Skocz do zawartości

Upgrade sprzętu z i7 3770


Recommended Posts

Witam.

 

Z racji, że mój obecny i7 3770 to już odległa epoka, szukam sobie jakiegoś sensownego zestawu opartego o i7 10700F.

Priorytetem jest obsługa przez płytę główną starych złącz PCI. OC nie będzie robione.

Na polu walki stanęły dwie płyty:

Asus PRIME B460-PLUS - ok. 390-400 zł

Gigabyte H470 HD3 - od 520 - 560 zł

Do tego pamięci:

Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (F4-3600C16D-16GVK) na początek, z możliwością dodania następnych 16GB w przyszłości.

Obecnie mam kartę grafiki Gigabyte RTX 3060 TI Eagle OC.

Działa to na zasilaczu Seasonic M12II 620W.

Miał być Ryzen, ale w obecnych cenach chyba i7 10700F wychodzi często lepiej niż Ryzeny 7 5xxx.

Po za tym pod Ryzena jedyna płyta, która ma stare PCI to drogi i niedostępny Biostar B550GTA.

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to super zestaw, szczególnie pod kątem wyboru płyt. Niestety wybór wymuszony koniecznością posiadania starych PCI do mojej karty przechwytującej tunera DVB-C + C/I. Więc proszę mieć to na uwadze.

Jak pisałem, OC nie będę robił, bo procesor sam w sobie i tak daje radę.

Budżetowo też taki zestaw wychodzi całkiem w porządku, tym bardziej że obecnie cena i7 10700F jest bardzo korzystna.

Czy jest sens w takim zestawie dopłaty do Gigabyte? Czy różnice między B460 a H470 są warte dopłaty tych 130 zł?

Upgrade już odłożyłem kilka razy, prawie stanęło na Ryzen 5 3600, gdyby nie nagły wzrost ceny tych procków, problem z dostępnością płyt głównych z PCI, oraz cena tych płyt (najtaniej Biostar B550 GTA to 650 zł jak był dostępny).

Podejrzewam, że ten zestaw zostanie ze mną na następne kilka lat, aż wyjdą nowe konsole typu PS6.

No chyba że się wstrzymam i będę nadal czekał na przykładowo Ryzena 5 5600 ale to nadal 6/12 względem intelowskich 8/16.

No i pozostaje kwestia pamięci.

Wybrałem takie z listy kompatybilności i mają dobre opinie, niskie opóźnienia. Chyba, że doradzicie coś lepszego w podobnym budżecie.

Z góry dzięki za pomoc.

Tak teraz się obudziłem, że mogłem to dodać w dziale zestawy, ale główne wątpliwości dotyczą płyt głównych a reszta to dodatek. W razie czego proszę moderację o przeniesienie tematu do właściwego wątku jeżeli obecny się tu nie kwalifikuje.

Dziękuję :)

Edytowane przez topiq
Link to post
Share on other sites

Ale podana płyta nie posiada starych PCI. Aczkolwiek procek do przemyślenia. Jakby nie patrzeć 2 x tańszy niż i7 10700F.

Dla tego procka zszedłem też na G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB) i cała platforma mieści się w 1400 zł.

Wiadomo teraz na topie jest Cyberpunk 2077 a różnice między i5 10400F a i7 10700F są kilkuklatkowe. Ale ma to jeszcze zasilić RTX 3060 Ti.

Obie płyty mają niby możliwość pracy RAM DD4 z prędkością 2933MHz, z tym że i5 10400F to max 2666 MHz.

Można powiedzieć, że technicznie trochę zostałem w tyle i teraz jest tyle opcji do wyboru, że ciężko jest zoptymalizować jakąś platformę, by działała wydajnie i nie ograniczała jakiegoś elementu. A najpewniej największym ograniczeniem będzie płyta główna. Niestety płyt ze starym PCI na chipsetach Z nigdy w życiu nie widziałem i pewnie nie zobaczę.

Jednak i tak skok wydajnościowy względem obecnego i7 3770 powinien być spory.

Edytowane przez topiq
Link to post
Share on other sites

Zerknij w profil. Zostanie mi proc, mobo i pamięci DDR3. Reszta czyli dyski, obudowa i chłodzenie CPU zostaje.

Coraz bardziej jednak skłaniam się ku płycie Gigabyte H470, jeszcze się waham między i5 10400F a i7 10700F. Cenowo x2 ale i wydajność wyższa.

Link to post
Share on other sites

Generalnie jeśli masz kasę to kup lepszy procesor z upływem będzie to nadal mocny procesor.
Kilka lat temu miałem podobny dylemat i zamiast i5 4690k wybrałem i7 4790k którego użytkuje do dziś (i generalnie daje radę) gdzie i5 praktycznie już dawno się można powiedzieć skończył.
Wiadomo zostaje kwestia zastosowania i budżetu ale jeśli nie planujesz powiedzmy za 1-2 generację się przesiąść nas nowszy to moim zdaniem lepiej próbę czasu zniesie i7.

Link to post
Share on other sites

Też jestem podobnej myśli. Raz, że szybszy proc nie będzie robił bottlenecka dla karty graficznej, to wykorzysta potencjał płyty głównej i pamięci 2933MHz jak deklaruje producent płyty. Nie planuję jeszcze dysków M2, chociaż płyta ma dwa sloty Dual NVMe PCIe Gen3 x4 M.2 Connectors więc to też już jakiś skok w przyszłość względem mojej dziadowskiej platformy na Z77 :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...