Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie dysku


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez golin,

Recommended Posts

Witam :)

 

Jak mówią lekarze, najgorzej się leczy samego siebie chciałabym prosić  o ocenę stanu dysku na podstawie screenu z CrystalDiskInfo. Dysk talerzowy, wolny, ponad 6letni siedzący w Lenovo Z50-70.

 

dysk.png

Link to post
Share on other sites

Trudno mówić bo to seagate czyli wartości niektórych parametrów mogą nic nie znaczyć.
Jak np C8 i 0B

Ja bym zrobił skan powierzchni ze względu za niezerowe BF.

A najlepiej to skan opóźnień sektorów z MHDD lub victorii.

Są tam jakieś dane?
Dysk sprawia problemy? Później można defragmentacje puścić i po zakończeniu zobaczyć czy parametry C8 i 0B się
nie zwiększyły.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To dysk systemowy więc danych trochę jest ;) Ale ich kopie również istnieją na szczęście. Przed formatem miał 1 przy C5, ale jak widać zniknęło. Mam gdzieś HD Tune  2.55 to mogę mu jutro to włączyć. Ogólnie dysk nie sprawia problemów, chciałam go profilaktycznie dać do oceny bo jest jednak już starszy.

Link to post
Share on other sites

dysk ma 6 lat i tylko 8800 motto godzin ? trochę mało, aby sprawdzić powierzchnie dysku to MHDD z pod DOS-a, a zwłaszcza początkowe obszary tam gdzie system urzęduje i lubi namieszać, czas to około 2.5-3h na jedna operacje np zerowanie plus ponowny odczyt to wyjdzie 5-6h dla takiego dysku o takiej pojemności o ile MHDD wykryje kontroler IDE bo inaczej program się włączy ale dysku nie wykryje , szkoda ze autor projekty dalej go nie rozwija.  

Link to post
Share on other sites

Jeśli to laptop, to krótki czas działania nie jest niczym nadzwyczajny.

Victoria działa na AHCI, no jest mniej pewna, ale wyniki są zwykle wystarczające ( oczywiście puszczamy ją z bootowalnego systemu, no z win XP z hirens-a )

Link to post
Share on other sites

No właśnie ja gapa nie puściłam testu z użyciem bootowalnego Win XP tylko z poziomu mojego systemu. Zmyliła mnie nazwa Victoria dla Windows. Mam tam już 93% pozwolić mu dokończyć i puścić test tym razem prawidłowo?

Link to post
Share on other sites

Pozwól mu dokończyć i zrób zdjęcie, później pójść z bootowalnego win XP co w hirens jest.

Bo tak, to będą przekłamania negatywne w teście ( bo testujemy działający dysk, który jest używany przez system ).

Link to post
Share on other sites

Tak to wygląda przy skanie z mojego Windowsa 

 

skan.png

 

Zaraz zrobię poprawny test [czyli za ok 4h powinien skończyć].

*************

Próbowałam z bootowalną płytą z Hirensem, próbowałam z pendrivem, a mój laptop nie chce ich widzieć :P [pomijam fakt posiadania wykastrowanego BIOSu przez niego].

@kokosnh no naprawdę głupia sprawa, ale nie jestem w stanie zmusić mojego Lenovo do pracy z Hiren'sem, on nie widzi ani płyty ani bootowalnego pendrive'a.

Link to post
Share on other sites

Dysk Samsung pod logo Seagate. Smart zdradza charakterystyczne wykazy smart dla Samsunga np. 0B znane u Samsungów. Parametry 01, C8 , odczyty raw uznajemy za rzeczywiste co innego przy oryginalnym Seagate wtedy C8 odczyt raw a 01 by był pomijany. Wystarczy że C8 wykazuje błędy w pełni oryginalnym Seagate i mamy punkt zaczepienia. W tym przypadku mamy wykaz nabijania błędów odczytu, zapisu świadczące o problemach z powierzchnią czy głowicami. Jak nie ma odczuwalnych problemów to teoretycznie i mam nadzieje w praktyce masz czas na analizę stanu dysku potwierdzającą co wykazuje smart. Victoria mi mniej się sprawdziła jak MHDD ale jak jest ciężko żeby użyć MHDD to wyniki Victori zostają. Wyniki z poziomu działającego systemu nieraz trzeba dzielić na pół czy nawet więcej ale to szacunkowo bo do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. Jednak wygląda że chyba rozglądaj się za nowym dyskiem SSD a ten HDD przeznaczysz na dane. Teraz nie jest tragicznie ale dysk widać się zużywa i nie zwlekaj. Lepiej chyba zrobić przenosiny jak działa bez zgrzytów i nerwów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie drugi raz już słyszę, że ten dysk to przebrany Samsung i część tych parametrów zaczyna mnie niepokoić. Na szczęście mam kopie danych więc nawet padnięcie nie będzie zbyt bolesne.

Link to post
Share on other sites

właśnie normalnie w seagate nie ma w ogóle C8 i to mnie zastanawiało, co on tam robi. 

 

seagate w 2011 kupił dział samsunga HDD 2.5", więc od twego czasu pewnie można spotkać takie przebrane. 

ps. mi NCQ potrafiło zrobić fałszywie wolne sektory w MHDD (akurat słyszałem, jak głowica się ruszyła, a nie powinna), więc tak naprawdę, dwa testy z logiem w MHDD aby mieć pewność. 

jak wyżej, skan victorii na pracującym systemie, tragicznie nie wygląda.

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wyłączyłam na czas testu antywira by nie mieszał z wynikiem, o tym akurat pamiętałam jak robiłam skan HD Tune kiedyś. Tragedii nie ma, można z kupnem dysku trochę poczekać np miesiąc? 

Link to post
Share on other sites

Zobacz jutro i w następne dni wyniki raw parametrów 01 i C8. Jak nie będą rosły to można mieć nadzieję nie pewność. Że powinno się dać używać z miesiąc albo i dłużej nie wykluczając lata. Nikt raczej nie będzie wstanie wskazać datę śmierci, składa się na to wiele czynników jak i przypadków losowych . Nie mniej jednak możesz porobić kopię innych danych których nie zrobiłaś a lepiej żeby je nie utracić. Same wyniki smart i skan wykazują że pogorszenie stanu dysku to pogorszenie stanu powierzchni talerzy. Puki co degradacja dysku postępuje stopniowo przy dotychczasowym normalnym użytkowaniu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli wyniki raw parametrów; 01,C8 będą rosły a laptop podczas pracy jest przenoszony bądź inne działania powodujące ruch. To może mieć wpływ na nabijanie wartośći raw nie tylko wspomnianych 01,C8 ale też BF parametr od wstrząsów które już mają nabite. Jeśli ruch w trakcie pracy rzeczywiście występuje to należałoby wyeliminować. Nie daje to pewności że degradacja dysku ustanie. Ale dla swojego dobra i przetrwania dysku do czasu kupienia nowego SSD ?, można wypróbować czy degradacja dysku nie będzie postępować. Jeśli ruchy w używaniu laptopa nie mają miejsca a będą rosły wartości raw wspomnianych parametrów. To postępująca degradacja dysku powinna uświadomić że w swoim czasie powinny zacząć pojawiać się odczuwalne problemy.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ogólnie to odczytaliśmy cała powierzchnię przy testach, więc jeśli parametr 01 ma nadal w tabelce RAW ma 167, to przynajmniej nie ma na ten moment zagrożenia co do samego odczytu danych z tego dysku, tak samo jak test powierzchni nie wskazuje żadnych uszkodzonych sektorów (jest trochę wolnych, ale to mogą być przekłamania).
Co do błędów przy zapisie, to trzeba po prostu obserwować, czy nie rosną podczas dalszego użycia. 

 

Jak wyżej, ze względu na niezerowe BF, trudno powiedzieć, czy błędy występowały przez wstrząsy, czy przez degradację magnetyczną/mechaniczną. 
Obecnie bym zalecił obserwację, jeśli wartości RAW w 01 i C8 nie będą rosnąć (a wartości RAW w parametrach 05, C4, C5 i C6 będą zerowe ) to raczej można używać dysku, przez bliżej nieokreślony okres.  


 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ten laptop akurat przenoszony nie jest, przez 11 miesięcy stoi na biurku, ta liczba wstrząsów mnie dziwi. Czasami mógł być potrącony bo biurko jest obok balkonu, ale nie aż tyle razy. 

Czyli zostało mi odkładać kasę na nowy dysk :( 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Jeśli dzisiaj laptop działa nie gorzej jak wczoraj i miesiąc temu. To postawiłbym tezę że parametry BF, C8, nabijają się od nowości. Jak od wczoraj nie było ruszenia laptopa czy wstrząsu podczas pracy a BF się zwiększyło. To powyższe parametry BF, jak też C8 może mieć algorytm poszerzony niż same błędy zapisu. BF nieraz w dyskach nabijał się od nowości pomimo obchodzenia się jak z jajkiem. Czyli BF, C8 traktowałbym z dozą ostrożności pod warunkiem jak na początku pisałem działanie nie pogorszyło się w krótszym i większym odstępie czasowym. Pozostaje parametr 01, nie zwiększa się wartość raw  i przy optymistyczniejszej wersji, dopiero jego wzrosty można by potraktować jako pogorszenie stanu. Ogólnie w pewnym stopniu dysk się zużywa świadczą o tym że są raczej wolne sektory. Jednak puki co użytkuj i obserwuj wartości raw. A szczególnym wyznacznikiem zostaje utrzymywanie się wartości raw parametru 01.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...