Skocz do zawartości

Upgrade obecnego sprzętu do 1500 zł.


Recommended Posts

Witam, chciałbym unowocześnić trochę mój obecny sprzęt, komputera głównie używam do gier. Co w nim wymienić tak żeby gry działały lepiej? Budżet do 1500 zł. Jest sens zmieniać CPU na używanego FX 8350 czy to głupota?

 

Obecna specyfikacja:

MOBO: ASUS M5A97 R2.0 AM3+ 

CPU: AMD Phenom X4 965 BE @4.1 GHz 1.524V 

PASTA: Arctic MX-2

COOLER: Fortis 3 HE1425 V2 

GPU: MSI Nvidia GTX 750 Ti 2GB 

RAM: HyperX Fury 8 GB 1600Mhz CL10 DDR3 

PSU: OCZ ModXStream Pro 500W 

SSD: ADATA Premier Pro SP920 SATA III 128GB

HDD: WD Blue 7200 RPM SATA II 250 GB

CASE: Corsair Carbide Series 100R 

MONITOR: LG MP59G FHD (HDMI)

OS: Windows 7 Ultimate SP1

Link to post
Share on other sites
8 minut temu, Damianos1 napisał:

Jest sens zmieniać CPU na używanego FX 8350 czy to głupota?

No nie ma żadnego, to trup i tak.

 

Tu do zmiany masz też GPU.

 

Ile lat ma ten zasilacz?

 

Poniżej tysiaka CPU 4/8  z 16GB RAM na budżetowej płycie https://proline.pl/koszyk/11a4e765

Z GPU na chwilę obecną w takiej kwocie to RX 570/580 z gwarancją szukaj, może być ciężko no ale masz tego 750TI tymczasowo

 

Jak PSU bardzo wiekowy to CPU/MOBO/RAM do żyda i masz na nowy PSU i jeszcze coś może zostanie.

No i na tej platformie update systemu do Windows 10, jak masz klucz to przejdzie i na tym. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

  

Godzinę temu, 3ndurek napisał:

Poniżej tysiaka CPU 4/8  z 16GB RAM na budżetowej płycie https://proline.pl/koszyk/11a4e765

Z GPU na chwilę obecną w takiej kwocie to RX 570/580 z gwarancją szukaj, może być ciężko no ale masz tego 750TI tymczasowo

 

Jak PSU bardzo wiekowy to CPU/MOBO/RAM do żyda i masz na nowy PSU i jeszcze coś może zostanie.

No i na tej platformie update systemu do Windows 10, jak masz klucz to przejdzie i na tym. 

 

 

Czyli widzę że ogólnie to bieda, bo wszystko do wymiany. Zasilacz będzie miał z 7 lat, co się mogło z nim stać? Pierwsze wymienić CPU+MOBO+RAM czy GPU? Co mi da przesiadka na WIN10? Bo szczerze mówiąc to wolałbym zostać przy 7, jakoś bardziej mi odpowiada.

Edytowane przez Damianos1
Link to post
Share on other sites

AMD Phenom X4 965 BE brak wsparcia dla instrukcji SSE4.1 ojej FIFA 21 nie będzie już działać...  także to jest wyrok dla Phenomow, ale taki FX 8350 już wsparcie posiada tylko cena używanego to 350 PLN czyli prawie tyle co nowa i3 10100f , zasilacz ma 8-9 lat ?, to tak trochę szkoda nowej platformy w razie W. ,karta graficzna ma tylko 2GB ramu no to tak bez fajerwerków i nawet można w cos zagrać... ale nie polecam pchanie się w RX 570/580 raz aby to pracowało stabilnie to często wetyletor musi pracować na 90% ... , chyba ze od znajomego z ręki do ręki bo z alledrogo po koparce to raczej średni interes, chyba ze karta ma zaraz jechać do Foresta XD. 

obecnie to nie jest dobry czas na kupowanie kart graficznych. 

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Damianos1 napisał:

A po co Ci 10600kf do płyty bez OC i ramu 2666 . Weź po prostu 10400f i nawet tańszą płytę  . Kolega 3ndurek też zaproponował ram w lepszej cenie .

 

Dodam , że rx570 nie musi być głośny , jak kolega wyżej zasugerował . Obecny mój rx470 (czyli prawie to samo) jest cichutki , poprzedni od MSI to samo . 

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

@damianosmasz słabe GPU, 10400F na B460 pociągnie i RTX 3060TI, więc nie kombinuj bo wziąłeś drogie B460 w cenie blisko Z490 UD, do tego wolny RAM i nieopłacalny.

 

W dniu 29.12.2020 o 21:14, Damianos1 napisał:

Zasilacz będzie miał z 7 lat, co się mogło z nim stać?

 

W dniu 29.12.2020 o 20:35, Damianos1 napisał:

OCZ ModXStream Pro 500W 

Z pewnością stabilność napięć już jest znacznie gorsza, jak i filtracja.

 

W dniu 29.12.2020 o 21:14, Damianos1 napisał:

Co mi da przesiadka na WIN10? Bo szczerze mówiąc to wolałbym zostać przy 7, jakoś bardziej mi odpowiada.

Nie ma oficjalnych sterowników dla Windows 7 na tej platformie

 

W dniu 29.12.2020 o 21:14, Damianos1 napisał:

Pierwsze wymienić CPU+MOBO+RAM czy GPU?

Platformę.

Link to post
Share on other sites

A dlaczego miałby się nie nadawać?

Co prawda zapis masz niski jak na SSD, ale dysk systemowy, to głównie odczyt danych przy uruchamianiu.

Jeśli nie masz z nim problemu, to ja bym nie ruszał. Chyba, że Cie portfel swędzi, to wymienić zawsze można na dysk NVME. Ale co zyskasz? Ciut szybsze odpalenie systemu i szybszą pracę wszystkich aplikacji które są zainstalowane na dysku systemowym.

Czy to zauważysz, to ciężko stwierdzić. Jednak jeśli stawiasz tylko system na tym dysku, a wszelkie inne aplikacje lecą na inny dysk SSD, to trochę bez sensu na siłę wymieniać, bo jedyne co zyskasz to szybszą pracę systemu WIN 10, której nie musisz zauważyć.

Taki dysk NVME jeśli już to prędzej przyda się jako dysk na którym instalujesz gry, odpalasz gry, rozpakowujesz archiwum, czy je tworzysz. Dziś gry potrafią zajmować na prawdę sporo miejsca, więc szybszy dysk nie zaszkodzi. 

 

Przyznam szczerze, że nie wiem czy zapis przy dysku systemowym jest jakkolwiek ważny. Według mnie ważny jest przy instalacji samego systemu, ale robisz to raz na dłuższy czas, więc nie ma bólu. To za bardzo nie ma co się tam zapisywać. Głównie to idzie odczyt przy uruchamianiu czy samej pracy systemu. Jak się mylę, to poprawcie mnie, sam z chęcią się dowiem jeśli zapis ma tu istotne znaczenie.

 

 

Link to post
Share on other sites

Tak jak wyżej, wymiana dla samej wymiany nie ma sensu. Co innego gdyby miejsca brakowało. System nie musi mieć szybkiego SSD. Jeśli w komputerze jest kilka dysków (SATA, NVMe), to na system warto przeznaczyć ten wolniejszy, żeby do jakiejś "lepszej" pracy dać szybszy.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...