Skocz do zawartości

Płyta główna nie widzi procesora


Recommended Posts

BLAGAM O POMOC! 

 

 

MSI B450-A PRO MAX

RYZEN 5 1600AF

RX 570 4GB 

TOSHIBA 2.5" 1TB 

SPC VERO L2 500W 

 

Witam. 

Mój problem polega na tym, ze płyta główna nie wykrywa CPU. Na płycie świeci się dioda "CPU" która oznacza błąd, lub calkowity brak wykrycia procesora. Procesor normalnie dzialal aż do dzisiaj. Przez różne blue screeny i błędy w grach postanowiłem zaktualizować BIOS. Aktualizacja poszla normalnie, po osiągnięciu 100% komputer się wyłączył i.... juz się nie włączył. Postanowiłem działać szybko - odlaczylem zasilanie i wyjalem baterie BIOS. Nic się nie zmienilo. Nie posiadam zadnych "jumper capów" o ktorych jest mowa w instrukcji obsługi, wiec postanowiłem zresetowac BIOS za pomocą zwarcia dwóch pinow podpisanych "JBAT1" (Sprawdzalem wczesniej w instrukcji, ze są to odpowiednie piny do resetu). Wyjmowalem po tym baterie BIOS jeszcze z 5 razy, jednak za żadnym razem nie było oczekiwanych skutków. Obecnie swieci sie dioda CPU, oraz wszystkie wentylatory pracują normalnie. Dodatkowo dioda przycisku power przestala się świecić, mimo, iż wcześniej wszystko było normalnie. Tak jakby odcieto zasilanie dla tej czesci plyty glownej(?). Bardzo proszę o pomoc. 

Link to post
Share on other sites
28 minut temu, BlackCoffe napisał:

Prawdopodobnie uwaliłeś płytę i tylko serwis będzie mógł Ci pomóc.

Na pewno nie przychodzi Ci nic do głowy o co chodzi? Nie ma jakiegoś sposobu resetu biosu lub zainstalowania wcześniejszej wersji w sytuacji w jakiej się znajduje? Płyta była kupowana doslownie wczoraj. Czy to może być usterka fabryczna? Może przyjmą mi to na gwarancję. 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, BlackCoffe napisał:

Możesz udawać głupa, że nie wiesz co się stało, ale jak dla mnie wygląda na źle zaktualizowany BIOS. 

Problem w tym, ze wszystko z aktualizacją poszło gładko. Nie było żadnych problemów i po dojściu do 100% komputer po prostu się zresetowal i niestety już nie włączył. BIOS był pobierany z oficjalnej strony MSI, USB było okej, tak samo podczas instalacji nie wywalilo pradu. Wentylatory kręcą się normalnie. Jedynym problemem jest brak obrazu oraz płyta główna która nie wykrywa CPU. Jeśli chodzi o serwis to ile mogą sobie policzyć za coś takiego? 

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, BlackCoffe napisał:

To teraz sprawdź czy wszystko dobrze połączyłeś, czy żaden kabel od zasilacza nie jest za luźno wsadzony, chłodzenie dobrze jest nałożone itd.

Niestety, wszystko jest podłączone prawidłowo. Najbardziej to zadziwiająco mnie, ze wszystkie wentylatory kręcą sie normalnie. Jest może jakiś sposób zainstalowania na taki komputer starszej wersji BIOSu? Nie mam ani obrazu, ani stacji dyskietek :/

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, BlackCoffe napisał:

To tylko serwis już może zrobić. Na ile wyciągałeś baterię z płyty głównej? Było min 15 min?

Tak, około 15-20 minut. 

Godzinę temu, lonialomax napisał:

Spróbuj wymusić ponowne wgranie biosu. Montujesz Pendrive z plikiem biosu w porcie USB Flash BIOS Port i wcisnąć Flash BIOS Button.

Niestety to też próbowalem. Pendrive z BIOSem był zamontowany i po wielokrotnym wcisnieciu tego przycisku - nic. 

Link to post
Share on other sites

Ściągnij trochę starszy BIOS od najnowszego, rozpakuj, zmień jego nazwę na MSI.ROM i wrzuć na czystego pena (tak, żeby nie było na nim nic oprócz BIOSu). Pen musi być sformatowany jako FAT32, odłącz wszystko od płyty, zostaw najlepiej samą płytę z procesorem, RAM i grafiką (najlepsze rozwiązanie, to wszystko odłączyć od płyty). Wsadź pena w najniższy port pod PS/2 (ten obok przycisku) i naciskaj przycisk od BIOSu, puść go dopiero jak zacznie migać dioda, jak dioda zgaśnie, to BIOS powinien być już wgrany.

 

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...

Czy mogę wiedzieć, jak ta historia się zakończyła ?

Mam prawie identyczny przypadek. Modernizowałem komputer, nowe elementy to dokładnie ta sama płyta MSI B450-A Pro MAX, procesor Ryzen 3 4300 GE i RAM Patriot Viper 2 x 8 GB. Po zmontowaniu komp nie wstał, dokładnie takie same objawy: płyta nie widzi procka, wszystkie wiatraki się kręcą, świeci się dioda diagnostyczna wskazująca na CPU i również nie świeci się dioda w przycisku zasilania. Zdążyłem już wymienić procesor, nic to nie zmieniło, próbowałem też z innym mocniejszym zasilaczem, resetowałem BIOS - też bez rezultatu. Nie bardzo wiem, co jeszcze mógłbym spróbować. Może to płyta jest wadliwa, ale przecież jest nowa.

Ciekaw jestem, jak sobie poradziłeś, czy wgranie BIOS-u coś dało ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...