi prawami.

Nie zauważyłem aby głośność dźwięku zmieniała się w zależności od obciążenia. Najgłośniejszy jest zaraz po włączeniu komputera po byciu wyłączonym przez noc.
Podczas tej samej czynności np. oglądanie youtube'a, przeglądanie różnych stron, dźwięk potrafi raz być głośniejszy, raz cichszy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...